Idealna waga

Idealna waga to koszmar każdej z kobiet. Większość z nas nie wie jednak, czym jest i ile tak naprawdę wynosi. Stworzono liczne wzory matematyczne, które mają pomóc nam w obliczeniu idealnej wagi. Pamiętaj, aby idealną wagę określać indywidualnie, gdyż zależy ona od wielu czynników, w tym wzrostu, wieku czy stylu życia. Wyniki traktuj jedynie jako dodatkowe informacje, które mają pomóc Ci w pozostaniu w dobrej formie.
waga waga shutterstock

Wzór Broca

Waga idealna dla kobiet (kg) = [wzrost (cm) - 100] * 0,85

Jest to najbardziej znany i najstarszy wzór określający wagę idealną. W XIX wieku francuski lekarz Pierre Broca po przeprowadzeniu badań na żołnierzach stwierdził, że ważą oni przeciętnie tyle, ile wynosi ich wzrost w centymetrach minus liczba 100. Wzór został odrobinę zmodyfikowany i obecnie od tak otrzymanego wyniku odejmujemy jeszcze 15%. Przyjmuje się, że z wzoru Broca mogą korzystać osoby o wzroście nie mniejszym niż 160 cm i nie większym niż 190cm.

dieta dieta shutterstock

Wskaźnik Broca-Brugsha

Waga idealna (kg)
= wzrost (dla przedziału: 155 - 164 cm) - 100
= wzrost (dla przedziału: 165 - 175 cm) - 105
= wzrost (dla przedziału: 176 - 190 cm) - 110

Bardzo podobnym wzorem do obliczania idealnej wagi jest wskaźnik Broca-Brugsha, jednak w tym przypadku odejmowana liczba zależy od wzrostu. Idealną wagę otrzymamy poprzez odjęcie liczby 100, 105 lub 110 od wysokości ciała, a to, którą z nich wybieramy zależy od naszego wzrostu. Wskaźnik obliczany jest tak samo zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn.

Dieta - fakty i mity Dieta - fakty i mity shutterstock

Wzór Lorentza

Waga idealna (kg) = wzrost (cm) - 100 - 0.25 * [wzrost (cm) - 150]

Wzór Lorentza jest często wykorzystywany do obliczenia idealnej wagi. Bardzo przypomina wzór Broca, ale dodano do niego dodatkowy parametr. Wzór można stosować dla osób powyżej 150 cm wzrostu.

dieta dieta Fot. Shutterstock

Wzór Creffa

Osoba o normalnej budowie ciała
Waga idealna (kg) = [wzrost (cm) - 100 + wiek (w latach) / 10] * 0,9
Osoba o drobnej budowie ciała
Waga idealna (kg) = [wzrost (cm) - 100 + wiek (w latach) / 10] * 0,9* 0,9
Osoba o krępej budowie ciała
Waga idealna (kg) = [wzrost (cm) - 100 + wiek (w latach) / 10] * 0,9* 1,1

Wzór Creffa to zmodyfikowany wzór Lorenza, do którego dodano nowe parametry - wiek oraz budowę ciała. Według niego, waga idealna osoby o drobnej budowie ciała jest o 10% niższa niż w przypadku osoby o normalnej budowie ciała. Oczywiście granice między kategoriami są niesprecyzowane ? dla jednych dana budowa ciała jest drobna, innym znów może wydawać się normalna lub nawet krępa.

dieta dieta shutterstock

Wzór Puttona

Waga idealna dla kobiet = wzrost - 100 - (wzrost - 100) / 10

Posługując się wzorem Pottona, aby otrzymać wagę idealną dla kobiet, trzeba od wzrostu wyrażonego w centymetrach odjąć 100, a następnie podzielić przez 10. Tak jak w przypadku poprzednich wzorów, ma on zastosowanie dla osób mierzących więcej niż 150cm.

dieta dieta shutterstock

Wzór Bernharda

Waga idealna = wzrost * obwód klatki piersiowej (cm) / 240

Podczas obliczania idealnej wagi według wzoru Bernharda, bierzemy pod uwagę obwód klatki piersiowej. Pamiętaj, że nie chodzi tutaj o obwód biustu. Obwód klatki piersiowej należy zatem mierzyć pod pachami lub pod biustem.

Więcej o: