feminatywy
-
Feminatywy - stopnie wojskowe. W Niemczech rozstrzygnięto ten problem, a w naszym kraju wciąż toczą się spory
Feminatywy a stopnie wojskowe? Mogłoby się wydawać, że nazewnictwo w armii jest zdominowane przez formy męskie. Okazuje się jednak, że nie musi tak być. Przykład może stanowić Bundeswehra.
-
Feminatywy - tytuły zawodowe i stopnie naukowe. Czym są i jak je stosować?
Feminatywy - tytuły zawodowe i stopnie naukowe. Osiągnięcie określonej pozycji w pracy jest powodem do dumy. Czasem mamy tu jednak problem z żeńskimi formami popularnych tytułów. Co zrobić, by nie popełnić gafy?
-
Feminatywy - czym są? Dowiedz się, co oznacza ten coraz częściej spotykany termin
Feminawyty - gdzie można się z nimi spotkać? Kiedy powstały? Jak poprawnie stosować feminatywy i dlaczego warto ich używać?
-
Feminatywy i zawody. Czym są i jak je poprawnie stosować?
Feminatywy i zawody to coraz częściej spotykane zagadnienia. O co tak dokładnie chodzi w stosowaniu feminatywów w odniesieniu do wykonywanego zawodu?
-
Przez większość historii ludzkości była wszechobecna. Towarzyszyła nam od urodzenia do śmierci
Zasada jest prosta. Jeśli widzimy, że gdzieś jest mniej kobiet niż mężczyzn, to prawie zawsze kryje się za tym właśnie taka historia: że zmarnowaliśmy jakieś szanse i na tym straciliśmy. Nie tylko kobiety na tym straciły, wszyscy na tym straciliśmy, bo gdzieś ktoś nie wynalazł np. leku na raka. Dlatego niewidzialna przemoc to największy wróg całej ludzkości - mówi semiotyk, prof. UW Marcin Napiórkowski, autor bloga Mitologia Współczesna.
-
Kobieta została zgwałcona. Mężczyzna zgwałcił kobietę. Widzisz różnicę w tych zdaniach?
- Jeśli zmienimy opowieść z tej o kobiecie-bidulce na opowieść o kobiecej solidarności i wzajemnym wsparciu, dzięki którym rozlicza się przemocowych mężczyzn, to przestaniemy myśleć o kobiecie jako o kimś, kto ma tylko cierpieć, bo "taki jest los" - mówi medioznawczyni i specjalistka od storytellingu.