edukacja

 • Ma być autyzm i już! - o dziecku w trybach systemu

  Ma być autyzm i już! - o dziecku w trybach systemu

  Dziecko, które wykazuje pewne zaburzenia ale nie jest autystyczne nie ma szans na przedszkole integracyjne. Poznajcie historię jednego malca "z problemami" i jego rodziców.

  Nadesłane do Redakcji
 • Dlaczego słowo 'feminizm' staje mi w gardle

  Dlaczego słowo "feminizm" staje mi w gardle

  "Staje w mi w gardle feminizm, który jest głośny, ale który nie dociera do uszu najważniejszych" - pisze Czytelniczka. Według niej, ważniejsze niż walka o równouprawnienie, jest dotarcie do młodych dziewcząt.

  Nadesłane do Redakcji
 • Miarka zamiast lalki - bawimy się w matematykę

  Miarka zamiast lalki - bawimy się w matematykę

  Matematyka, królowa nauk, porządkuje świat zaczynając od przyrody na muzyce kończąc. Jednocześnie przez lata potrafi być szkolnym koszmarem. Na szczęście nawet jeśli nie jesteśmy mistrzami nauk ścisłych, możemy pomóc naszym dzieciom oswoić matematykę podczas zabaw. Dziś piętnaście propozycji pomocy i zabawek od 4,5 do 140 złotych, dla dzieci od drugiego roku życia.

  Ania Oka
 • Pigułka 'po' oficjalnie na polskich salonach. Czy to tak super?

  Pigułka "po" oficjalnie na polskich salonach. Czy to tak super?

  "Jestem całym sercem za tym, żeby to kobieta decydowała o swoim ciele" - pisze nasza Czytelniczka, ale przypomina, że takie decydowanie wymaga samoświadomości i wcześniejszej edukacji. A z tym u nas nie za różowo...

  Nadesłane do redakcji
 • 18 dni?! Co zrobić z dziećmi podczas świątecznych ferii?
 • Jak tu brzydko, czyli po co dzieciom lekcje plastyki

  Jak tu brzydko, czyli po co dzieciom lekcje plastyki

  Podobno o gustach się nie dyskutuje. A szkoda, bo może wówczas mieszkalibyśmy w piękniejszym kraju. Może przywiązywalibyśmy większą wagę do estetyki, może słowo kultura nie wzbudzałoby chęci ucieczki.

  Magda Acer
 • Wystarczająco dobry nauczyciel

  Wystarczająco dobry nauczyciel

  Jest wrzesień, a we wrześniu - prasowy zalew wywiadów z najlepszymi nauczycielami świata. Obsesyjnie skupionymi na swojej pracy, dla których nauczanie to wyzwanie i codzienny rozwój. Nie spotkałam na swojej drodze takich, ale z drugiej strony, może ideał to przesada?

  Anka Rączkowska
 • Zadanie na wakacje: pozbądźmy się zadań domowych!

  Zadanie na wakacje: pozbądźmy się zadań domowych!

  Hej, rodzice, słyszycie to? No właśnie. Nikt nie woła. Wreszcie wakacje. Teoretycznie, jako matka dzieciom powinnam naprzemiennie zgrzytać zębami i szlochać z tęsknoty. Zgrzytać, gdy pytają, kiedy skończę pracę, szlochać, kiedy dzwonią, pytając kiedy przyjadę. A ja tymczasem się cieszę. Wiecie czemu? Bo wreszcie mamy dwumiesięczną przerwę w tych cholernych zadaniach domowych.

  Dominika Węcławek
 • Każda piękna przeszłość jest podejrzana. Rzecz o mocno niepoprawnym elementarzu
 • Zabawki edukacyjne - kupujemy je dla dzieci czy dla siebie?

  Zabawki edukacyjne - kupujemy je dla dzieci czy dla siebie?

  Zabawka to zabawka, powinna sprawić dziecku przyjemności i nie ma co dorabiać do tego ideologii. Ale tak po cichu przyznajcie - fajnie jak taki pluszak, czy klocek "mimochodem" nauczy czegoś malucha, tym samym zdejmując z nas choć część obowiązku przekazywania potomstwu wiedzy?

  Ania Oka
 • Domowe sposoby na naukę języka, które kosztują tyle, co wysłanie listu pocztą

  Domowe sposoby na naukę języka, które kosztują tyle, co wysłanie listu pocztą

  Ciągle słyszę, że w nadchodzących czasach dziecko powinno znać angielski na poziomie języka ojczystego. A do tego, przynajmniej dwa języki obce, przy czym uwaga - niemiecki, francuski, włoski językami obcymi powoli być przestają. Trzeba się zmierzyć z mandaryńskim, którymś skandynawskim, ostatecznie może być rosyjska cyrylica. Pomijając chęci dziecka, czym płacić za te wszystkie lekcje?

  Ania Oka
 • Jak zostałam specjalistką od edukacji domowej

  Jak zostałam specjalistką od edukacji domowej

  To nie tak, że jestem przeciwniczką edukacji szkolnej czy przedszkolnej i życzę sobie powrotu do czasów guwernantek, albo matek dokładających sobie kolejny, życiowy obowiązek - prowadzenie szkoły w domu. Edukatorką domową zostałam trochę z przypadku, trochę z potrzeby, ale coraz częściej dostrzegam, że samodzielne uczenie dzieci to dobre rozwiązanie.

  Ania Oka
 • Zapisz się na kurs i wykorzystaj swój potencjał

  Zapisz się na kurs i wykorzystaj swój potencjał

  Nawet, jeśli świetnie Ci idzie - nie spoczywaj na laurach. Odpowiedni kurs lub szkolenie pozwoli ci rozwijać i doskonalić swoje umiejętności, nabyć nowe doświadczenie, poprawić standard w życiu zawodowym i prywatnym

  Agnieszka Sielańczyk
Więcej o:

edukacja