książki

 • Czy teraz nawet kapusta musi być seksowna?

  Czy wszystko już trzeba reklamować seksem? Nawet książki? Czy biblioteka musi być reklamowana seksowną bibliotekarką? Nasza Czytelniczka zastanawia się, czy warto z jednym stereotypem walczyć za pomocą innego.

  Nadesłane do Redakcji
 • Odnalezione niebo, czyli dlaczego warto polubić Katarzynę Grocholę

  Odnalezione niebo, czyli dlaczego warto polubić Katarzynę Grocholę

  Sprzedała cztery miliony książek. Więcej niż Masłowska, Pilch i Witkowski razem wzięci. "Nigdy w życiu!", kładziecie się Rejtanem, gdy koleżanka radzi wam sięgnąć po najnowszy tom opowiadań Katarzyny Grocholi, "Zagubione niebo"? Wierzcie nam, choćby niechętnie i z rezerwą, z siłą najpopularniejszej polskiej pisarki należy się liczyć. Oto dowody.

  Anna Konieczyńska
 • Facet na skraju załamania, czyli 'Czysty obłęd'

  Facet na skraju załamania, czyli "Czysty obłęd"

  Czy czytelnikowi przystoi śmiać się z cierpień bohatera, czy prawdziwemu mężczyźnie przystoi być emocjonalnie niestabilnym i czy warto napisać powieść, by zemścić się na krytykach filmowych? Odpowiedzi udziela australijski pisarz i filmowiec Mark Lamprell.

  Kasia Nowakowska
 • Klub Książki Focha - wybieramy książkę na maj!

  Klub Książki Focha - wybieramy książkę na maj!

  Już prawie połowa miesiąca, więc pora wrócić wreszcie z (mentalnej) majówki i wziąć się za poważne, odpowiedzialne zadania. Na przykład wybrać nam jakąś fajną książkę, którą wspólnie przeczytamy i omówimy.

  Kasia Nowakowska
 • Nostalgia za latami 80. po polsku i po amerykańsku

  Nostalgia za latami 80. po polsku i po amerykańsku

  To pewnie jeden z objawów starzenia się (tfu! dojrzewania!), ale nostalgia towarzyszy nam ostatnio często - wraca echem w tekstach, rozmowach, lekturach, coraz najtrętniej powtarzanych "a pamiętasz?". Jeszcze chwila i będziemy mówić: "a za naszych czasów..." Bo za naszych czasów było lepiej, prawda? A na pewno inaczej.

  Kasia Nowakowska
 • Kuchnia osadników i przepisy na egzotycznego grilla

  Kuchnia osadników i przepisy na egzotycznego grilla

  Książki o gotowaniu nie muszą być suchym rejestrem przepisów - mogą opowiadać o życiu, miłości, skomplikowanej historii. A ta miewa różne smaki, nie zawsze słodkie. Olga Wróbel proponuje zestaw na majówkę, złożony z dość gorzkiej książki i dobrze przyprawionego grillowanego mięsa na pociechę.

  Olga Wróbel/Kurzojady
 • Pięć książek dla wyrodnych rodziców

  Pięć książek dla wyrodnych rodziców

  Poniższe propozycje polecam nie tyle wyrodnym, co zmęczonym rodzicom, takim, którym wyczerpały się zasoby kreatywności do samodzielnego wymyślania kolejnych zabaw oraz brak im już sił do poszukiwań odpowiedzi na najdziwniejsze pytania.

  Dominika Węcławek
 • Kultowe książki z dzieciństwa - przegląd redakcyjnych skarbów
 • Żegnaj Sue, będzie nam Ciebie brakowało!

  Znałam Sue Townsend za mało i za krótko - tyle co nic. Znałam ją tak, jak zna ją większość fanów - z książek, nie tylko tych o Adrianie Mole`u, z oszczędnie udzielanych wywiadów i biogramów. Ona mnie? Teoretycznie wcale, w praktyce nie raz zdawało mi się, że wie o moim świecie aż za dużo. Błyskotliwa, ironiczna, przede wszystkim jednak diabelnie celnie opisująca pewien wycinek świata. Umarła nasza Sue, niech żyje Sue!

  Dominika Węcławek
 • Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Denerwujesz się, że twój pięciolatek już za pół roku zamieni się w sześciolatka, złapie tornister i powędruje do pierwszej klasy? Spokojnie. Jest jeszcze dużo czasu, żeby mu to ułatwić. Możesz na przykład pouczyć go czytać. Że po co ma poznawać literki, od nauki jest szkoła? Tak, ale ćwiczenie czytania ma wiele dodatkowych zalet. W tym cztery najważniejsze: zmniejsza ryzyko dysleksji, wspiera rozwój mowy, wzmacnia poczucie własnej wartości i ćwiczy umiejętność koncentracji.

  Ania Oka
 • Klub Książki Focha - wybieramy książkę na kwiecień!

  Klub Książki Focha - wybieramy książkę na kwiecień!

  Zrelaksowaliście się, zwiedzając w marcu "Długą Ziemię", a teraz czeka Was wysiłek - przyszedł czas na kolejny trudny wybór. Przed wami pięć książek. Która zasłuży na tytuł Miss Kwietnia?

  Agata Połajewska
 • Dzieciom nie potrzeba rzeczy ładnych? Dlaczego wkurza mnie akcja Pierwsza Książka Mojego Dziecka?
 • Nie masz co czytać? Przejdź na Ciemną Stronę - satysfakcja gwarantowana

  Nie masz co czytać? Przejdź na Ciemną Stronę - satysfakcja gwarantowana

  Na wiosnę człowiek powinien okna myć, kwiatki sadzić i poddawać się ogólnej odnowie - wiem o tym doskonale. Niestety nie dane mi poświęcać czasu na te ważne sprawy, bo tak się składa, że wiosna to również czas świetnych premier książkowych. I oczywiście znowu przepadłam.

  Agata Połajewska
 • Książki, które muszę raz do roku - 'Postrzyżyny'

  Książki, które muszę raz do roku - "Postrzyżyny"

  Na marzec mam dla Was moją ulubioną powieść Hrabala. Łagodną, nostalgiczną, perwersyjną, radosną, smutną, gwałtowną, pełną radości życia i tęsknoty za światem, którego już nie ma.

  Aleksandra Zielińska
 • Klub Książki Focha wita na 'Długiej ziemi' Terrego Pratchetta i Stephena Baxtera

  Klub Książki Focha wita na "Długiej ziemi" Terrego Pratchetta i Stephena Baxtera

  Przed napisaniem tego tekstu przeczytałam powieść dwa razy. Przy pierwszym czułam się jakbym z Pratchetta dostała tylko ziemniaka. Podczas gdy całą resztę zagarnął dla siebie Baxter. Zły, niegrzeczny, zachłanny Baxter. Co z tego, że genialny, skoro zepchnął Sir Pratchetta na drugi plan, podczas kiedy Sir Pratchett jest przecież pępkiem świata? Świata Dysku oczywiście. Tak, wiem, że dziś jesteśmy na Długiej Ziemi, ale i tak spodziewałam się więcej klimatów pratchettowskich.

  Ania Oka
 • 'Brudne ulice Nieba' - (pod)upadły anioł, seksowna diablica i zimna wojna o dusze
 • Grzeczne dziewczynki kochają Puchatka, a niegrzeczne Pirata Rabarbara

  Grzeczne dziewczynki kochają Puchatka, a niegrzeczne Pirata Rabarbara

  On był pierwszy. Ukochany, silny, dobry i wesoły. Tak, palił fajkę, miał ewidentną nadwagę, beznadziejne powiedzonka, był brodaczem, nadużywał grochówki i nie dzielił ze swoją kobietą prac domowych. Ale pokochałam go tak wiernie, że towarzyszy mi od czwartych urodzin, czyli 20 lat dłużej, niż trwa moje małżeństwo. Poznajcie mężczyznę mojego życia: Pirata Rabarbara.

  Ania Oka
 • Gdy bohater staje się potworem. 'Usteczka', przerażająca książka Poli Kinski

  Gdy bohater staje się potworem. "Usteczka", przerażająca książka Poli Kinski

  Ten skandal wyszedł na światło dzienne ponad rok temu, gdy Pola Kinski, córka aktora Klausa Kinskiego, udzieliła wywiadu niemieckiemu magazynowi "Stern". Wyznała, że od piątego roku życia była molestowana, a następnie gwałcona przez ojca. Swoje dzieciństwo i młodość opisała w książce "Usteczka", która wchodzi właśnie na polski rynek.

  Agata Połajewska
 • Klub Książki Focha - wybieramy książkę na marzec!

  Klub Książki Focha - wybieramy książkę na marzec!

  Miesiąc temu wyruszyliście w ?Drogę? w asyście Dominiki i wyraźnie się Wam podobało (nam również). Idziemy więc dalej! Czas wybrać, co Fochentuzjaści czytać mają w marcu i o czym potem sobie podyskutujemy.

  Gosia Tchorzewska
 • Jak dobrze, że są tak daleko. Rzecz o mrocznej, kartograficznej pornografii 'Atlasu Wysp Odległych?
 • Kurzojady - książki, których już nikt nie chce czytać

  Kurzojady - książki, których już nikt nie chce czytać

  Olga Wróbel opowiada o swojej miłości do zapomnianych, zakurzonych książek, które ratuje z kartonów z makulaturą. Będzie też o morderstwie, okładkach ze złotymi literami, ojcu Klimuszko i wietnamskiej mafii.

