Co jest dobre na meszki? Tanie sposoby na pozbycie się owadów raz na zawsze

Od końca kwietnia do sierpnia często zadawanym pytaniem jest: co na meszki? Ciepłe dni sprzyjają aktywności tych owadów, zwłaszcza na terenach podmokłych czy w okolicach gęstych zarośli. Warto wiedzieć, jak chronić się przed tymi owadami i co zrobić, gdy nas ugryzą.

Co na ugryzienie meszki?

Warto wiedzieć, co na ugryzienie meszki może pomóc. Pogryzienie przez meszkę może okazać się dużo bardziej dotkliwe, niż np. ukąszenie komara. Aparat gębowy meszki jest bowiem przystosowany do rozcinania skóry i rozrywania tkanki. Z rozszarpanych naczyń krwionośnych wypływa krew, którą samice owadów wysysają ryjkiem. W ślinie meszek znajdują się enzymy upłynniające krew i substancje zapobiegające jej krzepnięciu. Ślina ta jest jednak silnie toksyczna, dlatego ugryzienie meszki może znacznie częściej, niż w przypadku komarów, prowadzić do obrzęków, zaczerwienień, a nawet wysokiej gorączki. Alergia na ślinę meszek jest stosunkowo rzadka, natomiast dość często w wyniku toksycznego działania śliny meszek na skórze pojawia się odczyn, który może utrzymywać się od pięciu do siedmiu dni. Nie należy go drapać, by nie doszło do zakażenia rany. Jeśli jednak odczyn wokół ugryzienia jest duży, objawy nie ustępują, a zmiany się powiększają, bądź pojawiła się reakcja ogólnoustrojowa, wówczas wskazana jest wizyta u lekarza i przyjęcie zaleconych przez niego leków. Na ugryzienie meszki zwykle stosuje się:

  • krem z octanem hydrokortyzonu (działa przeciwzapalnie, przeciwświądowo i obkurczająco na naczynia krwionośne),
  • żel z dimetyndenem (łagodzi świąd, pieczenie i obrzęk, obkurcza naczynia krwionośne),
  • żel z octowinianem glinu (zmniejsza obrzęk i ból),
  • leki przeciwhistaminowe stosowane doustnie.

Co stosować na ugryzienie meszki? Domowe sposoby

Co stosować na ugryzienie meszki? Jeśli nie doszło do silnej reakcji, dolegliwość można spróbować złagodzić domowymi sposobami. Ulgę przynieść mogą:

  • zimne okłady (np. kompresy żelowe),
  • okłady z roztworu sody oczyszczonej (1 łyżeczkę sody rozpuścić w 200 ml wody),
  • okłady z octu (1 łyżkę octu wlać do szklanki wody),
  • okłady z naparu werbeny, szałwii i tymianku,
  • sok z liści babki lancetowatej,
  • maść nagietkowa,
  • okład z cebuli,
  • olejek lawendowy,
  • zsiadłe mleko,
  • miętowa pasta do zębów,
  • plaster ananasa.

Co na meszki w domu?

Aby nie dopuścić do ugryzienia, warto wiedzieć, co można zastosować na meszki w domu. Dla meszek, podobnie jak dla komarów, wabikami są specyficzne ludzkie zapachy fizjologiczne, ponadto ich pojawianiu się służy odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza. Najskuteczniejszym sposobem na odstraszenie owadów jest więc zabezpieczenie domu z zewnątrz. W oknach dobrze jest zainstalować moskitiery, które zapobiegną przedostawaniu się do mieszkania nie tylko meszek, ale i komarów, much, os i innych niepożądanych lokatorów. Warto też regularnie udrażniać rynny przydomowe oraz odpływy chodnikowe z zalegających w nich zanieczyszczeń, takich jak liście czy piasek. Zanieczyszczenia te zatrzymują w tych miejscach wodę, stwarzając tym samym warunki do kolonizacji i rozmnażania się owadów.

Zobacz wideo Jak pozbyć się mrówek? Do tajnej mikstury potrzebujesz pieprzu

Co na meszki w ogrodzie?

Co warto stosować na meszki w ogrodzie? Dobrze jest wzbogacić przydomowy ogród kwiatami i ziołami. Zwłaszcza takie zioła, jak szałwia, mięta pieprzowa, bazylia czy tymianek działają na meszki odstraszająco. Warto też posadzić w ogrodzie werbenę, lawendę, a jeśli rozmiary ogrodu na to pozwalają, również komarzycę, mirt zwyczajny albo surmię. Niestety, same rośliny mogą okazać się niewystarczająco skuteczne, konieczne więc może być zabezpieczenie ciała, a w szczególności jego odsłoniętych części, z pomocą specjalnego repelentu z apteki. Repelent jest środkiem mającym za zadanie odstraszać owady poprzez zablokowanie ich umiejętności wykrywania zapachów. Skóra pokryta repelentem staje się dla nich niewidoczna, przez co meszki odlatują w poszukiwaniu innego obiektu do ataku. Większość repelentów ma formę sprayu, dzięki czemu łatwo jest je nanieść na ciało.

Co na meszki w kuchni?

A co zastosować na meszki w kuchni? Częstszym i bardziej uciążliwym problemem w kuchni są muszki owocówki. Aby jednak w naszej kuchni nie pojawiły się meszki, warto na parapecie uprawiać w doniczkach przydatne w kuchni zioła: miętę pieprzową, bazylię, tymianek czy szałwię. Odstraszająco na meszki zadziała też pokrojona cebula bądź czosnek, a także posiekane liście pomidorów. Umieszczone na talerzyku sprawią, że meszki opuszczą pomieszczenie kuchni. Jeśli jednak owady znalazły się w naszej kuchni, można je zwabić do aromatycznej pułapki. W tym celu w miseczce lub butelce warto przygotować mieszankę octu i cukru. Meszki, zwabione zapachem, dostaną się do naczynia, a po kontakcie z roztworem przykleją się, tracąc możliwość ucieczki, bądź utoną.

Co jest dobre na meszki?

Warto wiedzieć, co jest dobre na meszki, gdy przyjdzie nam wyjść na dwór w czasie ich aktywności. Owady te odstrasza zapach czosnku, niestety, nie jest on przyjemny również dla ludzi. Inaczej jest w przypadku niektórych olejków eterycznych – przyjemny dla ludzi aromat migdałów, lawendy czy goździków odstrasza meszki i inne kąsające owady.

Zobacz też: Lampa owadobójcza do domu to przeżytek. Zastąp ją tymi owocami. Wystarczy przekroić i natrzeć okna

Więcej o: