polacy za granicą

 • Polacy na wakacjach all inclusive. 'Słyszę, jak jęczą: codziennie to samo!'

  Polacy na wakacjach all inclusive. "Słyszę, jak jęczą: codziennie to samo!"

  "Jeszcze nigdy nie byłem na wczasach all inclusive, na których Polacy nie narobiliby wstydu" - napisał jeden z użytkowników na Twitterze. Podobnych opinii lub historii, mających potwierdzać tę hipotezę, w internecie nie brakuje. Czy rzeczywiście niektóre wyobrażenia na temat zawstydzającego zachowania turystów z Polski są słuszne?

  Wiktoria Szydło
 • Karolina żyje na Islandii od 23 lat. 'Nie chciałam być samotną matką w Polsce'

  Karolina żyje na Islandii od 23 lat. "Nie chciałam być samotną matką w Polsce"

  - To mój dom. Ale nie poczułam tego od razu. Były lęki i kompleksy, obawy, czy mam szansę stać się częścią tego społeczeństwa, czy też zawsze będę postrzegana jako osoba drugiej kategorii. Generalnie jednak czułam się tu bezpiecznie, choć ścieżka, którą sobie wybrałam, nie gwarantowała mi materialnej stabilności. Teraz, gdy pracuję w turystyce, nie mam problemów finansowych, ale przeżyłam dziesięć lat szarpaniny - mówi Karolina Bogusławska, jedna z bohaterek reportażu "Islandia i Polacy. Historie tych, którzy nie bali się zaryzykować" autorstwa Aleksandry Kozłowskiej i Mirelli Wąsiewicz. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak publikujemy fragmenty książki.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • 'Gdy spotykam Polaków na wakacjach, udaję, że nie mówię po polsku. To ludzie, z którymi nie chciałabym mieć do czynienia'

  "Gdy spotykam Polaków na wakacjach, udaję, że nie mówię po polsku. To ludzie, z którymi nie chciałabym mieć do czynienia"

  - Przyjechał z rodziną. Widać po zachowaniu, że taki nowobogacki buc, co myśli "wszystko mi się należy". Kiedy rezydentka zapytała go, czy chcą wykupić jakieś wycieczki dodatkowe, wziął jedną i powiedział: Wystarczy, w tej Grecji i tak nie ma co oglądać - opowiada Agata, która wstydziła się za rodaka na wakacjach all inclusive. Co myślimy o Polakach, których spotykamy za granicą?

  Klaudia Kolasa
 • Fast food na wigilijnym stole? Tak wyglądają święta za granicą i nietypowe tradycje bożonarodzeniowe
 • 'Dwa powody, dla których wyemigrowałam z Polski i sześć, dla których nie wrócę' [WYZNANIA EMIGRANTKI]
 • 'Jedną ręką przytrzymuję koronę, a drugą szoruję kibel' - gorzko-śmieszne wrażenia Polki z życia w Islandii [WYWIAD]