prl
-
Bombki z PRL-u znowu w modzie. Niektóre mogą być warte nawet kilkaset złotych
W ostatnich latach ubieraliśmy choinki w jednolitym kolorze. Dziś coraz chętniej sięgamy po bombki z okresu PRL-u. Jeśli trzymasz tego typu bombki w piwnicy, warto dać im drugie życie. Okazuje się, że niektóre mogą być warte krocie.
-
"Absurdalne? Być może, ale dzieciństwo i święta w latach 80. były lepsze niż dziś"
- Pamiętam, jak tata przywoził z zagranicznej delegacji pomarańcze. Wtedy to był prawdziwy rarytas! Z dumą zapraszało się koleżanki i częstowało. Pamiętam, jak na Mikołajki znalazłam w bucie okrągłe gumy do żucia. Moja radość była nie do opisania! Które dziecko dzisiaj potrafiłoby się cieszyć z takiego prezentu? - pisze Ela.
-
Te polskie aktorki rozpoznają tylko wychowani w PRL-u. Młodzież nie ma szans
Oto najsłynniejsze polskie aktorki. Rozpoznasz je na zdjęciach?
-
Masz stare dekoracje w piwnicy? Bombki z PRL-u wracają do łask. Niektóre mogą być warte krocie
Choć w ostatnich latach królowała moda na dopasowane choinki w jednym lub dwóch kolorach, coraz chętniej sięgamy po różnobarwne dekoracje. Szczególnie pożądane są piękne, oryginalne bombki z czasów PRL-u. Niektórzy kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie naprawdę wiele.
-
Jeśli nie imprezowałeś w PRL-u, to nie rozwiążesz tego quizu. Nie masz szans
Komplet punktów tylko dla imprezowiczów!
-
To Polka była pionierką walki o prawa pracownic seksualnych. Konopnicka wyszła z jej przemówienia oburzona
- Podczas niedawnych Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, Węgry grały mecz z Niemcami tuż po tym, jak Orban wprowadził putinowski "zakaz promocji homoseksualizmu". Szef CSU - konserwatywnej, katolickiej partii - Markus Soeder, wrzucił na media społecznościowe swoje zdjęcie na stadionie Bayernu Monachium. Czeka na ten mecz w tęczowej maseczce na twarzy. To tak jakby Kaczyński wystąpił w takiej maseczce, albo Ziobro - nie do pomyślenia! - opowiada Ewa Wanat w wywiadzie dla Gazeta.pl.
-
Slang PRL-u. Te słowa kiedyś były w powszechnym użyciu. Czy wiesz, co oznaczały?
Sprawdź się
-
Chutnik: Na pytanie o to, "czy warto było szaleć tak", odpowiadam "tak, ale"
- Mam nadzieję, że wybrzmi, że w niewidzialnym podtytule mojej ostatniej książki "Tyłem do kierunku jazdy" jest: "Odpie**olcie się od reszty, przestańcie ludziom mówić, co mają robić, niech se każdy żyje po swojemu" - mówi Sylwia Chutnik w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl.
-
Kultowe przedmioty PRL-u. To było w każdej kuchni! Pamiętacie choć jeden?
Czasu PRL-u wspominamy z sentymentem. Choć nie było kolorowo, brakowało wszystkiego, to kręci się łezka w oku każdemu, kto miał boazerię czy koraliki w drzwiach do kuchni. Pamiętacie te przedmioty? Też miały ważne miejsce w waszych kuchniach?
-
W tym quizie pytamy o slang młodzieżowy z czasów PRL-u. Dwudziestolatki sobie nie poradzą!
Pamiętasz te zwroty?
-
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sięgnij po folię bąbelkową
-
Miała "przyjaciół" ze sporą ilością gotówki. To byli żonaci mężczyźni, szukający uniesień
-
Wielu młodych Polaków ma ten problem. Rozwiązanie jest prosteMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
50-latko, tych ubrań pozbądź się z szafy. Postarzają i są niemodne. Zobacz stylowe alternatywy
-
Zmiel i połącz z wodą i drożdżami. Borowiki wyrosną na twoim parapecie
- Ta perełka z Medicine to zakup idealny. Będziemy nosić ją przez cały rok. Podobne w Answear i Mango
- 50-tko, te trzy sukienki cię odmłodzą. Stylowe modele na jesień 2023 już za 69,99. Te kolory i wzory!
- Wygląda jak puchaty płomień lub koguci grzebień. Jak dbać o celozję?
