Drzewa do ogrodu. Czym się kierować, wybierając nasadzenia?

Jakie drzewa do ogrodu wybierać? Dobrze dobrane drzewa to nie tylko cień, ale także ważny element aranżacji przydomowej przestrzeni. Czym się kierować? Podpowiadamy kilka wartych uwagi rozwiązań.

Drzewa do ogrodu. Czym się kierować przy wyborze?

Jakie drzewa do ogrodu wybierać? Oczywiście bardzo ważne są nasze upodobania. Niektórzy kochają ciekawie uformowane drzewa iglaste, innym przypadają do gustu miniaturowe drzewka owocowe, jeszcze inne osoby przepadają za gatunkami okazale kwitnącymi. Poza takimi preferencjami trzeba szczególnie brać pod uwagę:

 • docelowy rozmiar drzewa
 • typ drzewa - ozdobne, dające cień, obficie plonujące, osłaniające widok, zimozielone
 • preferencje glebowe rośliny
 • wymagania - czy jest to roślina łatwa w uprawie?
 • wpływ na ludzki organizm - czy jest to roślina bezpieczna dla dzieci, osób uczulonych na pyłki, zwierząt?

Oczywiście wtedy, gdy już zdecydujemy się na wybór właściwych gatunków, musimy nieco czasu poświęcić na wybór sadzonek. Pod uwagę bierzemy wtedy nie tylko cenę, ale też jakość roślin i typ sadzonek. Choćby drzewa do ogrodu z pojemników można wysadzać praktycznie przez cały sezon, co jest dodatkowym atutem.  

Niskie drzewa ozdobne do ogrodu - liściaste

Jakie niskie drzewa do ogrodu są szczególnie godne polecenia? Wśród gatunków liściastych mogą być to np. klon palmowy pięknie prezentujący się zwłaszcza jesienią, ale też wierzba całolistna Hakuro - nishiki, brzoza brodawkowata Youngii lub sumak octowiec. Inne niskie drzewa ozdobne do ogrodu to chociażby migdałek trójklapowy, śliwa wiśniowa czy wiśnia piłkowana. Warto też zwrócić uwagę na rośliny formowane i na pniu. Popularne odmiany tych ostatnich to:

 • klon jesionolistny Flamingo
 • klon zwyczajny Globosum
 • surmia Nana
 • wiąz Camperdownii
 • modrzew Kórnik  

Surmia. Zdjęcie ilustracyjneSurmia. Zdjęcie ilustracyjne mykhailo pavlenko/shutterstock

Zobacz wideo Jak zadbać o rośliny domowe? Sprawdzone triki

Niewysokie drzewa ozdobne do ogrodu - iglaste

Warto rozważyć również możliwości, jakie dają niewysokie drzewa ozdobne do ogrodu iglaste. Przede wszystkim możemy tutaj nieco grać kolorami. Warto jednak pamiętać o tym, że:

 • ciemnozielone drzewa do ogrodu dobrze czują się w zacienionych miejscach
 • jasnozielone drzewka dobrze rosną w pełnym słońcu
 • niebieskie drzewa do ogrodu świetnie znoszą chłody

Jakie gatunki warto polecić? Ciekawym rozwiązaniem może być np. wybór sosny bośniackiej Schmidtii, sosny himalajskiej lub sosny Thunberga. Pięknie prezentuje się też świerk biały Conica, jałowiec skalny Blue Arrow czy cyprysik groszkowy Sunset.  

Świerk Conica. Zdjęcie ilustracyjneŚwierk Conica. Zdjęcie ilustracyjne LARISA DUKA/shutterstock

Drzewka ogrodowe owocowe

Jeśli ktoś dysponuje bardzo niewielkim ogrodem, ale chce mieć w nim rośliny przynoszące plon, to powinien sięgnąć po drzewka ogrodowe owocowe o niskich rozmiarach. Doskonałym wyborem będą w tym przypadku choćby kolumnowe odmiany jabłoni, wiśni, czereśni, grusz i śliw. Niektóre z nich nadają się nawet do uprawy w donicach.  

Drzewka do ogrodu, które pięknie kwitną

Jak wybrać drzewa do ogrodu, które pięknie kwitną? Nie trzeba ukrywać, że także obfite i okazałe kwitnienie jest jednym z powodów sprawiających, że sięgamy po konkretne gatunki drzew. Oczywiście już wymienione drzewka owocowe pozwalają cieszyć się wiosną obfitym kwieciem, ale mamy też inne opcje do wyboru. Popularna w ostatnich latach paulownia, zwana cesarskim drzewkiem szczęścia, jest jednym z nich. Oprócz niej pięknie się prezentują różne gatunki magnolii, złotokap pospolity, judaszowiec chiński, czy głóg dwuszyjkowy. Warto sadzić je w taki sposób, żeby dobierać gatunki kwitnące o różnych porach roku. Wśród samych tylko magnolii mamy gatunki wcześniejsze, późniejsze, a nawet powtarzające kwitnienie. Takie zestawienie pozwala utrzymać większą atrakcyjność ogrodu przez cały sezon. 

Zobacz też: Werbena - ozdobna roślina, która leczy [odmiany, pielęgnacja, uprawa]

Więcej o: