psychologia

 • 10 mitów na temat mowy ciała. W co i dlaczego wierzymy?

  10 mitów na temat mowy ciała. W co i dlaczego wierzymy?

  Piramidka nie działa, to już wszyscy wiemy: ktoś układający paluszki w romb mający świadczyć o jego mocy i spokoju raczej śmieszy niż budzi szacunek. A inne mity o mowie ciała? Dlaczego w nie wierzymy?

  charaktery.eu
 • Jak prowadzić prezentacje, gdy jest się nieśmiałym

  Jak prowadzić prezentacje, gdy jest się nieśmiałym

  Prezentacje są nieodłącznym elementem biurowego krajobrazu. Zdarza się, że budzą negatywne emocje i są przyczyną stresu - zwłaszcza, gdy odczuwa się lęk przed wystąpieniami publicznymi.

  Magda Acer
 • Po czym poznać dobraną parę?

  Po czym poznać dobraną parę?

  Każdy związek jest inny - to pewne. Ale można odnaleźć kilka punktów zbieżnych, po których poznamy, że osoby do siebie pasują. A czy Wy jesteście "dobraną parą"? Mamy dla Was mały sprawdzian.

  charaktery.eu
 • Przesadzasz z używkami, chodzisz późno spać i denerwują cię drobne hałasy? Musisz być geniuszem...
 • 'Nic już nie będzie proste jak kiedyś. W kilka miesięcy straciłem wszystko'
 • Wszystko źle?! Nie, więc przestań narzekać

  Wszystko źle?! Nie, więc przestań narzekać

  Zima za zimna, lato za gorące, szef złośliwiec, pracownicy idioci, zarobki za niskie, dzieci/rodzice wkurzają. Na wszystko można ponarzekać, tylko - po co?

  Natalia Sosin
 • Robisz pięć rzeczy naraz? Katastrofa murowana

  Robisz pięć rzeczy naraz? Katastrofa murowana

  Obiad jesz, spoglądając w telewizor. Rozmawiasz przez telefon, robiąc kolejną tabelę przestawną w Excelu. Wysyłasz maila, odpisując jednocześnie na smsa. Tak, masz podzielną uwagę. To cenna umiejętność, ale czy jesteś w stanie zrobić coś naprawdę dobrze?

  Magda Acer
 • Szukam pomocy, tylko czy na pewno jej chcę?

  Szukam pomocy, tylko czy na pewno jej chcę?

  Depresja stała się ostatnio motywem przewodnim Waszych listów. Smutno nam, gdy czytamy tak przejmujące wyznania jak to, ale tyle możemy zrobić - wysłuchać i choć trochę zrozumieć.

  Nadesłane do Redakcji
 • Niczego sobie nie obiecuję i niczego nie odkładam - o realizacji postanowień

  Niczego sobie nie obiecuję i niczego nie odkładam - o realizacji postanowień

  Schudnę 5 kg. Rzucę papieroski. Zacznę biegać. Przestanę jeść słodycze. Poszukam nowej pracy. Zacznę smarować twarz kremem, kiedy wychodzę na mróz. No i nie wiem, może spróbuję jeszcze raz pojechać nad polskie morze? Ja już sobie tego wszystkiego nie obiecuję. Dlaczego?

  Anka Rączkowska
 • Przyjazny brontozaur - postawa, dzięki której podobno osiągniesz wszystko
 • Samotność w mrowisku. Introwertyk w ekstrawertycznej pracy

  Samotność w mrowisku. Introwertyk w ekstrawertycznej pracy

  Współczesny świat premiuje otwartość. Pracodawcy wysoko cenią zdolności interpersonalne swoich pracowników. Czy w tej sytuacji introwertyk jest skazany na porażkę? Czy cechy osobowości dyskwalifikują go na starcie? Jakie ma szanse w zawodowym starciu z ekstrawertykiem?

  Magda Acer
 • Moje piękne, udawane wakacje (oraz inne internetowe ściemy)

  Moje piękne, udawane wakacje (oraz inne internetowe ściemy)

  Niektórzy udają, że pracują robiąc sobie wakacje, ale człowiek nie jest taki, żeby nie zrobił czegoś na opak. Na przykład pewna pani o wdzięcznym imieniu Zilla udawała wyjazd wakacyjny nie przerywając codziennej rutyny. Po co?