- W tej koszuli za 49,90 zł zapomnisz o odstającym brzuszku i podkreślisz talię! Ma klasyczny wzór
- Jak wyczyścić całą kuchenkę gazową bez szorowania? Trzy domowe triki
-
"Nie wezmę żadnej kobiety, trzeba dać szansę jakiemuś facetowi". Kobiety w branży IT w czasach PRL
Informatyczki gwiazdami PRL-u? A jednak. To kobiety od podstaw tworzyły branżę IT w Polsce. Pracowały po kilkanaście godzin dziennie, ale nie narzekały, bo wiedziały, że tworzą coś ważnego. Od zera. Ela Płóciennik nazywana była "Bestią", Alicja Kuberska była magiczką od Odry, a Hanna Oktaba to nazwisko, które coś znaczy w branży IT w Ameryce Łacińskiej. O polskiej informatyce z nieznanej strony rozmawiamy z Karoliną Wasielewską, autorką książki "Cyfrodziewczyny. Pionierki polskiej informatyki".
-
Pamiętacie Marusię z "Czterech pancernych"? Ma już 81 lat! Pola Raksa wycofała się z show-biznesu
Wcielająca się w postać Marusi w kultowym serialu "Czterej pancerni i pies" Pola Raksa została okrzyknięta seksbombą okresu PRL-u. Wzdychali do niej wszyscy mężczyźni, a kobiety podziwiały jej niezwykłą urodę. Rola, dzięki której zyskała ogromną popularność, stała się jednocześnie jej przekleństwem. Z czasem aktorka postanowiła całkowicie wycofać się z życia publicznego.
-
Masz takie szkło z PRL-u? Jest warte więcej niż myślisz. Możesz sporo zarobić
Szkło popularne w PRL-u na internetowych portalach aukcyjnych robią prawdziwą furorę i osiągają czasem zawrotne ceny. Sprawdź, czy przypadkiem nie masz takich skarbów w swoim domu. Kolekcjonerzy są w stanie zapłacić za nie nawet kilkanaście tysięcy złotych.
-
Goździki, rajstopy i całowanie w rączkę, czyli jak wyglądał typowy Dzień Kobiet w PRL-u
Dzień Kobiet to międzynarodowe święto, które od lat obchodzone jest niemal na całym świecie. W Polsce wielu osobom ten dzień nadal kojarzy się jednak z PRL-em, gdzie świętowano hucznie, ale na pokaz, a prym wśród prezentów wiodły goździki, rajstopy i perfumy "Pani Walewska".
-
Zastaw się, a postaw się, remiza strażacka i strumienie wódki. Czyli typowe wesele w PRL-u
W czasach PRL-u, kiedy wszystkiego w Polsce brakowało, bardzo często ludzie kierowali się zasadą "zastaw się, a postaw się". Zorganizowanie jedzenia i alkoholu było nie lada wyzwaniem, więc para młoda wraz z rodziną musiała się zwykle nieźle nakombinować. Ale gdy wszystko się udało, wesela były huczne, stoły uginały się od jedzenia, a wódka lała się strumieniami.
-
Jak wyglądały wesela w PRL-u? "Bimber płynął strumieniami, wódkę pili nieliczni"
- Jak braliśmy ślub w 1981, były kartki na alkohol, a na śluby dawali przydział tylko na 30 butelek. (...) To było wyzwanie zrobić wesele z produktami na kartki. Daliśmy radę z rodzicami. Teraz to są luksusy - wspominają swoje śluby w PRL-u nasze czytelniczki oraz nasi czytelnicy.
-
Stanisława i Edward Gierkowie byli małżeństwem przez 64 lata. To ona rządziła w domu
Edward Gierek zmarł w lipcu 2001 roku, a jego żona Stanisława sześć lat później. Spoczęli obok siebie na cmentarzu w Sosnowcu. Byli razem przez 67 lat. Oto historia ich miłości.
-
Sylwester w stylu PRL - czas na klimatyczną prywatkę
Sylwester w stylu PRL to spore wyzwanie. Dekoracje, które stworzą odpowiedni klimat, trzeba będzie wykonać własnoręcznie. Za to strój i makijaż to cała paleta możliwości. Szukasz pomysłu wyjątkowy sylwester? Sprawdź, jak wyglądały bale minionej epoki.
