Powstanie Warszawskie
-
Babcia Wolańska z "Kogla-mogla" była prawdziwą gwiazdą. Zawsze nosiła kolczyki i broszkę
Małgorzata Lorentowicz często grała role prawdziwych dam. Prywatnie aktorka wiele przeszła. Brała udział w powstaniu warszawskim, a jej ukochany mąż zachorował i próbował popełnić samobójstwo aż cztery razy. 8 maja minie 18 lat od śmierci aktorki.
-
"Od samego początku ćwiczyłam na ludzkim ciele". Sanitariuszka zdradza szczegóły przygotowań do powstania
- Z czasem każdy skwerek i podwórko usiane były gęsto postawionymi krzyżykami z gałązek czy innych drewienek. Krzyże stały się elementem tych miejsc. Czasami miały tabliczkę, napisy, a czasami zostawały bezimienne - mówi Maria Kowalska, sanitariuszka z pułku "Baszta". W rozmowie z Wiktorem Krajewskim opowiada o powstaniu, obozie Stutthof i... balu po wojnie, na którym tańczyła z Rajmundem Kaczyńskim.
-
"Z Ustki do niej leciałem". Historia przyjaźni samotnej staruszki i warszawskiego taksówkarza wzrusza do łez
On - wielki mężczyzna z tatuażem, ogolony na łyso. Ona - samotna, trochę zagubiona staruszka. Połączyła ich jego praca. Teraz są dla siebie jak rodzina, a on jest gotów na każde poświęcenie.
-
Naciągnij opaskę, przyklej filcową kotwicę - jak nie zamieniać pamięci o bohaterach Powstania w farsę?
Po to odzyskaliśmy wolność, by umieć sobie powiedzieć, że pamięć o bohaterach to nie odblaskowa opaska ani nalepka na aucie. A hołd dla bohaterów nie polega na bieganiu w chińskich koszulkach z polskim bielikiem.
-
"Wpuściłem bohaterów do naszego świata". Powstańcy wrócili na ulice Warszawy w niezwykłym projekcie fotograficznym
Trzech powstańców z karabinami stoi na rogu ruchliwej warszawskiej arterii, mijają ich modnie ubrane dziewczyny, a obok przejeżdżają nowoczesne samochody. Tylko na fotokolażach Marcina Dziedzica w albumie ?Teraz '44 historie? przeszłość i teraźniejszość mogą się spotkać i współistnieć.
-
Przeżyj (to sam), czyli dlaczego warto zobaczyć "Miasto 44"
"W konspiracji mamy najfajniejsze dziewczyny" - mówi Beksa Stefanowi, gdy ruszają na pierwszą akcję. Za dwie godziny filmu nie będzie ani chłopaków, ani dziewczyn, ani miasta. A my zajrzymy prosto do jądra ciemności. Poczujemy rozpad Warszawy. Przeżyjemy koniec świata. "Miasto 44" Jana Komasy to nie film, tylko doświadczenie.
-
Krew, klocki i łzy. Powstańczy lajfstajl
Mam już tego dość! Myślę, że wiele osób czuje podobnie. Z roku na rok jesteśmy bombardowani coraz bardziej przefajnianym wizerunkiem Powstania Warszawskiego, a dla niektórych sierpniowe obchody to doskonały pretekst do zbijania kapitału. To zaś, co jest nam sprzedawane niebezpiecznie przekracza granicę, za którą jest już tylko "pop?, nie "kultura?, a tym bardziej refleksja i szacunek.
-
Czy jesteś Morową Panną? Przekonaj się!
Obchody 68. rocznicy Powstania Warszawskiego to dobry moment, żeby przypomnieć o udziale kobiet w działaniach wojennych. Muzeum Powstania Warszawskiego sprawdza, kim są Morowe Panny XXI wieku.