edukacja seksualna

 • Zaszła w ciążę, jako 11-latka. "Nie rozumiałam konsekwencji uprawiania seksu"

  Zaszła w ciążę, jako 11-latka. "Nie rozumiałam konsekwencji uprawiania seksu"

  Felicia Davey zaszła w ciążę w wieku 11 lat. Mimo presji ze strony rodziny, nastolatka nie zdecydowała się dokonać aborcji. Teraz, 35-letnia obecnie Davey dzieli się swoją historią za pomocą mediów społecznościowych, gdzie opowiada o trudnościach, z jakimi musiała mierzyć się, będąc matką w tak młodym wieku. Podkreśla też jak ważną rolę pełni edukacja seksualna w życiu nastolatków.

  redakcja
 • Piersi, tak samo jak twarz, nigdy nie są symetryczne. A w pieszczotach trzeba pamiętać o całości, nie tylko o sutkach

  Piersi, tak samo jak twarz, nigdy nie są symetryczne. A w pieszczotach trzeba pamiętać o całości, nie tylko o sutkach

  - Ostatnio dostaliśmy serię pytań od bardzo młodych nastolatek, które pytały, czy da się po ich wyglądzie już teraz oszacować, jakie będą miały piersi, bo one chcą mieć duże i tylko takie. Jest to dla nich ważne - mówi Basia Baran, psycholożka, seksuolożka związana z fundacją SEXED.PL oraz ekspertka cyklu rozmów Agi Kozak o seksie - "Rubryka SEXED.PL".

  Aga Kozak
 • "Dotyk ma na człowieka zbawienny wpływ, ale nie każdy - chodzi o dotyk, którego człowiek chce"
 • "Nasi podopieczni w ogóle tych potrzeb nie mają". Bo na seks osób z niepełnosprawnością to trzeba pozwolić

  "Nasi podopieczni w ogóle tych potrzeb nie mają". Bo na seks osób z niepełnosprawnością to trzeba pozwolić

  - Pamiętam dyrektorkę domu pomocy społecznej, w którym prowadziłem warsztat z zakresu seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Powiedziała, że według niej to strata czasu. "No bo my tutaj, panie profesorze, problemów seksualnych za dużo nie mamy". Zapytałem, jak to się dzieje, że nie ma. "Kiedyś były, ale zakazy zrobiliśmy i już nie pozwalamy im na ten seks. W krzakach się chowali i tam próbowali ten seks uprawiać - więc powiem panu: wycięliśmy krzaki" - opowiada prof. Remigiusz Kijak w rozmowie z Agą Kozak.

  Aga Kozak
 • Termin "błona dziewicza" wychodzi z użycia. Nie pęka jak balon i nic nie mówi o życiu seksualnym
 • Co to jest ta brzoskwinka między moimi nogami? Czyli jak rozmawiać o seksie z małym dzieckiem

  Co to jest ta brzoskwinka między moimi nogami? Czyli jak rozmawiać o seksie z małym dzieckiem

  Wyobrażenie jest takie, że to tylko jedna rozmowa, którą musi odbyć rodzic z szesnastolatkiem jadącym na swój pierwszy obóz, podczas której powie enigmatycznie, jak dochodzi do zapłodnienia i przekaże prezerwatywę. Jeśli właśnie to jest pierwszą rozmową o seksie, to znaczy, że zaczęliśmy rozmawiać o nim zdecydowanie za późno. Efektem czekania do wieku kilkunastu lat jest to, że dzieci na wcześniejszym etapie rozwoju nie czują, że mogą do nas przyjść na bieżąco z ważnymi lub dręczącymi je pytaniami o seksualność.

  Aga Kozak
 • Basia Baran: Sposób mówienia o seksualności w naszym kraju jest przesycony zawstydzaniem i zastraszaniem

  Basia Baran: Sposób mówienia o seksualności w naszym kraju jest przesycony zawstydzaniem i zastraszaniem

  - Problem polega na tym, że natura ludzkiej seksualność jest niezwykle różnorodna i jeśli promuje się tylko jeden ściśle określony styl jej realizowania, to wiele osób zostanie wykluczonych, a następnie dyskryminowanych. W naszym kontekście dotyka to np. osób z niepełnosprawnością, osób LGBT+, aktywnych seksualnie osób 70+, osób, które nie uprawiają seksu i wielu innych - mówi Basia Baran, psycholożka, seksuolożka związana z fundacją SEXEDpl oraz ekspertka cyklu rozmów Agi Kozak o seksie - "Rubryka SEXEDpl".

  Aga Kozak
 • Anja Rubik: Moja seksualność to ja, a ja jestem moją seksualnością

  Anja Rubik: Moja seksualność to ja, a ja jestem moją seksualnością

  - Nie umiałam reagować na nachalność. Uciekałam. Nie miałam w sobie tej odwagi, żeby powiedzieć "nie", "nie, nie chcę", a nawet "nie, dziękuję". Mówiłam, że muszę iść do łazienki lub podawałam zły numer telefonu - z Anją Rubik, założycielką fundacji SEXEDpl rozmawiamy o tym, jak istotną rolę odgrywa edukacja seksualna i odkrywanie własnej seksualności.

  Aga Kozak
 • Chce sprawić, aby Polacy mieli lepsze życie seksualne. W tym celu stworzyła darmową aplikację
 • LGBT - co to znaczy? Co znaczy skrót LGBT+?Jakie jest znaczenie poszczególnych liter?
 • Seksowna, ale nie seksualna, czyli paradoks Kasi Cichopek

  Joanna Keszka od lat zajmuje się seksem - prywatnie i zawodowo. Powstanie warsztatów Mamy Sexy Mamy dla kobiet w ciąży i matek, ucieszyło ją. Edukatorka miała nadzieję, że będzie o seksie, o tym, że kobiety go lubią i chcą się nim cieszyć. Dlaczego się rozczarowała i co radzi w zamian?

  Ola Długołęcka
 • Warto czytać dobre książki o seksie [LIST]

  Warto czytać dobre książki o seksie [LIST]

  Napisał do nas Łukasz (chłopaki kochają Focha!) zainspirowany tekstem Miss Olgu na temat penisowej maestrii: "Przypomniał mi o analogicznej książce, która niegdyś nauczyła mnie co to jest cunnilingus i dlaczego warto czytać o seksie. Nie będę teraz jednak pisał szczegółowej recenzji i opisywał zawartość. Zamiast tego opowiem o dwóch książkach, mojej drodze do seksualnego oświecenia, oraz o problemach z jakimi musiałem się na niej zmierzyć." Miłej lektury!

  Łukasz
Więcej o:

edukacja seksualna