Modny gadżet czy pogromca cellulitu? 5 powodów, dla których warto rolować się

Na pierwszy rzut oka ta piankowa rolka wydaje się być zabawnym gadżetem. Jednak po głębszym zastanowieniu i przeanalizowaniu jej zastosowania nawet największy sceptyk przekona się do słuszności jej posiadania. Oto pięć powodów, dla których warto mieć tę niepozornie wyglądającą rolkę w domu.
Fot. mat. prasowe Balckroll Polska Fot. mat. prasowe Balckroll Polska (Jedną z większych zalet automasażu jest głębokie nawadnianie i uelastycznianie tkanki łącznej, którą jest powięź. (Fot. mat. prasowe Balckroll Polska)

1. Wspomaga wzrost gibkości, mobilności i wydajności układu mięśniowego

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Jedną z większych zalet automasażu jest głębokie nawadnianie i uelastycznianie tkanki łącznej, którą jest powięź. Rolowanie wprawia w ruch włókna kolagenowe, które przesuwając się po sobie wydzielają więcej płynu. Co dzięki temu zyskujemy? Właściwie nawodniona powięź może sprawnie wykonywać swoje funkcje, a tym samym uchronić się przed uszkodzeniami.

- Posiadając "soczystą" powięź jesteśmy bardziej gibcy, a nasze ciało jest bardziej elastyczne. To zaś powoduje, że jesteśmy mniej podatni na urazy. Zwiększa się też zakres ruchów. Zrelaksowane mięśnie po prostu pracują swobodniej - wyjaśnia Mgr Michał Dachowski, fizjoterapeuta z gabinetu Fizjo4life, certyfikowany trener foam rollingu Blackroll Polska.

Fot. mat. prasowe Blackroll Polska Fot. mat. prasowe Blackroll Polska Większość bólów, których doświadczamy występuje na tle powięziowym, tak samo jak najczęściej pojawiające się kontuzje. (Fot. mat. prasowe Blackroll Polska)

2. Zapobiega bólom mięśniowym i pomaga uniknąć typowych kontuzji i uszkodzeń mięśni w skutek przetrenowania

Warto wiedzieć, że powięź otacza i penetruje wszystkie mięśnie, stawy, kości i nerwy. Pełni funkcję niewidocznego płaszcza podtrzymującego ludzki szkielet. Jest odpowiedzialna za prawidłową ruchomość i funkcjonowanie ciała. Znajduje się w niej 10 razy więcej receptorów bólu i czucia ciała. Sucha i posklejana powięź daje efekt sztywności i bólu ciągnięcia, które odczuwa prawie każdy. Większość bólów, których doświadczamy występuje na tle powięziowym, tak samo jak najczęściej pojawiające się kontuzje. Na przykład ból stawu traktujemy, nie jako ból samego organu, a odpowiadającej za ten staw powięzi.

ZOBACZ: Brakuje mi czasu, stroju na fitness i pieniędzy na karnet - znasz te wymówki? Poznaj 8 najczęstszych wykrętów, żeby nie iść na siłownię

Fot.shutterstock Fot.shutterstock Wbrew pozorom rozrost tkanki mięśniowej nie następuje podczas wykonywania ćwiczeń, a po ich zakończeniu. (Fot.shutterstock)

3. Wspomaga regenerację mięśni i wzrost krążenia krwi

Każdy sportowiec poświęca niezliczone godziny na treningu. Większość z nich stara się poprawić swoją formę, kondycję, wyrzeźbić sylwetkę i rozbudować tkankę mięśniową. To właśnie ten ostatni powód decyduje o czasie reakcji, sile oraz sprawności fizycznej. Jednak wbrew pozorom rozrost tkanki mięśniowej nie następuje podczas wykonywania ćwiczeń, a po ich zakończeniu.

Sprawdź odzież sportową na Avanti24.pl!


- W trakcie intensywnego wysiłku włókna mięśniowe ulegają mikro-uszkodzeniom (mikro-urazy powstałe w strukturze mięśniowej są przyczyną bólu i sztywności - DOMS), których odbudowa, a w konsekwencji także przyrost następują podczas fazy regeneracji. Jeżeli w okresie między-treningowym tkanka nie zostanie właściwa odbudowana nastąpi osłabienie organizmu i wzrost ryzyka kontuzji. W tym czasie istotne jest, aby dostarczyć organizmowi właściwych substancji odżywczych, odpowiedniej ilości snu oraz niezbędnej regeneracji - tłumaczy ekspert.

Prawidłowe funkcjonowanie układu mięśniowego uzależnione jest natomiast od bardzo ważnej, lecz często pomijanej tkanki łącznej - POWIĘZI, która otacza i penetruje każdy mięsień, jak również kości, nerwy i organy tworząc trójwymiarowy kombinezon zapewniający podtrzymanie ludzkiemu ciału.

