przyroda
-
Polka na liście 100 najbardziej inspirujących kobiet świata. Zaskakujące, czym się zajmuje
Brytyjska telewizja BBC każdego roku tworzy listę 100 kobiet, które mają największy wpływ na naszą planetę. W tegorocznym zestawieniu obok Michelle Obamy znalazła się Polka, Izabela Dłużyk. Czym się zajmuje?
-
W tym QUIZIE o zwierzętach pytamy tylko o młode! Zdobędziesz chociaż 6/10?
Poradzisz sobie w QUIZIE o zwierzętach? Tym razem pytamy o potomstwo!
-
Zwierzę czy roślina? Potrafisz odróżnić po nazwie? Zawalcz o 12/12
Sprawdź, czy wiesz, o co pytamy.
-
Posadź ją w ogrodzie, a widok jak na Hali Gąsienicowej gwarantowany. Szybko pokryje podwórko
Chociaż góry są piękne o każdej porze roku, szczególnie warto wybrać się tam w sierpniu. Tatry pokrywają się wówczas różowo-fioletowym kwiatowym dywanem. To wszystko za sprawą wierzbówki kiprzycy, której widok przyciąga tłumy turystów.
-
Symbol siły i król wśród drzew. Wierzono, że jedna gałązka w domu zapewni zdrowie i dobrobyt
Dąb już wiele lat temu miał zastosowanie w medycynie ludowej. W jego przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i odkażające właściwości wierzyły ludy Słowian. Drzewo do dziś jest uważane za symbol siły i długowieczności.
-
Zwierzę czy roślina? Potrafisz odróżnić po nazwie? Zawalcz o 12/12
Sprawdź, czy wiesz, o co pytamy.
-
Na spacerze "psią pietruszkę" lepiej omijać szerokim łukiem. Pachnie jak czosnek, ale jest trująca
Ciepłe dni często kojarzą nam się z długimi spacerami w gronie najbliższych. Chętnie wybieramy się na wspólne wypady na łono natury, gdzie w spokoju podziwiamy piękno przyrody. Niestety podczas takiej przygody można przypadkiem natknąć się na roślinę, która, choć wygląda niepozornie, jest bardzo szkodliwa.
-
Dopasujesz liść do drzewa? W tym quizie o komplet punktów nie będzie łatwo
Rozpoznasz wszystkie liście na zdjęciach?
-
Oto ptaki, które odlatują na zimę. Rekordzista pokonał ponad 3,5 tysiąca kilometrów w 14 dni
Każdego roku, gdy nadchodzi okres jesienno-zimowy, część ptaków wyrusza w długą podróż. Ich celem są ciepłe kraje, najczęściej południe i środek Afryki, gdzie panują bardziej sprzyjające warunki pogodowe. Poznaj ptaki, które odlatują na zimę.
-
Czy wiewiórka zapada w sen zimowy? Możesz pomóc jej przetrwać ten okres
Wiewiórkę pospolitą bardzo łatwo spotkać w lesie lub parku, gdy przemyka do swojej dziupli z orzechem. Jest niewielkich rozmiarów, niezwykle szybka i niesłychanie zwinna. Wraz z nadejściem chłodniejszych miesięcy jej aktywność spada. Czy wiewiórka zapada w sen zimowy?
-
Połóż folię bąbelkową na szybie samochodu. Popularny problem zniknie
-
Córka Moniki Bellucci ma już 19 lat. Po mamie odziedziczyła nie tylko urodę. "O Boże"
-
Kosmetyki, które dbają o ciało i zmysły. Kwintesencja self-careMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Domowe sposoby na "skorupkę" na piętach. Są niezawodne i tanie
-
Modowa wpadka Agaty Dudy. "Gwoździem do trumny okazało się uczesanie"
- Mariusz z "Googglebox" poszedł na jarmark w Krakowie. Ceny? Dobrze widzicie
- Zasmarkani jeździcie autobusami, nie zasłaniacie ust, kiedy macie napady kaszlu. Dlaczego 2020 niczego was nie nauczył?
- Agnieszka Włodarczyk i Robert Karaś wzięli ślub. Zaczęło się od "żartu"
- Szukasz dodatkowego źródła dochodu? Obowiązki domowe nie pozwalają ci pracować na cały etat? To rozwiązanie jest dla ciebie
- Torba Gino Rossi teraz -40% w CCC. Skórzany ideał do pracy. Zamienniki w Kazar, Renee
-
Kolejny negatywny skutek pandemii. Ważny apel organizacji przyrodniczej
W 2020 roku wyprodukowano aż 52 miliardy jednorazowych maseczek polipropylenowych. Wiele z nich trafiło do oceanów. O problemie przypomina organizacja Oceans Asia.
-
Martyna Wojciechowska: Żeby mianować się ekologiem, nie wystarczy wiedza z social mediów
- Ostatnio tyle mówi się na temat lotu na Marsa i jego kolonizacji. A przecież mamy tyle do zrobienia, do naprawienia na Ziemi, że to powinno być priorytetem - mówi w rozmowie z nami dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.
