nauka

 • "Kupmy dziecku coś mądrego!" To wcale nie musi być książka! Przegląd mądrych rzeczy dla dzieci [CZĘŚĆ 1]
 • A co gdyby? Poważne odpowiedzi na nie zawsze poważne pytania

  A co gdyby? Poważne odpowiedzi na nie zawsze poważne pytania

  Randall Munroe porzucił karierę naukowca w NASA, by rysować komiksy... Nie, nie jest szalony. Jego minimalistyczne w formie i błyskotliwie zabawne rysunki nie tylko wyjaśniają trudne zagadnienia, ale też mają MILIONY fanów na świecie. Oto wybór z ukazującej się właśnie po polsku bestsellerowej książki "What if? A co gdyby?".

  Redakcja
 • Ależ jestem sexy w tym kitlu! Seksistowska uwaga laureata Nobla i odpowiedź kobiet nauki
 • Nie są tym, czym się wydają... Cała prawda o pocałunkach
 • Dwóch polskich nastolatków bada kosmos

  Dwóch polskich nastolatków bada kosmos

  Zaprojektowali kapsułę, zorganizowali zbiórkę, wystrzelili balon w kosmos, utopili kilka drogich kamer, zrealizowali marzenia ciężko chorego kolegi i pokazali, że niebo wcale nie jest kresem możliwości. Poznajcie Adama i Mateusza, dwóch młodych naukowców, ojców misji kosmicznej Fokus One.

  Dominika Węcławek
 • Na listopadową nudę: fascynujące pożeracze czasu

  Na listopadową nudę: fascynujące pożeracze czasu

  W listopadzie poszukuję uparcie zajęć, które nie zmuszają mnie do wyjścia z domu. Sytuację ratują seriale, filmy i książki, ale ciągłe przyjmowanie pop-papki zaczyna mnie czasem nudzić. W takich momentach sięgam po coś zupełnie innego - wiedzę kompletnie bezużyteczną i podglądanie cudzych pasji.

  Agata Połajewska
 • Tym razem nie o makijażu odc. 4: pozytywnie i patriotycznie o Polsce, pionierach, Google i Hogwarcie
 • Drodzy rodzice, na chorobę nam te szczepienia?

  Drodzy rodzice, na chorobę nam te szczepienia?

  Na świecie trwa wiele krwawych konfliktów, w których śmiertelnymi ofiarami są także dzieci. U podłoża tych wojen tkwi konflikt interesów i rozbieżność przekonań. Wojna o szczepienia, choć odbywa się bez użycia broni palnej, też należy do tej grupy i zbiera coraz większe żniwa.

  Dominika Węcławek
 • Sześć zawstydzających rzeczy, które robimy - i bardzo dobrze!

  Sześć zawstydzających rzeczy, które robimy - i bardzo dobrze!

  Każdemu z nas zdarza się robić przynajmniej niektóre rzeczy z tej listy. Gdy ktoś nas na tym przyłapie - czujemy się zawstydzeni albo sami złościmy się na siebie. Niesłusznie! Nauka jest po naszej stronie, a każde z tych zachowań ma swoje uzasadnienie.

  Miss Olgu
 • Teksty Beaty Pawlikowskiej podnoszą wam ciśnienie? Nie panikujcie, to tylko pseudonauka
 • Tym razem nie o makijażu odc. 3: sprawdź nową skórę, kup sobie pancerz albo znikaj!
 • Tym razem nie o makijażu odc. 2: wybuchające komórki, nowe karły i grające rękawiczki

  Tym razem nie o makijażu odc. 2: wybuchające komórki, nowe karły i grające rękawiczki

  Tym razem mniej będzie wieści z kosmosu, za to sporo przydatnych informacji z zakresu medycyny i kultury - na przykład o tym jak walczyć z rakiem za pomocą piwa (to ważne), oraz jak umilać sobie czas w internecie przy pomocy dźwięków i kształtów. Gotowi na nowy odcinek przeglądu naukowego w świecie internetowych serwisów lajfstajlowych dla kobiet?

  Dominika Węcławek
 • Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Denerwujesz się, że twój pięciolatek już za pół roku zamieni się w sześciolatka, złapie tornister i powędruje do pierwszej klasy? Spokojnie. Jest jeszcze dużo czasu, żeby mu to ułatwić. Możesz na przykład pouczyć go czytać. Że po co ma poznawać literki, od nauki jest szkoła? Tak, ale ćwiczenie czytania ma wiele dodatkowych zalet. W tym cztery najważniejsze: zmniejsza ryzyko dysleksji, wspiera rozwój mowy, wzmacnia poczucie własnej wartości i ćwiczy umiejętność koncentracji.

  Ania Oka
 • Tym razem nie o makijażu: niemodny węgiel, pracujące rośliny i fale, które zmieniły kosmos
 • Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

  Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

  Mamy to! Pierwszy człowiek wreszcie wylądował na Słońcu! Żartuję, to urocza kaczka dziennikarska, którą jeden z satyrycznych serwisów internetowych wypuścił w świat. Ściemą nie jest za to nowe zdjęcie pięknej Andromedy, ani ta, budząca spore emocje, nowa publikacja profesora Hawkinga poświęcona czarnym dziurom. Z tej okazji chciałabym was zabrać w podróż poza horyzont zdarzeń i z powrotem. NIE PANIKUJCIE.

