książki
-
Przeczytaj, zanim coś zmalujesz - podręczniki do makijażu
Jak zagospodarować długie, jesienne wieczory? Najlepiej makijażem, a konkretnie czytaniem o makijażu. Oto kilka książek, które warto przejrzeć i jedna, której nie warto.
-
Zygmunt Miłoszewski: "wkurw polski" to cecha, która nas identyfikuje jako naród
- Fajne rzeczy wykuwają się z buntu, przekory, niezgody. Wkurw jest do pewnego stopnia twórczy, choć utrudnia życie codzienne, ale w sumie wolę go od tej atmosfery wiecznego zadowolenia zachodnich społeczeństw.- mówi Zygmunt Miłoszewski. Rozmawiamy tuż po premierze jego najnowszej książki "Gniew" - ostatniej z serii o superprokuratorze Teodorze Szackim.
-
Nie ma to jak zapach książki?
Jestem patologicznym czytaczem książek. Czytam, kiedy tylko mogę - w autobusach, pociągach, w kolejkach, oczywiście w domu. Dość długo opierałam się kupieniu czytnika książek elektronicznych, powtarzając frazes ?nie ma to jak zapach książki?. Och, w jakże wielkim byłam błędzie!
-
Jak żyć pani Leno, czyli o tym jaką dziewczyną (nie) jest "Dziewczyna"
Nie jestem obiektywna, bo kocham Lenę Dunham miłością ślepą. Bez dystansu i wahania pokochałam też jej książkę "Not That Kind of Girl". To trochę tom wspomnień, trochę poradnik, trochę manifest feministyczny, trochę jeden wielki żart. I sto procent Leny. Jej niedojrzałego, wkurzającego i zmanierowanego głosu (pokolenia) chce się słuchać.
-
Kobiety mentalnie nieumyte - o seksizmie intelektualnym Saramonowicza
"Nikt nie pokocha cię za to kim jesteś, ale za to, co masz do zaoferowania" - pisze nasza Czytelniczka, przekonując, że czytać należy dla siebie, a nie po to, by pan Saramonowicz mógł uznać cię za atrakcyjną.
-
Trzeba było zostać blacharą
Gdzie ja się podziewałam, gdy rozdawali instynkt samozachowawczy? Zamiast rzucać się na bogatych i zamożnych jeszcze jako podlotek, dałam się wyrwać na piękne słowa: na Bursę, Leśmiana, na podarki z wierszami Wojaczka i na rozmowy o literaturze.
-
"Znajdź mnie" - pamiętnik z piekła
W maju 2013 roku świat obiegła wstrząsająca wiadomość o uwolnieniu trzech kobiet, więzionych przez Ariela Castro w jego domu w Cleveland. Jedna z ofiar, Michelle Knight, opisała co działo się za zamkniętymi drzwiami jej więzienia przez prawie jedenaście lat, które zapamiętała jako pasmo cierpienia i upokorzeń.
-
Bartek Biedrzycki: Warszawa nie jest gotowa na atak atomowy
Po co nam książki postapokaliptyczne? Czy wiemy, gdzie się ukryć podczas ataku termojądrowego i dlaczego czasem lepiej jednak zakładać, że nasz kraj jest mniej istotny, niż chcielibyśmy? Bartek Biedrzycki, skromny pracownik IT i ojciec dwójki dzieci za dnia, autor książek nocą, opowiada o swojej debiutanckiej powieści "Kompleks 7215", wojsku, cywilach i o życiu w podziemiach warszawskiego metra po zagładzie.
-
(Nie) daj się porwać. O książce "Negocjator" Bena Lopeza.
Jak wygląda praca negocjatora pertraktującego z porywaczami? Zupełnie nie tak, jak w filmach. To często długie handlowe pertraktacje. Handlowe, bo jak twierdzi specjalista w tym temacie, mamy obecnie do czynienia z "przemysłem porwań dla okupu".
-
Osiem bajkowych przyjaciółek dla twojej córki
Nusia, Baśka, Zuza, Dorotka, Ela, Lotta, Ziuzia i ta przemądrzała mała w czerwonym bereciku - z okazji Dnia Postaci z Bajek, dziś na Fochu robimy miejsce dla nieletnich, ale jakże charakternych, dziewczęcych gwiazd.
