równouprawnienie
-
Znana aktorka wyjaśnia, czemu powinnyśmy reagować, gdy nazywają nas "dziewczynami". Zgadzacie się?
Mayim Bialik to aktorka znana m.in. z serialu "Teoria wielkiego podrywu" i feministycznych poglądów. Właśnie dała im wyraz publikując w sieci krótkie wideo o tym, dlaczego kobiety nie powinny być nazywane dziewczynami - nigdy. Ma rację?
-
Wynagrodzenie ma płeć. Ta kampania społeczna uświadamia jak bardzo jest to niesprawiedliwe!
Autorzy kampanii #EqualFuture poprosili dzieci o wykonanie tych samych obowiązków. A potem dziewczynkom zapłacili mniej, niż chłopcom. Dzieci są szczere i gdy widzą, że coś jest nie fair, to protestują...
-
Nie obraża mnie widok cheerleaderki w kusej spódniczce, ale chamski żart z gwałtu już tak
Z seksizmem i uprzedmiotowieniem kobiet mamy trudność nie od dziś. Tam, gdzie się pojawia prawdziwy problem wiele osób bagatelizuje sprawę. Tam zaś, gdzie właściwie nie doszło do zbrodni, ludzie biją na alarm.
-
Rzeczy, których NIE WOLNO robić przy swoim facecie (i w zatłoczonym autobusie)
Wpadł mi w oko tytuł artykuły na zagranicznym serwisie: czego nie robić przy swoim facecie, bo to obrzydliwe. Pomyślałam: o ciekawe jakie to rzeczy, wszak też uważam, że są rzeczy, które należy zachować dla siebie i schować się z nimi przed światem. Zbadałam temat i się zadumałam. Czy jestem jakaś niepostępowa?
-
Na Florydzie nie można skakać ze spadochronem, a w Cannes chodzić w baletkach. Złapiesz się za głowę, kiedy dowiesz, czego jeszcze nie wolno kobietom
Kobiety wywalczyły sobie równouprawnienie na początku XX wieku. Jednak nadal nie zawsze i nie wszędzie wszystko im wolno. Kobiety na całym świecie bywają piętnowane za nieodpowiedni strój, np. za noszenie butów na płaskim obcasie w Cannes, czy oddanie się niewłaściwym rozrywkom np. skakanie ze spadochronem na Florydzie. Jakie absurdalne zakazy możemy jeszcze spotkać?
-
Kobiety w Arabii Saudyjskiej mogą w końcu głosować. Nie mogą za to prowadzić samochodu i otworzyć konta w banku. Czego jeszcze im nie wolno?
W 2011 roku król Arabii Saudyjskiej Abdullah nadał Saudyjkom czynne i bierne prawo wyborcze. 12 grudnia odbędą się pierwsze wybory samorządowe od tego czasu. Rejestracjach głosujących ruszyła 22 sierpnia. To dla nich milowy krok, jednak nadal nie cieszą się równouprawnieniem. Nie wolno im choćby przymierzać ubrań w sklepach czy jeździć autem. Czego jeszcze nie mogą?
-
Jestem niedysponowana, poproszę urlop menstruacyjny
W liceum, gdy miałyśmy okres mogłyśmy zgłosić niedysponowanie i uniknąć krępujących sytuacji na lekcjach WF. Niestety w życiu dorosłym to tak nie działa. A szkoda, bo czasem ból jest tak uciążliwy, że chciałbym ewakuować się z własnego ciała, nie wspominając już o pracy w takich okolicznościach.
-
Kura domowa w biurze - dyskryminacja kobiet w pracy
Kobiety są dyskryminowane w pracy. To oklepany slogan czy smutna prawda? Zastanawiam się, na ile same fundujemy sobie tę rzeczywistość i do jakiego stopnia pozwalamy sobie wejść na głowę.
-
Wszyscy pisarze to prostytutki, czyli o kulturze gwałtu
Na marginesie sensacyjnych doniesień z życia polskiego środowiska literackiego naszła mnie refleksja na temat "kultury gwałtu". Do tej pory nie dowierzałam w jej istnienie, ale po komentarzach o tym, że "mężczyzny nie można zgwałcić" zmieniłam zdanie.
-
Ekonomia związku - czy faktycznie mężczyzna musi zarabiać więcej?
Ciekawa jestem jak długo będziemy uwikłani w ten stereotyp. Bo jeśli nie zarabia więcej, to co? To będzie postrzegany jako nieudacznik i słabsze ogniwo? I co powie rodzina, znajomi? Co ludzie powiedzą? A jakie to ma znaczenie?
-
Zapomnij o szortach, teraz nosimy jortsy. Jak wyglądają najmodniejsze spodenki na lato 2023?
-
Salma Hayek zachwyca w szlafroku i bez makijażu. Fani: "Jak to możliwe?!"
-
Dzień dziecka powinien być każdego dnia. Jak okazywać wsparcie dzieciom na co dzień, nie tylko od święta?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Kiedy przycinać piwonie? Pamiętaj o jednej zasadzie, a pięknie zakwitną
-
Włóż do brodzika dwie kapsułki i zalej wodą. Od razu odetkasz rury
- Poznaj znaczenie swojej daty urodzenia. Może wiele mówić o charakterze
- Wymieszaj i zostaw na 15 minut. Działa jak plastry do depilacji twarzy
- Objawy alergii a zwolnienie lekarskie. Kto może je uzyskać?
- Najgorętsze buty tego sezonu w stylu Sochy od 44,99 zł! Wakacyjne perełki z Renee, Zary i CCC
- Dodaj do wody. Storczyk Dendrobium będzie kwitł nawet kilka miesięcy
-
"Nie potrzebuję feminizmu? - czy na pewno?