  Dominika
 • Tekst grozy! Muzyczne robaki: jak się zarazić i czym je leczyć

  Tekst grozy! Muzyczne robaki: jak się zarazić i czym je leczyć

  Strzeżcie się, oto bowiem przed wami przerażający artykuł, w którym znajdziecie niebezpieczne dźwięki od których mózg się lasuje, a ciało cierpi katusze. Oraz piosenki, po których wasze głowy nawiedzać będą durne teksty i maltretujące ducha melodie. Na koniec zaś sprzedam wam sekretną receptę na to, jak się tego świństwa pozbyć.

  Dominika
 • Ale nuda, to się nie uda! Rzecz o braku sensownego zajęcia

  Ale nuda, to się nie uda! Rzecz o braku sensownego zajęcia

  Ty będziesz pisać o nudzie?! Chyba nie z własnego doświadczenia, co? - powiedziała mi ostatnio jedna z redakcyjnych koleżanek. Faktycznie, coś w tym jest - w temacie nudy jestem wielkim teoretykiem. Nie tylko ja. Choć dla znudzonego bywa męcząca i powoduje wiele skutków ubocznych, nuda od lat fascynuje i motywuje do działania naukowców z całego świata.

  Dominika
 • Rewolta na różowej wyspie, czyli dziewczynki z narzędziami do boju!
 • A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę Teslę

  A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę Teslę

  Za każdym razem, gdy muszę rozplątywać tony kabli kłębiących się niczym rozwścieczone węże za sprzętami elektronicznymi, gdy zagapiam się na radio, a przecież rzadko to robię, bo sami wiecie, radio w dzisiejszych czasach to narzędzie szatana - strach patrzeć, jeszcze gorzej słuchać... Albo kiedy podziwiam wyjątkowo spektakularną burzę z bezpiecznego dystansu - myślę czule o Nikoli Tesli, bo to był gość!

  Dominika
Więcej o:

nauka

Wypowiedzi na forum o:

nauka

 • Chrześcijanie kontra nauka

  Sprzeczności między chrześcijaństwem a nauką, a właściwie jego odmianą katolicyzmem jest tak wiele, że nie sposób jest je wymienić. Tym bardziej, że jest ich coraz więcej nie tylko z samą nauką ale także z jakimiś własnymi wpajanymi wiernym wysublimowanymi i nigdzie nie potwierdzanymi prawdami. Czy

 • Czy filozofia jest nauką?

  Z Wikipedii: Ze względu na cele jakie sobie stawia, filozofię można ujmować albo jako przedsięwzięcie poznawcze na podobieństwo nauki albo też jako formę oświecenia, samowiedzy czy przemiany tożsamości. Oba znaczenia terminu "filozofia" często się przenikają w dziełach i życiu poszczególnych

 • nauka języka

  Dzień dobry wszystkim korzystającym z tego forum! Mam nadzieję, że znajdzie się choć jedna osoba, która pomoże mi skontaktować się ze specjalistą od nauki języka francuskiego. Mieszkam niedaleko Rzeszowa, tak więc fajnie by było, gdyby osoba z polecenia miała możliwość udzielać lekcji języka

 • Praca jako instruktor nauki jazdy

  Myślę o zostaniu instruktorem nauki jazdy. Ktoś wie ile zarabia instruktor nauki jazdy za godzinę w Zabrzu? Warto?

 • Egzamin na instruktor nauki jazdy

  Witam Szukam osób z powiatu otwockiego lub okolic, które mają w najbliższą sobotę tj.15.05.2021r egzamin na instruktor nauki jazdy w Ciechanowie.

 • Nauka języka

  W kwestii nauki języka obcego, to swoje dzieci posłałam do szkoły Tekst linku . Działają na polskim rynku od lat, gdzie w tym czasie wypracowali sobie odpowiednie podejście do dzieciaków. Nauczają w małych kameralnych grupach, by każdemu z osobna poświęcić więcej czasu.

 • Nauka zdalna - efekty

  Czy uważacie że wasze dzieci w czasie nauki zdalnej nauczyły się mniej, więcej czy tyle samo co podczas stacjonarnej? Pytam o samą wiedzę. Czy to był stracony rok?

 • nauka zdalna a nowe programy

  w nawiązaniu do wątku o nauce zdalnej. Wiele osób pisało ze dziecko nauczyło się korzystać z wielu nowych programów. Tam z ciekawosci, bez złośliwości chciałabym dopytać konkretnie jakich?

 • Nauka w soboty?

  (...) premier ogłosił, iż uczniowie wracają do szkół w sobotę. Zapowiedź ta padła dwukrotnie : gdy premier zapowiadał powrót do nauki stacjonarnej 29 maja, ale także gdy mówił o wcześniejszym, "hybrydowym" nauczaniu, które obejmie 15 maja uczniów klas IV-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół

 • Nauka Zdalna

  Czy jest jakiś sposób na zablokowanie dziecku gier, itp żeby jednocześnie mogło korzystać z teamsa oczywiście i nauki zdalnej? -- Sygnaturka się zgubiła....