sztuka

 • Zocha Stryjeńska zasługuje na kult - zróbmy z niej ikonę na miarę Fridy!
 • Zero buntu w miejskiej sztuce? "Street art to polityka, socjologia, ekonomia i promocja miasta"
 • Szydełko, puzzle czy kolorowanka? Relaksujące zajęcia dla kobiet w pewnym wieku
 • Dziewczyna z embrionami. Zapałki są takie passé

  Dziewczyna z embrionami. Zapałki są takie passé

  To, że sztuka czerpie inspirację z wydarzeń fizjologicznych nie jest niczym nowym. Któż nie słyszał o frapujących rzeźbach z kału czy krucyfiksie zanurzonym w moczu. Wystawa ręcznie lepionych embrionków, wypalanych w piecu i mrożonych, dołącza do zacnego grona. Pytanie, czy Zofia Lohr chce coś przekazać, czy raczej liczy na to, że wreszcie ktoś o niej usłyszy?

  What the Foch?
 • Boylesque - spektakl dla każdego, kto nie boi się inności
 • Blokowisko - czy ten eksperyment musiał skończyć się katastrofą?
 • Niezwykłe portrety gwiazd wykonane techniką sprzed 150 lat

  Niezwykłe portrety gwiazd wykonane techniką sprzed 150 lat

  Na zdjęciach wykonanych z okazji Festiwalu Filmowego Sundance współczesne gwiazdy wyglądają jakby przeniosły się w czasie. Wszystko za sprawą ponad stuletniej techniki fotograficznej - ferrotypii. Autorką niezwykłych portretów jest nowojorska fotografka, Victoria Will.

  Natalia Sosin
 • Spal żółte kalendarze (i kup nowe, świeżutkie)

  Spal żółte kalendarze (i kup nowe, świeżutkie)

  Co roku to samo - w grudniu o choinkach, stroikach, karpiach, prezentach i świątecznej logistyce a w styczniu - o postanowieniach noworocznych, zmęczeniu zimą. Taki to już wieczny życia krąg, w którym co roku piszemy, czytamy i rozmawiamy z grubsza o tym samym. Na przykład - o kalendarzach.

  Natalia Sosin
 • Jarosław Kubicki: Przy obrazach Beksińskiego przeżywałem szok - to ja miałem tworzyć takie rzeczy!
 • Pola, Polska i inne problemy

  Pola, Polska i inne problemy

  Felietony Poli Dwurnik, będące zapisem jej berlińskiego życia, wywołały falę tzw. toczenia beki, ale i podniosły się głosy, że "faceta by się tak nie czepiano". No i mamy kłopot, chwalić Poli nie ma za co, a krytykować nie wolno.

  Dominika Węcławek
 • Projekt Djerbahood - jak graffiti odmieniło oblicze tunezyjskiej wioski
 • Piotr Pędziszewski: Nikt nie wierzył, że da się pokazać inne oblicze tego sportu
 • Igor Mitoraj sprawiał, że ludzie czuli się szczęśliwi

  Igor Mitoraj sprawiał, że ludzie czuli się szczęśliwi

  Jego rzeźby niektórych zachwycają, inni upatrują w nich skrajnego kiczu, ale nie sposób przejść obok obojętnie (choćby ze względu na rozmiar!). Katarzyna Szczerbowska po śmierci Igora Mitoraja przedstawia impresyjny szkic jego sylwetki.

  Katarzyna Szczerbowska
 • Czy performance jest przykrywką dla nieudolnych artystów?

  Czy performance jest przykrywką dla nieudolnych artystów?

  Kim są współcześni artyści? Czasem mam wrażenie, że wśród naprawdę utalentowanych i mających coś istotnego do przekazania czają się też sprytni hochsztaplerzy, którzy hasłem "sztuka" przykrywają rzeczy zwyczajnie głupie i nieciekawe. A przynajmniej ja tej sztuki nie kupuję.

  Miss Olgu
 • Pracownia. Miejsce do robienia sztuki

  Pracownia. Miejsce do robienia sztuki

  Czym jest pracownia? Jak wygląda? Po co ona komu, skoro w społecznej świadomości dziś artysta pracuje głównie na komputerze? Jasna, pusta przestrzeń w opuszczonej fabryce czy upaćkany farbami, przesiąknięty zapachem rozpuszczalnika strych? W miniony weekend można było zajrzeć do pracowni wielu tworzących w Warszawie artystów, spotkać się m.in. z Karolem Radziszewskim, Zuzanną Janin czy Zbigniewem Liberą. A wszystko dzięki trzem zaangażowanym w sztukę dziewczynom.

  Gosia Tchorzewska
 • Spóźniona sława: jak niania została słynną fotografką?

  Pudełko ze starymi negatywami kupione za grosze na lokalnej aukcji odmieniło życie skromnego chłopaka z Chicago i przyniosło odkrycie wybitnej, nieznanej wcześniej fotografki - Vivian Maier, która całe życie spędziła jako niania. Dziś fotografie ?ze śmietnika? warte są kilka tysięcy dolarów.

  Anna Sańczuk
 • "Poradnik dla zagubionych: jak odnieść sukces w nowej Polsce" - wystawa, która potrzebuje twojej głowy
 • Mój prywatny przegląd dziwnych, śmiesznych, pięknych, nietypowych i nie zawsze udanych kolorowanek

  Mój prywatny przegląd dziwnych, śmiesznych, pięknych, nietypowych i nie zawsze udanych kolorowanek

  Bywają pomocne nie tylko wtedy, gdy siedzicie z dziećmi w poczekalni u lekarza, albo wraz z niecierpliwymi małoletnimi czekacie na posiłek w knajpce. Wspomagają naukę staranności, rozwijają spostrzegawczość, potrafią być pomysłowe i niebanalne - kolorowanki oczywiście. Ponieważ sama je uwielbiam, postanowiłam opowiedzieć Wam o tych, które przetestowałam i takich, które chciałabym mieć.

  Dominika
 • "Mniej wystarczy" - wielki (także formatem) sukces polskiej artystki

  "Mniej wystarczy" - wielki (także formatem) sukces polskiej artystki

  Takie wiadomości uwielbiam! Monika Drożyńska, jako pierwsza polska współczesna artystka, została zakwalifikowana do udziału w projekcie 17ZWEI. Przez kilka tygodni jej praca będzie eksponowana w przejściu podziemnym w biznesowej dzielnicy Zurychu, po czym wejdzie do kolekcji sztuki współczesnej Deutsche Bank.

  Natalia Sosin
 • Jedenasta muza: czasem naprawdę kocham reklamy

  Jedenasta muza: czasem naprawdę kocham reklamy

  Bez ironii, bez sarkazmu. Uwielbiam. Uważam za formę sztuki, może niespecjalnie wysokiej, ale za to ekscytującej i rozwijającej się w sposób imponujący. Naprawdę, potrafię gnać do kina na złamanie karku, żeby tylko nie uronić ani minuty z przedfilmowego, tak irytującego większość bloku reklamowego

  Aleksandra
Więcej o:

sztuka