Anturium - co trzeba wiedzieć o tej roślinie? [uprawa, pielęgnacja i choroby]

Anturium, mimo iż jest rośliną egzotyczną, coraz częściej zdobi nasze mieszkania i nic w tym dziwnego, bowiem to niezwykle urodziwy kwiat. Jak wygląda jego pielęgnacja, uprawa i w jaki sposób radzić sobie z jego chorobami? Na te wszystkie pytania odpowiemy w naszym artykule.

Anturium - kwiat o egzotycznych korzeniach w polskich domach

Anturium jest rośliną naturalnie występującą w tropikach, jej owalne lub sercowate liście mają intensywne zabarwienie i są bardzo błyszczące. Z tego niezwykle charakterystycznego liścia wyrastają imponujące kwiaty zebrane w kolbę o niebanalnych kolorach. Cięty kwiat anturium wybierany jest często jako prezent, jednak z powodzeniem można uprawiać tę roślinę także w domu. Podstawową zaletą anturium jest fakt, że nie jest ono szczególnie trudne w uprawie i pielęgnacji, dlatego spokojnie mogą sobie na tę roślinę pozwolić także początkujący ogrodnicy. 

Anturium w doniczce: co trzeba wiedzieć?

Anturium doskonale nadaje się do hodowania w doniczce, wówczas idealnie będzie zdobiło nasze wnętrze przez długi czas. Tego rodzaju roślinę z powodzeniem kupimy zarówno w centrum ogrodniczym, kwiaciarni, jak i w supermarkecie, do tego może ona mieć różne rozmiary i kolory. Warto jedynie pamiętać o tym, aby kwiatek nie miał bezpośredniego kontaktu ze słońcem, unikajmy przeciągów i zbyt dużych różnic temperatur w pomieszczeniu, w którym się znajduje, a na pewno będzie nam długo służył. Z reguły, nabywając anturium w doniczce, jest ona zaopatrzona w odpowiednie podłoże, jednak walory plastikowego pojemnika z ziemią mogą nie spełniać naszych wymagań estetycznych, dlatego warto rozejrzeć się za efektowną osłonką. 

Anturium. Zdjęcie ilustracyjneAnturium. Zdjęcie ilustracyjne Martin Vanquish/Shutterstock

Zobacz wideo Zadbaj o swoje rośliny, by żyły dłużej i pozostawały świeże

Anturium - uprawa wymagająca spokoju

Anturium nie jest rośliną szczególnie wymagającą pod kątem uprawy, jednak nie należy zapominać o kilku drobnych kwestiach, które pomogą nam w pielęgnacji tego kwiatu. Warto pamiętać o:

  • odpowiednim podłożu - najlepszy będzie substrat torfowy lub mieszanka mchu torfowca, ziemi kompostowej i gliny
  • regularnym podlewaniu - szczególnie w okresie wzrostu - letnią, miękką wodą, a w czasie wegetacji zasilmy roślinę wieloskładnikowym nawozem
  • potrzebie odpoczynku po kwitnieniu - wówczas przestawmy roślinę do mniej słonecznego i chłodniejszego pomieszczenia i nadal podlewajmy, chociaż w tym czasie mniej intensywnie, warto również na ten okres zrezygnować z nawożenia.

Anturium. Zdjęcie ilustracyjneAnturium. Zdjęcie ilustracyjne Sawah_Digital/shutterstock

Anturium - pielęgnacja. Poznaj najważniejsze zasady pielęgnacji anturium

W przypadku, gdy posiadamy anturium, odpowiednia pielęgnacja jest bardzo ważna. O czym zatem warto pamiętać, aby nasza roślina nie tylko pięknie rosła, lecz także stanowiła niebanalną ozdobę w naszym mieszkaniu? Oto kilka rad:

  • przechowujemy ją w temperaturze 20-28ºC - to optymalne warunki dla rośliny egzotycznej, jeśli jednak w pomieszczeniu jest bardzo sucho, obniżmy nieco temperaturę, jednak nie powinna ona spadać poniżej 14 stopni
  • nie zraszajmy kwiatów anturium woda - nie lubią tego, natomiast warto przecierać jej liście wilgotną ściereczką
  • ustawmy kwiat w miejscu o rozproszonym nasłonecznieniu, wystawiona bezpośrednio na słońce może bowiem ulec poparzeniu, a za mała ilość promieni spowoduje, że nie będzie chciała kwitnąć
  • anturium i przesadzanie - młodą roślinę należy przesadzać co roku, natomiast starsze okazy co trzy lata.

Anturium - choroby najczęściej występujące

Warto pamiętać o tym, że jeśli chodzi o anturium i choroby to nie choruje ono często, jednak sporo problemów w hodowli wynika z nieodpowiedniej pielęgnacji - mówimy wówczas o nieinfekcyjnych chorobach anturium. Co zatem źle wpływa na właściwy wzrost i imponujący wygląd tego kwiatu? Oto kilka przyczyn:

  1. Zbyt nasłonecznione stanowisko może się przyczyniać do poparzenia rośliny, dlatego warto, aby stała w miejscu, gdzie jest rozproszone światło.
  2. Przeciągi i częste wahania temperatury mogą powodować, że na kwiatach anturium pojawiają się ciemne, nieregularne plamy - unikajmy zatem otwierania okna, zwłaszcza zimą, w bezpośrednim sąsiedztwie anturium.
  3. Podlewanie nieodpowiednią wodą może spowodować, że na brzegach liści zaczną się pojawiać brunatne plamy. Najlepiej do podlewania stosować wodę o temperaturze otoczenia, zatem nie bezpośrednio z kranu, pozwólmy je odstać, pozbawiając ja tym samym chloru.
  4. Nieodpowiedni nawóz lub jego za duża ilość - wówczas wierzchołki i brzegi liści mogą żółknąć i usychać - do anturium warto stosować nawóz przeznaczony do roślin kwitnących. 
  5. Choroby wywołane przez grzyby - mogą o nich świadczyć m.in.: brązowe, rozmazane plamy na brzegach liści, szarawe i okrągławe plamy na liściach i kwiatach czy brązowienie i usychanie najpierw nasady, a w efekcie całego liścia - warto wówczas zastosować środki grzybobójcze.
  6. Szkodniki atakujące anturium - wełnowce - kłaczki przypominające wełnę pojawiające się na liściach; tarcznik - małe, twarde bordowe tarczki na liściach; mszyce - widoczne kolonie owadów na liściach wydzielające lepką maź. W takich przypadkach środki owadobójcze będą najbardziej odpowiednie - mogą być w formie oprysku lub pałeczek doglebowych.

Zobacz też: Rododendron - co warto wiedzieć o tej egzotycznej roślinie?

Więcej o: