Zanim zastanowimy się nad tym, jak samemu zrobić ogród japoński, warto poświęcić nieco uwagi jego idei. Przede wszystkim jest to naturalne założenie ogrodowe i właśnie temu powinien być podporządkowany dobór roślin, materiałów i ich układ względem siebie. Aranżacja całości musi prezentować się w taki sposób, jakby była nietknięta przez człowieka. Kamień, woda i roślinność mają się przenikać. Kompozycja ma sprawiać takie wrażenie, jakby była w danym miejscu od bardzo dawna. Zawsze cenne w przypadku japońskiego ogrodu będą mchy i porosty na kamieniach. Chociaż panuje tu pewien porządek, nie brak choćby przystrzyżonych fantazyjnie krzewów i drzewek, to wprowadza się go w dyskretny sposób.
Japoński ogród. Zdjęcie ilustracyjne Delpixel/shutterstock
Jak wygląda ogród japoński? Wiemy już, że jest to przestrzeń naturalna i powinna wyglądać na wiekową. Jednocześnie dzięki odpowiednio dobranym roślinom, wodzie i kamieniom wprowadza się do przestrzeni orientalny styl. Woda i ziemia, ważne żywioły, powinny ze sobą współistnieć. Nie ma tu więc miejsca na zbyt dużą różnorodność kolorów. Znajdzie się ono zaś dla niewielkich wodospadów, kaskad i źródełek. Cenione są też kamienne latarnie lub drewniane domki i mostki, które świetnie komponują się z całością.
Jak założyć ogród japoński niedaleko domu? Wyróżnia się przynajmniej cztery rodzaje takich założeń, z których można czerpać inspirację. Mowa przede wszystkim o:
Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjne MarckD/shutterstock
O czym jeszcze pamiętać? Jak zaprojektować ogród japoński? Nim wybierzemy rośliny, musimy odpowiednio przygotować samą przestrzeń. Powinna być przepełniona harmonią i wykorzystywać naturalne materiały ze żwirem i porośniętymi mchem kamieniami. Bardzo ważna jest tutaj asymetria. Dotyczy ona samego rozplanowania elementów przestrzeni - choćby układu ścieżek, ale także doboru wyposażenia mającego stanowić ozdobę. Jeśli więc kupujemy klimatyczne latarnie po to, by umieścić je w takiej przestrzeni, to zamówmy je w nieparzystej liczbie.
Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjne marinatakano/shutterstock
Pozostaje jeszcze jedna niezwykle istotna kwestia jeśli chodzi o ogród japoński: jakie rośliny sadzić? Wbrew pozorom nie musimy od razu wydawać bardzo dużej ilości pieniędzy na zupełnie niespotykane w naszym kraju gatunki. Wiele spośród roślin, które wykorzystamy, to typowe gatunki spotykane w naszych ogrodach. Bardzo istotne jest to, żeby zieleń dobrana została do warunków, którymi dysponujemy. Niekiedy przestrzeń jest bardzo mała i możemy np. nawiązać do ogrodu Karesansui, ale nie wolno nam przesadzić np. z wyborem zbyt rosłych drzew.
Jak zaaranżować ogród japoński - jakie rośliny sadzić? Chodzi między innymi o kwiaty w kolorach białym, fioletowym i różowym takie, jak:
Warto też wybierać niewysokie drzewka lub krzewy. Szczególnie poleca się:
Wśród wyższych drzew cenione bywają:
Chcąc nadać przestrzeni jeszcze więcej oryginalności, możemy wybrać szybko wzrastające i dość odporne bambusy. Bezwzględnie należy jednak pamiętać o okryciu ich słomą lub włókniną przed nadejściem przymrozków. Znajdzie się tutaj miejsce także dla ozdobnego i bardzo efektownego pnącza, jakim jest glicynia. Bezwzględnie dobrym pomysłem jest też wykorzystanie różnych gatunków paproci, kostrzew lub trawy pampasowej.
Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjne Noppadon Charoonmas/shutterstock