nauka

 • Teksty Beaty Pawlikowskiej podnoszą wam ciśnienie? Nie panikujcie, to tylko pseudonauka
 • Tym razem nie o makijażu odc. 3: sprawdź nową skórę, kup sobie pancerz albo znikaj!
 • Tym razem nie o makijażu odc. 2: wybuchające komórki, nowe karły i grające rękawiczki

  Tym razem nie o makijażu odc. 2: wybuchające komórki, nowe karły i grające rękawiczki

  Tym razem mniej będzie wieści z kosmosu, za to sporo przydatnych informacji z zakresu medycyny i kultury - na przykład o tym jak walczyć z rakiem za pomocą piwa (to ważne), oraz jak umilać sobie czas w internecie przy pomocy dźwięków i kształtów. Gotowi na nowy odcinek przeglądu naukowego w świecie internetowych serwisów lajfstajlowych dla kobiet?

  Dominika Węcławek
 • Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Zanim pójdzie do szkoły - książki do nauki samodzielnego czytania

  Denerwujesz się, że twój pięciolatek już za pół roku zamieni się w sześciolatka, złapie tornister i powędruje do pierwszej klasy? Spokojnie. Jest jeszcze dużo czasu, żeby mu to ułatwić. Możesz na przykład pouczyć go czytać. Że po co ma poznawać literki, od nauki jest szkoła? Tak, ale ćwiczenie czytania ma wiele dodatkowych zalet. W tym cztery najważniejsze: zmniejsza ryzyko dysleksji, wspiera rozwój mowy, wzmacnia poczucie własnej wartości i ćwiczy umiejętność koncentracji.

  Ania Oka
 • Tym razem nie o makijażu: niemodny węgiel, pracujące rośliny i fale, które zmieniły kosmos
 • Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

  Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć

  Mamy to! Pierwszy człowiek wreszcie wylądował na Słońcu! Żartuję, to urocza kaczka dziennikarska, którą jeden z satyrycznych serwisów internetowych wypuścił w świat. Ściemą nie jest za to nowe zdjęcie pięknej Andromedy, ani ta, budząca spore emocje, nowa publikacja profesora Hawkinga poświęcona czarnym dziurom. Z tej okazji chciałabym was zabrać w podróż poza horyzont zdarzeń i z powrotem. NIE PANIKUJCIE.

  Dominika
 • Tekst grozy! Muzyczne robaki: jak się zarazić i czym je leczyć

  Tekst grozy! Muzyczne robaki: jak się zarazić i czym je leczyć

  Strzeżcie się, oto bowiem przed wami przerażający artykuł, w którym znajdziecie niebezpieczne dźwięki od których mózg się lasuje, a ciało cierpi katusze. Oraz piosenki, po których wasze głowy nawiedzać będą durne teksty i maltretujące ducha melodie. Na koniec zaś sprzedam wam sekretną receptę na to, jak się tego świństwa pozbyć.

  Dominika
 • Ale nuda, to się nie uda! Rzecz o braku sensownego zajęcia

  Ale nuda, to się nie uda! Rzecz o braku sensownego zajęcia

  Ty będziesz pisać o nudzie?! Chyba nie z własnego doświadczenia, co? - powiedziała mi ostatnio jedna z redakcyjnych koleżanek. Faktycznie, coś w tym jest - w temacie nudy jestem wielkim teoretykiem. Nie tylko ja. Choć dla znudzonego bywa męcząca i powoduje wiele skutków ubocznych, nuda od lat fascynuje i motywuje do działania naukowców z całego świata.

  Dominika
 • Rewolta na różowej wyspie, czyli dziewczynki z narzędziami do boju!

  Rewolta na różowej wyspie, czyli dziewczynki z narzędziami do boju!

  Rzadko oglądam reklamy, ale ta jest genialna: trzy małe dziewczyny pokazują, że wynalazki, konstrukcje, mechanizmy i eksperymenty to nie tylko męska domena. Że w świecie techniki jest miejsce dla kobiet, ich wrażliwości i wyobraźni. I to jest super!