-
Zostaną po nas tylko drzewa
2015 rok nieubłaganie odchodzi, by zrobić miejsce dla nowego. Co po nim zostanie? Niesmak, poczucie zażenowania, a może jednak coś pozytywnego? A co zostanie po nas? Wspomnienia, dzieła sztuki, kolejne pokolenia oraz... drzewa.
-
Traszki, ptaszki i fistaszki... Co twoje dziecko wie o przyrodzie?
Na poziomie deklaracji wszystko jest proste: kochamy zwierzęta i rośliny, chcielibyśmy nauczyć nasze dzieci wrażliwości na przyrodę, bo to ładnie brzmi i dobrze wygląda w CV (żartuję). Ale jak się właściwie do tego zabrać? Na początek proponuję wyjść razem z domu...
-
Traszki, ptaszki i fistaszki... Co twoje dziecko wie o przyrodzie?
Na poziomie deklaracji wszystko jest proste: kochamy zwierzęta i rośliny, chcielibyśmy nauczyć nasze dzieci wrażliwości na przyrodę, bo to ładnie brzmi i dobrze wygląda w CV (żartuję). Ale jak się właściwie do tego zabrać? Na początek proponuję wyjść razem z domu...
-
Miejsca, w których naładujesz akumulatory. Sprawdzone i działa!
Są miejsca, w których chce się zostać na zawsze. Takie, w których odnajduje się spokój. Są też przestrzenie, do których mentalnie emigrujesz po zastrzyk energii na cały dzień.
-
Gotowanie nie jest moją najmocniejszą stroną. Ale miksować ogródek lubię
Jeśli kucharka z ciebie żadna i nie zamierzasz tego zmieniać (bo i po co?) - to naucz się paru trików, które ułatwią ci życie. I nawet niektórzy pomyślą, że działasz w kuchni cuda.
-
Gotowanie nie jest moją najmocniejszą stroną. Ale miksować ogródek lubię
Jeśli kucharka z ciebie żadna i nie zamierzasz tego zmieniać (bo i po co?) - to naucz się paru trików, które ułatwią ci życie. I nawet niektórzy pomyślą, że działasz w kuchni cuda.
-
Ile drzew już posadziłeś?
Piątego kwietnia obchodzimy międzynarodowy dzień drzew. Co prawda niektóre źródła podają, że święto drzew przypada 10 października, ale jak dla mnie, możemy je obchodzić nawet co miesiąc, ponieważ kocham drzewa.
-
A może by tak wszystko rzucić i wyjechać w Bieszczady?
Dzika przygoda, walka z żywiołami, walka z samym sobą, wolność. Hipisi, pionierzy, pogranicznicy, zakapiory. Czy dziś da się wszystko rzucić i przenieść w Bieszczady? I czy to nadal są te same Bieszczady?
-
Dary lasu, czyli jak się najeść za darmo
Ponoć nie ma nic za darmo. Ależ jest! I to bardzo dużo i bardzo zdrowo. Wystarczy się schylić i zerwać. O czym mówię? O jadalnych roślinach, które rosną w naszych pięknych lasach i na łąkach.
-
Konkurs, konkurs - upoluj dziczyznę dla Wajraka (i podziel się nią z nami)!
Dawno nie było u nas konkursu, chyba czas to nadrobić. Zwłaszcza, że nagrody są kuszące, a i zadanie konkursowe bardzo, bardzo przyjemne. Zatem - DO DZIEŁA.
-
Nie tylko encyklopedie - 15 książek o polskiej przyrodzie dla dzieci i ich dorosłych
Wiosna i lato to najlepsze momenty na tematykę przyrodniczą. Dzieci mają wakacje, podróżujemy, piknikujemy, przenosimy się z basenów do jezior, nad morze, na brzeg rzeki. Możemy obserwować a przy okazji czytać o tym co obok nas rośnie, lata, co nas właśnie pogryzło.
-
Nasza Polska śmieciem leżąca
Niedawno pisałam o tym, jak wspaniałe jest działkowanie. Nadal podtrzymuję tę teorię. Mam jednak potrzebę podzielenia się swoimi przemyśleniami na temat mrocznej strony działkowania. Chociaż tutaj nie tylko działkowicze są winni. Chodzi mianowicie o zaśmiecanie lasów.
-
Linda wychodzi z łóżka, czyli seks w dziwnych miejscach
Seks jest potrzebny człowiekowi do życia jak woda i ci z państwa, którzy uważają inaczej mają nie po kolei w głowie. Wiadomo, że naturalnym miejscem występowania seksu jest łóżko, ale czasem zdarza się tak, że z tego łóżka musi, chce, albo zwyczajnie się człowiek wytacza - w celu seksu uprawiania. I tu zaczyna się tango.