edukacja

 • Pierwsze dni w przedszkolu - jak te biedne panie to zniosą?
 • Ma być autyzm i już! - o dziecku w trybach systemu

  Ma być autyzm i już! - o dziecku w trybach systemu

  Dziecko, które wykazuje pewne zaburzenia ale nie jest autystyczne nie ma szans na przedszkole integracyjne. Poznajcie historię jednego malca "z problemami" i jego rodziców.

  Nadesłane do Redakcji
 • Dlaczego słowo 'feminizm' staje mi w gardle

  Dlaczego słowo "feminizm" staje mi w gardle

  "Staje w mi w gardle feminizm, który jest głośny, ale który nie dociera do uszu najważniejszych" - pisze Czytelniczka. Według niej, ważniejsze niż walka o równouprawnienie, jest dotarcie do młodych dziewcząt.

  Nadesłane do Redakcji
 • Miarka zamiast lalki - bawimy się w matematykę

  Miarka zamiast lalki - bawimy się w matematykę

  Matematyka, królowa nauk, porządkuje świat zaczynając od przyrody na muzyce kończąc. Jednocześnie przez lata potrafi być szkolnym koszmarem. Na szczęście nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami nauk ścisłych, możemy pomóc naszym dzieciom oswoić matematykę podczas zabaw. Dziś piętnaście propozycji pomocy i zabawek od 4,5 do 140 złotych, dla dzieci od drugiego roku życia.

  Ania Oka
 • Pigułka 'po' oficjalnie na polskich salonach. Czy to tak super?

  Pigułka "po" oficjalnie na polskich salonach. Czy to tak super?

  "Jestem całym sercem za tym, żeby to kobieta decydowała o swoim ciele" - pisze nasza Czytelniczka, ale przypomina, że takie decydowanie wymaga samoświadomości i wcześniejszej edukacji. A z tym u nas nie za różowo...

  Nadesłane do redakcji
 • 18 dni?! Co zrobić z dziećmi podczas świątecznych ferii?
 • Jak tu brzydko, czyli po co dzieciom lekcje plastyki

  Jak tu brzydko, czyli po co dzieciom lekcje plastyki

  Podobno o gustach się nie dyskutuje. A szkoda, bo może wówczas mieszkalibyśmy w piękniejszym kraju. Może przywiązywalibyśmy większą wagę do estetyki, może słowo kultura nie wzbudzałoby chęci ucieczki.

  Magda Acer
 • Wystarczająco dobry nauczyciel

  Wystarczająco dobry nauczyciel

  Jest wrzesień, a we wrześniu - prasowy zalew wywiadów z najlepszymi nauczycielami świata. Obsesyjnie skupionymi na swojej pracy, dla których nauczanie to wyzwanie i codzienny rozwój. Nie spotkałam na swojej drodze takich, ale z drugiej strony, może ideał to przesada?

  Anka Rączkowska
 • Zadanie na wakacje: pozbądźmy się zadań domowych!

  Zadanie na wakacje: pozbądźmy się zadań domowych!

  Hej, rodzice, słyszycie to? No właśnie. Nikt nie woła. Wreszcie wakacje. Teoretycznie, jako matka dzieciom powinnam naprzemiennie zgrzytać zębami i szlochać z tęsknoty. Zgrzytać, gdy pytają, kiedy skończę pracę, szlochać, kiedy dzwonią, pytając kiedy przyjadę. A ja tymczasem się cieszę. Wiecie czemu? Bo wreszcie mamy dwumiesięczną przerwę w tych cholernych zadaniach domowych.

  Dominika Węcławek
 • Każda piękna przeszłość jest podejrzana. Rzecz o mocno niepoprawnym elementarzu
 • Zabawki edukacyjne - kupujemy je dla dzieci czy dla siebie?

  Zabawki edukacyjne - kupujemy je dla dzieci czy dla siebie?

  Zabawka to zabawka, powinna sprawić dziecku przyjemności i nie ma co dorabiać do tego ideologii. Ale tak po cichu przyznajcie - fajnie jak taki pluszak, czy klocek "mimochodem" nauczy czegoś malucha, tym samym zdejmując z nas choć część obowiązku przekazywania potomstwu wiedzy?

  Ania Oka
 • Dzieciom nie potrzeba rzeczy ładnych? Dlaczego wkurza mnie akcja Pierwsza Książka Mojego Dziecka?
 • 'Chyba jestem za głupi na ten program? - a może nie tylko na niego? Wiedza ogólna nie jest bezużyteczna!
 • Dwujęzyczne dzieci - o korzyściach (i wątpliwościach) płynących z wprowadzania nowego języka do życia najmłodszych
 • Ratujmy gimnazjalistów! Przed czym? Przed nimi samymi

  Ratujmy gimnazjalistów! Przed czym? Przed nimi samymi

  Ratujmy gimbazę! Kogo? No, gimnazjalistów. Przed czym? Przed nimi samymi. Przed nagromadzeniem ich w jednym miejscu, w dużych ilościach, naraz. Dlaczego? No i tu właśnie jest pies pogrzebany.