Powięzie mają ogromny wpływ na poprawną ruchomość, posturę i percepcję bólu, a systematyczne ich rozluźnianie usprawnia rekonwalescencję mięśni, zwiększa mobilność, gibkość, a także wydajność organizmu. Pod wpływem wysiłku fizycznego powięź ulega obkurczeniu i krępuje otaczające mięśnie. Sztywna i mało podatna powięź uniemożliwia mięśniom jej rozciągnięcie w fazie ich przyrostu. Zatem kluczowe w osiągnięciu progresu treningowego jest, prawidłowe rozluźnienie powięzi.

Fot. mat. prasowe Blackroll Polska Fot. mat. prasowe Blackroll Polska Rolowanie daje efekt zbliżony do masażu sportowego. (Fot. mat. prasowe Blackroll Polska)

4. Polepsza posturę poprzez pracę nad balansem, a także wzmacnia mięśnie głębokie

Intensywny trening, stopniowe zmniejszenie elastyczności, nieodpowiednie wzorce ruchowe, zła postawa ciała, nieodpowiednie odżywianie i nawodnienie, niewystarczający odpoczynek, przewlekły stres oraz inne czynniki związane ze stylem życia przyczyniają się do powstawania punktów spustowych i sztywności mięśniowej. A to wszystko wpływa na naszą posturę.

Zobacz buty idealne na trening!


- Rolowanie daje efekt zbliżony do masażu sportowego. Efektem rolowania jest "rozerwanie" w wyniku głębokiego ucisku adhezji i zbliznowaceń w obrębie powięzi oraz poprawa elastyczności tkanek miękkich. Podczas gdy rozciąganie dba o prawidłową długość naszych mięśni, autorozluźnianie powięziowe zapewnia ich odpowiednie napięcie czyli tonus mięśniowy - mówi Dachowski.

ZOBACZ: 5 powodów, dla których warto robić przysiady

Przy użyciu rolki mamy możliwość dotarcia i oddziaływania na punkty spustowe i mięśnie, na które nie oddziałujemy podczas np. zwykłego rozciągania. Głęboki ucisk pozwala na rozluźnienie spiętych mięśni i przełamanie powstałych zrostów pomiędzy warstwami oraz mięśniami ze sobą sąsiadującymi.

- Wyobraźcie sobie, że "rozrywacie" sklejone mięśnie. W normalnych warunkach Wasze mięśnie powinny być miękkie jak u małego dziecka. Jednakże jeśli nie były one odpowiednio traktowane możecie odczuć spadek elastyczności, sklejenia i ból podczas ruchu - przekonuje i dodaje, że głęboki ucisk autouwalniania pozwala przywrócić normalny przepływ krwi i odbudować tkanki.

Nasze ciała naturalnie chcą być zdrowe i silne, lecz czasem potrzebują impulsu z zewnątrz, aby uzyskały ten stan. Sama czynność rolowania jest substytutem rozciągania i daje lepsze efekty, jednak mimo to nie wykluczają się ze sobą nawzajem. Jeżeli ktoś lubi i czuje potrzebę rozciągania się po treningu może to robić, ale po rolowaniu się. Rolowanie jest czynnością dynamiczną, a rozciąganie statyczną, dlatego ważne jest zachowanie tej kolejności. Jeżeli nie ma się wystarczająco dużo czasu na rolowanie i rozciąganie warto zrezygnować z rozciągania na koszt rolowania, gdyż rolowanie zdecydowanie dogłębniej rozciągnie spiętą powięź (praca nad balansem).

Fot. shutterstock Fot. shutterstock Rolowanie pomaga w rozbijaniu złogów cellulitowych, ujędrnia ciało oraz polepsza ukrwienie masowanych części ciała. (Fot. shutterstock)

5. Stymuluje krążenie, bogatej w substancje odżywcze, krwi polepszając wygląd skóry i zmniejszając cellulit

O sposobach na cellulit moglibyśmy rozmawiać godzinami. Wśród najbardziej popularnych pojawiają się wszelkie zabiegi u kosmetyczki, kremy, peelingi czy balsamy. Mówi się również o majtkach i legginsach działających na skórkę pomarańczową. Niestety, większość z nich przynosi niewielkie efekty. A co może się okazać skuteczną metodą w walce z cellulitem? Otóż rolowanie wykazuje właściwości antycellulitowe. Jest to masaż, a wiadomo, że masaż pomaga również w rozbijaniu złogów cellulitowych. Ujędrnia ciało oraz polepsza ukrwienie masowanych części ciała. Zapewne też rolowanie zaraz po nałożeniu kremu antycellulitowego przyśpieszy jego wchłanianie, a co za tym idzie skuteczność.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: