psychologia

 • Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

  Co może optymizm? Dodać nam 10 lat życia

  - Wiele osób - przynajmniej w pierwszych dniach wojny - myślała, że np. nie wypada teraz obejrzeć komedii, czy wyjść z przyjaciółmi, bo jak można się śmiać kiedy tuż za granicą umierają ludzie. Tymczasem takie podejście nie zmieni sytuacji na froncie, a co najwyżej osłabi nas psychicznie, tak że w rezultacie możemy nie być w stanie pomóc innym, na przykład osobom uchodźczym - mówi autorka książki o długowieczności Marta Zaraska.

  Aga Kozak
 • 'Gdy w nocy słyszę hałasy na schodach, od razu lokalizuję najbliższy schron. Mimo że mieszkam w Krakowie, więc prawdziwa wojna daleko'
 • Jak nie rozmawiać z uchodźcami? Psycholog: Nie dopytujmy o szczegóły przebiegu zdarzeń

  Jak nie rozmawiać z uchodźcami? Psycholog: Nie dopytujmy o szczegóły przebiegu zdarzeń

  - Jeśli jesteśmy gotowi na wsparcie emocjonalne, to po prostu dajmy przestrzeń do mówienia naszemu rozmówcy, który jeśli będzie chciał i poczuje się bezpiecznie, to opowie tyle, na ile jest w danym momencie gotowy. Osoby przekraczające granicę są jeszcze w "trybie ucieczki" i często nie mają potrzeby, aby mówić o swoich przeżyciach - mówi psycholog Aleksandra Jaruga.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • Inwazja Rosji na Ukrainę. Jak poradzić sobie z lękiem i nie dać się panice? Radzi psycholożka

  Inwazja Rosji na Ukrainę. Jak poradzić sobie z lękiem i nie dać się panice? Radzi psycholożka

  Trwa piąty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Jak podało MSW Ukrainy, śmierć poniosło do tej pory 352 cywilów, w tym 14 dzieci, a do Polski trafiło już kilkaset tysięcy uchodźców. W odpowiedzi na sankcje oraz pomoc, jakiej kraje udzielają Ukrainie, prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił postawieniem w stan najwyższej gotowości sił odstraszania nuklearnego. Jak w tej kryzysowej sytuacji poradzić sobie z lękiem i nie dać się panice? Radzi psycholożka Katarzyna Kucewicz.

  Paula Konieczny
 • Melancholia: przyczyny, objawy. Czy może być powodem depresji?

  Melancholia: przyczyny, objawy. Czy może być powodem depresji?

  Melancholia porównywana jest do stanu apatii. Nostalgia, uczucie smutku, beznadziejności i bezsilności przez dłuższy czas może być poważną przyczyną obniżenia nastroju. Dowiedz się, co to jest melancholia, jakie są jest objawy i przyczyny. Poznaj różnice pomiędzy melancholią a depresją.

  Joanna Pieczyrak, M. Wołoszyn
 • Ekstrawertyk: definicja, cechy. Co go odróżnia od introwertyka?

  Ekstrawertyk: definicja, cechy. Co go odróżnia od introwertyka?

  Ekstrawertyk to typ osobowości. Osobowość każdego człowieka jest zespołem charakterystycznych dla danej jednostki cech kształtujących się w oparciu o wiele czynników. Kim jest ekstrawertyk i jakie ma cechy?

  Joanna Pieczyrak, M. Wołoszyn
 • 10 najgorszych grzechów szefa, przez które dobry pracownik odejdzie z pracy

  10 najgorszych grzechów szefa, przez które dobry pracownik odejdzie z pracy

  Niespodziewanie otrzymujesz od swojego pracownika wypowiedzenie, choć wydawało ci się, że zapewniasz mu odpowiednie warunki pracy? Jak zauważył dr Travi Bradberry, ludzie nie rzucają pracy tylko pracodawcę. Oto najczęstsze grzechy pracodawcy, które sprawiają, że traci dobrych pracowników.

  jw
 • 'Miałem tylko poprosić o dolewkę barszczu, a powiedziałem: Mamo, tato - zmarnowaliście mi całe życie'

  "Miałem tylko poprosić o dolewkę barszczu, a powiedziałem: Mamo, tato - zmarnowaliście mi całe życie"

  - Zadajmy sobie pytanie - czego chcemy od świąt? Czy bycia totalnie "w prawdzie" - bez względu na konsekwencje? Czy też możemy "połknąć parę żab", żeby mieć święty spokój. Czy na pewno kilkugodzinne spotkanie przy stole raz na rok jest dobrą okazją, żeby przedyskutować wszystkie nasze krzywdy? - o tym, czy kłótnia w święta to obowiązkowy punkt programu rozmawiamy z psycholożką Joanną Grzymałą-Moszczyńską.

  Aga Kozak
 • Jak dobrze radzić sobie ze stresem? Warto poznać podstawę, o której nie wspomina się w wielu poradnikach
 • Wcale nie zdrada. Psycholog wskazuje cztery oznaki zbliżającego się rozwodu
Więcej o:

psychologia