  Dominika
 • A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę Teslę

  A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę Teslę

  Za każdym razem, gdy muszę rozplątywać tony kabli kłębiących się niczym rozwścieczone węże za sprzętami elektronicznymi, gdy zagapiam się na radio, a przecież rzadko to robię, bo sami wiecie, radio w dzisiejszych czasach to narzędzie szatana - strach patrzeć, jeszcze gorzej słuchać... Albo kiedy podziwiam wyjątkowo spektakularną burzę z bezpiecznego dystansu - myślę czule o Nikoli Tesli, bo to był gość!

  Dominika
 • Gołębie, mózgi i zanikające penisy: lubię bezużyteczną wiedzę

  Gołębie, mózgi i zanikające penisy: lubię bezużyteczną wiedzę

  Pamiętam, że jak byłam mała, to miałam dwie książki z serii "Ciekawostki świata". Jedna dotyczyła historii, a druga geografii. Mogę śmiało powiedzieć, że te książki zachęciły mnie do wyszukiwania dziwnych dziwności, na temat rzeczy czy zjawisk, które nas otaczają. Nie muszą to być informacje, które jakoś szczególnie przydadzą mi się do życia, ale prawie zawsze poprawiają mi humor.

  Miss Olgu
 • 10 sposobów na wakacyjną nudę

  10 sposobów na wakacyjną nudę

  ?Mam tyle pomysłów, gdybym tylko miała dość czasu, by je zrealizować? - tak jest, gdy pędzimy między domem a pracą. A gdy przychodzi urlop - ten wyczekany, ale też czasem zupełnie przypadkowy - dopada nas nuda. Oto dziesięć dość nietypowych rozwiązań na przyjemne pozbycie się wakacyjnego nadmiaru wolnego czasu.

  MB
 • Wyścigi, tańce i teatrzyki - skuteczny sposób na naukę czytania maluchów

  Wyścigi, tańce i teatrzyki - skuteczny sposób na naukę czytania maluchów

  Tak jak pisałam TUTAJ, wypróbowałam na mojej córce dwie popularne metody nauki czytania: Domana i Cieszyńską. Obie bez skutku. Zaczęłam z kilkumiesięcznym niemowlakiem. Ostatnią próbę podjęłam kiedy Klara miała 2,5 roku. Okazało się, że - tak jak wcześniej podejrzewałam - ma problemy z koncentracją. Zaczęłam martwić się o to, jak poradzi sobie w przedszkolu, a potem w szkole sześciolatków.

  Ania Oka
 • Hadfield szaleje w kosmosie - czy Wy też uwielbiacie tego wąsatego Kanadyjczyka?

  Hadfield szaleje w kosmosie - czy Wy też uwielbiacie tego wąsatego Kanadyjczyka?

  Zaczęło się niewinnie - od przygotowywania sobotniego śniadania w towarzystwie syna. Było coś o jedzeniu w tytkach (no wiecie, w tubkach - tak je nazywamy na południu). Od słowa do słowa wylądowaliśmy w kosmosie. Kosmiczne jedzenie, nawet gdy zaczyna uciekać - to jedno, ale jak ono pachnie, mamo? A czy słychać muzykę? Z pomocą przyszedł Chris Hadfield.

  Dominika
 • Zabiegi kosmetyczne: jak zadbać o siebie latem?

  Zabiegi kosmetyczne: jak zadbać o siebie latem?

  "Aby być piękną, należy cierpieć", słyszałyśmy od najmłodszych lat. Pamiętacie, jak samodzielnie lub z pomocą koleżanek odkrywałyśmy świat małych kobietek? Pierwsza regulacja brwi, przeżywanie złamanego paznokcia, nauka chodzenia na szpilkach.

  Urszula Łupińska
 • Techniki miłosne różnych kultur
 • Wiążę partnera, czy jestem normalna?

  Wiążę partnera, czy jestem normalna?

  Masz dziewczynę? Masturbujesz się? Snujesz fantazje erotyczne? Inicjujesz seks? Wiążesz swojego partnera? Robisz to i nie masz poczucia winy, czy jednak sądzisz, że to nie wypada? No właśnie, czy to, co robisz, na pewno jest normalne, a ty - czy jesteś zdrowa?

