Drzewko ozdobne do ogrodu. Na jakie się zdecydować?

Drzewko ozdobne do ogrodu to roślina, która może stanowić soliter, ale równie dobrze sprawdzi się jako tło dla większej rabaty. Na jakie się zdecydować?

Jakie drzewko ozdobne do ogrodu: iglaste czy liściaste?

Jakie drzewko ozdobne do ogrodu wybrać? Zdecydować się na iglaste czy liściaste? Drzewko to dobry wybór dla początkujących ogrodników, którzy chcą uzyskać widoczny efekt w kilka minut. Drzewka bowiem kupujemy wtedy kiedy osiągną one już całkiem pokaźny rozmiar, sadzimy je na wybranym miejscu i w zasadzie już możemy się cieszyć odmienioną przestrzenią. Zaletą drzewek jest to, że zazwyczaj nie wymagają one skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych, są odporne na choroby i szkodniki, a jedynym zajęciem, jakie się z nimi wiąże, jest regularne przycinanie w celu uformowania. W zależności od naszych potrzeb i koncepcji ogrodu możemy zdecydować się zarówno na drzewko liściaste jak i iglaste. Te drugie będą jeszcze mniej wymagające, pod warunkiem, że zapewnimy im odpowiednie warunki bytowe. Do popularnych ogrodowych iglaków zaliczyć należy:

  • sosnę czarną
  • jodłę kalifornijską
  • modrzew japoński
  • świerk pospolity.

Ozdobne drzewka do ogrodu - modrzew japoński. Zdjęcie ilustracyjneOzdobne drzewka do ogrodu - modrzew japoński. Zdjęcie ilustracyjne Helen Pitt/shutterstock.com

Jakie drzewko wieloletnie do ogrodu?

Jeśli zastanawiasz się jakie drzewka wieloletniego do ogrodu będzie odpowiednie, wtedy warto wziąć pod uwagę ozdobne gatunki drzew owocowych. Wiosenną porą wyglądają one niesamowicie, natomiast co drugi, czasem co trzeci rok owocują, pozwalając nam rozkoszować się smakiem własnych owoców. Doskonałym wyborem będą np. jabłonki. Decydując się na odmianę kolumnową, nie tracimy przestrzeni, a zyskujemy wspaniałą roślinę, która dobrze prezentuje się zarówno wysadzona w gruncie jak i w donicy. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Jakie drzewka ozdobne do ogrodu na pniu?

A jakie drzewka ozdobne do ogrodu na pniu wybrać? Popularnym gatunkiem jest w ostatnich latach wierzba hakuro. Ta zjawiskowa roślina bardzo dobrze radzi sobie w naszym klimacie i jest niezwykłą ozdobą każdego ogrodu. Świetnie sprawdza się do tworzenia efektownych szpalerów. Hakuro poddaje się formowaniu, dlatego należy regularnie ją przycinać, aby uzyskać pożądany kształt korony. Jest też niewysoką rośliną, dlatego sprawdzi się zarówno w dużych jak i niewielkich ogrodach.  

Jakie ozdobne drzewka do ogrodu przydomowego?

Jakie ozdobne drzewka do ogrodu przydomowego? Nie może tam zabraknąć drzew kwitnących, które sprawiają, że przestrzeń wygląda bajkowo. W większości polskich ogrodów znaleźć można np. magnolię, która w zależności od odmiany zakwita kwiatami o różnych kolorach. Jest to jednak drzewo bardzo delikatne i nawet najmniejsze przymrozki mogą zniweczyć kwitnienie. Warto jednak o nie zadbać, gdyż w momencie, gdy rozwija kwiaty wygląda zjawiskowo. 

Drzewka ozdobne do ogrodu - magnolia. Zdjęcie ilustracyjneDrzewka ozdobne do ogrodu - magnolia. Zdjęcie ilustracyjne Serhii Brovko/shutterstock.com

Gdzie kupić drzewka ozdobne do ogrodu?

Ostatnio drzewka ozdobne do ogrodów w sezonie wiosennym można znaleźć nawet w dyskontach spożywczych, do których chodzimy na codzienne zakupy. Nie oczekujmy jednak, że w takim miejscu za każdym razem trafimy na w pełni zdrową roślinę w dobrej kondycji, która bez problemu przyjmie się po przesadzeniu. Gdzie zatem kupić drzewka ozdobne do ogrodu? Warto wybrać się do szkółki roślin, gdzie mamy pewność, że każdy egzemplarz jest właściwie wyhodowany i pielęgnowany. Kupując w takim miejscu zyskujemy pewność, że inwestujemy w roślinę zdrową i pełnowartościową, która będzie nas przez wiele lat cieszyć swoim widokiem. 

Drzewka ozdobne do ogrodu – przegląd modnych gatunków

Zainteresowanie ogrodnictwem z roku na rok wzrasta, a co za tym idzie popyt na interesujące rośliny jest coraz większy. Oto przegląd modnych gatunków drzewek ozdobnych do ogrodów, które cieszą się dużym powodzeniem:

  • judaszowiec kanadyjski (Cercis canadensis) - to drzewo, którego kwiaty pojawiają się nie tylko na pędach, ale również na pniu 
  • sumak octowiec (Rhus typhina) – to niskopienne drzewo o parasolowatej koronie; kwitnie drobnymi, żółtymi kwiatkami zebranymi na końcu gałęzi
  • buk czerwonolistny (Fagus sylvatica f. purpurea) - to efektowna odmiana buka pospolitego, charakteryzująca się purpurowymi liśćmi i powolnym wzrostem; jest podatny na cięcie i formowanie
  • migdałowiec trójklapowy (Prunus triloba) - drzewko na pniu powstałe w wyniku szczepienia krzewu; kwitnie w maju i kwietniu na różowo.

Drzewka ozdobne do ogrodu - judaszowiec. Zdjęcie ilustracyjneDrzewka ozdobne do ogrodu - judaszowiec. Zdjęcie ilustracyjne Dina Rogatnykh/shutterstock.com

Miniaturowe drzewka ozdobne do ogrodu, czyli dobra opcja na taras lub balkon

Jeżeli nie posiadamy zbyt wiele miejsca na to, by pozwolić sobie na posadzenie pełnowymiarowego drzewa, wówczas nic straconego. Na rynku istnieje cała masa miniaturowych drzewek ozdobnych do ogrodu, które zajmują niewiele miejsca i są bardzo dekoracyjne. Niskie drzewa ozdobne do ogrodu to m.in.: klon palmowy, klon japoński, wierzba babilońska, tulipanowiec czy wiśnia piłkowana. 

Zobacz też: Araukaria: co to za roślina? Odmiany, cena, pielęgnacja

Więcej o: