Centrum Praw Kobiet
-
Natalia Przybysz wyznała, że była molestowana przez członka rodziny. "Wziął mnie kiedyś za dom"
Nagradzana polska artystka Natalia Przybysz często zabiera głos w ważnych sprawach. W wywiadzie dla "Wysokich Obcasów" wokalistka poruszyła niezwykle istotną społecznie kwestię, z którą mierzy się wiele ofiar molestowania w Polsce.
-
Aż 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania. "Mówi się nam, że histeryzujemy, że nic wielkiego się nie stało, że to były końskie zaloty"
84 procent kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscu publicznym. 86 procent badanych natomiast nie wie, jak zareagować będąc świadkami takiego naruszania czyichś granic. Co stanowi ogromny problem społeczny, ponieważ 79 procent osób, które doświadczyły molestowania uważa, że to właśnie reakcja osób z zewnątrz im pomogła. - Nie ma nawet takiego społecznego poczucia, że to kobiety są w przeważającej większości ofiarami. Kiedy o tym mówimy, bardzo często nasz głos jest ignorowany - mówi ekspertka.
-
CPK uruchamia Obserwatorium ds. Kobietobójstwa. Fala przemocy wzrosła w czasie pandemii
Kobietobójstwo nadal pozostaje tematem tabu. Tymczasem w naszym kraju według szacunków CPK rocznie w związku z przemocą życie traci nawet 400-500 kobiet.
-
"Mój partner zarabia ode mnie mniej, a ja jestem od niego większa". Martyna Kaczmarek obala stereotypy o języku, ciele i pieniądzach w związku
"Nie bądź jak baba", "Chłopaki nie płaczą", "Podejmij męską decyzję", "Zachowuj się jak prawdziwa kobieta" - na co dzień torpedowani jesteśmy słowami, które ranią i ograniczają. - Te pozornie bezpieczne i powszechne, ale oparte na stereotypach sformułowania, mogą krzywdzić - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Martyna Kaczmarek, feministka, edukatorka i działaczka. Centrum Praw Kobiet zaprosiło ją do projektu "Równe związki mają lepiej", a ona postanowiła obalić kilka stereotypów dotyczących języka, ciała i pieniędzy.