-
Fryzury z PRL-u - modny powrót do przeszłości
Fryzury z PRL-u nie zawsze cieszyły się uznaniem, ale im dalej od tamtej rzeczywistości, tym większe zainteresowanie stylistyką PRL-u. Szukasz inspiracji z okresu młodości mamy lub babci? Sprawdź nasz mini przewodnik po kultowych fryzurach.
-
Pieniądze, kobiety, drogie auta i sława. Król złodziei Zdzisław Najmrodzki w PRL-u miał wszystko
Zdzisław Najmrodzki był jednym z najbardziej znanych polskich przestępców lat 80. O jego brawurowych pościgach i ucieczkach mówili wszyscy. 29 razy swoim sprytem umknął wymiarowi sprawiedliwości. "Saszłyk", bo tak żartobliwie nazywali go koledzy, miał sławę, kobiety i pieniądze. Ale jego historia nie skończyła się szczęśliwie.
-
Uwodziciel, oszust, złodziej i ojciec 28 dzieci. Kim był Jerzy Kalibabka?
Jerzy Kalibabka należy do najbardziej popularnych przestępców-uwodzicieli w Polsce. "Tulipan" sam twierdził, że spotykał się z co najmniej dwoma tysiącami kobiet, z którymi miał 28 dzieci.
-
Te ubrania były popularne w PRL, dziś trochę o nich zapomnieliśmy. Wiesz, o co pytamy?
Z niektórymi pytaniami nie powinniście mieć żadnych problemów.
-
Ten quiz nie jest trudny, ale większe szanse mają ci, którzy żyli w PRL. Jak sobie poradzisz?
Te hasła miały motywować ludzi do działania, dziś pojawiają się w anegdotkach albo jako nadruk na koszulce. Pamiętasz je jeszcze?
-
Pani Walewska tylko dla babci? Kultowe perfumy powracają w wersji, którą trzeba powąchać
Szkoda, że teksty w internecie nie pachną, bo to, co planuje nam zaserwować "polska Chanel no5", to naprawdę wybuchowa mieszanka.
-
Kwietnik, rzutnik do bajek i meblościanka - w czasach PRL były prawie w każdym domu, teraz sprzedaje się je na aukcjach
Porcelana z Chodzieży i Ćmielowa, fornirowane regały, telefony z tarczą. W latach 90. uznaliśmy te przedmioty za "brzydkie" i niewystarczająco nowoczesne. Dziś wracają nie tylko jako obiekty nostalgicznych westchnień, lecz także przedmioty pożądania kolekcjonerów, gotowych płacić za nie całkiem spore pieniądze.
-
Co można zrobić z ziemniaka? Co najmniej 500 dań i rosyjskie watruszki
?500 potraw z ziemniaków? to książka kucharska z lat 80., która zawiera kartoflane przepisy narodów ZSRR i innych krajów z bloku wschodniego. Wypróbowałam watruszki z grzybami. Rosjanie wiedzą co dobre.
-
Słoiki wreszcie potrzebne i docenione! Nie tylko w Warszawie
Słoiki. Mają zaledwie 130 lat. Początkowo miały służyć jedynie do przechowywania żywności. W ostatnich latach wyszły z pólek spiżarni i kuchni "na salony". A nawet stały się symbolem pewnej grupy społecznej i PRAWIE symbolem stolicy Polski. Jak i do czego możesz je wykorzystać?
-
Krem sułtański - jak w "Dziewczynach do wzięcia"
Krem sułtański - egzotyczny hit epoki socjalizmu, przeraźliwie słodki deser uwieczniony w filmie "Dziewczyny do wzięcia". Postanowiłam sprawdzić, czy dziś nadal będzie smakował mi tak, jak w dzieciństwie.
-
Kultowe sformułowania pochodzące z lat 80. Sprawdźmy, czy je pamiętacie!
Dzieciństwo to czas, który wspominam bardzo dobrze. Kochająca rodzina, dużo koleżanek i kolegów, przygody, zabawa, ale też specyficzny język, którym się posługiwaliśmy. Język, który w nas budzi nostalgię i śmiech, ale dla dzisiejszej młodzieży może być już zupełnie nieczytelny.
-
Jak żywić dzieci, żeby im się nóżki nie powykrzywiały? "Praktyczna kuchnia" z 1957 roku radzi
Od pewnej wiekowej damy dostałam w prezencie książkę z przepisami z lat 50. ?Praktyczna Kuchnia? uświadomiła mi jak skromnie niegdyś w Polsce jadano. Ale kiedy przetestowałam kilka przepisów, okazało się, że są wyborne!