nostalgia
-
Świąteczne piosenki, czyli o czym oni właściwie śpiewają?
"Laaaast Christmas I gave you my heart" - słuchamy tego co roku od końca listopada do samiuśkich świąt. Ale o czym właściwie są najpopularniejsze "świąteczne piosenki"?
-
VHS - kolejna rzecz z naszej młodości, która przestaje istnieć
Internet obiegła wiadomość, że ostatni producent odtwarzaczy kaset VHS Funai Electric wstrzymuje produkcję magnetowidów. Łezka się w oku kręci - przecież tyle wspomnień łączy się z kasetami wideo!
-
Kwietnik, rzutnik do bajek i meblościanka - w czasach PRL były prawie w każdym domu, teraz sprzedaje się je na aukcjach
Porcelana z Chodzieży i Ćmielowa, fornirowane regały, telefony z tarczą. W latach 90. uznaliśmy te przedmioty za "brzydkie" i niewystarczająco nowoczesne. Dziś wracają nie tylko jako obiekty nostalgicznych westchnień, lecz także przedmioty pożądania kolekcjonerów, gotowych płacić za nie całkiem spore pieniądze.
-
List do młodszej mnie. Niczego nie żałuj
Piętnaście lat temu obgryzałam nerwowo ołówek, przygotowując się do matury. Z dzisiejszej perspektywy mam ochotę wziąć tamtą siebie za rękę i powiedzieć, że nie wszystkim trzeba się aż tak przejmować.
-
10 trendów, które kochałyśmy w latach 90. (i o których wolałybyśmy dziś zapomnieć)
Licealna broń masowego rażenia, czyli bojówki w odcieniu khaki, top ledwo zasłaniający nastoletni biust i platformy tak wysokie, że pozwalały przewyższyć wszystkich kolegów z klasy. Też miałyście te cuda w swoich szafach?
-
Przepis na trufle kakaowe, który przypomni wam dzieciństwo
Są smaki, które działają jak wehikuł czasu. Na mnie podziałał tak przepis zaczerpnięty z mojej pierwszej książki kucharskiej - "Kuchni z niespodzianką". Znów poczułam się jak mała dziewczynka.
-
"A gdy przyjdzie wojna, ratujmy to bez czego schamiejemy!" [LIST]
Są listy, które najbardziej przypominają kartkę wyrwaną z pamiętnika. Przed wami historia pewnej rodzinnej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Może przywoła także i wasze wspomnienia.
-
Kanapka - chleb nasz powszedni?
Kanapka - banalna, opatrzona, znana "od zawsze". Teraz trochę pogardzana, jako mniej zdrowa od jaglanki, ale... nie marzy wam się czasem pyszna kanapeczka? Z czym?
-
Życie bez Internetu - wspomnienia tych, którzy to jeszcze pamiętają
Ale jak to - BEZ Internetu? Mniej więcej raz do roku zadaję sobie to pytanie. W wakacje, na własne życzenia trafiam do miejsca, gdzie nie tylko nie ma Internetu - nie ma tam także zasięgu telefonicznego, kiosku z prasą i telewizji. Jest radio, ale strasznie trzeszczy. Po dwóch dniach z syndromem odstawienia akceptuję stan rzeczy i okazuje się, że życie wciąż trwa. Pamiętacie jak to było?
-
Bo kocham masło! Podróż sentymentalna z poślizgiem
Mimo mód na różne tłuszcze nic mnie nie przekonało do margaryny, ani do oliwy z oliwek, którą swoją drogą też lubię. Jestem wierna masłu. A wy?
