książki

 • Książki, które muszę raz do roku: Gra Endera

  Książki, które muszę raz do roku: Gra Endera

  Czy wiecie, że "Gra Endera" doskonale pasuje do Focha, który "jest skierowany do czytelniczek 30+". Otóż już za chwilę minie 30 lat od jej wydania (1985), a ponieważ jest to książka z gatunku fantastyki naukowej, tym bardziej warto się z nią zapoznać - niektóre z przewidywanych w niej faktów miało już okazję zderzyć się z rzeczywistością.

  Mężczyzna Inaczej
 • Nowe sceny z życia smoków - rozwiązanie konkursu

  Nowe sceny z życia smoków - rozwiązanie konkursu

  Czytelnicy Focha jak zwykle nie zawiedli - na konkurs literacki, polegający na dopisaniu nowej sceny do kultowej książki Beaty Krupskiej "Sceny z życia smoków", przyszły odpowiedzi, świadczące o dogłębnej znajomości tematu. Publikujemy opowiadania trójki zwycięzców, a właściwie zwyciężczyń. Gratulujemy dziewczyny!

  Zwycięzcy konkursu
 • Gaja Grzegorzewska: Kobiece bohaterki muszą być trochę sukowate, żeby były ciekawe

  Gaja Grzegorzewska: Kobiece bohaterki muszą być trochę sukowate, żeby były ciekawe

  O jej prozie mówi się, że jest "męska", bo ostra i brutalna. Swoje powieści kryminalne osadza w Krakowie, który nie ma nic wspólnego z miastem z turystycznych folderów - to gród Cracka, którym rządzą narkotykowi władcy i dresiarze z maczetami. Gaja Grzegorzewska opowiada nam o literaturze neo-noir i swojej ostatniej powieści "Betonowy pałac".

  Kasia Nowakowska
 • 'Kobiety mają problemy, bo są kobietami' - portret Oriany Fallaci

  "Kobiety mają problemy, bo są kobietami" - portret Oriany Fallaci

  Imponująca, nieugięta, charyzmatyczna, wybuchowa, dociekliwa, okrutnie zdolna i bardzo inteligentna. Taka była Oriana-dziennikarka. Może warto do tego obrazka dołączyć "drugą stronę medalu": jaka była Oriana-kobieta? Na to pytanie wyczerpująco odpowiada książka Cristiny De Stefano "Oriana Fallaci. Portret kobiety".

  Gosia Tchorzewska
 • Vincent V. Severski: Szpiegiem jest się do końca życia

  Vincent V. Severski: Szpiegiem jest się do końca życia

  Improwizacja! To jest wielka zaleta polskich szpiegów. Jesteśmy do tego doskonale przygotowani. Polscy oficerowie wywiadu są świetni - mówi Vincent V. Severski, autor wydanej właśnie powieści ?Nieśmiertelni?, który sam działał przez 26 lat pod przybraną tożsamością.

  Dominika Węcławek
 • Przeczytaj, zanim coś zmalujesz - podręczniki do makijażu
 • Zygmunt Miłoszewski: 'wkurw polski' to cecha, która nas identyfikuje jako naród

  Zygmunt Miłoszewski: "wkurw polski" to cecha, która nas identyfikuje jako naród

  - Fajne rzeczy wykuwają się z buntu, przekory, niezgody. Wkurw jest do pewnego stopnia twórczy, choć utrudnia życie codzienne, ale w sumie wolę go od tej atmosfery wiecznego zadowolenia zachodnich społeczeństw.- mówi Zygmunt Miłoszewski. Rozmawiamy tuż po premierze jego najnowszej książki "Gniew" - ostatniej z serii o superprokuratorze Teodorze Szackim.

  Kasia Nowakowska
 • Nie ma to jak zapach książki?

  Nie ma to jak zapach książki?

  Jestem patologicznym czytaczem książek. Czytam, kiedy tylko mogę - w autobusach, pociągach, w kolejkach, oczywiście w domu. Dość długo opierałam się kupieniu czytnika książek elektronicznych, powtarzając frazes ?nie ma to jak zapach książki?. Och, w jakże wielkim byłam błędzie!

  Joanna Sosnowska
 • Jak żyć pani Leno, czyli o tym jaką dziewczyną (nie) jest 'Dziewczyna'

  Jak żyć pani Leno, czyli o tym jaką dziewczyną (nie) jest "Dziewczyna"

  Nie jestem obiektywna, bo kocham Lenę Dunham miłością ślepą. Bez dystansu i wahania pokochałam też jej książkę "Not That Kind of Girl". To trochę tom wspomnień, trochę poradnik, trochę manifest feministyczny, trochę jeden wielki żart. I sto procent Leny. Jej niedojrzałego, wkurzającego i zmanierowanego głosu (pokolenia) chce się słuchać.