-
Małgorzata Kożuchowska na zdjęciu w bikini. Fani: " No coś Ty, chyba jakiś żart"
-
Brigitte Bardot nie chciała być matką. Mąż ją do tego zmusił. "Więźniarka swojego ciała"
-
Kora - dziecko słońca. Znaliśmy ją stąd, że ją sobie wymyśliliśmy
-
Anna Lewandowska ma strój kąpielowy, który jest modny od lat! Bardzo podobny fason kupisz za 39,99 zł
-
Zwierzęta dopasowane do znaków zodiaku. W ich towarzystwie będą czuły się najlepiej
- Zwiewna sukienka na lato Klaudii Halejcio kosztuje tylko 99,99 zł. "Sztos". Wiemy, gdzie ją kupisz
- 3 rzeczy, na które pary młode marnują pieniądze. Organizatorka wesel uchyla rąbka tajemnicy
- Emerytury od lipca 2022 - tabela netto. To pewne! Takie kwoty wpłyną na konta seniorów
- Odmładzające fryzury po 60. roku życia - zdjęcia. Działają lepiej niż lifting i są idealne na lato!
- Te znaki zodiaku lubią histeryzować. Liczne dramaty to ich codzienność
-
Rozpruwacz był kobietą? Nowa, ciekawa autorka angielskich kryminałów - S.J.Bolton
Historia Kuby Rozpruwacza jest chyba znana każdemu miłośnikowi kryminałów, a już na pewno każdemu, kto interesuje się seryjnymi mordercami. Postać mordercy wciąż pozostaje nieodgadniona, a historycy zajmujący się tą sprawą cały czas toczą debaty na temat tego kim był. Kryminał pt. "Ulubione rzeczy" stawia nową, śmiałą tezę...
-
Tuż koło nas są fascynujące rzeczy - wywiad z "panem od przyrody" Wojciechem Mikołuszką
Zawodowo odpowiada na trudne pytania dzieci. Swoich oraz cudzych. Wojciech Mikołuszko, dziennikarz naukowy, autor książek popularno-naukowych poprowadzi w ten weekend warsztaty z eksperymentowania podczas Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere. Nam mówi o mutacjach mitochondrialnych drożdży, przyrodzie dalekiej i bliskiej, a także o tym, czy śmierć boli i czy mamy odwagę poznać odpowiedź na to pytanie.
-
Krzysztof Bielecki: "Moje książki są tańsze i zdrowsze niż LSD"
Z Krzyśkiem Bieleckim nigdy nic nie wiadomo. Zatopieni w lekturze jedziecie tramwajem i nagle podchodzi obcy człowiek, daje wam telefon - a tam autor książki, którą trzymacie w ręku mówi: "Witaj w grze!".
-
Kochać nigdy nie jest za późno - tako rzecze Michalina Wisłocka
"Michalina Wisłocka. Sztuka kochania gorszycielki" to pozycja, którą wybraliście w naszym fochowym klubie książki. Mną wstrząsnęła i zawładnęła. Tak to jest, gdy spotka się kogoś pięknego, niezwykłego, fascynującego. I nie szkodzi, że tylko za pośrednictwem słów - miłość nie zna żadnych przeszkód.
-
Moje ulubione książki kucharskie do psucia
W domowej biblioteczce mam lekko ponad 30 książek kucharskich. To całkiem sporo jak na osobę, która twierdzi, że nie umie gotować. Niektóre z publikacji są mi obojętne, inne lubię po prostu czasem przejrzeć z dziećmi, żeby wiedziały, że gdzieś na świecie jest ktoś, kto umie takie potrawy przyrządzić. Są wreszcie książki zawierające takie przepisy, że aż mam ochotę wstać, pójść do kuchni i coś zepsuć.
-
Klub Książki Focha - wybieramy lekturę na lipiec!
Lipiec, taki przyjemny, wakacyjny miesiąc - z wrodzonej przekory proponujemy więc Wam do wyboru lektury ponoszące ciśnienie. Żebyście się na zanudzili na tych wakacjach. Ciekawe, na co zagłosujecie!
-
Książki zapodziane: "O niefortunnym diable i inne baśnie"
Poznajemy wiele książek dla dzieci (w dzieciństwie, gdy czytają nam je rodzice lub gdy sami mozolnie przebijamy się przez pierwsze lektury; potem czytamy naszym dzieciom), ale nie wszystkie robią na nas wrażenie. Są jednak takie, które zapisują się w pamięci i chcemy do nich wrócić. Żeby dzieciom poczytać. Przecież nie sobie. Nasz stały Czytelnik - Mężczyzna Inaczej - przyznaje się do swojej słabości.
-
Każde dziecko jest naukowcem - wywiad z Tomaszem Rożkiem, autorem książki "Kosmos"
O tym, że czasem odpowiedzią na pytanie o naturę Wszechświata może być formułka "nie garb się", o czarnych dziurach i kosmicznych spływach, rosnącej Islandii i o tym, czy można policzyć gwiazdy nad naszymi głowami opowiada fizyk, dziennikarz, autor książek naukowych dla młodzieży i ciekawych świata dorosłych, Tomasz Rożek.
-
Trudno narysować smak napoju morelowego
Chciał śpiewać w operze, potem został lalkarzem, zrobił karierę jako ilustrator, a teraz debiutuje książeczką dla dzieci o ?Najmniejszym słoniu świata". Maciej Szymanowicz opowiada nam o grozie dziecięcych wyobrażeń, motoryce teatru lalek i tym, że Jezus do niego szeptał z tapczanu.
-
Wywiady o książkach są jak rozmowy o winach: bujasz się między snobizmem a uzależnieniem
Wywiad z dyrektorem Biblioteki Narodowej to pozycja, którą pewnie wielu czytelników ominie - jak przystało na nudziarę przeczytałam te rozmowę już dwa razy. Dlaczego?
-
Byłem lekarzem w okopach - przed setną rocznicą wybuchu I wojny światowej
Celebrujemy wiele historycznych rocznic, ale tej akurat nie, jak zauważa Olga Wróbel. "Pierwsza wojna światowa trwała cztery lata. Czy jesteście w stanie wyobrazić sobie, że wasz partner zostaje powołany do wojska i możecie najwyżej pomachać mu na dworcu chusteczką, kiedy będzie jechał na front?" Warto pamiętać.
-
Klub Książki Focha - wybieramy książkę na czerwiec!
Co przeczytamy w tym miesiącu? Wiem - to pytanie spędza wam sen z powiek już od przeszło dwóch tygodni! Jak zwykle to, co w łaskawości swojej wybierzecie. Głosowanie - czas, start!
-
"Dzieci z Bullerbyn" - lektura obowiązkowa dla... rodziców
Dajcie dzieciom spokój - mówi do nas Astrid Lindgren z każdej strony swojej najbardziej znanej powieści. I to właśnie sprawia, że książka ta nie uległa przedawnieniu. Przeciwnie. W czasach, kiedy staramy się zorganizować dzieciom każdą minutę życia, szwedzka opowieść sprzed kilku dekad wydaje się aktualna jak nigdy wcześniej.
-
Klub Książki Focha spotyka gawędziarza Johnny'ego Casha
Nie obchodzi cię muzyka? Nie lubisz stylu w jakim grał Facet w Czerni? A może Johnny'ego Casha znasz na wylot? Tak czy inaczej, jeśli nie przeczytasz książki "Cash: autobiografia" ominie cię coś dobrego. To cudowna legenda o niezwykłym artyście, ale też historia o tym, jak widzieć dobro nawet w najgorszych czynach i najpodlejszych ludziach.
-
Nie tylko encyklopedie - 15 książek o polskiej przyrodzie dla dzieci i ich dorosłych
Wiosna i lato to najlepsze momenty na tematykę przyrodniczą. Dzieci mają wakacje, podróżujemy, piknikujemy, przenosimy się z basenów do jezior, nad morze, na brzeg rzeki. Możemy obserwować a przy okazji czytać o tym co obok nas rośnie, lata, co nas właśnie pogryzło.
-
Czy teraz nawet kapusta musi być seksowna?
Czy wszystko już trzeba reklamować seksem? Nawet książki? Czy biblioteka musi być reklamowana seksowną bibliotekarką? Nasza Czytelniczka zastanawia się, czy warto z jednym stereotypem walczyć za pomocą innego.
-
Odnalezione niebo, czyli dlaczego warto polubić Katarzynę Grocholę
Sprzedała cztery miliony książek. Więcej niż Masłowska, Pilch i Witkowski razem wzięci. "Nigdy w życiu!", kładziecie się Rejtanem, gdy koleżanka radzi wam sięgnąć po najnowszy tom opowiadań Katarzyny Grocholi, "Zagubione niebo"? Wierzcie nam, choćby niechętnie i z rezerwą, z siłą najpopularniejszej polskiej pisarki należy się liczyć. Oto dowody.
-
Facet na skraju załamania, czyli "Czysty obłęd"
Czy czytelnikowi przystoi śmiać się z cierpień bohatera, czy prawdziwemu mężczyźnie przystoi być emocjonalnie niestabilnym i czy warto napisać powieść, by zemścić się na krytykach filmowych? Odpowiedzi udziela australijski pisarz i filmowiec Mark Lamprell.
-
Klub Książki Focha - wybieramy książkę na maj!
Już prawie połowa miesiąca, więc pora wrócić wreszcie z (mentalnej) majówki i wziąć się za poważne, odpowiedzialne zadania. Na przykład wybrać nam jakąś fajną książkę, którą wspólnie przeczytamy i omówimy.
-
Nostalgia za latami 80. po polsku i po amerykańsku
To pewnie jeden z objawów starzenia się (tfu! dojrzewania!), ale nostalgia towarzyszy nam ostatnio często - wraca echem w tekstach, rozmowach, lekturach, coraz najtrętniej powtarzanych "a pamiętasz?". Jeszcze chwila i będziemy mówić: "a za naszych czasów..." Bo za naszych czasów było lepiej, prawda? A na pewno inaczej.