książki
-
Niedzielna dziesiątka - kryminały dla osób, które kryminałów nie czytają
Zaprzyjaźniona z nami blogerka, autorka Miasta książek, postanowiła uczynić wrzesień miesiącem czytania kryminałów. Pochwalamy, sugerując jednak delikatnie, że w październiku czyta się je z podobną rozkoszą. Poznajcie TOP 10 powieści kryminalnych!
-
"Polip na cervixie" - Maria Pawlikowska-Jasnorzewska i rak szyjki macicy
Fascynacja, niechęć, współczucie - moja droga do ułożenia sobie w głowie pełnego obrazu poetki Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej była dość skomplikowana. Teraz widzę ją przez pryzmat choroby, która ją zabiła.
-
Czytanie wygrywa z seksem - największe przyjemności kobiet [BADANIE FOCHA]
Kobietom przyjemność nie kojarzy się jednoznacznie z seksem. Takie zaskakujące (albo i nie) wyniki przyniosło nasze badanie.
-
Do pieca mojej bezczelności, tupetu i buty chciałam dorzucić jeszcze więcej podpałki - zapalona rowerzystka o 2250 km samotnie przejechanych w Hiszpanii
CheEvara, czyli Ewa Kołodziej. Dewiantka rowerowych podjazdów, maniaczka roweru, wielbicielka pedałowania, kobieta o osobowości tornada. Sama wyruszyła do Hiszpanii, gdzie stawiła czoła każdej możliwej przeciwności losu. Po 2250 km na trzech kołach (przyczepka) opisała swoje przeżycia w książce, a my publikujemy ich malutki fragment.
-
Homoerotyzm w mainstreamie: Sarah Waters rewolucjonizuje historie o miłości
Sarah Waters to jednoosobowe zjawisko literackie. Pisze obszerne, pełne rozmachu powieści historyczne o miłości kobiet do kobiet, a świat z wdzięcznością kupuje je w milionach egzemplarzy i czyta w czterdziestu językach. Myślisz, że to żaden wyczyn? Dzięki Waters literatura lesbijska znów jest w mainstreamie - przypuszczam, że pierwszy raz od czasów Safony.
-
Kontynuacja trylogii "Millennium" - Lisbeth Salander jak James Bond
Co nas nie zabije, ma podobno wzmocnić. Nie lubię tego powiedzenia, bo kojarzy mi się z chłopcem, który dawno temu złamał mi serce. Dlatego, gdy zobaczyłam tytuł kontynuacji trylogii "Millennium", to się trochę nadąsałam. Zupełnie niepotrzebnie.
-
"I oni są straszni, i one. Ale i tak wszyscy w końcu znajdziemy swoje szczęście." Jak stworzyć udany związek? Rozmowa z Joanną Heidtman
Rozbiliśmy tradycyjne role, a nie mamy pomysłu na to, co dalej. O partnerstwie, budowaniu związków i strategiach, by znaleźć tę właściwą osobę - a wszystko przy okazji lektury książki ?Nie tacy oni straszni? Frederiki Bosco - rozmawiam z psycholożką Joanną Heidtman.
-
Wnuk słynnego pisarza przejechał fiatem 126p Europę i Afrykę. Arkady Fiedler: W maluchu jest się bardzo blisko świata
Arkady, wnuk Arkadego, wychował się w muzeum dziadka w Puszczykowie pod Poznaniem, wśród afrykańskich masek, kłów dzikich zwierząt i azteckich totemów. Wyjechał z Polski, by robić karierę w Londynie. A potem ją porzucił, żeby maluchem podróżować po świecie. Teraz planuje wyprawę do obu Ameryk szlakiem ulubionych książek dziadka: "Małego bizona", "Orinoko" i "Wyspy Robinsona". Oczywiście fiatem 126p.
-
Katalog IKEA czy najnowszy Houellebecq? Obecnie w Polsce czytane są tylko te dwie książki
To nieprawda, że Polacy nie czytają! Czytają i to jak! Co prawda, jeśli wnioskować ze zdjęć wrzucanych do mediów społecznościowych, ograniczyli wybór do dwóch pozycji - za to obie są absolutnie boskie i "must have" tej jesieni.
-
Czytacie dzieciom? Może czas, by one poczytały wam? Przegląd elementarzy
Najczęściej polecam książki do czytania dzieciom lub z dziećmi. Ale właśnie zaczął się rok szkolno-przedszkolny i pomyślałam, że dobrym tematem z tej okazji będą dostępne na naszym rynku, pozaszkolne ELEMENTARZE.
-
Połóż folię bąbelkową na szybie samochodu. Popularny problem zniknie
-
Córka Moniki Bellucci ma już 19 lat. Po mamie odziedziczyła nie tylko urodę. "O Boże"
-
Kosmetyki, które dbają o ciało i zmysły. Kwintesencja self-careMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Domowe sposoby na "skorupkę" na piętach. Są niezawodne i tanie
-
Spryskaj podeszwę, a buty będą antypoślizgowe. Unikniesz upadku na lodzie
- Chandra-jesienny smutek, czy można mieć to w D?
- Chandra-jesienny smutek, czy można mieć to w D?
- Czy można myć auto w zimę? Wiele kobiet ma co do tego wątpliwości
- Jak sprawdzić, czy związek ma szanse? Zrób "ptasi test"
- Riya Sokół wyznała, że przyjaźni się z byłym mężem. Internauci: "Pewnie nowy partner jest mega szczęśliwy"
-
Zero buntu w miejskiej sztuce? "Street art to polityka, socjologia, ekonomia i promocja miasta"
Czy murale zawsze muszą być śliczne i kolorowe? Kiedy mural może wyrządzić krzywdę mieszkańcom okolicy? Czy wysyp festiwali streetartowych jest pozytywnym zjawiskiem? O tym rozmawiam z Sebastianem Frąckiewiczem, który właśnie wydał książkę "Żeby było ładnie. Rozmowy o boomie i kryzysie street artu w Polsce".
-
Zajmiesz się dzieckiem? Nie mogę, czytam! 5 wakacyjnych lektur dla rodziców
Dzieci, wszędzie dzieci i jeszcze więcej dzieci. Od razu widać, że mają wakacje. A my przy okazji zostajemy uszczęśliwieni ogromem czasu na szlifowanie umiejętności rodzicielskich. Ja też was dziś nie oszczędzę, bo choć nie przygotowałam tradycyjnego przeglądu książek do czytania dzieciom, to będę zachęcała do czytania o - zgadliście! - dzieciach.
-
Chłopca nie było stać na książki. Poprosił listonosza. To, jaką pomoc otrzymał, sprawi, że uwierzysz w ludzi
Jeden drobny gest może diametralnie odmienić życie drugiej osoby. Do dwunastoletniego Matthew Floresa pomocną dłoń wyciągnął listonosz Ron Lynch, który wzruszony zainteresowaniami chłopca poprosił swoich przyjaciół o wsparcie. Ci odpowiedzieli z nawiązką. Amerykanin nie spodziewał się jednak, że ludzie dobrej woli są na całym świecie.
-
"Śmierć pięknych saren", czyli zaraz wracam
Dziś nie będzie o innych. Dziś będzie o mnie, o rodzinie i o nostalgii. No i trochę o literaturze czeskiej, miłości, smutku i znikaniu.
-
Książki kucharskie zaskakujących autorów. Gotuj z Miss Piggy i Czarnymi Panterami!
Z okazji 3. edycji Targów Książki Kulinarnej przedstawiam trzy dzieła z dziedziny gastronomii firmowane przez gwiazdy, po których można się spodziewać różnych rzeczy, ale nie żywego zainteresowania jedzeniem. Do tego udokumentowanego oficjalną publikacją.
-
Miała być czwartym Kossakiem. Wybrała karierę naukową i życie w odosobnieniu - biografia Simony Kossak [FRAGMENTY]
Mieszkała z dzikiem, w domu chowała owce. Sarny uznały ją za matkę i zaakceptowały w stadzie. Umiała oswoić każde zwierzę. Jej wiernym kompanem był kruk-ganster. Córka Jerzego, wnuczka Wojciecha, prawnuczka Juliusza. Ostatnia z rodu Kossaków.
-
Życzenia na Dzień Ojca już gotowe? Dobierz prezent [PRZEGLĄD KSIĄŻKOWY]
Życzenia na Dzień Ojca to nie problem. Gorzej jest, kiedy dodatkowo chcemy wyrazić je poprzez prezent. Dobrym pomysłem jest spisanie swoich szczerych słów w dedykacji na okładce książki. Jakiej? Te propozycje powinny się sprawdzić.
-
Autorka "Zaginionej dziewczyny" i mroczny małomiasteczkowy świat
Czyste zło i zgnilizna moralna za fasadami ładnych domków na prowincji - to przerażający, ale i wciagający obraz namalowany zręcznie przez Gillian Flynn w książce "Ostre przedmioty". A mało brakowało, bym w ogóle nie sięgnęła po książkę tej autorki!
-
Marina Achmedowa: "Widziałam w Doniecku więcej trupów niż podczas całej wojny na Kaukazie"
Ukazująca się w Polsce powieść reporterki wojennej Mariny Achmedowej "Musiałam umrzeć" to zlepek faktów i wspomnień rosyjskiej dziennikarki, która porzuciła świat celebrytów, by wyruszyć na wojnę. Nam opowiada o sensie swojej pracy - oddawaniu głosu zwykłym ludziom.
-
"1945. Wojna i pokój" - o wojnie, która nie miała jednego końca
Spodziewałam się, że po mrocznej sadze rodu Beksińskich Magdalena Grzebałkowska będzie miała ochotę odpocząć od ponurych tematów. I oto "1945. Wojna i pokój" - nowa książka autorki zeszłorocznego bestsellera. Skoro w tytule mamy rok zakończenia wojny, to pewnie nie będzie tak źle... prawda? "Do domu wrócimy, w piecu napalimy, nakarmimy psa"? Hm.
-
WARSZAWA CZYTA i dobrze się bawi
Od dziś Warszawa czyta! W ramach trzeciej edycji tej pomysłowej akcji będziemy wspólnie oddawać się lekturze "Chamowa" Mirona Białoszewskiego.
-
Czy jestem ostatnim czytelnikiem?
To nie będzie zwyczajowe narzekanie, że "ludzie za mało czytają". To relatywnie nowatorskie narzekanie, że "ludzie za dużo piszą". Czasem mam wrażenie, że już tylko ja nie mam na koncie debiutu powieściowego.
-
Dmitrij Głuchowski: Najwięcej krzywdy Rosjanom wyrządzili Rosjanie
Literacki ojciec serii ?Uniwersum Metro 2033", autor popularnych książek, których akcja rozgrywa się w moskiewskim metrze po zagładzie atomowej - Dmitrij Głuchowski - opowiedział nam o tym, jak to możliwe, że nasza przyszłość już dawno się wydarzyła.
-
Czytasz wszędzie? Uważaj, to może być niebezpieczne!
Czytelnictwo w Polsce ciągle nie jest na wysokim poziomie. Nic dziwnego, bo czytanie nie jest ani proste, ani bezpieczne! W najlepszym wypadku grozi rozstrojem nerwowym.
-
Kobiety, które wypowiedziały wojnę bezdusznej mafii, skorumpowanej policji i sądom
Przestępcy chętnie widzieliby je w roli niemych świadków, potulnych ofiar pozostających w ukryciu. Bohaterki książki ?Wojny kobiet? okazały jednak siłę i hart ducha. Stanęły do walki z przestępcami, policją i politykami.
-
Czytajmy książki dla dzieci! Tak, sobie też
Międzynarodowy Dzień Książki dla dzieci nie mógł się odbyć na Fochu bez choćby krótkiego przeglądu nowości dla małych czytelników. Starałam się wybrać tytuły, które warto czytać, oglądać, a nawet opowiadać rodzinnie. Można też zajrzeć do środka każdej książki - dodałam dużo zdjęć.
-
Nie bój się (taniego) e-booka! Rewolucja w sprzedaży książek?
Wszyscy narzekają na niski poziom czytelnictwa w Polsce, a im się udaje sprzedawać cyfrowe książki w zaskakująco wysokich nakładach. W dodatku nabywca może za nie zapłacić, ile chce. Co to za szaleństwo i utopia? Czy platforma BookRage wymusi jakieś zmiany na polskim rynku książki lub choćby na, wciąż jeszcze niewielkim, rynku e-booków?
-
"Motylek" - wcale nie taka lekka lektura
"No to chyba przepadłam na cały dzień" - to była moja pierwsza myśl po przeczytaniu kilku stron "Motylka". Miałam rację. Dawno nie czytałam tak wciągającej powieści.
-
Czytajcie Hena dziewczyny, czytajcie do jasnej cholery!
Zapomnieliśmy zupełnie o ?zwykłych pisarzach?. Dlatego warto przypomnieć o jednym z cichych wirtuozów opisu codzienności - Józefie Henie, który nie wpada do żadnej popularnej dziś szufladki,
-
Plusy i minusy czytnika (test konsumencki miłośniczki "prawdziwych" książek)
Wgrać książkę na czytnik, zarzucić na słuchawki czy tradycyjnie pozaginać w niej rogi? Wiem, że nadal będę czytała książki papierowe, bo to po prostu sprawia mi przyjemność, ale ja i Kindle zostaliśmy przyjaciółmi na zawsze.