  Anna Konieczyńska
 • Trzeba było zostać blacharą

  Trzeba było zostać blacharą

  Gdzie ja się podziewałam, gdy rozdawali instynkt samozachowawczy? Zamiast rzucać się na bogatych i zamożnych jeszcze jako podlotek, dałam się wyrwać na piękne słowa: na Bursę, Leśmiana, na podarki z wierszami Wojaczka i na rozmowy o literaturze.

  Dominika Węcławek
 • 'Znajdź mnie' - pamiętnik z piekła

  "Znajdź mnie" - pamiętnik z piekła

  W maju 2013 roku świat obiegła wstrząsająca wiadomość o uwolnieniu trzech kobiet, więzionych przez Ariela Castro w jego domu w Cleveland. Jedna z ofiar, Michelle Knight, opisała co działo się za zamkniętymi drzwiami jej więzienia przez prawie jedenaście lat, które zapamiętała jako pasmo cierpienia i upokorzeń.

  Natalia Sosin
 • Bartek Biedrzycki: Warszawa nie jest gotowa na atak atomowy

  Bartek Biedrzycki: Warszawa nie jest gotowa na atak atomowy

  Po co nam książki postapokaliptyczne? Czy wiemy, gdzie się ukryć podczas ataku termojądrowego i dlaczego czasem lepiej jednak zakładać, że nasz kraj jest mniej istotny, niż chcielibyśmy? Bartek Biedrzycki, skromny pracownik IT i ojciec dwójki dzieci za dnia, autor książek nocą, opowiada o swojej debiutanckiej powieści "Kompleks 7215", wojsku, cywilach i o życiu w podziemiach warszawskiego metra po zagładzie.

  Dominika Węcławek
 • (Nie) daj się porwać. O książce 'Negocjator' Bena Lopeza.

  (Nie) daj się porwać. O książce "Negocjator" Bena Lopeza.

  Jak wygląda praca negocjatora pertraktującego z porywaczami? Zupełnie nie tak, jak w filmach. To często długie handlowe pertraktacje. Handlowe, bo jak twierdzi specjalista w tym temacie, mamy obecnie do czynienia z "przemysłem porwań dla okupu".

  Miss Olgu
 • Osiem bajkowych przyjaciółek dla twojej córki

  Osiem bajkowych przyjaciółek dla twojej córki

  Nusia, Baśka, Zuza, Dorotka, Ela, Lotta, Ziuzia i ta przemądrzała mała w czerwonym bereciku - z okazji Dnia Postaci z Bajek, dziś na Fochu robimy miejsce dla nieletnich, ale jakże charakternych, dziewczęcych gwiazd.

  Ania Oka
 • Rozpruwacz był kobietą? Nowa, ciekawa autorka angielskich kryminałów - S.J.Bolton

  Rozpruwacz był kobietą? Nowa, ciekawa autorka angielskich kryminałów - S.J.Bolton

  Historia Kuby Rozpruwacza jest chyba znana każdemu miłośnikowi kryminałów, a już na pewno każdemu, kto interesuje się seryjnymi mordercami. Postać mordercy wciąż pozostaje nieodgadniona, a historycy zajmujący się tą sprawą cały czas toczą debaty na temat tego kim był. Kryminał pt. "Ulubione rzeczy" stawia nową, śmiałą tezę...

  Miss Olgu
 • Tuż koło nas są fascynujące rzeczy - wywiad z 'panem od przyrody' Wojciechem Mikołuszką

  Tuż koło nas są fascynujące rzeczy - wywiad z "panem od przyrody" Wojciechem Mikołuszką

  Zawodowo odpowiada na trudne pytania dzieci. Swoich oraz cudzych. Wojciech Mikołuszko, dziennikarz naukowy, autor książek popularno-naukowych poprowadzi w ten weekend warsztaty z eksperymentowania podczas Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere. Nam mówi o mutacjach mitochondrialnych drożdży, przyrodzie dalekiej i bliskiej, a także o tym, czy śmierć boli i czy mamy odwagę poznać odpowiedź na to pytanie.

  Kasia Nowakowska
 • Krzysztof Bielecki: 'Moje książki są tańsze i zdrowsze niż LSD'
 • Kochać nigdy nie jest za późno - tako rzecze Michalina Wisłocka

  Kochać nigdy nie jest za późno - tako rzecze Michalina Wisłocka

  "Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" to pozycja, którą wybraliście w naszym fochowym klubie książki. Mną wstrząsnęła i zawładnęła. Tak to jest, gdy spotka się kogoś pięknego, niezwykłego, fascynującego. I nie szkodzi, że tylko za pośrednictwem słów - miłość nie zna żadnych przeszkód.

