siostrzeństwo
-
Lara Gessler: Zaznałam bullyingu od dziewczyn w podstawówce [PODCAST]
- Nie rozumiałam, dlaczego się ktoś tak zachowuje: dla mnie to było nielogiczne. Jak ktoś celowo może chcieć zrobić komuś przykrość? Nie zaznałam czegoś takiego od facetów. Przykre to jest, bo mówimy o tym, że kobiety mają się wspierać... To wszystko jest dopóki jest abstrakcyjne - mówiła Adzek Kozak w podkaście FemiTALK Lara Gessler, influencerka, socjolożka, cukierniczka i restauratorka.
-
Lamparska: Kobiece historie są tak ciekawe, że zasługują na granie pierwszych skrzypiec
- Kino już się zmienia. Producenci widzą, że to kobiety wybierają, co się ogląda, czują więc coraz częściej, że kobieca perspektywa w kinie jest ważna. Że już naprawdę nie chcemy kultywować kobiecych stereotypów - mówi Magdalena Lamparska, aktorka telewizyjna, filmowa i teatralna, w rozmowie z Agą Kozak.
-
W dużych polskich miastach jest ich najwięcej. Kogo wkurzają singielki?
Z jednej strony singielka to przecież Samantha z Seksu w Wielkim Mieście - kobieta, która wygrywa życie, ma sukces, jest piękna, niezależna, wyzwolona seksualnie, żonglująca partnerami i partnerkami. Z drugiej, wedle stereotypu - to kobieta, która nigdy nie goli nóg, bo po co: nikt jej nie chce, nikt nie uprawia z nią seksu. - Zależało nam, żeby o tym porozmawiać, ale też zmienić język mówienia i myślenia o singielkach, sposób narracji - mówią badaczki, antropolożki z inicjatywy SOLO JOLO.
-
Kobiety czują się ekspertkami od innych kobiet więc je... hejtują. "Wystarczy, że masz inne życie niż ja"
"Załóżmy, że ja zawsze noszę ze sobą tampony albo podpaski, ty nie. Jeśli napiszesz w necie, że to fajny pomysł, żeby restauracje miały podpaski i tampony w swoich toaletach, twoja opowieść może wzbudzić we mnie irytację, złość. Odczytam ją jako komunikat o tym, że moja zapobiegliwość nie jest szanowana, albo że śmiesz twierdzić, że nie ma ważniejszych problemów na świecie" - tłumaczy mechanizm hejtu kobiet wobec innych kobiet Marta Majchrzak, badaczka społeczna.