  Olga Wróbel/Kurzojady
 • Klub Książki Focha zaprasza na spotkanie z 'Drogą? Cormaca McCarthy`ego

  Klub Książki Focha zaprasza na spotkanie z "Drogą? Cormaca McCarthy`ego

  Kochani, to paraliżujący zaszczyt inicjować ten cykl. Z trzech powodów. Mam Was - ludzi, od których wyszła ta idea, i tych, którzy trafią na ten tekst mniej lub bardziej przypadkowo. Mam książkę, nie byle jaką, niektórzy mówią nawet, że doskonałą, i mają na to papiery, i nagrodę Pulitzera. I mam jeszcze całkiem niedoskonałą siebie, żadnego tam literaturoznawcę, jedynie małego, marudnego filozofa.

  Dominika Węcławek
 • Książki, które muszę raz do roku: Gerald Durrell

  Książki, które muszę raz do roku: Gerald Durrell

  Tak, tak, w lutym nie jeden tytuł - lecz autor. I cztery spośród wielu jego książek. Niosę Wam pociechę na ten miesiąc, bo widzę, że ledwo ciągniecie. Samo dobro: na cudownej wyspie przyjazny dom, dookoła słońce, morze, plaże, kwiaty, owoce, wspaniałe okoliczności przyrody i tyle śmiechu, ile może ścierpieć komunikacja miejska (a czy TY szpanujesz czytaniem?).

  Aleksandra
 • Winowajcy, czyli o książkach, przez które omal nie spóźniłam się do pracy

  Winowajcy, czyli o książkach, przez które omal nie spóźniłam się do pracy

  Żeby znaleźć się pracy trzeba tam jakoś dotrzeć. No chyba, że ktoś pracuje w domu i aby dostać się do komputera potrzebuje przemierzyć jedynie kilka kroków pomiędzy łóżkiem a biurkiem. Niezależnie jednak od sposobu dotarcia do celu oraz środka komunikacji, którym się poruszamy można sobie jakoś ten czas umilić, a zarazem wzbogacić się duchowo. Nie mam tu jednak na myśli podziwiania widoków z okien autobusu albo liczenia przystojniaków w tramwaju (choć to całkiem przyjemne i budujące). Chodzi o coś znacznie lepszego.

  Biurwa
 • Czytaj z Fochem - zapraszamy do naszego Klubu Książki

  Czytaj z Fochem - zapraszamy do naszego Klubu Książki

  Że Polacy nie czytają? Że czytelnictwo spadło na łeb, na szyję i ogólnie jest nędza? Takie słychać opinie i takie są niestety smutne statystyczne dane. Ale my czytamy i wiemy, że Wy czytacie. To może poczytajmy... razem?

  Gosia
 • Trupy w windzie, Brudny Harry w biurze, ślady zbrodni w Chinatown - wywiad z Richardem A. Grzybowskim, kryminalistykiem z San Francisco

  Trupy w windzie, Brudny Harry w biurze, ślady zbrodni w Chinatown - wywiad z Richardem A. Grzybowskim, kryminalistykiem z San Francisco

  Pasjonują was seriale w klimatach "CSI: kryminalne zagadki Miami", a może jesteście pod wrażeniem wprawy, z jaką Dexter Morgan odczytywał ślady krwi na miejscach zbrodni? Richard A. Grzybowski, polski ekspert balistyki w szeregach amerykańskiej policji oraz agent ATF opowiedział nam o tym, jak ma się rzeczywistość do telewizyjnej fikcji oraz o wielu innych sprawach. Wszystko z okazji premiery jego debiutanckiej książki "Ślady zbrodni".

  Dominika
 • Książki, które muszę raz do roku: 'Kroniki portowe'

  Książki, które muszę raz do roku: "Kroniki portowe"

  Na zły, wredny, zlodowaciały styczeń. Kiedy ziemia taka, że nawet grobu nie wykopiesz. Na beznadziejne, ciemne, krótkie dni. I na nieoczekiwane rozpogodzenie, absurdalne ciepło słońca, nadzieję, że ta zima kiedyś musi minąć. Po tych wszystkich latach mogę już chyba powiedzieć, że to jedna z najmądrzejszych książek, jakie czytałam.

  Aleksandra
 • Czy człowiek czytający jest lepszy od nieczytającego?

  Czy człowiek czytający jest lepszy od nieczytającego?

  Czytanie to nawyk chwalebny, ale czy na pewno koniecznie trzeba się z nim obnosić? Szprota o czytaniu, nieczytaniu i ocenianiu na podstawie nieistotnych przesłanek. A my przy okazji pytamy - czy wystarczy czytać, czy ważne jednak, co się czyta?

  Szprota
 • 'Normalne rozmowy o perwersyjnym seksie' - tego mi było trzeba!

  "Normalne rozmowy o perwersyjnym seksie" - tego mi było trzeba!

  Jakiś czas temu Gosia napisała tekst o nietrafionych prezentach gwiazdkowych. Słyszałam, że takie sytuacje zdarzają się, ale ja mam to szczęście, że prezenty, którymi jestem obdarowywana, zawsze są idealnie dobrane. Tak było również w tym roku. Mikołaj przyniósł mi lekturę ?Chuć czyli normalne rozmowy o perwersyjnym seksie? autorstwa Ewy Wanat i dr Andrzeja Depko.

  Miss Olgu
Więcej o:

książki

 • Podpórki do książek

  kolorach, o wymiarach 140mm wysokości, 138mm szerokości i 118mm całej długości (po zestawieniu dwóch części). Cena około 7,45 funta. Podpórki o kształcie słodkich, kolorowych babeczek zainteresują miłośników domowych wypieków, idealnie podtrzymają książki kucharskie. Mogą też pojawić się w pokoju

 • Nie ma to jak zapach książki?

  Do kupienia Kindle'a przekonałam się, gdy trafiłam na tytuł, który musiałam mieć teraz, natychmiast! Ale pojawił się problem - książka była tylko po angielsku, dostępna wyłącznie w księgarni Amazon. W najdroższej opcji dostawy mogłam ją mieć w ciągu tygodnia. A gdybym miała czytnik - trafiłaby

 • Torebka - książka

  W kolekcji Olympii Le Tan znalazły się kopertówki, które są pokryte materiałem. Boki mają złote, by wyglądały, jak brzegi starych książek. Z przodu jest naszyty tytuł i autor, a wszystko zostało zrobione bardzo starannie. W kolekcji znajdziemy takie dzieła, jak "Le Grand Horloger", "Histoires

 • Poduszka dla książki

  Book Seat to poduszka, którą można dowolnie formować i dopasowywać do najwygodniejszej dla czytelnika pozycji (lubisz leżeć na boku?). A jeśli zaśniesz nad książką, Book Seat może się okazać całkiem wygodną poduszką, nie tylko dla ulubionej lektury. www.thebookseat.com cena: 40 dol. Tekst: TK

 • KONKURS - do wygrania fajne książki!

  Kotek przygotował dla Was konkurs, w którym do wygrania jest zestaw książek Kate Brian: "Impreza zamknięta ", "Poza zasięgiem ", "Tylko dla wybranych " i "Kto się przyzna ". Co zrobić, aby wygrać? 1. Stwórz zabawny plan lekcji na jeden dzień szkoły 2. Sprawdź piątkowy mail od Kotka i przepisz

 • Isabel goni Kazia do książek

  Isabel nie pierwszy raz powołuje się na cytaty z książek Paulo Coelho. Najwyraźniej dla niej to niekończąca się skarbnica mądrości. Przyznała, że Kazimierz Marcinkiewicz jest przez nią uszczęśliwiany cytatami z metafizycznych powieści pisarza i każe mu czytać jego książki. Na swoim blogu napisała

 • Półki na książki: jak wyeksponować swoje zbiory?

  Półki na książki: wiszące, czy stojące? Półki na książki bez wątpienia przydadzą się w każdym domu i mieszkaniu, w którym mieszkańcy wciąż czytają papierowe książki. Wytrawny czytelnik wie, jak ważne jest odpowiednie przechowywanie książek. Zapaleni bibliofile niejednokrotnie lubią też chwalić

 • Rusin o swojej książce: BĘDZIE OSTRA

  Kinga Rusin jesienią planuje wydać swoją pierwszą książkę. Prezenterka chce się rozliczyć z przeszłością i napisać o dramatach kobiet. Temat rozwodu też będzie poruszony. Nad swoją książką Kinga pracuje z psycholog Małgorzatą Ohme. Będzie ostra, bo zmieniła się osoba, która jest jej współautorką

 • Regał na książki - stwórz domową biblioteczkę

  Biblioteczka to świetny element aranżacyjny w każdym domu. Równo poukładane grzbiety książek pięknie się prezentują i sprawiają, że dom nabiera klimatu, charakteru. Na pewno zauważyłeś, że na większości zdjęć nowoczesnych aranżacji brakuje książek. Czy oznacza to, że nie czytamy? Statystki dowodzą

 • Anja Rubik pojawiła się na okładce książki

  Anja Rubik to jedna z najlepszych modelek świata. Nic więc dziwnego, że jest rozchwytywana. Zdjęcie Rubik pojawiło się na okładce książki Jéreme Gautiera, ''Chanel. Figures Du Style''. To ogromne wyróżnienie dla modelki, ponieważ książką opisuje historię firmy ''Chanel''. Książka zawiera fotografie