  Kasia Nowakowska
 • Moje ulubione książki kucharskie do psucia

  Moje ulubione książki kucharskie do psucia

  W domowej biblioteczce mam lekko ponad 30 książek kucharskich. To całkiem sporo jak na osobę, która twierdzi, że nie umie gotować. Niektóre z publikacji są mi obojętne, inne lubię po prostu czasem przejrzeć z dziećmi, żeby wiedziały, że gdzieś na świecie jest ktoś, kto umie takie potrawy przyrządzić. Są wreszcie książki zawierające takie przepisy, że aż mam ochotę wstać, pójść do kuchni i coś zepsuć.

  Dominika Węcławek
 • Klub Książki Focha - wybieramy lekturę na lipiec!

  Klub Książki Focha - wybieramy lekturę na lipiec!

  Lipiec, taki przyjemny, wakacyjny miesiąc - z wrodzonej przekory proponujemy więc Wam do wyboru lektury ponoszące ciśnienie. Żebyście się na zanudzili na tych wakacjach. Ciekawe, na co zagłosujecie!

  Kasia Nowakowska
 • Książki zapodziane: 'O niefortunnym diable i inne baśnie'

  Książki zapodziane: "O niefortunnym diable i inne baśnie"

  Poznajemy wiele książek dla dzieci (w dzieciństwie, gdy czytają nam je rodzice lub gdy sami mozolnie przebijamy się przez pierwsze lektury; potem czytamy naszym dzieciom), ale nie wszystkie robią na nas wrażenie. Są jednak takie, które zapisują się w pamięci i chcemy do nich wrócić. Żeby dzieciom poczytać. Przecież nie sobie. Nasz stały Czytelnik - Mężczyzna Inaczej - przyznaje się do swojej słabości.

  Mężczyzna Inaczej
 • Każde dziecko jest naukowcem - wywiad z Tomaszem Rożkiem, autorem książki 'Kosmos'

  Każde dziecko jest naukowcem - wywiad z Tomaszem Rożkiem, autorem książki "Kosmos"

  O tym, że czasem odpowiedzią na pytanie o naturę Wszechświata może być formułka "nie garb się", o czarnych dziurach i kosmicznych spływach, rosnącej Islandii i o tym, czy można policzyć gwiazdy nad naszymi głowami opowiada fizyk, dziennikarz, autor książek naukowych dla młodzieży i ciekawych świata dorosłych, Tomasz Rożek.

  Dominika Węcławek
 • Trudno narysować smak napoju morelowego

  Trudno narysować smak napoju morelowego

  Chciał śpiewać w operze, potem został lalkarzem, zrobił karierę jako ilustrator, a teraz debiutuje książeczką dla dzieci o ?Najmniejszym słoniu świata". Maciej Szymanowicz opowiada nam o grozie dziecięcych wyobrażeń, motoryce teatru lalek i tym, że Jezus do niego szeptał z tapczanu.

  Kasia Nowakowska
 • Wywiady o książkach są jak rozmowy o winach: bujasz się między snobizmem a uzależnieniem
 • Byłem lekarzem w okopach - przed setną rocznicą wybuchu I wojny światowej

  Byłem lekarzem w okopach - przed setną rocznicą wybuchu I wojny światowej

  Celebrujemy wiele historycznych rocznic, ale tej akurat nie, jak zauważa Olga Wróbel. "Pierwsza wojna światowa trwała cztery lata. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, że wasz partner zostaje powołany do wojska i możecie najwyżej pomachać mu na dworcu chusteczką, kiedy będzie jechał na front?" Warto pamiętać.

  Olga Wróbel/Kurzojady
 • Klub Książki Focha - wybieramy książkę na czerwiec!
 • 'Dzieci z Bullerbyn' - lektura obowiązkowa dla... rodziców

  "Dzieci z Bullerbyn" - lektura obowiązkowa dla... rodziców

  Dajcie dzieciom spokój - mówi do nas Astrid Lindgren z każdej strony swojej najbardziej znanej powieści. I to właśnie sprawia, że książka ta nie uległa przedawnieniu. Przeciwnie. W czasach, kiedy staramy się zorganizować dzieciom każdą minutę życia, szwedzka opowieść sprzed kilku dekad wydaje się aktualna jak nigdy wcześniej.

