miasto

 • Chciał tylko wyburzyć ścianę w swojej piwnicy. Odkrył za nią ogromne miasto

  Chciał tylko wyburzyć ścianę w swojej piwnicy. Odkrył za nią ogromne miasto

  W latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku pewien rolnik dostrzegł, że na jego podwórku dzieje się coś dziwnego. W szczelinie, która pojawiła się w piwnicy w trakcie remontu, znikały jego kury. Mężczyzna postanowił więc wyburzyć ścianę i sprawdzić, co się dzieje. To, co za nią ujrzał, przeszło jego najśmielsze oczekiwania.

  Wiktoria Szydło
 • Wyłoniono najbardziej nieuprzejmie miasta w Polsce. Które znalazło się na podium?
 • Gdzie najlepiej wychowywać dzieci w Europie? W rankingu pojawiło się jedno z polskich miast
 • W wieku 30 lat wróciła do rodziców. 'To potwornie frustrujące. Tak nie powinno wyglądać życie osoby dorosłej'

  W wieku 30 lat wróciła do rodziców. "To potwornie frustrujące. Tak nie powinno wyglądać życie osoby dorosłej"

  Dorośli ludzie nie powinni mieszkać ze swoimi rodzicami. Nawet jeśli mają dobre relacje, to stają się one po prostu zbyt partnerskie, gdzie zaczynacie polegać na sobie nawzajem, jak na swoim partnerze. Wymieniacie się obowiązkami typu gotowanie czy prace w ogródku. Codziennie zdajecie sobie relacje z całego dnia itp., a takie rzeczy powinno się dzielić ze swoim partnerem, a rodzicem - pisze Alicja w liście, nadesłanym do naszej redakcji.

  redakcja
 • 14 rzeczy, które twój kierowca Ubera chciałby żebyś wiedział
 • Miejskie krajobrazy Warszawy w kampanii Reebok Ventilator

  Miejskie krajobrazy Warszawy w kampanii Reebok Ventilator

  W tym sezonie Reebok Classic stawia na swoich fanów. W nowej kampanii marki zobaczymy sześć nowych twarzy wyłonionych w ramach konkursu #reprezentujklasyke. Zdjęcia promujące model Ventilator, obchodzący w tym roku swoje 25-lecie - wykonał znany i ceniony fotograf Kuba Dąbrowski.

  Materiały Prasowe
 • Jak walczyć z plagą obszczymurów?

  Jak walczyć z plagą obszczymurów?

  Niemcy wymyślili, jak wyeliminować z mieszaniny miejskich aromatów fetor obsikanego muru. U nas walka z obszczymurami idzie jeszcze powoli, ale może ten pomysł wart jest przeniesienia na nasz mur i grunt?

  Dominika Węcławek
 • Intymnie o Pałacu Kultury opowiada Beata Chomątowska

  Intymnie o Pałacu Kultury opowiada Beata Chomątowska

  Z okazji 60. urodzin Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie oglądamy archiwalne zdjęcia i rozmawiamy z Beatą Chomatowską, autorką książki "Pałac. Biografia intymna" - o tym jakie uczucia oraz skojarzenia budzi ten budynek.

  Redakcja Foch.pl
 • Rower: wróg publiczny numer jeden?

  Rower: wróg publiczny numer jeden?

  Uwielbiam jeździć rowerem po mieście. Jednak coraz częściej sarkam pod nosem. Już nawet nie denerwuję się na ludzi, którzy beztrosko wchodzą na ścieżki rowerowe, ani na kierowców, którzy próbują mnie zabić, ale na innych użytkowników jednośladów.

  Dominika Węcławek
 • Moje 'Chamowo' - o mieszkaniu w zwykłym bloku

  Moje "Chamowo" - o mieszkaniu w zwykłym bloku

  Obawiałam się hałasów, złych woni, niemiłych sąsiadów, tego wszystkiego, co mnie - niemieszkającej nigdy wcześniej w takim "prawdziwym" bloku - z tym blokowym życiem się kojarzyło. Jakże się myliłam!

  Natalia Sosin
 • Jestem z lemingowa: to widać, słychać i czuć

  Jestem z lemingowa: to widać, słychać i czuć

  Mieszkam na ogrodzonym osiedlu. Moimi sąsiadami są ludzie z awansu społecznego, straszni mieszczanie i drobny prekariat. Czy wysokie płoty, furtki na karty chipowe i wąsaci ochroniarze wciąż są obciachowi? A może leniwe lemingowo uczy otwartości na innych, pokory i tolerancji?

  Anna Konieczyńska
 • Blokowisko - czy ten eksperyment musiał skończyć się katastrofą?
 • Zagraj w uprzejmość - w tej grze wszyscy wygrywają!

  Zagraj w uprzejmość - w tej grze wszyscy wygrywają!

  Drobne i niespodziewane uprzejmości ze strony obcych ludzi - to może być metoda na przetrwanie w miejskiej dżungli. Mnie idea "Random Acts of Kindness" porwała i zachęciła, by się przyłączyć!

  Marta Lewin
 • Miasto czy wieś? Nie przewidziałam tylu minusów sielskiego życia
 • Porzuć gary, nabierz apetytu na miasto!

  Porzuć gary, nabierz apetytu na miasto!

  Jadanie ?na mieście? przez wiele osób wciąż jeszcze bywa postrzegane jako zbytnia rozrzutność. Dla nas jest czymś więcej niż tylko dostarczaniem organizmowi składników odżywczych - to przyjemność, przygoda, czasem konieczność, a niekiedy też... oszczędność.

  Dominika Węcławek
 • Seks poza domem - zaczyna się sezon!

  Seks poza domem - zaczyna się sezon!

  Ach, te uroki ciepłych dni w mieście - prosecco w ogródkach kawiarnianych, pikniki w parku, plażowanie nad rzeką, rowery, rolki, badminton, frisbee, seks... No właśnie, seks! Tylko gdzie?

  Linda Lovelace
 • Ratujmy drzewa!

  Ratujmy drzewa!

  Dane o usuwanych drzewach są przerażające: 13 tys. w zeszłym roku w Krakowie, średnio 25 tys. co roku w Warszawie. Jednocześnie Polska ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej i co roku z tego powodu umiera 45 tys. ludzi! Gdzie tu logika?

  Joanna Sanecka
 • Spacerkiem przez Katowice: moderniści i brutale

  Spacerkiem przez Katowice: moderniści i brutale

  Katowice nie kojarzą się z atrakcją turystyczną. Niesłusznie! Postanowiłam spojrzeć na to bliskie mi miasto okiem turysty: ruszyłam trasami, których wcześniej nie miałam okazji wydeptać i obejrzałam z bliska budynki, które najczęściej mijam w pośpiechu. Będę tam wracać!

  Dominika Węcławek
 • Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi i życia miejskiego

  Mniej samochodów, więcej miejsca dla ludzi i życia miejskiego

  Gdybym kiedykolwiek kandydowała na stanowisko prezydenta, pamiętajcie, by na mnie nie głosować. Bo na początek zamknęłabym centra dużych miast dla ruchu samochodowego. Ale nie tylko ja tak mam - z Hamburga w ciągu 20 lat mają zniknąć samochody.

  Dominika Węcławek
 • Jacek Podemski: Urbex to powrót do przeszłości

  Jacek Podemski: Urbex to powrót do przeszłości

  Widok zapiera dech w piersiach. Panorama Warszawy ze szczytu najwyższego biurowca dawnych zakładów chemicznych Foton jest przepiękna. Stoimy tu we troje. Ja, Filip Chlebda - miłośnik urbeksu, od pewnego czasu także jeden z członków ekipy programu telewizyjnego poświęconego odkrywaniu historii współczesnych pustostanów. No i Jacek Podemski - przewodnik, miłośnik fortyfikacji, chiropterolog amator. To on prowadzi nowy program ?Wstęp wzbroniony" w TVN Turbo.

  Dominika Węcławek
 • Pani z miasta i karpackie kozy - wywiad z Jolantą Jasińską, która próbuje uratować ginącą rasę

  Pani z miasta i karpackie kozy - wywiad z Jolantą Jasińską, która próbuje uratować ginącą rasę

  Czy jak koza ma gorące rogi, to znaczy, że jest chora? Czy obsługi kozy karpackiej można nauczyć się z internetu? Justyna Prus-Wojciechowska rozmawia o tym z Jolą Jasińską, która porzuciła miejskie życie, by założyć w górach nowy dom, w którym najważniejsi lokatorzy to stadko kóz. Jola prowadzi małą agroturystykę dla gości, którym nie przeszkadza, że koza rozkłada się na ich kocyku i pcha się na kolana.

  Justyna Prus-Wojciechowska
 • Piosenka o stolicy (nie tylko Polski)

  "Mam w dupie małe miasteczka" - krzyczy, cytując poetę, autorka dzisiejszego artykułu-pieśni na cześć stolic(y).

  Olga Słowiakowska
 • Curry Godne. 'U nas je się nosem'

  Curry Godne. "U nas je się nosem"

  Mody na jedzenie zmieniają się sezonowo. W tegorocznej kolekcji przybyło kilka nowych smaków, między innymi curry z food-trucka Curry Godne. Czy hinduskie żarcie podbije nasze podniebienia, tak jak hambuksy?

  Kasia Nowakowska
 • Urbex - ta zabawa nie jest dla dziewczynek?

  Urbex - ta zabawa nie jest dla dziewczynek?

  "Jest coś oszałamiającego w zobaczeniu drzewa wyrastającego ze środka łóżka hotelowego lub wielkich połaci tapety malowniczo zwisających ze ścian na porośniętą mchem podłogę. To zaglądanie za kulisy otaczającego świata przez dziurkę od klucza?. Urbex. Zabawa dla miejskich eksploratorów. Słowo, które budzi dreszcz lub wątpliwości.

  Agata Połajewska
 • Sprzątaj po swoim psie? Sprzątaj po swoim dziecku!

  Oburzamy się się na właścicieli psów, którzy nie sprzątają po swoich pupilach. A co z rodzicami, którzy robią z parków i lasków szalet publiczny dla swoich pociech? Z takim pytaniem napisała oburzona Czytelniczka.

  Nadesłane do Redakcji
 • Warszawa to nie miasto dla kobiet w ciąży, ludzi starszych, czy inwalidów

  Nasza Czytelniczka, zawiedziona nieprzyjaznym przyjęciem, jakie zgotowała jej Warszawa, postanowiła napisać o swoich przeżyciach do Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy. W oczekiwaniu na odpowiedź, dzieli się z nami swoim listem. "Myślę, że warto zainteresować się tematem barier architektonicznych, bo w XXI wieku to wstyd dla stolicy Polski" - pisze. I nie sposób się z nią nie zgodzić.

  Nadesłane do Redakcji
 • O narkotykach, rowerach i teleportacji

  W tym mieście łatwiej o ścieżkę amfetaminy niż ścieżkę rowerową - tak zaczyna swój list nasza Czytelniczka Ewa. I opisuje realia codziennego przemieszczania się rowerem, autobusem...

  Nadesłane do Redakcji
 • Wyprowadzka pod miasto - klasa w górę, czy w dół?

  Wyprowadzka pod miasto - klasa w górę, czy w dół?

  Zastanawiamy się nad tym od dawna, najintensywniej od czasu, gdy życie zmusiło nas do zakupu mieszkania. Jak to jest z tą wyprowadzką pod miasto - czy te tak zwane plusy dodatnie są w stanie przyćmić wszystkie "plusy ujemne"?