  Dominika
 • 700 złotych na podręczniki? Dziękuję, na więcej dzieci mnie nie stać

  700 złotych na podręczniki? Dziękuję, na więcej dzieci mnie nie stać

  Koleżanka uszczęśliwiła mnie informacją, że na podręczniki do gimnazjum, z atlasem i dodatkowym angielskim wydała prawie 700 złotych. Uznałam, że chyba kupowała ze złoconymi okładkami, przecież w poprzednim roku, za książki do podstawówki, płaciłam nieco ponad 400 złotych. Odwiedziłam księgarnię i kupiłam rozpoznawczo zestawy do dwóch (z dziesięciu) gimnazjalnych przedmiotów - 138 złotych. Auć!

  Ania Oka
 • Książki dla dzieci w wieku 0-4 lat: jesli nie Bukowski, to co?

  Książki dla dzieci w wieku 0-4 lat: jesli nie Bukowski, to co?

  Jak wcześnie należy zacząć czytać książki z dzieckiem? Wszyscy, którym na sercu leży rozwój intelektualny mikroludzi powiedzą, że jak najwcześniej. Może "Hollywood" Bukowskiego nie jest najlepszą lekturą na pierwsze wspólne, głośne czytanie z niemowlakiem, ale nie popadajmy w rozpacz (jest przecież i Bukowski dla dzieci. Żarcik). Wraz z koleżanką Anią Oką postanowiłyśmy Wam opowiedzieć, co zadziałało w przypadku naszych dzieci. Tych skrajnie entuzjastycznych, jak i tych zdecydowanie bardziej wymagających.

  Dominika
 • Top siedem sprawdzonych rzeczy, które 'same' nauczą malucha matematyki

  Top siedem sprawdzonych rzeczy, które "same" nauczą malucha matematyki

  Jestem matką nierówną, raz leniwą, raz zaangażowaną. Sporadycznie zdarza mi się ciągnąć macierzyństwo na wysokim "C", ale potem muszę się długo regenerować. Dlatego uwielbiam wszelkie ułatwienia, które załatwiają kwestie wychowawcze za mnie, albo przy moim minimalnym współudziale. Z połączenia lenistwa i resztek matczynej troski - większość zużyłam przy pierwszym dziecku - udało mi się wyrobić instynkt wyszukiwania książeczek, zabawek i zajęć, które "same" dostarczają dzieciom wiedzy z różnych dziedzin.

  Ania Oka
 • Doman czy Cieszyńska - wypróbowałam dwie najpopularniejsze metody nauki czytania dla niemowlaków
 • Domowe sposoby na naukę języka, które kosztują tyle, co wysłanie listu pocztą

  Domowe sposoby na naukę języka, które kosztują tyle, co wysłanie listu pocztą

  Ciągle słyszę, że w nadchodzących czasach dziecko powinno znać angielski na poziomie języka ojczystego. A do tego, przynajmniej dwa języki obce, przy czym uwaga - niemiecki, francuski, włoski językami obcymi powoli być przestają. Trzeba się zmierzyć z mandaryńskim, którymś skandynawskim, ostatecznie może być rosyjska cyrylica. Pomijając chęci dziecka, czym płacić za te wszystkie lekcje?

  Ania Oka
 • Jak zostałam specjalistką od edukacji domowej

  Jak zostałam specjalistką od edukacji domowej

  To nie tak, że jestem przeciwniczką edukacji szkolnej czy przedszkolnej i życzę sobie powrotu do czasów guwernantek, albo matek dokładających sobie kolejny, życiowy obowiązek - prowadzenie szkoły w domu. Edukatorką domową zostałam trochę z przypadku, trochę z potrzeby, ale coraz częściej dostrzegam, że samodzielne uczenie dzieci to dobre rozwiązanie.

  Ania Oka
 • Zapisz się na kurs i wykorzystaj swój potencjał

  Zapisz się na kurs i wykorzystaj swój potencjał

  Nawet, jeśli świetnie Ci idzie - nie spoczywaj na laurach. Odpowiedni kurs lub szkolenie pozwoli ci rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, nabyć nowe doświadczenie, poprawić standard w życiu zawodowym i prywatnym

  Agnieszka Sielańczyk
Więcej o:

edukacja