rynek pracy
-
Matczak o "kulcie zap***dolu": Młodzi krytykują pracodawców za to, że nie piszą, ile zapłacą
- Są ruchy i inicjatywy wzywające do bojkotu takich ogłoszeń. Nie widać jednak jakoś ruchów społecznych, które żądałyby dokładnego opisania w ogłoszeniu, jakie problemy pracownik będzie musiał rozwiązywać. Wspiera to tezę, że problem, który praca rozwiązuje, jest dla ludensa mało ważny. Ważne jest jedynie wynagrodzenie, które pełni funkcję odszkodowania za konieczność chwilowego przebywania w realnym świecie - pisze w swojej najnowszej książce "Kraj, w którym umrę" Marcin Matczak. Dzięki uprzejmości Wydawnictwa Znak publikujemy jej fragmenty.
-
Klątwa 35-latków w Chinach. Szczególnie cierpią przez nią kobiety
"Wystarczy przejrzeć chińskie portale z ogłoszeniami o pracę, żeby zorientować się, czym jest klątwa 35-latków" - wskazuje CNN. Większość firm poszukuje pracowników poniżej 35. roku życia. Nie oznacza to jednak, że młodzi mają łatwiej. Według danych z czerwca w grupie wiekowej 16-24 lat odnotowano rekordowe bezrobocie: 21,4 procent. Te osoby są dla pracodawców zbyt młode.
-
Praca w korpo? Minimalna pensja? Idealny szef? Zapytaliśmy pokolenie Z o ich wymagania
Jedni uważają, że osoby z pokolenia Z mają nierealistyczne wymagania wobec pracodawców, inni - że w końcu pojawili się pracownicy, którzy walczą o swoje prawa. Zapytaliśmy studentów, jaki model pracy byłby dla nich idealny i jakich zarobków oczekują na początku swojej kariery. Wskazali też cechy idealnego szefa.
-
Rząd nadal nie zgłosił się po pomoc do specjalistów od migracji. "Przez niektóre rozwiązania włosy stają dęba na głowie"
- W sytuacji konkurencji o konkretne zasoby - a może to być np. wizyta u lekarza czy próba zapewnienia miejsca w szkole dla dziecka - okaże się, że ci uchodźcy z Ukrainy, którzy walczą też w jakiś sposób o nasze bezpieczeństwo, są w pewnym sensie zagrożeniem. Ale być może jest też tak, że rządowi chodzi o to, żeby ci ludzie z Polski po prostu wyjeżdżali? - mówi prof. Paweł Kaczmarczyk, Dyrektor Ośrodka Badań nad Migracjami UW.
-
Jak pogodzić pracę, dom, dzieci? O niestandardowych formach zatrudnienia
Podczas gdy mieszkanki starych krajów Unii Europejskiej od lat korzystają z możliwości pracy na pół czy ćwierć etatu, tak Polki i ich pracodawcy nadal podchodzą nieufnie do elastycznych form organizacji pracy. Tymczasem niestandardowa forma zatrudnienia może ułatwić ci życie.