Japoński ogród - jak wygląda? Jak samemu zrobić ogród japoński?

Czym odznacza się japoński ogród i jak zaprojektować go samemu? Bardzo istotny jest oczywiście dobór roślin i elementów małej architektury, ale liczy się też idea, która spaja je w całość.

Jak samemu zrobić ogród japoński? Najważniejsza jest idea

Zanim zastanowimy się nad tym, jak samemu zrobić ogród japoński, warto poświęcić nieco uwagi jego idei. Przede wszystkim jest to naturalne założenie ogrodowe i właśnie temu powinien być podporządkowany dobór roślin, materiałów i ich układ względem siebie. Aranżacja całości musi prezentować się w taki sposób, jakby była nietknięta przez człowieka. Kamień, woda i roślinność mają się przenikać. Kompozycja ma sprawiać takie wrażenie, jakby była w danym miejscu od bardzo dawna. Zawsze cenne w przypadku japońskiego ogrodu będą mchy i porosty na kamieniach. Chociaż panuje tu pewien porządek, nie brak choćby przystrzyżonych fantazyjnie krzewów i drzewek, to wprowadza się go w dyskretny sposób. 

Japoński ogród. Zdjęcie ilustracyjneJapoński ogród. Zdjęcie ilustracyjne Delpixel/shutterstock

Jak wygląda ogród japoński?

Jak wygląda ogród japoński? Wiemy już, że jest to przestrzeń naturalna i powinna wyglądać na wiekową. Jednocześnie dzięki odpowiednio dobranym roślinom, wodzie i kamieniom wprowadza się do przestrzeni orientalny styl. Woda i ziemia, ważne żywioły, powinny ze sobą współistnieć. Nie ma tu więc miejsca na zbyt dużą różnorodność kolorów. Znajdzie się ono zaś dla niewielkich wodospadów, kaskad i źródełek. Cenione są też kamienne latarnie lub drewniane domki i mostki, które świetnie komponują się z całością.

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jak założyć ogród japoński w przydomowej przestrzeni? Typy ogrodów

Jak założyć ogród japoński niedaleko domu? Wyróżnia się przynajmniej cztery rodzaje takich założeń, z których można czerpać inspirację. Mowa przede wszystkim o:

 • Tsukiyama - mamy tu proste nawiązanie do naturalnych krajobrazów, które zobaczyć można w Japonii; mamy tu do czynienia z niewielkimi pagórkami, tarasami widokowymi i oczywiście wodą w misach lub pod postacią niedużych i leniwie płynących strumieni
 • Karesansui - ogród skalny, którego charakterystyką jest brak wody; najczęściej jest otoczony murem i zakładany na płaskiej przestrzeni
 • Chaniwa - ogród z pawilonem do parzenia herbaty, rytualnym źródełkiem i typowymi latarniami
 • Kaiyu - shiki - w centrum jest woda np. ze stawem, mostkiem i miejscami spacerowymi

Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjneOgród japoński. Zdjęcie ilustracyjne MarckD/shutterstock

Jak zaprojektować ogród japoński?

O czym jeszcze pamiętać? Jak zaprojektować ogród japoński? Nim wybierzemy rośliny, musimy odpowiednio przygotować samą przestrzeń. Powinna być przepełniona harmonią i wykorzystywać naturalne materiały ze żwirem i porośniętymi mchem kamieniami. Bardzo ważna jest tutaj asymetria. Dotyczy ona samego rozplanowania elementów przestrzeni - choćby układu ścieżek, ale także doboru wyposażenia mającego stanowić ozdobę. Jeśli więc kupujemy klimatyczne latarnie po to, by umieścić je w takiej przestrzeni, to zamówmy je w nieparzystej liczbie

Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjneOgród japoński. Zdjęcie ilustracyjne marinatakano/shutterstock

Ogród japoński: jakie rośliny sadzić?

Pozostaje jeszcze jedna niezwykle istotna kwestia jeśli chodzi o ogród japoński: jakie rośliny sadzić? Wbrew pozorom nie musimy od razu wydawać bardzo dużej ilości pieniędzy na zupełnie niespotykane w naszym kraju gatunki. Wiele spośród roślin, które wykorzystamy, to typowe gatunki spotykane w naszych ogrodach. Bardzo istotne jest to, żeby zieleń dobrana została do warunków, którymi dysponujemy. Niekiedy przestrzeń jest bardzo mała i możemy np. nawiązać do ogrodu Karesansui, ale nie wolno nam przesadzić np. z wyborem zbyt rosłych drzew.

Jak zaaranżować ogród japoński - jakie rośliny sadzić? Chodzi między innymi o kwiaty w kolorach białym, fioletowym i różowym takie, jak:

 • lilie
 • astry
 • chryzantemy
 • peonie
 • narcyzy

Warto też wybierać niewysokie drzewka lub krzewy. Szczególnie poleca się:

 • różaneczniki
 • azalie japońskie
 • jaśminowce
 • wiśnie japońskie
 • sosny bonsai
 • derenie
 • kaliny

Wśród wyższych drzew cenione bywają:

Chcąc nadać przestrzeni jeszcze więcej oryginalności, możemy wybrać szybko wzrastające i dość odporne bambusy. Bezwzględnie należy jednak pamiętać o okryciu ich słomą lub włókniną przed nadejściem przymrozków.  Znajdzie się tutaj miejsce także dla ozdobnego i bardzo efektownego pnącza, jakim jest glicynia. Bezwzględnie dobrym pomysłem jest też wykorzystanie różnych gatunków paproci, kostrzew lub trawy pampasowej.

Ogród japoński. Zdjęcie ilustracyjneOgród japoński. Zdjęcie ilustracyjne Noppadon Charoonmas/shutterstock

Więcej o: