empatia

 • Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

  Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

  - Wiele osób - przynajmniej w pierwszych dniach wojny - myślała, że np. nie wypada teraz obejrzeć komedii, czy wyjść z przyjaciółmi, bo jak można się śmiać kiedy tuż za granicą umierają ludzie. Tymczasem takie podejście nie zmieni sytuacji na froncie, a co najwyżej osłabi nas psychicznie, tak że w rezultacie możemy nie być w stanie pomóc innym, na przykład osobom uchodźczym - mówi autorka książki o długowieczności Marta Zaraska.

  Aga Kozak
 • Empatia - czym jest i skąd się bierze? Jakie są rodzaje empatii?
 • Pokroiła klientowi obiad, a ktoś zrobił jej zdjęcie. Dzięki temu jej życie zupełnie się zmieniło
 • Tylko jedna kelnerka zgadzała się obsługiwać koszmarnego klienta. Gdy zmarł, odkryła jego prawdziwą twarz
 • Nie jestem rozkapryszoną księżniczką - jestem niepełnosprawna

  Nie jestem rozkapryszoną księżniczką - jestem niepełnosprawna

  Wyglądam "normalnie", nie jeżdżę na wózku. Czasami ktoś się doczepi, że parkuję na miejscu dla niepełnosprawnych. Bo wyglądam "za zdrowo", "za młodo". Czasem ludzie odbierają mnie jak rozkapryszoną księżniczkę, lenia, marudę. Bo trudno wyobrazić sobie ograniczenia, jeśli samemu się nie ma żadnych.

  Towar wybrakowany/blox
 • Gdzie się podziała życzliwość?

  Gdzie się podziała życzliwość?

  Gdy inteligencja mylona jest ze złośliwością, a cynizm jest w cenie, życzliwość staje się nieproszonym gościem. Szkoda, ponieważ jej brak w codziennym życiu przeszkadza mi coraz bardziej. I czasem się zastanawiam czy życzliwość i empatia stały się już oznaką frajerstwa.

  Magda Acer
 • Fakty i mity o empatii

  Fakty i mity o empatii

  ?Empatia umożliwia nam spontaniczne odczuwanie tego, co czuje partner. Empatia może nie prowadzi do zgody, ale pozwala wyrazić zrozumienie." - Don Dinkmeyer i Jon Carlton. O empatii opowiada Lucyna Wieczorek, założycielka Dojrzewalni Róż.

  kk
 • Kryzys w związku? Pokonaj go!

  Z roku na rok wzrasta liczna rozwodów. To oznacza, że przestaliśmy walczyć o swoje związki. Czy naprawdę łatwiej jest dzisiaj rozwieźć się niż pokonać kryzys? Każda para ma swoje wzloty i upadki. Trzeba tylko wiedzieć jak z tymi upadkami sobie radzić.

  joanna biszewska
 • Gadu, gadu czyli o czym rozmawiają kobiety?

  Gadu, gadu czyli o czym rozmawiają kobiety?

  Czy można z miłością mówić o malowaniu paznokci, kupowaniu butów, seksie i okresie? Barbara Piórkowska, poetka, autorka powieści "Szklanka na pająki" przestrzega przed wchodzeniem w utarte wzorce i przed banalnym czy stereotypowym myśleniem. Babskie gadanie uważa za coś istotnego i potrzebnego. A ty?

  rozmawiała: joanna biszewska
 • Zwierzanie się

  Zwierzanie się

  Czemu służy zwierzanie się? Jakie są granice zwierzeń? Komu i w jakiej sytuacji warto powierzyć swoje sekrety i jakie mogą być tego konsekwencje?

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Uwierz w siebie i ruszaj do przodu!

  Ciągle pozostajesz w cieniu, w poczuciu odrzucenia, niewiary w siebie i własne możliwości? Tak samo jak inni możesz oczekiwać, a nie tylko podporządkowywać się oczekiwaniom.

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Zakompleksieni mają gorzej?

  Zakompleksieni mają gorzej?

  Rodzice zamiast chwalić powtarzali, że "można było lepiej". Jesteś zdolna, zaradna, a mimo wszystko zakompleksiona. Czym można się wyleczyć z kompleksów?

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Czy istnieje przepis na idealny związek?

  Czy istnieje przepis na idealny związek?

  Empatia w związku dwojga ludzi to podstawa jego trwałości. Czym ona jest i czy można się jej nauczyć? O tym jak pracować nad swoimi uczuciami, jak nauczyć się słuchać i rozumieć bliską osobę opowiada Ewa Panufnik, trenerka empatii, współzałożycielka Dojrzewalni Róż.

  rozmawiała Joanna Biszewska
 • Jak wspierać innych?

  Jak wspierać innych?

  ?...bliscy boją się być blisko żeby nie być dalej...?

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
Więcej o:

empatia

 • Empatia - czym jest i skąd się bierze? Jakie są rodzaje empatii?

  Co to jest empatia? Znaczenie pojęcia Co to jest empatia ? Jako zdolność pozwala ona na wczucie się w stan psychiczny lub położenie innej osoby, umiejętność spojrzenia z właściwej dla kogoś innego perspektywy, zrozumienia jego sytuacji. Osoba pozbawiona empatii ma problem z emocjonalnością

 • Fakty i mity o empatii

  Co to jest empatia i kiedy może nam się przydać w życiu? Proszę sobie wyobrazić taką sytuację: wraca dziecko ze szkoły, rzuca plecak i mówi, że więcej do szkoły nie pójdzie, bo pani od historii jest głupia. Co mamy ochotę zrobić, powiedzieć? "Oj, kochanie

 • Plushaku, przygarnij lepiej trochę empatii

  sami: Ciężko cokolwiek na ten temat powiedzieć, bo Apeniny głupoty przesłoniły nam na chwilę pole widzenia. Naprawdę, jak bardzo pozbawionym empatii i jakichkolwiek odruchów serca człowiekiem trzeba być, żeby stwierdzić, że w kraju, gdzie nie brak schronisk i bezdomnych zwierząt, gdzie rokrocznie w okresie

 • Nie znoszę lekarzy - to oszołomy pozbawione empatii

  Żeby sprawa była jasna. Moi rodzice przepracowali dziesiątki lat w branży medycznej. Znam oddanych swojemu zawodowi, pełnych empatii ludzi, którzy stawiają dobro pacjentów zawsze na pierwszym miejscu, traktując ich  nie jako problem, ale jako ludzi z problemami. Ale stanowią oni jedynie kroplę w

 • Czy istnieje przepis na idealny związek?

  Jak widzę kiedy osoba, którą kocham cierpi, to sama też odczuwam ból. Czy w ten sposób można zdefiniować empatię? W potocznym rozumieniu tego słowa empatię kojarzymy często ze wspólodczuwaniem i rzeczywiście wówczas wczuwamy się niejako w emocje ukochanej osoby. A w rozumieniu mniej potocznym, czym