-
Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu? Sięgnij po folię bąbelkową
-
Goście weszli na salę weselną i zamiast obiadu podano im to. "Żart, a nie posiłek"
-
Wielu młodych Polaków ma ten problem. Rozwiązanie jest prosteMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Po 30 latach te buty wracają! Nosi je już Lara Gessler. "Koszmar", "Klasa"
-
Urzekła mnie ta leciutka kurtka z Pepco. Podobne w HM, Mohito
- Kazar wyprzedaje najmodniejsze mokasyny na jesień 2023 za ułamek ceny! Ten kolor to HIT sezonu. Podobne w CCC i Born2be
- Kamizelki to HOT trend na jesień 2023. Model z Kik pasuje do wszystkiego. Są też w Orsay i Sinsay
- Włóż do doniczki plasterki ogórka i poczekaj. Efekty cię zaskoczą
- KiK podbija jesienne trendy swoim welurowym swetrem. Możesz go mieć za 60 zł. W Pepco i Lidlu też są takie
- Spodnie w tym odcieniu to hit na sezon 2023/24. Najlepsze fasony kupisz od 29,99 zł
-
Słoiki wreszcie potrzebne i docenione! Nie tylko w Warszawie
Słoiki. Mają zaledwie 130 lat. Początkowo miały służyć jedynie do przechowywania żywności. W ostatnich latach wyszły z pólek spiżarni i kuchni "na salony". A nawet stały się symbolem pewnej grupy społecznej i PRAWIE symbolem stolicy Polski. Jak i do czego możesz je wykorzystać?
-
Krem sułtański - jak w "Dziewczynach do wzięcia"
Krem sułtański - egzotyczny hit epoki socjalizmu, przeraźliwie słodki deser uwieczniony w filmie "Dziewczyny do wzięcia". Postanowiłam sprawdzić, czy dziś nadal będzie smakował mi tak, jak w dzieciństwie.
-
Kultowe sformułowania pochodzące z lat 80. Sprawdźmy, czy je pamiętacie!
Dzieciństwo to czas, który wspominam bardzo dobrze. Kochająca rodzina, dużo koleżanek i kolegów, przygody, zabawa, ale też specyficzny język, którym się posługiwaliśmy. Język, który w nas budzi nostalgię i śmiech, ale dla dzisiejszej młodzieży może być już zupełnie nieczytelny.
-
Mój pierwszy chłopak - prośby o chodzenie, podrzucane karteczki i bolesne zerwania
Z okazji Dnia Chłopaka (najlepszego, chłopaki!) mamy dla Was prezent. Wzięło nas na sentymentalne wspominki i postanowiłyśmy ujawnić CAŁĄ PRAWDĘ o pierwszych chłopakach, których kochałyśmy!
-
Dania ze szkolnej stołówki: pomidorówka "na szmacie" i kasza manna z soczkiem
Zaczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim przywędrowały wspomnienia ze szkolnej stołówki. W większości przypadków pewnie nie najlepsze. Zróbmy więc sztandarowe dania po naszemu - tak, by były pyszne.
-
My to się umieliśmy bawić! Kartofle, kapsle, guma, wisielec... O zabawach z dzieciństwa
"Za naszych czasów" to były zabawy! Guma, zbijak, klasy, podchody, bajki z rzutnika "Ania", teatrzyki cieni, wisielec i państwa-miasta. Kto to jeszcze pamięta? Domyślam się, że większość z was!
-
20 zdań, których już nie usłyszysz. Zrób test na dojrzałość
Ile było w naszym życiu zdań, które były potrzebne codziennie lub dość często, wypowiadaliśmy je nieomalże automatycznie - do momentu, kiedy nagle przestały się przydawać? Ile z nich chcielibyśmy znowu włączyć do swojego wokabularza?
-
A gdzie dom wypoczynkowy, kawiarnia i wypożyczalnia sprzętu? Sentymentalna podróż do wakacyjnych miejsc z dzieciństwa
Wycieczka do miejsc, z którymi łączą się nasze nostalgiczne młodzieńcze wspomnienia, to fajny pomysł na rodzinną wyprawę. Konfrontacja zapisanych w czułej pamięci obrazów z teraźniejszością może być jednak bolesna.
-
"Śmierć pięknych saren", czyli zaraz wracam
Dziś nie będzie o innych. Dziś będzie o mnie, o rodzinie i o nostalgii. No i trochę o literaturze czeskiej, miłości, smutku i znikaniu.