  Ania Oka
 • Klub Książki Focha spotyka gawędziarza Johnny'ego Casha

  Klub Książki Focha spotyka gawędziarza Johnny'ego Casha

  Nie obchodzi cię muzyka? Nie lubisz stylu w jakim grał Facet w Czerni? A może Johnny'ego Casha znasz na wylot? Tak czy inaczej, jeśli nie przeczytasz książki "Cash: autobiografia" ominie cię coś dobrego. To cudowna legenda o niezwykłym artyście, ale też historia o tym, jak widzieć dobro nawet w najgorszych czynach i najpodlejszych ludziach.

  Dominika Węcławek
 • Nie tylko encyklopedie - 15 książek o polskiej przyrodzie dla dzieci i ich dorosłych
Więcej o:

książki

 • Podpórki do książek

  kolorach, o wymiarach 140mm wysokości, 138mm szerokości i 118mm całej długości (po zestawieniu dwóch części). Cena około 7,45 funta. Podpórki o kształcie słodkich, kolorowych babeczek zainteresują miłośników domowych wypieków, idealnie podtrzymają książki kucharskie. Mogą też pojawić się w pokoju

 • Nie ma to jak zapach książki?

  Do kupienia Kindle'a przekonałam się, gdy trafiłam na tytuł, który musiałam mieć teraz, natychmiast! Ale pojawił się problem - książka była tylko po angielsku, dostępna wyłącznie w księgarni Amazon. W najdroższej opcji dostawy mogłam ją mieć w ciągu tygodnia. A gdybym miała czytnik - trafiłaby

 • Torebka - książka

  W kolekcji Olympii Le Tan znalazły się kopertówki, które są pokryte materiałem. Boki mają złote, by wyglądały, jak brzegi starych książek. Z przodu jest naszyty tytuł i autor, a wszystko zostało zrobione bardzo starannie. W kolekcji znajdziemy takie dzieła, jak "Le Grand Horloger", "Histoires

 • Poduszka dla książki

  Book Seat to poduszka, którą można dowolnie formować i dopasowywać do najwygodniejszej dla czytelnika pozycji (lubisz leżeć na boku?). A jeśli zaśniesz nad książką, Book Seat może się okazać całkiem wygodną poduszką, nie tylko dla ulubionej lektury. www.thebookseat.com cena: 40 dol. Tekst: TK

 • KONKURS - do wygrania fajne książki!

  Kotek przygotował dla Was konkurs, w którym do wygrania jest zestaw książek Kate Brian: "Impreza zamknięta ", "Poza zasięgiem ", "Tylko dla wybranych " i "Kto się przyzna ". Co zrobić, aby wygrać? 1. Stwórz zabawny plan lekcji na jeden dzień szkoły 2. Sprawdź piątkowy mail od Kotka i przepisz

 • Isabel goni Kazia do książek

  Isabel nie pierwszy raz powołuje się na cytaty z książek Paulo Coelho. Najwyraźniej dla niej to niekończąca się skarbnica mądrości. Przyznała, że Kazimierz Marcinkiewicz jest przez nią uszczęśliwiany cytatami z metafizycznych powieści pisarza i każe mu czytać jego książki. Na swoim blogu napisała

 • Półki na książki: jak wyeksponować swoje zbiory?

  Półki na książki: wiszące, czy stojące? Półki na książki bez wątpienia przydadzą się w każdym domu i mieszkaniu, w którym mieszkańcy wciąż czytają papierowe książki. Wytrawny czytelnik wie, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie książek. Zapaleni bibliofile niejednokrotnie lubią też chwalić

 • Rusin o swojej książce: BĘDZIE OSTRA

  Kinga Rusin jesienią planuje wydać swoją pierwszą książkę. Prezenterka chce się rozliczyć z przeszłością i napisać o dramatach kobiet. Temat rozwodu też będzie poruszony. Nad swoją książką Kinga pracuje z psycholog Małgorzatą Ohme. Będzie ostra, bo zmieniła się osoba, która jest jej współautorką

 • Regał na książki - stwórz domową biblioteczkę

  Biblioteczka to świetny element aranżacyjny w każdym domu. Równo poukładane grzbiety książek pięknie się prezentują i sprawiają, że dom nabiera klimatu, charakteru. Na pewno zauważyłeś, że na większości zdjęć nowoczesnych aranżacji brakuje książek. Czy oznacza to, że nie czytamy? Statystki dowodzą

 • Anja Rubik pojawiła się na okładce książki

  Anja Rubik to jedna z najlepszych modelek świata. Nic więc dziwnego, że jest rozchwytywana. Zdjęcie Rubik pojawiło się na okładce książki Jéreme Gautiera, ''Chanel. Figures Du Style''. To ogromne wyróżnienie dla modelki, ponieważ książką opisuje historię firmy ''Chanel''. Książka zawiera fotografie