przemoc

 • Aż 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania. 'Mówi się nam, że histeryzujemy, że nic wielkiego się nie stało, że to były końskie zaloty'

  Aż 80 proc. Polek padło ofiarą molestowania. "Mówi się nam, że histeryzujemy, że nic wielkiego się nie stało, że to były końskie zaloty"

  84 procent kobiet w Polsce doświadczyło molestowania w miejscu publicznym. 86 procent badanych natomiast nie wie, jak zareagować będąc świadkami takiego naruszania czyichś granic. Co stanowi ogromny problem społeczny, ponieważ 79 procent osób, które doświadczyły molestowania uważa, że to właśnie reakcja osób z zewnątrz im pomogła. - Nie ma nawet takiego społecznego poczucia, że to kobiety są w przeważającej większości ofiarami. Kiedy o tym mówimy, bardzo często nasz głos jest ignorowany - mówi ekspertka.

  Joanna Zaremba
 • Chciała rozwodu, sąd uznał, że powinna inicjować seks. 'Mansplaining i brak szacunku'

  Chciała rozwodu, sąd uznał, że powinna inicjować seks. "Mansplaining i brak szacunku"

  Sprawa pani Marty opisana w reportażu Marii Organ zatytułowanym "Marta chce rozwodu. Sąd: powinna pani inicjować seks, by zatrzymać męża" w weekend.gazeta.pl, wstrząsnęła całą Polską. W wyroku z czerwca 2021 roku Sąd Apelacyjny w Warszawie uznał ją - ofiarę przemocy domowej - współwinną rozpadu małżeństwa. - Jest to niesamowicie przygnębiające. To wyraz braku szacunku dla wszystkich ofiar przemocy - mówi nam prawniczka Feminoteki, Agata Bzdyń.

  Joanna Zaremba
 • Potworny koszmar we Włoszech. Brat więził siostrę przez 22 lata. 'Nie mogła się nawet wykąpać'
 • Klub nocny zakazał 'gapienia się' na drugą osobę bez jej zgody. Burza w komentarzach. 'Głupota'

  Klub nocny zakazał "gapienia się" na drugą osobę bez jej zgody. Burza w komentarzach. "Głupota"

  Klub nocny 77 w australijskim Sydney zapowiedział wprowadzenie "polityki zero tolerancji", dotyczącej nękania. Na profilu lokalu na Instagramie zamieszczono oświadczenie, z którego wynika, że pracownicy klubu wyprowadzą z niego wszystkie osoby, które zostaną przyłapane na uporczywym "gapieniu się na" na inną osobę bez wcześniejszego udzielenia przez nią ustnej zgody.

  Joanna Zaremba
 • Ten gest dłoni powinien znać każdy! Dzięki niemu 14-latce udało się uniknąć gwałtu
 • 'Szefowa potrafiła mi wysyłać print screeny literówek w tekstach w środku nocy, okraszając to długimi komentarzami'

  "Szefowa potrafiła mi wysyłać print screeny literówek w tekstach w środku nocy, okraszając to długimi komentarzami"

  - Podrywała mnie, a gdy w delikatny sposób dałem jej do zrozumienia, że nie jestem zainteresowany, zaczęła się na mnie mścić. Słyszałem niemal każdego dnia, że do niczego się nie nadaję i nigdy nie znajdę sobie żadnej innej pracy. Dla studenta z małym doświadczeniem zawodowym takie słowa były bardzo krzywdzące - opowiada Mateusz, który był ofiarą mobbingu ze strony swojej szefowej.

  Natalia Kondratiuk-Świerubska
 • Zamordowała siedmiu mężczyzn. Nigdy tego nie żałowała. 'Zrobiłabym to ponownie'

  Zamordowała siedmiu mężczyzn. Nigdy tego nie żałowała. "Zrobiłabym to ponownie"

  Zabiła siedmiu mężczyzn, za co została skazana na sześć kar śmierci. Zanim jednak podano Aileen Wournos zastrzyk z trucizną, spędziła w celach śmierci 12 lat. Na podstawie jej historii powstała nie tylko książka, ale również film "Monster", za który wcielająca się w seryjną zabójczynię Charlize Theron, otrzymała Oscara.

  Aleksandra Pawłowska
 • Mobbing nie ma płci, a często o tym zapominamy. Moją najgorszą szefową w życiu była kobieta

  Mobbing nie ma płci, a często o tym zapominamy. Moją najgorszą szefową w życiu była kobieta

  - Gdy rano jechałam do biura, codziennie ze stresu bolał mnie brzuch. Z obecnej perspektywy wydaje mi się to chore i przerażające. W tamtych latach o mobbingu jednak się nie mówiło. Poza tym nie wiedziałam, że praca może wyglądać zupełnie inaczej. Myślałam, że wszędzie tak jest i że powinnam cieszyć się, że w ogóle mam pracę - pisze w liście nadesłanym do redakcji nasza czytelniczka.

  Nadesłane do redakcji
 • Johnny Depp wygrał proces, ale to nie Amber Heard jest największą przegraną. 'To ona ośmiesza #MeToo'
 • Od klapsa do rozkoszy. Spanking nie dla dzieci

  Od klapsa do rozkoszy. Spanking nie dla dzieci

  "Klaps to nie bicie", "Klaps to nie przemoc", "Od klapsa jeszcze nikt nie umarł". Wszyscy znamy te krzywdzące hasła. Laura Priestess odważyła się napisać książkę o własnej traumie pt. "Jedenaste nie dotykaj. Moja historia przemocy". O tym, że gdy była dzieckiem, klaps wymierzony w pośladki naruszył jej intymną granicę i już na zawsze odcisnął piętno na jej późniejszym życiu i seksualności. Czy jest jedyną osobą, którą to doświadczenie naznaczyło na zawsze? Zapewne nie. Wciąż jednak za mało się o tym mówi.

  Urszula Abucewicz
Więcej o:

przemoc