  Dominika
 • Pochwała leżenia na trawie, czyli mój idealny urlop
Więcej o:

miasto

 • Cesarskie miasta Maroka

  Pierwszą stolicą cesarstwa był Fez. Prawdziwy labirynt krętych uliczek, często tak wąskich, że z trudnością mijają się w nich dwa osiołki - tak wygląda medina, czyli stare miasto w Fezie. To kwintesencja arabskości. Zwane jest miastem tysiąca meczetów - ponoć prawie 800 było już w XII wieku. Czuję

 • Miasto szkła - zwycięzcy

  Oto zwycięzcy: Ewa Bębenek Patrycja Spórna Julia Zielińska Gratulacje! Cassandra Clare, "Miasto szkła" W dwóch poprzednich tomach "Miasto Kości" i "Miasto popiołów", poznaliśmy główną bohaterkę bestsellerowej serii "Dary Anioła", Clary Fray - nastoletnią rudowłosą dziewczynę o skłonnościach

 • Sennik: miasto

  Opuszczone miasto - czujemy się samotni, brakuje nam towarzystwa i więzi z innymi ludźmi. Rodzinne miasto - czeka nas stabilizacja, osiągniemy harmonię i spokój. Swobodne poruszanie się po dużym mieście - jesteśmy doskonale świadomi swoich mocnych i słabych stron, wiemy, jak je wykorzystać

 • Jerozolima - miasto światła

  Kiedy stoimy na Górze Oliwnej i patrzymy na Jerozolimę, nad miastem unosi się złocista mgiełka. Płoną w niej złotem wyniosłe mury okalające stare miasto, wieże kościołów, synagog i kopuły meczetów. To święte miasto aż trzech religii, a zarazem trzech kultur i trzech odrębnych światów. Mieści się w

 • Bukareszt - miasto radości i miasto kontrastów

  szyldami ? Grand Paris, Las Vegas, Manhattan. Wielkie, socrealistyczne budowle wisiały posępnie nad całym miastem......A później wszystko nagle się zmieniło. W centrum miasta zobaczyłem nowe budynki, które z powodzeniem mogłyby stać w każdej innej, nawet zachodniej stolicy. Po pięknym parku prowadzącym

 • Miasto staje się smart

  Wyobraź sobie, że mieszkasz w centrum miasta. Pracujesz w biurowcu, a do pracy masz niespełna 1,5 km. Aby się nie spóźnić na 9:00, musisz wyjść o 8:35, jeśli chcesz jechać tramwajem. Ale zaspałeś i wychodzisz o 8:50. Co teraz? Żaden problem. Włączasz aplikację mobilną i sprawdzasz, czy w pobliżu

 • Dziki w mieście

  znów do niego powrócić.Darek jest wściekły ale to dla niego nie pierwszyzna, gdy dziki przeorywują łąkę. Ma narzędzia by ją wyrównać.W znacznie gorszej sytuacji jest ktoś, kto ma po prostu zwykły miejski ogródek, który na cel wezmą sobie dziki. Na zdjęciu powyżej: Lochom z młodymi i w lesie, i w mieście lepiej nie wchodzić w

 • Miasto 44. Czy czas kochać, gdy płonie miasto?

  Film młodego reżysera dla młodego pokolenia opowiadający im o ich rówieśnikach w czasie powstańczego zrywu. Tak zapowiadane było "Miasto 44". Jednak prace nad filmem trwały osiem lat. I tak młody reżyser Jan Komasa (twórca dobrze przyjętej "Sali samobójców") dziś, w dniu kinowej premiery swojego

 • "Miasto i Ogród" na Placu Defilad

  . Projekt "Miasto i Ogród" to także cykl warsztatów o najnowszych miejskich trendach i spotkań międzypokoleniowych. Co nas czeka we wrześniu? 13.09 - "Dom z natury", czyli spotkanie z Natalią Buczkowską - architektką wnętrz i entuzjastką wykorzystywania materiałów naturalnych w przestrzeniach