  Dominika Węcławek
 • Facebook jest niewinny! Za chaos w swoim życiu odpowiadamy sami

  Facebook jest niewinny! Za chaos w swoim życiu odpowiadamy sami

  Czasem masz ochotę trzasnąć klapą komputera i zapomnieć o całym wirtualnym świecie? Nie dlatego, że to, co tam się dzieje jest złe, ale za bardzo przypomina ci, jak wiele można naprawić lub zmienić w twoim własnym życiu? Tylko bardzo trudno się do tego przed sobą przyznać.

  Agnieszka Durska
 • Manipulacje nasze codzienne

  Manipulacje nasze codzienne

  Przeciąganie liny, przekraczanie granic, badanie wytrzymałości. Codziennie obok nas toczy się wojna. Umiłowani, pobawmy się w pseudopsychologów, bo pora zbyt wczesna na zabawy w doktora. Jakie manipulacje was bawią, które urągają inteligencji, a kiedy kłamstwo sprawia, że chcecie strzelać z bazooki?

  Monika Muraviova
 • W jakim żyjesz czasie - przeszłym, teraźniejszym czy przyszłym?

  W jakim żyjesz czasie - przeszłym, teraźniejszym czy przyszłym?

  Są ludzie, których umiłowanym zajęciem jest roztrząsanie przeszłości. Zwłaszcza, gdy ta jest nasycona krzywdą. I nieważne, czy prawdziwą, czy wyimaginowaną. Są tacy, dla których najważniejsze jest to, co tu i teraz. Są wreszcie tacy jak ja. Zapatrzeni w przyszłość. I ślepi na całą resztę.

  Monika Cieślik
 • Mężczyźni wolą (nie)grzeczne dziewczynki?

  Mężczyźni wolą (nie)grzeczne dziewczynki?

  Dziwka czy święta? Femme fatale czy Matka Polka? Suka czy ładna, miła i dobra? Naprawdę chcecie wiedzieć, jakie dziewczyny podobają się facetom? A może suki, czyli po naszemu: niezależne, przebojowe i silne kobiety, nie powinny się tym w ogóle przejmować?

  Anna Konieczyńska
 • Osobowość lękowa - z czym to się je?

  Osobowość lękowa - z czym to się je?

  Gdzie kończą się zwykłe obawy, a zaczyna chorobliwy lęk? Czym jest "ciężar dorosłości"? O ludziach, których osobowość zatruwa życie ich i otoczenia. Nadmiernie lękliwi potrafią irracjonalnymi obawami uprzykrzyć życie swojej rodzinie i przyjaciołom.

  Miss Olgu
 • Sześć zawstydzających rzeczy, które robimy - i bardzo dobrze!

  Sześć zawstydzających rzeczy, które robimy - i bardzo dobrze!

  Każdemu z nas zdarza się robić przynajmniej niektóre rzeczy z tej listy. Gdy ktoś nas na tym przyłapie - czujemy się zawstydzeni albo sami złościmy się na siebie. Niesłusznie! Nauka jest po naszej stronie, a każde z tych zachowań ma swoje uzasadnienie.

  Miss Olgu
 • Netykieta - sieciowy savoir-vivre

  Netykieta - sieciowy savoir-vivre

  Cham będzie wszędzie chamem, nawet online - pod tą opinią może podpisać się każdy, kto doświadczył już zachowań, które chociaż zza monitora, ale dotknęły do żywego. Co zrobić, żeby uniknąć sytuacji pogarszających samopoczucie i samej nie być powodem czyjegoś rozbicia? Na początek, zacząć od przestrzegania podstawowych zasad dobrego wychowania i chronić swoją prywatność.

  ola długołęcka
 • Drugie życie nietrafionych prezentów

  Po Wigilii zostaje wiele miłych wspomnień, wzdęty brzuch i... prezenty, z którymi nie za bardzo jest co zrobić. Zamiast upychać je na pawlaczu czy w szafie, daj im szansę na drugie życie.

  ola długołęcka
Więcej o:

psychologia