-
To były wczasy! Wakacje w latach 80.
Ach, cóż to były za wywczasy! Zazwyczaj chatka w lesie lub nad jeziorem, dom babci na wsi, własna działka lub ogród. Sporadycznie, dla szczęśliwców - wyjazd zagraniczny, na przykład do Bułgarii. Luz i beztroska. Patrzymy na zdjęcia sprzed trzydziestu lat - z wakacji i troszkę łezka się w oku kręci.
-
WARS, Brutal, Old Spice... A czym pachniał twój tata?
Nie było ich dużo, ale były bardzo męskie. Dziś kompozycje zapachowe niektórych określilibyśmy jako prymitywne, wtedy były synonimem elegancji. Mowa o kosmetykach naszych ojców - tych, które były dostępne zanim dopadło nas kapitalistyczne szaleństwo lat 90.
-
Nie ma jak u Mamy - smaki naszego dzieciństwa
Duża część najmilszych wspomnień z dzieciństwa łączy się ze smakami potraw, które tylko Mama umiała zrobić - a w każdym razie u niej smakowały najlepiej. Z okazji Dnia Matki wspominamy nasze ukochane dania autorstwa naszych ukochanych Mam!
-
A gdyby tak cofnąć czas i przeżyć życie na nowo?
Obejrzałam sobie ostatnio odcinek serialu "Hindsight" (o wrażeniach za moment) - i zamyśliłam się na tym, co czasem chodzi po głowie każdemu: a co by było, gdyby tak można było cofnąć się w czasie i - z wiedzą, którą już się ma - przeżyć jakiś fragment życia jeszcze raz?
-
Jak żywić dzieci, żeby im się nóżki nie powykrzywiały? "Praktyczna kuchnia" z 1957 roku radzi
Od pewnej wiekowej damy dostałam w prezencie książkę z przepisami z lat 50. ?Praktyczna Kuchnia? uświadomiła mi jak skromnie niegdyś w Polsce jadano. Ale kiedy przetestowałam kilka przepisów, okazało się, że są wyborne!
-
Dwa lata z Fochem - z pamiętniczka sentymentalnej gęsi
Człowiek z wiekiem robi się sentymentalny. Dwa lata Focha - niby niewiele a jak dużo - wspominam sobie z łezką w oku.
-
Czytajcie Hena dziewczyny, czytajcie do jasnej cholery!
Zapomnieliśmy zupełnie o ?zwykłych pisarzach?. Dlatego warto przypomnieć o jednym z cichych wirtuozów opisu codzienności - Józefie Henie, który nie wpada do żadnej popularnej dziś szufladki,
-
Klisze, odbitki, polaroidy. Dlaczego lubię fotografię tradycyjną
Jeden obraz wart jest więcej niż tysiąc słów - głosi chińskie przysłowie. Ja bym dodała - i więcej niż tysiąc słów jest w stanie zachować uczuć i wspomnień. Dlatego pielęgnuję w sobie staroświecką dziwaczkę: robię tradycyjne zdjęcia i zbieram aparaty analogowe.
-
O kolacji z przodkami, do której zasiadamy (prawie) wszyscy
Czy zasiadając do wigilijnego stołu zastanawiacie się nad tymi wszystkimi tradycjami, które są związane z potrawami, ale nie tylko? Ja się zastanawiam. I myślę, że warto.
-
Kiecka za kilka tysięcy złotych? W sam raz na studniówkę!
"Elle" zachęca nastolatki do kupna sukni na studniówkę w atelier projektanta. Koszt - trzy średnie krajowe. To ważna okazja, ale czy jej wartość jest wyznaczana ceną kiecki?
-
Retrociacha, czyli podróż maszyną czasu w celach erotycznych
Nagle w trzasku elektryczności spod płachty wynurza się ona: lśniąca jeszcze od tajemniczych smarowideł, wspaniała, groźna i stanowiąca od wieków obiekt marzeń wielu: maszyna do podróżowania w czasie. A gdyby tak...