Antyfeministyczny blog budzi skrajne emocje - od złości, poprzez zdumienie, po aprobatę. Czy faktycznie feminizm zmienił się z ruchu o równe prawa w wykluczający, szkodliwy "kult"?
-
Co jest dla Ciebie ważniejsze, sprawiedliwość w związku czy seksualne zaspokojenie?
To nie ja jestem autorką tezy, że to się wyklucza. Nie jestem też nią przesadnie zachwycona. Czytając w najnowszych "Wysokich Obcasach Ekstra" rozmowę Krystyny Romanowskiej z Pawłem Droździakiem, psychologiem i psychoterapeutą, nie mogę oprzeć się wrażeniu, że prócz chwytliwych kontrowersji, pojawia się w niej coś niepokojąco gorzkiego i anachronicznego.
-
"Im dalej na wschód Europy, tym bardziej robi się względem kobiet szarmancko, a w Kanadzie koleżanka musiała sama przynosić sobie krzesło na spotkanie" [ROZMOWA]
Dzień Kobiet w pracy to nie tylko... praca, ale także uprzedzenia kulturowe, stereotypy, "szklany sufit". Jak wyglądają realia i ile jest jeszcze do zrobienia? Rozmawiamy z Maciejem Balcerzakiem, autorem książki "Planeta Korporacja".
-
Malowane lale. Dla kogo Wy się tak pacykujecie?
"Trochę jeżdżę po świecie i mogę powiedzieć, że im pewniej kobieta się czuje, tym mniej się maluje" zaczyna prawić Tomasz. Nie określił czy "niewierny". Stereotyp czy istotnie jest coś na rzeczy? Ile z Was pod makijażem skrywa brak pewności siebie? Ile z Was i z jakiego powodu się maluje?
-
W naszym kraju zmiany następują zbyt wolno - wywiad z norweską kompozytorką Mają Ratkje
Maja S. K. Ratkje jest jedną z najciekawszych i najważniejszych artystek na norweskiej scenie muzycznej. Nagrywała z artystami awangardowymi, eksperymentatorami i wizjonerami z całego świata. Do Warszawy przyjechała po to, by oddać dźwiękowy hołd jednemu z naszych pionierów muzyki elektronicznej, Eugeniuszowi Rudnikowi. Ze mną porozmawiała zaś o stereotypach dotyczących Norwegii, o postrzeganiu kobiet w świecie sztuki, o wyzwaniach związanych z pisaniem opery z dwójką dzieci na plecach i jeszcze kilku innych rzeczach. Jakich? Zapraszam do czytania!
-
Równouprawnienie w pracy to mit: kobieta to dla pracodawcy tylko jajniki i nieposkromiona potrzeba rodzenia
Aleksandra napisała, że nie była dyskryminowana ze względu na płeć. Szczerze Ci zazdroszczę, bo ja i myślę, że wiele kobiet chociażby na rozmowach o pracę zostałyśmy potraktowane w sposób szczególny z racji naszej płci a konkretnie jak klacze rozpłodowe. I z prostej przyczyny posiadania dwóch chromosomów X pracodawca zaczynał kręcić nosem na myśl o przyjęciu nas na swój pokład.
-
Nie mam czasu na feminizm!
Po tekście Rączki zawrzało. I wewnątrz redakcji, i w skrzynce mailowej Focha. Nasza Czytelniczka pisze, że "równouprawnienie to fajna rzecz, tylko trzeba je stosować z umiarem". Bo problemem może być nie brak możliwości, co ich nadmiar.
-
Jestem feministką i myślę, że ty też nią jesteś
Gdzieś kiedyś przeczytałam, że zanim się zacznie z kimś dyskusję, warto najpierw ustalić definicję tego, o czym będziemy rozmawiać. Bo tylko pozornie pewne słowa, terminy, znaczą dla nas to samo. Na pewno feminizm jest jednym z tych problematycznych słów. A w dodatku ma chyba najgorszy PR na świecie. A ja bardzo chciałabym to zmienić.
-
Krótka historia o równouprawnieniu, walizkach i fochach
Nasza Czytelniczka Nana dzieli się swoją historią i wnioskami jakie jej się nasunęły: że przeciwnicy równouprawnienia kobiet wykorzystują feministyczny postulat jako powód, by być nieuprzejmym. Czy rzeczywiście trzeba rezygnować z zasad dobrego wychowania?
-
Czy zechce pan zabić dla mnie tego smoka? Bo właśnie pomalowałam paznokcie. Czyli: dlaczego nie walczę o równouprawnienie?
To nie jest polemika z tekstem Rączki. To jest opowieść o tym, że nie muszę o nic walczyć. Bo mam je. Na dzień dobry i bez starań. (Tak, wiem, inni nie mają. Rozumiem, że wobec tego walczą. Ja, cytując klasyka - ?jestem dobra dla siebie i mojego najbliższego otoczenia?.)
-
Kobiety mają gorzej niż geje?
Wiele wskazuje na to, że prędzej geje wywalczą sobie swoje prawa (cóż, są facetami, więc mają większą siłę przebicia), niż nastąpi faktyczne równouprawnienie płci. Dlaczego? Przypomnij sobie ten tekst następnym razem, gdy będziesz się bała poprosić szefa o podwyżkę.
-
IKEA i znikające kobiety z katalogu
Znany szwedzki producent mebli i dodatków stanął pod pręgierzem europejskich mediów. Obiektem krytyki stało się usunięcie na potrzeby katalogu IKEA dystrybuowanego w Arabii Saudyjskiej kobiety w piżamie z rodzinnego zdjęcia w łazience.