Irga - prosty w uprawie krzew, doskonale nadający się do ogrodu

Irga (Cotoneaster) to popularny krzew ozdobny, zwracający uwagę intensywnie czerwonymi, kulistymi owocami. Jeśli szukasz rośliny, która stanie się wspaniałą ozdobą ogrodu, sięgnij po irgę płożącą (Cotoneaster horizontalis), natomiast irga błyszcząca (Cotoneaster Lucidus) doskonale sprawdzi się jako żywopłot.

Irga płożąca – jak sadzić ozdobny krzew?           

Poszukując prostych w uprawie roślin, z którymi poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy ogrodnictwa, warto zwrócić uwagę na ozdobne gatunki, takie jak irga płożąca. Jak sadzić ten krzew? Odpowiednim czasem na wprowadzenie tej pięknej rośliny do ogrodu jest wiosna (już od marca do początku maja), jednak irgę można sadzić również jesienią (od września do końca listopada). Mało kłopotliwa roślina zwykle prędko się przyjmuje. Po zasadzeniu irgi należy pamiętać o tym, by przez pierwsze dwa lata regularnie podlewać młode krzewy.

Irga płożąca. Zdjęcie ilustracyjneIrga płożąca. Zdjęcie ilustracyjne Beekeepx/shutterstock

Musisz brać też pod uwagę, że płożąca irga pozioma silnie rozrasta się na boki, dlatego znajdź dla niej miejsce, w którym będzie miała zapewnioną odpowiednią przestrzeń. Krzew należy ponadto sadzić na stanowisku odchwaszczonym.

Irga pozioma – jak gęsto sadzić tę oryginalną roślinę?

Jedną z roślin, która może stać się wyjątkową ozdobą ogrodu, jest irga pozioma. Jak gęsto sadzić krzew, należący do rodziny różowatych? Ozdobny krzew, wyróżniający się zimozielonymi liśćmi i czerwonymi owocami, obficie porastającymi rozpostarte na boki gałęzie, należy sadzić od siebie w odpowiednim odstępie – na 1 m² powinny przypadać trzy irgi. Roślina płożąca może po dziesięciu latach rozrosnąć się na szerokość wynoszącą 250 cm, dlatego odległość między sadzonkami powinna wynosić około 50 cm. 

Zobacz wideo Wyjątkowe rośliny, wyjątkowe potrzeby. Jak zadbać o monsterę, hiacynty, wrzosy i kaktusa?

Irga błyszcząca – jak szybko rośnie?      

Interesującą odmianą prostego w uprawie krzewu, jest również irga błyszcząca. Jak szybko rośnie ta roślina? Krzew osiąga wysokość ok. 2-2,5 m. Posiada wzniesione, rozgałęzione i sztywne pędy z liśćmi o intensywnym zielonym kolorze (jesienią przybierają czerwoną, żółtą bądź pomarańczową barwę). Liście opadają wraz z nadejściem zimy, tworząc efektowne sploty. Irga błyszcząca szybko się rozrasta, dzięki czemu doskonale nadaje się na żywopłot.

Irga błyszcząca – gdzie kupić?   

Jeśli szukasz rośliny na żywopłot, weź pod uwagę krzew, jakim jest zachwycająca irga błyszcząca. Gdzie kupić sadzonki tej rośliny? Najlepszym miejscem, w którym można nabyć irgę, są szkółki roślin. Możesz przyjechać do nich osobiście, by najpierw obejrzeć krzewy, bądź zamówić sadzonki, korzystając z opcji zakupów online.

Irga – jaka ziemia najlepiej sprawdzi się przy uprawie tego krzewu?       

Jaka ziemia będzie najlepsza do uprawy irgi? Krzew preferuje gleby ogrodowe, zasobne w składniki pokarmowe. Irga najlepiej jednak rośnie w żyznej, przepuszczalnej ziemi o umiarkowanej wilgotności. Starsze egzemplarze potrafią radzić sobie z przejściową suszą, jednak młode sadzonki należy regularnie podlewać, zwłaszcza w okresie letnim.

Dobrze również zadbać o odpowiednie stanowisko dla irgi. Posadź krzew w słonecznym lub półcienistym miejscu. Dzięki temu roślina będzie lepiej kwitnąć i owocować.

Irga: jak przycinać krzew?           

Krzewy w ogrodzie potrafią szybko się rozrastać, co dotyczy także roślin, takich jak irga. Jak przycinać jej gałęzie?

Irga. Zdjęcie ilustracyjneIrga. Zdjęcie ilustracyjne Top stock photos/shutterstock

Irga horyzontalna nie wymaga cięcia, jednak ze względów estetycznych warto usuwać suche czy uszkodzone pędy. Możesz także korygować pokrój krzewu poprzez przycinanie zbyt długich pędów. Podczas przycinania krzewu należy uważać na młode, dwuletnie pędy, wykształcające kwiaty. Irgę horyzontalną najlepiej przycinać pod koniec lutego.

Irga błyszcząca wymaga przycinania o połowę przez pierwsze dwa lata uprawy. Pierwsze cięcie powinno się wykonać zaraz po posadzeniu rośliny. Później skraca się wyłącznie zbyt długie pędy, by krzew estetycznie się prezentował. Usunięcia wymagają także martwe lub chore gałęzie. Zabiegi przycinania pędów irgi błyszczącej dobrze przeprowadzać po kwitnieniu (latem). Jeśli chcesz, by krzew był bardziej gęsty, możesz wykonać także dodatkowe cięcie wiosną.

Zobacz też: Koniczyna biała: ile na m2, uprawa, wymagania glebowe

Więcej o: