klimatycznie
-
Lęk przed zmianami klimatu odczuwa coraz więcej osób. Jak radzić sobie z depresją klimatyczną?
Rosnąca świadomość sprawia, że coraz więcej osób decyduje się wprowadzać proekologiczne zmiany do swojego codziennego życia. Niestety, troska o środowisko coraz częściej wymyka się spod kontroli, a nieustannie odczuwana presja i lęk prowadzą do objawów fobii, a nawet depresji.
-
Te gatunki zwierząt mogą wyginąć na naszych oczach. Co możesz zrobić, aby im pomóc?
Sytuacja wielu gatunków na całym świecie jest tragiczna. Jak dowiadujemy się z raportu Living Planet* z 2018 roku, w ciągu ostatnich 50 lat wyginęło 60 procent dzikich zwierząt. A liczba zagrożonych wyginięciem gatunków nieustannie rośnie.
-
"Segregowanie śmieci nie ma sensu, a woda z kranu jest niezdrowa", czyli największe eko mity, w które nadal wierzymy
Trend bycia eko nieustannie się rozwija i choć jest to często poruszana kwestia, to krążą wokół niej mity, w które nadal wierzy zaskakująco dużo osób. Oprócz firm, które często próbują zamydlić nam oczy zieloną etykietką, sami również tworzymy w sobie przekonania, którymi szkodzimy naszej planecie.
-
Martyna Wojciechowska: Żeby mianować się ekologiem, nie wystarczy wiedza z social mediów
- Ostatnio tyle mówi się na temat lotu na Marsa i jego kolonizacji. A przecież mamy tyle do zrobienia, do naprawienia na Ziemi, że to powinno być priorytetem - mówi w rozmowie z nami dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska.
-
"Miód odwdzięczy się po latach". O zdrowotnych właściwościach złocistego płynu
Mówi się o nim płynne złoto. Miód od pokoleń stosowany był nie tylko na przeziębienia, lecz także na choroby serca, jako produkt wzmacniający, a nawet do leczenia ran. Co jest w nim takiego, że czyni go dobrym dla zdrowia? I jaki miód wybrać? Akacjowy, lipowy, a może wrzosowy?
-
Jak długo rozkładają się nasze śmieci? Jedna zużyta podpaska pozostanie na Ziemi dłużej niż ty
Aż 332 kg odpadów komunalnych wytworzył przeciętny Polak w 2019 roku - podawał Główny Urząd Statystyczny. To daje 7 kg więcej niż rok wcześniej. Na wysypiska śmieci skierowano aż 43 proc. odpadów, natomiast do recyklingu zaledwie 25 proc. Niestety, wiele osób zaskakująco obojętnie przechodzi obok tych danych. Wyrzucamy śmieci do kosza i wydaje nam się, że magicznie znikają. Nic bardziej mylnego.
-
Jedzenie i kosmetyki, które niszczą planetę. Winny składnik, który łatwo ukryć w składzie
Od kilku lat coraz więcej mówi się o problemach związanych z wytwarzaniem oleju palmowego. Mimo to nadal znajdziemy go w licznych produktach spożywczych oraz kosmetykach. Jak go zastąpić? I jak rozpoznać ukryty olej palmowy i jego pochodne w składzie? Podpowiadamy.
-
Gorszy niż znienawidzone plastikowe słomki? Naukowcy przestrzegają przed szkodliwym brokatem
W ostatnim czasie brokat znaleźć możemy prawie wszędzie - na elementach dekoracyjnych, ubraniach, a także w kosmetykach. Niestety, te z pozoru niewinne błyskotki mają bardzo zły wpływ na nasze środowisko, a także i na nas. Tygodniowo, m.in. przez taki brokat, zjadamy aż 5 gramów mikroplastiku.
-
Czy w kranówce rzeczywiście nie ma minerałów? Pięć przekonań, które warto zmienić
W większości krajów europejskich krajów picie nieprzegotowanej wody z kranu nie jest już niczym dziwnym. Mimo że w Polsce ten trend cieszy się coraz większą popularnością, wiele osób nadal ma przed tym pewne opory.