Przedwojenne miss piękności

Uroda kobiet jest ponadczasowa, a może dawne kanony piękności nie sprawdziłyby się dzisiaj? Przekonaj się sama i zobacz Miss z dawnych lat.

1934 rok

W 1934 roku Miss Polonia została Maria Żabkiewiczowa. Z urody podobna nieco do aktorki Faye Dunaway znanej z filmu ?Bonnie i Clyde?. Do zdjęcia Miss pozuje w białej sukni ozdobionej falbanami. Maria Żabkiewiczowa ma modną w owych czasach półdługą fryzurę ułożoną w fale. Cienkie, namalowane kredką brwi są o wiele dłuższe niż te noszone przez współczesne kobiety i sięgają aż do skroni.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1933 rok

We wrześniu 1933 roku Warszawę odwiedziła Miss Europy - Tatiana Masłowa. W Polsce przyjęto ją jak gwiazdę, witając na dworcu kwiatami. Miss okazała się piękną i uśmiechniętą kobietą cechującą się elegancją i dobrym smakiem. Na zdjęciu widzimy zadowolona piękność w pociągu.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1934 rok

Miss Polonia Maria Żabkiewiczowa (pierwsza z lewej) pojechała do Paryża na wybory Miss Europy. Na zdjęciu widzimy ją w towarzystwie pięknych rywalek z innych państw - Danii i Norwegii. Krótkie włosy, wyraziste brwi i umalowane usta - poza uśmiechami i europejskim pochodzeniem to wspólny mianownik trzech pań.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1932 rok

Dla Miss Francji 1932 roku najważniejszy był mocny efekt. Pewnie dlatego Roberte Cusey zdecydowała się na wyrazisty makijaż, duży kapelusz, ogromny naszyjnik z krzyżem i sporych rozmiarów charta. Jeśli popatrzymy na proporcje między Miss a jej psim towarzyszem możemy w ciemno założyć, że Francuzka była dużą kobietą.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1932 rok

W 1932 roku Miss Polonia została Zofia Dobrowolska. Na portrecie przyjęła pozę zamyśloną. Piękność z Polski ubrana jest w jedwabną suknię odsłaniającą ramiona i naszyjnik. Jej fryzura zgodna jest z obowiązującą przed wojną modą na przylegające do głowy fale.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1932 rok

Tytuł najpiękniejszej można było zdobyć także w konkursach na mniejszą, lokalną skalę. Najbardziej urodziwą radomianką okrzyknięto w 1932 roku Wandę Maślińską. Do zdjęcia pozowała z szarfą i bukietem kwiatów. Uroda Miss Radomia w niczym nie ustępowała ówczesnym gwiazdom kina.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1939 rok

Niczym antyczna bogini siedząca na Olimpie do zdjęcia pozowała Miss Krynicy. W 1939 roku ten zaszczytny tytuł przypadł Marii Łosińskiej. Naszą uwagę, oprócz oryginalnej urody i blond włosów, przyciąga także piękna suknia (i zalotnie odsłonięte ramię) z etolą oraz prosta biżuteria. Czy 73 lata temu Maria Łosińska byłaby gotowa wystartować we współczesnym konkursie piękności i paradować w wyciętym kostiumie i szpilkach?

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1931 rok

Chcemy wierzyć, że to nadgorliwy retuszer w studiu fotograficznym, natchniony urodą Miss, puścił wodze fantazji i zbyt hojnie użył tuszu. Waleria Chmielówna, Miss Katowic z 1931 roku w rzeczywistości miała nieco krótsze brwi i czoło bez szarych zacieków. Swoją drogą podziwiamy prosty sposób na dodanie włosom blasku na zdjęciu - wystarczy kilka ruchów pędzelka z kapka białej farby.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

1930 rok

Kto powiedział, że mężczyźni wolą blondynki? W 1931 roku szanowne jury zdecydowało, że Miss Polonia zostanie kruczowłosa Zofia Batycka. Na zdjęciu znalazła się własnoręcznie napisana dedykacja pięknej Miss dla czytelników "Kuriera Codziennego". Zofia Batycka nie spoczęła na laurach i wybrała drogę kariery aktorskiej.

Zobacz więcej w zbiorach NAC.

Partnerem Projektu jest Narodowe Archiwum Cyfrowe www.nac.gov.pl.

Więcej o: