pisanki
-
Pisanki, pogrzeb żuru i inne. O niektórych wielkanocnych tradycjach wiele osób nie ma nawet pojęcia
Część tradycji wielkanocnych jest nam dobrze znanych, gdyż kultywujemy je co roku. W pewnych regionach Polski obowiązują lub obowiązywały jednak takie zwyczaje, o których zapewne wiele osób nie ma nawet pojęcia. Czym jest zatem pogrzeb żuru i śledzia, albo topienie Judasza?
-
Wielkanocne ciekawostki, o których nie miałaś pojęcia. Skąd pochodzi Mazurek i dlaczego nie z Mazur?
Wielkanoc, to dla chrześcijan najważniejsze święto w roku. Niektóre tradycje mają swoje korzenie u dawnych Słowian, których wierzenia uchodzą dziś za pogańskie. Dlaczego pisanki malowano na czerwono? Skąd pochodzi tradycja pieczenia Mazurka? Dlaczego zamykano kuchnię na klucz? Przygotowaliśmy ciekawostki o Wielkanocy, które mogą zaskoczyć
-
Nie tylko pisanki. Jak nowocześnie przystroić dom na Wielkanoc? Tradycyjne ozdoby w nowym wydaniu
Wielkanoc to przede wszystkim święta rodzinne. Jedni oddają się zadumie podczas Wielkiego Tygodnia, a drudzy już wtedy zastanawiają się, jak przystroić dom na wyjątkową okoliczność. Święta Wielkiej Nocy to także dla wszystkich czas radości. Niezależnie od tego, czy dekorując domy zdecydujemy się na tradycyjne, czy nowoczesne rozwiązania, wspólnym mianownikiem będzie przytulna, rodzinna atmosfera i wyjątkowy klimat.
-
Jajka na Wielkanoc muszą być. Te zrobią furorę na świątecznym stole
Święta bez jajek się nie liczą. Jajka muszą znaleźć się na stole w każdej postaci - kolorowych pisanek, przystawek i dań głównych. Jak je przyrządzić, żeby nawet najbardziej wybredni członkowie rodziny byli zadowoleni? Mamy coś dla tadków-niejadków, ceniących tradycje babć i wymagających teściowych.
-
Tradycyjne pisanki krok po kroku - instrukcja prosto z muzeum w Kołomyi
Krok po kroku pokażemy, jak wykonać tradycyjne pisanki - czyli jajka pisane (rysowane) woskiem, według starej receptury z kołomyjszczyzny. Przygotowuje się je pracując na surowych jajkach, więc wskazana będzie delikatność!