Czy można pić kawę na czczo? Wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości

Niezależnie od tego, co robisz i gdzie aktualnie przebywasz, trudno wyobrazić sobie dzień bez kubka ulubionej kawy. Kofeina pobudza i niektórzy uważają, że jest coś niesamowicie kojącego w popijaniu parującej filiżanki. Jednak jak wygląda sprawa z twierdzeniem, że picie kawy na czczo może nam szkodzić?

Więcej podobnych artykułów przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Kofeina to pierwsza rzecz, która przychodzi na myśl, gdy myślisz o kawie. Kawa zawiera również przeciwutleniacze i inne substancje czynne, które mogą zmniejszać wewnętrzne stany zapalne i chronić przed chorobami. Dla wielu osób filiżanka świeżo parzonej kawy z samego rana to niezbywalny sposób na rozpoczęcie dnia. Pomysł, że łyk bez jedzenia może zaszkodzić jelitom lub przyczynić się do innych dolegliwości, takich jak wzdęcia, trądzik, wypadanie włosów, niepokój, problemy z tarczycą lub bolesne miesiączki, jak twierdzili niektórzy w mediach społecznościowych, zyskał sporą popularność.

Zobacz wideo Nie wyrzucaj fusów od kawy. Zobacz, do czego mogą ci się przydać

Czy kawa na czczo szkodzi naszemu zdrowiu? Badania ekspertów mówią jasno

Co jakiś czas w sieci pojawiają się głosy, które przestrzegają przed piciem kawy na pusty żołądek, gdyż napój może niekorzystnie wpływać na funkcjonowanie żołądka. Argumenty popierają na odkryciu, że kawa pobudza produkcję kwasu solnego w żołądku. W przypadku, kiedy nie ma on czego trawić objawy związane zaburzeniami jelitowymi, takimi jak zespół jelita drażliwego mogą spowodować zgagę, wrzody, nudności, refluks żołądkowy i niestrawność. Eksperci z serwisu "Healthline", jak podaje portal zdrowie.gazeta.pl, sprawdzili, czy istnieją na tę teorię dowody naukowe.

Jednak badania nie wykazały silnego związku między kawą a problemami trawiennymi – niezależnie od tego, czy pijesz ją na pusty żołądek, czy nie.

Nie oznacza to jednak, że niektórzy z nas owszem mogą odczuwać niemiłe skutki działania kawy. Ważne, aby zwracać uwagę na to, jak czuje się twoje ciało po wypiciu jej na pusty żołądek. Wówczas w pojedynczych przypadkach mogą wystąpić objawy, takie jak zgaga czy nudności. Warto również pamiętać o piciu umiarkowanych ilości kawy, czyli maksymalnie 3-5 filiżanek dziennie. Taką ilość kofeiny Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) uznaje za dopuszczalny element zbilansowanej diety.

Czy można pić kawę na czczo? Eksperci wskazują wpływ na poziom stresu

Innym częstym argumentem pojawiającym się przy piciu kawy na pusty żołądek jest to, że może ona podnieść poziom hormonu stresu, czyli kortyzolu. Jest on produkowany przez nadnercza i pomaga regulować metabolizm, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi. Jednak chronicznie zbyt wysoki poziom może wywołać problemy zdrowotne, w tym utratę masy kości, wysokie ciśnienie krwi, cukrzycę typu 2 i choroby serca. Poziom kortyzolu w naturalny sposób osiąga szczyt po przebudzeniu, spada w ciągu dnia i ponownie osiąga szczyt podczas wczesnych faz snu. Co ciekawe, kawa stymuluje produkcję kortyzolu. Niektórzy twierdzą więc, że picie jej z samego rana, kiedy poziom kortyzolu jest już wysoki, może być niebezpieczne. Jednak jak podają eksperci z portalu "Healthline", cytując serwis zdrowie.gazeta.pl:

Produkcja kortyzolu w odpowiedzi na kawę wydaje się znacznie niższa wśród osób, które piją ją regularnie, a niektóre badania w ogóle nie wykazują wzrostu kortyzolu. Dodatkowo istnieje niewiele dowodów sugerujących, że picie kawy na pełny żołądek zmniejsza tę reakcję.

Nie ma więc badań, które wskazywałyby, że negatywne skutki, związane z nadmierną ilością kofeiny w organizmie, miały jakikolwiek powiązanie z tym, czy pijemy rano kawę przed, czy może po jedzeniu.

Więcej o: