Afganistan

  • Grażyna Wolszczak udostępniła nagranie rozmowy z afgańską uchodźczynią. 'Uratujcie nas od śmierci'
  • 'Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam'. Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Były prokuratorkami, sędziami, policjantkami, wykładowczyniami, dziennikarkami i krykiecistkami. Gdy tylko im to umożliwiono, w 2001 roku tłumnie poszły na studia. Po dojściu talibów do władzy afgańskim kobietom ponownie zawalił się świat. Z kraju docierają kolejne relacje o szkołach i uniwersytetach, które zamykają swoje drzwi dla dziewcząt. Kobietom nakazano siedzenie w domach. Niektóre - ryzykując życiem - wychodzą na ulice, by zaprotestować. - Musimy walczyć o nasze prawa - mówią.

    Katarzyna Nowak
  • Kobiety w Afganistanie boją się o życie. 'To nie jest histeria. Ja im wierzę'

    Kobiety w Afganistanie boją się o życie. "To nie jest histeria. Ja im wierzę"

    - Przyjdą po ludzi takich jak ja i mnie zabiją - mówi Zarifa Ghafari, burmistrzyni miasta Majdanszahr. - Mój czas się kończy, szukają nas dom po domu, talibowie mają listy z naszymi nazwiskami - dodaje Nilofar Ajoubi, aktywistka z Kabulu. - W oczach talibów kobiety nie są istotami ludzkimi, a jedynie mięsem do bicia i poniewierania - zauważa 33-letnia Khatera, która w ubiegłym roku została postrzelona przez rebeliantów w afgańskiej prowincji Ghazni. Po ataku bojownicy wyłupili jej oczy. Gdy tymczasem rzecznik talibów po przejęciu władzy w Afganistanie informuje, że prawa kobiet będą respektowane zgodnie z prawem szariatu. - Talibowie próbują wysłać przekaz do świata, że się zmienili, ale nikt nie wierzy w te zapewnienia - mówi prof. Patrycja Matusz z Uniwersytetu Wrocławskiego.

    Urszula Abucewicz
  • Jej zdjęcia obiegły świat, stając się symbolem zmian w Afganistanie. Dziennikarka tłumaczy, jak jest naprawdę

    Jej zdjęcia obiegły świat, stając się symbolem zmian w Afganistanie. Dziennikarka tłumaczy, jak jest naprawdę

    Kolaż zdjęć Clarissy Ward, korespondentki CNN w Afganistanie obiegł sieć, stając się symbolem zmian, jakie czekają Afganki w związku z przejęciem władzy przez talibów. Wszystko z powodu jej ubioru, który uległ drastycznej zmianie - na pierwszym prowadzi relacje z odkrytymi włosami, a na drugim jest już dokładnie okryta hidżabem. Teraz Ward postanowiła skomentować sytuację.

    pp
  • Tajemnicza afgańska dziewczynka ze zdjęcia. Jak potoczyły się jej losy?

    Tajemnicza afgańska dziewczynka ze zdjęcia. Jak potoczyły się jej losy?

    - Uchwyciłem konkretny moment w historii. A jednak ta chwila okazała się ponadczasowa. Zdaniem wielu zdjęcie stało się symbolem wydarzeń w Afganistanie. Z kolei inni nie wiedzieli, że ma ono jakikolwiek związek z tym krajem. Mimo to wciąż byli pod jego wrażeniem - wspominał autor słynnego zdjęcia Steve McCurry.

    N.Kondratiuk
  • Joanna Moro przeprasza za niestosowny wpis o Afganistanie. 'To nietaktowne z mojej strony'
  • Martyna Wojciechowska o sytuacji kobiet w Afganistanie. 'Nie możemy milczeć'
  • Burki w Afganistanie gwałtownie podrożały. 'Wraz ze wzrostem strachu wśród kobiet wzrosły ceny'
  • Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. 'To nie jest gra, to piekło, wojna'

    Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. "To nie jest gra, to piekło, wojna"

    Clarissa Ward, korespondentka CNN relacjonuje wydarzenia z Kabulu. Jest nieustraszona. Wchodzi w tłum talibów, staje przed nimi śmiało, patrzy w oczy bojowników uzbrojonych po zęby i zadaje pytania. Ta odważna 41-latka już stała się jednym z symboli przejęcia Afganistanu przez talibów. Dla niej przełomowym momentem w życiu stał się atak na World Trade Center. To wtedy porzuciła plany zostania aktorką.

    Urszula Abucewicz
  • Afgańska studentka o sytuacji kobiet w jej kraju. 'Pierwszą rzeczą, jaką zrobiłyśmy, było ukrycie dyplomów'
  • Wstrząsające portrety weteranów

    Wstrząsające portrety weteranów

    Wystawa zdjęć brytyjskich weteranów obnaża potworne oblicze misji w Iraku i Afganistanie. Zaskakująco, autorem tych szczerych do bólu zdjęć jest muzyk Bryan Adams.

    Natalia Sosin
  • Oczy, które gryzą. Wojciech Grzędziński - osobisty fotograf prezydenta RP

    Oczy, które gryzą. Wojciech Grzędziński - osobisty fotograf prezydenta RP

    Dokumentował konflikty zbrojne i ich skutki m.in. w Libanie, Gruzji, Afganistanie, Sudanie Południowym. Wielokrotny laureat polskich konkursów fotografii prasowej, m.in. Grand Press Photo, Newsreportaż, BZWBK Press Photo. Za reportaż z konfliktu zbrojnego w Gruzji otrzymał w 2009 trzecią nagrodę w konkursie World Press Photo. Od lutego 2011 pracuje jako fotograf osobisty prezydenta RP.

    Aleksandra Zielińska
  • Z misją i na wspinaczkę do Afganistanu

    Są osoby, które czerpią energię z miłości, są też takie, które nie mogą żyć bez sportów. Małgosię Skowrońską, która za kilka miesięcy wyrusza w miesięczną podróż po Korytarzu Wachańskim w Afganistanie nakręca przygoda. Po co się pchać do kraju kojarzonego z konfliktem zbrojnym i ekstremistami? Po to chociażby, żeby obalić wykreowane przez media stereotypy i pokazać jego inną stronę.

    ola długołęcka
Więcej o:

Afganistan