nauka

 • "Kupmy dziecku coś mądrego!" To wcale nie musi być książka! Przegląd mądrych rzeczy dla dzieci [CZĘŚĆ 1]
 • A co gdyby? Poważne odpowiedzi na nie zawsze poważne pytania

  A co gdyby? Poważne odpowiedzi na nie zawsze poważne pytania

  Randall Munroe porzucił karierę naukowca w NASA, by rysować komiksy... Nie, nie jest szalony. Jego minimalistyczne w formie i błyskotliwie zabawne rysunki nie tylko wyjaśniają trudne zagadnienia, ale też mają MILIONY fanów na świecie. Oto wybór z ukazującej się właśnie po polsku bestsellerowej książki "What if? A co gdyby?".

  Redakcja
 • Ależ jestem sexy w tym kitlu! Seksistowska uwaga laureata Nobla i odpowiedź kobiet nauki
 • Nie są tym, czym się wydają... Cała prawda o pocałunkach
 • Dwóch polskich nastolatków bada kosmos

  Dwóch polskich nastolatków bada kosmos

  Zaprojektowali kapsułę, zorganizowali zbiórkę, wystrzelili balon w kosmos, utopili kilka drogich kamer, zrealizowali marzenia ciężko chorego kolegi i pokazali, że niebo wcale nie jest kresem możliwości. Poznajcie Adama i Mateusza, dwóch młodych naukowców, ojców misji kosmicznej Fokus One.

  Dominika Węcławek
 • Na listopadową nudę: fascynujące pożeracze czasu

  Na listopadową nudę: fascynujące pożeracze czasu

  W listopadzie poszukuję uparcie zajęć, które nie zmuszają mnie do wyjścia z domu. Sytuację ratują seriale, filmy i książki, ale ciągłe przyjmowanie pop-papki zaczyna mnie czasem nudzić. W takich momentach sięgam po coś zupełnie innego - wiedzę kompletnie bezużyteczną i podglądanie cudzych pasji.

  Agata Połajewska
 • Tym razem nie o makijażu odc. 4: pozytywnie i patriotycznie o Polsce, pionierach, Google i Hogwarcie
 • Drodzy rodzice, na chorobę nam te szczepienia?

  Drodzy rodzice, na chorobę nam te szczepienia?

  Na świecie trwa wiele krwawych konfliktów, w których śmiertelnymi ofiarami są także dzieci. U podłoża tych wojen tkwi konflikt interesów i rozbieżność przekonań. Wojna o szczepienia, choć odbywa się bez użycia broni palnej, też należy do tej grupy i zbiera coraz większe żniwa.

  Dominika Węcławek
 • Sześć zawstydzających rzeczy, które robimy - i bardzo dobrze!

  Sześć zawstydzających rzeczy, które robimy - i bardzo dobrze!

  Każdemu z nas zdarza się robić przynajmniej niektóre rzeczy z tej listy. Gdy ktoś nas na tym przyłapie - czujemy się zawstydzeni albo sami złościmy się na siebie. Niesłusznie! Nauka jest po naszej stronie, a każde z tych zachowań ma swoje uzasadnienie.

  Miss Olgu
 • Teksty Beaty Pawlikowskiej podnoszą wam ciśnienie? Nie panikujcie, to tylko pseudonauka
 • Tym razem nie o makijażu odc. 3: sprawdź nową skórę, kup sobie pancerz albo znikaj!
 • Tym razem nie o makijażu odc. 2: wybuchające komórki, nowe karły i grające rękawiczki

  Tym razem nie o makijażu odc. 2: wybuchające komórki, nowe karły i grające rękawiczki

  Tym razem mniej będzie wieści z kosmosu, za to sporo przydatnych informacji z zakresu medycyny i kultury - na przykład o tym jak walczyć z rakiem za pomocą piwa (to ważne), oraz jak umilać sobie czas w internecie przy pomocy dźwięków i kształtów. Gotowi na nowy odcinek przeglądu naukowego w świecie internetowych serwisów lajfstajlowych dla kobiet?

  Dominika Węcławek
 • Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Denerwujesz się, że twój pięciolatek już za pół roku zamieni się w sześciolatka, złapie tornister i powędruje do pierwszej klasy? Spokojnie. Jest jeszcze dużo czasu, żeby mu to ułatwić. Możesz na przykład pouczyć go czytać. Że po co ma poznawać literki, od nauki jest szkoła? Tak, ale ćwiczenie czytania ma wiele dodatkowych zalet. W tym cztery najważniejsze: zmniejsza ryzyko dysleksji, wspiera rozwój mowy, wzmacnia poczucie własnej wartości i ćwiczy umiejętność koncentracji.

  Ania Oka
 • Tym razem nie o makijażu: niemodny węgiel, pracujące rośliny i fale, które zmieniły kosmos
 • Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

  Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

  Mamy to! Pierwszy człowiek wreszcie wylądował na Słońcu! Żartuję, to urocza kaczka dziennikarska, którą jeden z satyrycznych serwisów internetowych wypuścił w świat. Ściemą nie jest za to nowe zdjęcie pięknej Andromedy, ani ta, budząca spore emocje, nowa publikacja profesora Hawkinga poświęcona czarnym dziurom. Z tej okazji chciałabym was zabrać w podróż poza horyzont zdarzeń i z powrotem. NIE PANIKUJCIE.

  Dominika
 • Tekst grozy! Muzyczne robaki: jak się zarazić i czym je leczyć

  Tekst grozy! Muzyczne robaki: jak się zarazić i czym je leczyć

  Strzeżcie się, oto bowiem przed wami przerażający artykuł, w którym znajdziecie niebezpieczne dźwięki od których mózg się lasuje, a ciało cierpi katusze. Oraz piosenki, po których wasze głowy nawiedzać będą durne teksty i maltretujące ducha melodie. Na koniec zaś sprzedam wam sekretną receptę na to, jak się tego świństwa pozbyć.

  Dominika
 • Ale nuda, to się nie uda! Rzecz o braku sensownego zajęcia

  Ale nuda, to się nie uda! Rzecz o braku sensownego zajęcia

  Ty będziesz pisać o nudzie?! Chyba nie z własnego doświadczenia, co? - powiedziała mi ostatnio jedna z redakcyjnych koleżanek. Faktycznie, coś w tym jest - w temacie nudy jestem wielkim teoretykiem. Nie tylko ja. Choć dla znudzonego bywa męcząca i powoduje wiele skutków ubocznych, nuda od lat fascynuje i motywuje do działania naukowców z całego świata.

  Dominika
 • Rewolta na różowej wyspie, czyli dziewczynki z narzędziami do boju!

  Rewolta na różowej wyspie, czyli dziewczynki z narzędziami do boju!

  Rzadko oglądam reklamy, ale ta jest genialna: trzy małe dziewczyny pokazują, że wynalazki, konstrukcje, mechanizmy i eksperymenty to nie tylko męska domena. Że w świecie techniki jest miejsce dla kobiet, ich wrażliwości i wyobraźni. I to jest super!

  Dominika
 • A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę Teslę

  A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę Teslę

  Za każdym razem, gdy muszę rozplątywać tony kabli kłębiących się niczym rozwścieczone węże za sprzętami elektronicznymi, gdy zagapiam się na radio, a przecież rzadko to robię, bo sami wiecie, radio w dzisiejszych czasach to narzędzie szatana - strach patrzeć, jeszcze gorzej słuchać... Albo kiedy podziwiam wyjątkowo spektakularną burzę z bezpiecznego dystansu - myślę czule o Nikoli Tesli, bo to był gość!

  Dominika
Więcej o:

nauka