  Voca Ilnicka
 • O odpowiedzialności

  O odpowiedzialności

  Poczucie odpowiedzialności może być dowodem dojrzałości emocjonalnej człowieka.

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Ślub marzeń, ale co potem?

  Przygotowania do wesela trwały rok. Idealne suknie, fryzura, kwiaty, menu, oryginalne zaproszenia. Nic się nie liczyło tylko to, aby wszystko wypadło idealnie. Emocje, nerwy, kłótnie, przymiarki wymarzonej sukni. Dzień ślubu szybko minął i trzeba wrócić do równowagi. I co się dzieje? Nadchodzi dół.

  jolbi
 • Wiara w siebie kluczem do szczęścia?

  Wiara w siebie kluczem do szczęścia?

  Gdy mówimy o wysokim poczuciu własnej wartości, od razu przychodzą nam na myśl inne określenia, takie jak wysoka samoocena, samoakceptacja czy dobre mniemanie o sobie. Czy jest wśród nich miejsce dla wiary w siebie?

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Tylko połowa Polek myje się codziennie!

  Tylko połowa Polek myje się codziennie!

  Przeszkadza nam nieświeży zapach u innych, a mimo to same nie myjemy się codziennie. Lubimy używać perfum, ale bielizny nie zmieniamy zbyt często. Według najnowszego raportu na temat higieny Polek nasza czystość pozostawia wiele do życzenia.

  opr. jolbi
 • Jak zostać królem... mowy

  Jak zostać królem... mowy

  Jąkanie wygląda na niegroźny defekt, który niekiedy nawet dodaje uroku. Dla osoby z tym defektem jąkanie jest demonem, który niszczy życie. Ale można go pokonać dzięki metodzie ?Nowa mowa?.

  Beata Prasałek
 • Już nie ma ludzi starych, czyli o kulcie młodości

  Psycholog Kamila Kużaj-Karaszewska opowiada o tym co zrobić, aby nie ulec modzie na wieczną młodość, jak zadbać o swoje wnętrze, aby czuć się szczęśliwą, nawet wtedy, kiedy zmarszczek przybywa.

  Rozmawiała: joanna biszewska
 • Prosta recepta na szczęście

  Prosta recepta na szczęście

  Jeśli chcemy poczuć się szczęśliwi, powinniśmy zrobić sobie przerwę od telefonu komórkowego i zamiast skupiać się na sobie, pomyśleć, co moglibyśmy zrobić dla innych.

  karlaka
 • Weekend w SPA

  Weekend w SPA to doskonały sposób na relaks, oderwanie się od codzienności. Wiosna to idealny czas na podreperowanie swojego ciała i umysłu. Poznaj nasze propozycje.

  kk
 • Samotni z wyboru: czy tacy w ogóle istnieją?

  Samotni z wyboru: czy tacy w ogóle istnieją?

  Kiedyś o singlach mówiono stara panna i stary kawaler. Dziś słowa te przechodzą do lamusa. Życie w pojedynkę już nikogo nie dziwi. To nie tylko sposób na życie, ale i znamię naszych czasów.

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Kobieta na zakręcie

  Co robić kiedy poukładany świat zaczyna się rozpadać? O tym jak radzić sobie z problemami, aby się nie załamywać i czy można pomóc sobie samej mówi psycholog Lucyna Kwiatkowska.

  Rozmaiwała: joanna biszewska
 • Iść do przodu czy rozpamiętywać przeszłość?
 • Co zrobić, kiedy nic nam się nie chce...

  Nieskończone zadanie wzmaga napięcie. Dodatkowo mamy poczucie ciągłego marnotrawienia czasu. A ta świadomość, że straconego czasu nie da się odzyskać, często wywołuje w nas panikę - "Nie zdążę!". Co zrobić, by takie sytuacje ograniczyć do minimum a z czasem je wyeliminować?

  Agnieszka Nowicka, psycholog, fidbek.pl
 • Czy warto cierpieć dla urody?

  Lifting, liposukcja, powiększenie biustu - na te zabiegi decyduje się coraz więcej kobiet. Na pewno i wam niejednokrotnie przyszło do głowy, że operacja plastyczna to nie byłby wcale taki zły pomysł.

  opracowanie redakcja
Więcej o:

nauka

 • Buty do nauki chodzenia

  Dobre czyli jakie? Pierwsze buciki niemowlęcia powinny wspomagać go w nauce chodzenia. Buty sięgające powyżej kostki delikatnie ją podtrzymują i jednocześnie stabilizują piętę. Obuwie nie może uciskać paluszków, dlatego wybierajmy modele z zaokrąglonym noskiem.Wybierając buciki dziecięce zwracajmy

 • Nauka spadania. Byli sobie samobójcy

  Właściwie to bardziej komedia niż dramat. I może jest naiwna, może upraszcza, ale mnie rozbawiła i podniosła na duchu. Może to była kwestia dość paskudnego, wciąż jeszcze zimowego dnia, a może po prostu "Nauka spadania" ma w sobie sporo serca. Oto w sylwestra tuż przed północą na dachu londyńskiego

 • Jak zmobilizować się do nauki? Wasz własny poradnik!

  Najczęściej do nauki motywują Was rodzice, którzy przypominają, że bez tego nigdy niczego nie osiągniecie. Czasem jednak ich słowa działają odwrotnie niż by chcieli - dzieci reagują na podobne uwagi buntowniczo, nie chcą by ktokolwiek im rozkazywał, nie rozumieją perspektywy swoich rodziców

 • Nauki przedmałżeńskie - czego jeszcze o nich nie wiesz?

  " - zaznacza. A z tym w wielu przypadkach jest problem, bo najczęstszym powodem, dla którego pary decydują się na ślub kościelny nie jest wcale głęboki związek z Bogiem, ale chęć pokazania się w sukni swoich marzeń i romantyczna droga do ołtarza. To rodzi pewne problemy, gdyż narzeczeni przychodzą na nauki

 • LEGO stworzyło klocki do nauki alfabetu Braille'a

  Innowacja wśród klocków LEGO Fundacja LEGO Foundation i Grupa LEGO zdecydowały się na inicjatywę, której celem jest pomoc dzieciom niewidomym i słabowidzącym w nauce czytania poprzez zabawę. We wrześniu do sprzedaży trafią specjalne klocki do nauki alfabetu Braille'a. Klocki duńskiej marki

 • Nauki przedmałżeńskie - sprawdź, co musisz o nich wiedzieć

  Ile trwają nauki przedmałżeńskie - czy istnieje droga na skróty? Odpowiedź na pytanie ile trwają nauki przedmałżeńskie, nie jest oczywista, wszystko zależy od konkretnej parafii. Może to być zarówno okres dwóch miesięcy jak i weekendowe spotkanie. Z zapisem na kurs przedmałżeński nie warto zwlekać

 • Pokój dziecięcy - jak urządzić idealne miejsce do nauki dla dziecka

  W wielu rodzinach są dzieci w wieku szkolnym, na różnych etapach edukacji. Nie pozostaje to bez wpływu na mieszkanie, układ i organizację miejsca do nauki. Powstaje pytanie, jak najlepiej, najbardziej ergonomicznie zaaranżować takie miejsce. Fot. amimckaydesign.com Pokój, w którym chcemy

 • Pokój dziecięcy - jak urządzić idealne miejsce do nauki dla dziecka

  W wielu rodzinach są dzieci w wieku szkolnym, na różnych etapach edukacji. Nie pozostaje to bez wpływu na mieszkanie, układ i organizację miejsca do nauki. Powstaje pytanie, jak najlepiej, najbardziej ergonomicznie zaaranżować takie miejsce. Pokój, w którym chcemy zorganizować kącik do nauki

 • Skarbonki dla dzieci - skuteczna nauka oszczędzania!

  Skarbonki dla dzieci - czy potrzebne? Zastanawiasz się czy Twojemu dziecku potrzebna jest skarbonka? Pomyśl. Do 18 roku życia dzieci zawsze utrzymują rodzice i to właśnie na nich ciąży obowiązek wychowania, dbania o zaspokojenie potrzeb materialnych i nauka dobrych nawyków. Co dzieje się później