urlop wychowawczy

 • Opieka na dziecko 2022. Rodzice mogą spodziewać się wkrótce zmian w urlopach

  Opieka na dziecko 2022. Rodzice mogą spodziewać się wkrótce zmian w urlopach

  Unijna dyrektywa work-life balance wymusi na polskim systemie prawnym wprowadzenie zmian w zakresie urlopów rodzicielskich. Nie są to jednak jedyne niespodzianki, które czekają rodziców w 2022 roku. Od 25 stycznia zmiany zajdą także w zasadach kwarantanny dla dorosłych i dzieci.

  Aleksandra Pawłowska
 • Czy urlop wychowawczy wlicza się do emerytury? O tym możesz nie wiedzieć
 • Urlop wypoczynkowy 2021. Jeśli skończyły ci się dni wolne, możesz wnioskować o inny rodzaj urlopu. Jaki?

  Urlop wypoczynkowy 2021. Jeśli skończyły ci się dni wolne, możesz wnioskować o inny rodzaj urlopu. Jaki?

  Urlop wypoczynkowy 2021 ma określoną ilość dni, które w pewnym momencie się kończą, co wtedy? Jest jeszcze jeden rodzaj urlopu, który możesz otrzymać. Jeśli posiadasz dziecko, to musisz wiedzieć że przysługuje ci urlop wychowawczy. Ile trwa i jak go otrzymać? Należy złożyć wniosek o urlop wychowawczy i czekać na pozytywną decyzję ze strony pracodawcy.

  Małgorzata Beszczyńska
 • Czy urlop wychowawczy jest płatny? Składając wniosek pamiętaj o tym warunku
 • Urlop wychowawczy a urlop wypoczynkowy. Czy jedno wyklucza drugie? Jest jeden haczyk
 • Urlop wychowawczy 2021 - jak złożyć wniosek? Warto się pośpieszyć

  Urlop wychowawczy 2021 - jak złożyć wniosek? Warto się pośpieszyć

  Z urlopu wychowawczego może skorzystać oboje rodziców lub sama matka czy sam ojciec. Celem tego rodzaju wolnego jest oczywiście osobista opieka nad dzieckiem. Warto zdecydować się na ten urlop, kiedy nie ma możliwości oddania maleństwa pod opiekę rodziny czy placówki typu żłobek. Do kiedy jest czas na wykorzystanie tego urlopu?

  Weronika Zając
 • Mama otwiera biznes, czyli jak pracować w kapciach?

  Wracam do pracy, powzięłaś taką decyzję. Kolorowe pisma zachęcają do założenia własnej działalności gospodarczej, bo Polska przedsiębiorstwem stoi. We własnej firmie nikt cię nie zwolni, nikt ci nie będzie robił wymówek, ze musisz wcześniej wyjść, aby iść z dzieckiem do lekarza. A co najważniejsze: możesz pracować w kapciach.

  Sylwia Chutnik
 • Telepraca - czy to rozwiązanie dla mnie?

  Kończy ci się urlop macierzyński i stajesz przed dylematem: co dalej? Wiele kobiet w takiej sytuacji decyduje się na pracę z domu.

  Tekst Agnieszka Wirtwein-Przerwa
 • Bezprawne zwolnienie?

  Pracowałam w magazynie. Miałam umowę na czas określony: 5 lat. Byłam pośrednikiem szefa oddalonego o wiele kilometrów. Wykonywałam jego polecenia w godzinach pracy i nie tylko: przyjmowałam dostawy po zamknięciu biura, jechałam w nocy wyłączać wyjące alarmy... Zaszłam w ciążę.

  Odpowiada Agnieszka Janowska, radca prawny
 • Telepraca - poznaj swoje nowe prawa

  Wiele aktywnych zawodowo matek z obawą i niepewnością staje przed dylematem: zostać w domu, czy wracać do pracy i zostawić dziecko na wiele długich godzin. Nowe zapisy Kodeksu Pracy pozwalają wybrnąć z tego dylematu.

  Agnieszka Janowska, radca prawny
 • Zmiana pracy

  Jestem na urlopie wychowawczym. Niestety sytuacja finansowa zmusza mnie do powrotu do pracy, a co za tym idzie - do przerwania urlopu wychowawczego.

  Agnieszka Janowska, radca prawny
 • Dziecko, praca i ja

  Nie będziemy mówić o godzeniu macierzyństwa z karierą zawodową, bo jednego z drugim bezboleśnie i całkiem skutecznie pogodzić się nie da. Porozmawiamy o tym, jakich można dokonywać wyborów i co się z nimi wiąże.

  Tekst: Małgorzata Szamocka.
Więcej o:

urlop wychowawczy