zwyczaje
-
Dlaczego palimy znicze na grobach? Mało kto wie, skąd wywodzi się ta tradycja
Co roku 1 listopada ruszamy na groby bliskich, aby zapalić znicz. Skąd wzięła się ta tradycja i co właściwie symbolizuje zapalona na cmentarzu świeczka?
-
Nigdy nie rób tego na cmentarzu. Możesz ściągnąć na siebie pecha i nieszczęście
1 i 2 listopada zgodnie z tradycją wyruszamy na cmentarze, by wspominać zmarłych bliskich, zapalić na ich grobach znicze. Wiele z tych zwyczajów ma swoje ukryte znaczenie, ale z dniem Wszystkich Świętych związane są też przesądy. Jakie? M.in. te dotyczące zabierania kwiatów. Lepiej tego nie robić.
-
Obfite uczty i palenie ognisk. Co jedzono w Zaduszki? Każda potrawa miała znaczenie
Święto Zmarłych przypada na 2 listopada i poprzedzony jest dniem Wszystkich Świętych. W tym czasie odwiedzamy groby bliskich, paląc na nich znicze. Dawniej zwyczaje związane z Zaduszkami miały zyskać przychylność zbłąkanych dusz. Jedną z tradycji było ucztowanie, a każda z potraw miała ważne znaczenie.
-
Czego nie wolno robić we Wszystkich Świętych i Zaduszki? Surowe zasady miały ważne znaczenie
Przed laty wierzono, że przełom października i listopada to czas, gdy na ziemi pojawiają się dusze zmarłych. Dni te związane były z szeregiem obrzędów i zwyczajów. W tych dniach zakazanych było wiele czynności. Czego nie można robić we Wszystkich Świętych i w Zaduszki?
-
Ciotka sprawdza męskość pana młodego przed ślubem. Zwyczaje tego ludu mogą niektórych szokować
Status rodziny zależny od ilości posiadanych krów, dzieci należące do ojców i żony, które po śmierci męża stają się własnością jego brata. Lud Banyankole z Ugandy wciąż funkcjonuje na zasadzie patriarchatu, a niektóre ich zwyczaje nie mieszczą się Europejczykom w głowach.
-
Jak zaręczyny wyglądały 100 lat temu? Wymagały więcej zachodu, niż dziś cały ślub
Zaręczyny to ogromne wydarzenie dla wielu par. Od momentu wręczenia pierścionka narzeczonych czekają miesiące, a nawet lata przygotowań do tego wielkiego dnia. Okazuje się, że ponad 100 lat temu już same zaręczyny wymagały więcej zachodu, niż dziś cały ślub. Jak to wyglądało w 1919 roku?
-
Noc Kupały. Skąd się wzięła i czemu kojarzy z wiciem i pławieniem wianków?
Noc Kupały związana jest z ludowymi i słowiańskimi tradycjami. Obecnie stanowi ciekawostkę - czasami wciąż odbywają się festyny i wydarzenia związane np. z wiciem wianków i pielęgnowaniem regionalnych tradycji.
-
Była na tureckim weselu i pokazała, co podawano do jedzenia. "Szału nie ma"
Co kraj, to obyczaj. Wesela i śluby często odzwierciedlają kulturę danego państwa i zwyczaje obywateli. Czym różni się tureckie wesele od polskiego? Chociaż z pozoru łączy je wiele - muzyka, taniec i zabawa, okazuje się, że różnic jest mnóstwo.
-
"Kobiety, które kochałam, zdarły ze mnie spódniczkę i majtki, rozłożyły mi nogi. Nie pamiętam, co było potem"
W mediach społecznościowych zabiera głos coraz więcej kobiet, które w dzieciństwie zostały poddane rytualnemu okaleczaniu narządów płciowych. Zgodnie z raportem opublikowanym przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) co najmniej 200 milionów kobiet żyjących obecnie w 30 krajach padło ofiarami tego okrutnego zwyczaju.
-
Co w koszyczku wielkanocnym? Tych 10 pokarmów nie powinno zabraknąć. O kilku lepiej zapomnij
Co jest w koszyczku wielkanocnym według tradycji? Wielka Sobota to dzień, kiedy wierni udają się święcić do kościołów pokarmy, które umieścili w święconce. Co symbolizują poszczególne elementy w koszyczku oraz czego nie powinniśmy w nim umieszczać? Podpowiadamy.
-
Jak zrobić zapach do domu? Potrzebujesz tylko dwóch składników
-
Do 413 zł! Seniorzy dostaną zwrot pieniędzy. Wypłaty ruszają już niedługo
-
Pyszna alternatywa dla słodyczy czy chipsów, a do tego pełna drogocennych składnikówMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Prezenty dla pracowników Biedronka. "Każda pani domu ucieszy się"
-
Ozdoby świąteczne. Ręcznie robione dodatki zachwycą każdego gościa
- Kobiety proszą o "disco ball nails". Jak wyglądają paznokcie na święta?
- W końcu jest! 200 szt. za 20 zł. Hit z Action przystroi dom na święta. Zajrzyj do Pepco i Lidla
- Ukryte znaczenia obrazka. Możliwości są dwie. Co widzisz?
- Casualowe botki z CCC pasują do wszystkiego. Stopy w nich odpoczywają. Promocje też w Deichmann i Born2be
- Zamiast soli, sypię zimą cynamon. Uchroni przed pewnym intruzem
-
Kiedy tłusty czwartek 2023? Data nie jest przypadkowa. Wiążą się z nią tradycje i legendy
Kiedy tłusty czwartek w 2023 roku? To pytanie zadaje sobie wielu łasuchów. Nic dziwnego, bo tłusty czwartek kochają niemal wszyscy. Odpowiadamy, kiedy wypada tłusty czwartek w 2023 roku i przybliżamy ciekawą tradycję związaną z tym dniem.
-
Dlaczego dzielimy się opłatkiem w Wigilię? Nie wszyscy znają historię tego zwyczaju
Zanim zasiądziemy z bliskimi do wigilijnego stołu, w wielu domach obowiązuje tradycja podzielenia się opłatkiem. Skąd ona się wzięła? Choć jest to popularny zwyczaj, to nie wszyscy znają jego historię.
-
Zbyt częste współżycie prowadzi do śmierci. Bliskość dozwolona tylko w jednej pozycji
Od przyjmowania eliksirów, aby ponownie stać się dziewicą, po księży rzucających zaklęcia miłosne, by zwabić kobiety do łóżka. Jak wyglądała historia intymnej strony życia w średniowieczu?
-
Andrzejki 2022: kiedy obchodzimy? Sprawdź, ile dni zostało na przygotowania do tej magicznej nocy
Andrzejki w 2022 roku to dobra okazja do uzyskania odpowiedzi na palące pytania o tajemnice przyszłości: czy czeka Cię bogactwo, a może spotkasz prawdziwa miłość i wyjedziesz w daleką podróż? Sprawdź z nami, ile zostało dni do andrzejek!
-
Prezent ślubny od rodziców nie spełnił jej oczekiwań. Panna młoda nie kryła żalu. "Wyjątkowo okrutne"
Panna Młoda otrzymała od rodziców na ślubie dość popularny prezent. Koperta była wypełniona pieniędzmi, jednak kwota dała córce powód do zastanowienia. Okazało się, że nie została potraktowana sprawiedliwie. Rodzice mieli na to swoje wytłumaczenie.
-
Którego jest Wielkanoc w Polsce? Te przesądy wielkanocne miały chronić przed złem i zapewnić szczęście
Wielkanoc w Polsce jest jednym z najważniejszych świąt dla katolików. Na przestrzeni lat przygotowania do tego dnia uległy niemałym zmianom. Dawne przesądy wielkanocne dzisiaj wiele osób mogłyby rozbawić, a nawet zdziwić. Poznaj najpopularniejsze z nich.
-
Kiedy wypada Wielkanoc 2022? Te zwyczaje wielkanocne mogą cię zaskoczyć
Święta Zmartwychwstania Pańskiego są najważniejszą uroczystością katolicką. Towarzyszą mu w związku z tym liczne tradycje i zwyczaje, które są nieodłącznym elementem tego okresu. Część z nich może być jednak dla niektórych zaskakująca. Podpowiadamy, kiedy są święta wielkanocne 2022 i te popularne oraz nieco mniej symbole wielkanocne.
-
Zaczynasz dzień od kawy? To błąd. Zastąp ją tym napojem, który działa na wygląd i zdrowie
Bez porannej kawy wiele osób nie wychodzi z domu. Zdarza się, że ten napój nawet zastępuje śniadanie. Okazuje się, że picie kawy rano to wielki błąd! Można zastąpić ją innym napojem, który jest zdrowy i bardzo tani. Wpływa na zdrowie i wygląd. Efekty mogą zaskoczyć.
-
Kiedy zaczyna się post 2022 i czemu trwa 40 dni? Poznaj symboliczne znacznie tej liczby
Wielki Post rozpoczynający się w Środę Popielcową rozpoczyna czas pokuty i modlitwy, który ma przygotować chrześcijan do najważniejszego dla nich święta, czyli uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. 40-dniowy post coraz bliżej, więc postanowiliśmy przypomnieć Wam nieco symbolikę tego okresu.
-
Nadeszła Wigilia! Czy jest post w tym dniu? Wątpliwości rozwiewa Episkopat
Wigilia, a post, czyli dylemat wielu katolików, którzy poszukują odpowiedzi na pytanie, czy 24 grudnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wiele osób ma w tym zakresie wątpliwości, ponieważ w tym roku dodatkowo Wigilia przypada w piątek. Odpowiedzi udzielił zatem Episkopat.
-
Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce. Czy wiesz, skąd wzięły się te tradycje? Możesz o tym nie wiedzieć
Zwyczaje bożonarodzeniowe w Polsce obchodzone są co roku z wielkim przykazaniem. Dotyczą one wielu aspektów przygotowań do świąt. Według tradycji ubierana jest choinka, przygotowanych jest 12 potraw wigilijnych, a dzielnie się opłatkiem zna również każdy z nas. Skąd wzięły się te tradycje bożonarodzeniowe? Odpowiadamy.
-
Kiedy jest dzień pluszowego misia? Święto obchodzone jest nie tylko przez dzieci
Pluszaki obecnie znajdziemy w niemal każdym sklepie. Wspominając jednak czasy dzieciństwa na myśl przychodzi nam zapewne ten jeden, ulubiony miś, którego nie odstępowaliśmy na krok. Dzień pluszowego misia może być zatem małym świętem zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Kiedy jest dzień misia 2021?
-
Kiedy są Andrzejki 2021? Co robimy w Andrzejki? Wróżby andrzejkowe na wieczór
Andrzejki to święto, które obchodzimy co roku pod koniec listopada. Sprawdź, jakie są tradycje i zwyczaje związane z tym świętem. Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy kilka pomysłów na wróżby andrzejkowe.
-
Wróżby andrzejkowe 2021. Te zabawy sprawdzą się na każdej andrzejkowej imprezie
Andrzejki już za pasem! Z tej okazji warto przypomnieć sobie kilka związanych z tym świętem tradycji i wróżb. Ciekawe zabawy pozwolą zabłysnąć podczas każdej andrzejkowej imprezy.
-
Kiedy obchodzimy dzień pluszowego misia? Poznaj historię tego uroczego zwyczaju
Dzień pluszowego misia już niedługo. Kto obchodzi to święto i dlaczego je wymyślono? Historia jest wzruszająca i warto ją poznać. Dzień pluszowego misia to także świetna okazja do wspólnego spędzenia czasu, zwłaszcza że nie jest to święto obchodzone jedynie przez dzieci.
-
Dzień Matki 2021. Już niedługo obchodzimy to święto w Polsce! Kiedy celebrują je inne kraje?
Dzień Matki wypada w Polsce każdego roku tego samego dnia. Nie dzieje się tak jednak we wszystkich krajach. Święto jest czasem łączone z Dniem Kobiet, ale bywa też, że data jest ruchoma. Kiedy mamy w innych krajach mają swój dzień?
-
Dzień Matki 2021. Kiedy obchodzimy to święto? W innych krajach ten dzień różni się nie tylko datą
Dzień Matki 2021 w tym roku przypada w środku tygodnia. W jaki dzień dokładnie? Okazuje się, że 26.05 to data, która nie obowiązuje na całym świecie. Matki z innych krajów niż Polska również mają swoje święto, ale różni się ono sposobem obchodów, a także datą kalendarzową.
-
Wielkanoc 2021. Jak wykonać oryginalne pisanki i czym barwić jajka do koszyczka wielkanocnego
Pisanki to jedna z najważniejszych tradycji wielkanocnych. Jajko, jako symbol nowego życia może przybierać formę pisanki, lub wydmuszki. Barwione na różne kolory pisanki, od pokoleń ozbdabiają wielkanocne stoły. Sprawdź, jak najłatwiej zmianić ich kolor, aby cieszyły oko podczas nadchodzących świąt
-
Życzenia na Wielkanoc, które sprawią przyjemność najbliższym. Nie tylko humorystyczne wierszyki
Wielkanoc, to rodzinne święta, jednak nie wszystkie spotkania są zawsze możliwe. W obecnych czasach wolimy pozostać w domu, a życzenia złożyć najbliższym na odległość. Chociaż wysyłanie świątecznych kartek powoli odchodzi w zapomnienie, to telefon, oraz internetowe komunikatory z powodzeniem zastępują tradycyjną formę składania życzeń. Jakie i komu wysłać? Przychodzimy z pomocą.
-
Ta wróżba jest znana od lat. Odpowiedź na pytania o przyszłość, znajdziesz na samym dnie naczynia
Wróżby to nie tylko magia znana z bajek. Przepowiedniami dotyczącymi przyszłości ludzie zajmują się od lat. Czasem potrzebna jest wyjątkowa moc, jednak na niektóre pytania odpowiedź uzyskasz w domowym zaciszu. Potrzebujesz specjalnego napoju, który znajdziesz we własnej kuchni