rubryka sexedpl
-
"Tęczowych osób w Polsce jest ok. dwóch mln. Nie da się rozpoznać czyjejś orientacji po tym, z kim ktoś śpi"
- Orientacja nie zmienia się pod wpływem siły woli, swojego wyboru, życzenia ani jakichś działań pseudomedycznych - to jest niemożliwe. Pseudoterapie, które miałyby komuś zmienić orientację lub płeć, są nieskuteczne i krzywdzą - mówi Basia Baran, psycholożka Fundacji SEXEDpl, w rozmowie z Agą Kozak.
-
Termin "błona dziewicza" wychodzi z użycia. Nie pęka jak balon i nic nie mówi o życiu seksualnym
- Dostajemy też takie wiadomości, w których to chłopaki proszą o wsparcie i instrukcję, w jaki sposób powiedzieć tej drugiej osobie czy to chłopakowi, czy innej dziewczynie, że jeszcze jakiejś aktywności seksualnej nie chcą - mówi Basia Baran, psycholożka Fundacji SEXEDpl, w rozmowie z Agą Kozak.
-
Co to jest ta brzoskwinka między moimi nogami? Czyli jak rozmawiać o seksie z małym dzieckiem
Wyobrażenie jest takie, że to tylko jedna rozmowa, którą musi odbyć rodzic z szesnastolatkiem jadącym na swój pierwszy obóz, podczas której powie enigmatycznie, jak dochodzi do zapłodnienia i przekaże prezerwatywę. Jeśli właśnie to jest pierwszą rozmową o seksie, to znaczy, że zaczęliśmy rozmawiać o nim zdecydowanie za późno. Efektem czekania do wieku kilkunastu lat jest to, że dzieci na wcześniejszym etapie rozwoju nie czują, że mogą do nas przyjść na bieżąco z ważnymi lub dręczącymi je pytaniami o seksualność.
-
"W lękach młodych jak w soczewce skupiają się systemowe braki ochrony zdrowia seksualnego w Polsce"
- Z 46 państw Europy to u nas najtrudniej jest dostać antykoncepcję - mówi Basia Baran, seksuolożka Fundacji SEXEDpl. To z powodu braku rzetelnej edukacji seksualnej, ostrego prawa aborcyjnego i właśnie słabego dostępu do antykoncepcji lęk przed ciążą jest wśród młodych w Polsce ogromny.
-
Basia Baran: Sposób mówienia o seksualności w naszym kraju jest przesycony zawstydzaniem i zastraszaniem
- Problem polega na tym, że natura ludzkiej seksualność jest niezwykle różnorodna i jeśli promuje się tylko jeden ściśle określony styl jej realizowania, to wiele osób zostanie wykluczonych, a następnie dyskryminowanych. W naszym kontekście dotyka to np. osób z niepełnosprawnością, osób LGBT+, aktywnych seksualnie osób 70+, osób, które nie uprawiają seksu i wielu innych - mówi Basia Baran, psycholożka, seksuolożka związana z fundacją SEXEDpl oraz ekspertka cyklu rozmów Agi Kozak o seksie - "Rubryka SEXEDpl".
-
Anja Rubik: Moja seksualność to ja, a ja jestem moją seksualnością
- Nie umiałam reagować na nachalność. Uciekałam. Nie miałam w sobie tej odwagi, żeby powiedzieć "nie", "nie, nie chcę", a nawet "nie, dziękuję". Mówiłam, że muszę iść do łazienki lub podawałam zły numer telefonu - z Anją Rubik, założycielką fundacji SEXEDpl rozmawiamy o tym, jak istotną rolę odgrywa edukacja seksualna i odkrywanie własnej seksualności.