edukacja seksualna

  • Awolusi: Droga od 'ręce na kołdrę!' do uwalniającej przyjemności bywa bardzo trudna

    Awolusi: Droga od "ręce na kołdrę!" do uwalniającej przyjemności bywa bardzo trudna

    - Doskonale pamiętam, jak w podstawówce na lekcjach religii mówiło się o grzechu Onana i "onanizmie", który oznaczał, że jesteś nieczysty. Drążyło się te tematy przy spowiedzi, nawet tej pierwszej, przed komunią. A przecież wtedy miałam osiem lat! Jak to na mnie wpłynęło - do dziś się zastanawiam - mówi pisarka Danuta Awolusi.

    Aga Kozak
  • Międzynarodowy Dzień Seksu 2022. Jak zmienia się seks po 50-tce? Doskonała okazja do poruszenia tematu tabu
  • Głusi: Kiedy się kłócimy, potrafimy zbić szklankę. Nie można się kłócić małymi gestami

    Głusi: Kiedy się kłócimy, potrafimy zbić szklankę. Nie można się kłócić małymi gestami

    W obotę 19.02 grupa muzyczna Unmute, której wszyscy członkowie są głusi, walczyła w preselekcji do Eurowizji. Unmute debiutowali ze swoim utworem "Głośniej niż decybele" i migają "Nie słychać nas? Trzeba to zmienić!". Chociaż muzyka ma być z założenia dostępna dla każdego, osoby głuche są ograniczane. O koncercie w języku migowym nikt nie myśli - na scenach najczęściej nie ma tłumacza, który pozwoliłby zrozumieć utwór Głuchym. Na platformach muzycznych rzadko widzimy klipy z tekstem, no bo po co? Przecież muzyka jest dla osób słyszących. To mylne przekonanie.

    Aga Kozak
  • Zaszła w ciążę, jako 11-latka. 'Nie rozumiałam konsekwencji uprawiania seksu'

    Zaszła w ciążę, jako 11-latka. "Nie rozumiałam konsekwencji uprawiania seksu"

    Felicia Davey zaszła w ciążę w wieku 11 lat. Mimo presji ze strony rodziny, nastolatka nie zdecydowała się dokonać aborcji. Teraz, 35-letnia obecnie Davey dzieli się swoją historią za pomocą mediów społecznościowych, gdzie opowiada o trudnościach, z jakimi musiała mierzyć się, będąc matką w tak młodym wieku. Podkreśla też jak ważną rolę pełni edukacja seksualna w życiu nastolatków.

    redakcja
  • Piersi, tak samo jak twarz, nigdy nie są symetryczne. A w pieszczotach trzeba pamiętać o całości, nie tylko o sutkach

    Piersi, tak samo jak twarz, nigdy nie są symetryczne. A w pieszczotach trzeba pamiętać o całości, nie tylko o sutkach

    - Ostatnio dostaliśmy serię pytań od bardzo młodych nastolatek, które pytały, czy da się po ich wyglądzie już teraz oszacować, jakie będą miały piersi, bo one chcą mieć duże i tylko takie. Jest to dla nich ważne - mówi Basia Baran, psycholożka, seksuolożka związana z fundacją SEXED.PL oraz ekspertka cyklu rozmów Agi Kozak o seksie - "Rubryka SEXED.PL".

    Aga Kozak
  • 'Dotyk ma na człowieka zbawienny wpływ, ale nie każdy - chodzi o dotyk, którego człowiek chce'
  • 'Nasi podopieczni w ogóle tych potrzeb nie mają'. Bo na seks osób z niepełnosprawnością to trzeba pozwolić

    "Nasi podopieczni w ogóle tych potrzeb nie mają". Bo na seks osób z niepełnosprawnością to trzeba pozwolić

    - Pamiętam dyrektorkę domu pomocy społecznej, w którym prowadziłem warsztat z zakresu seksualności osób niepełnosprawnych intelektualnie. Powiedziała, że według niej to strata czasu. "No bo my tutaj, panie profesorze, problemów seksualnych za dużo nie mamy". Zapytałem, jak to się dzieje, że nie ma. "Kiedyś były, ale zakazy zrobiliśmy i już nie pozwalamy im na ten seks. W krzakach się chowali i tam próbowali ten seks uprawiać - więc powiem panu: wycięliśmy krzaki" - opowiada prof. Remigiusz Kijak w rozmowie z Agą Kozak.

    Aga Kozak
  • Termin 'błona dziewicza' wychodzi z użycia. Nie pęka jak balon i nic nie mówi o życiu seksualnym
  • Co to jest ta brzoskwinka między moimi nogami? Czyli jak rozmawiać o seksie z małym dzieckiem

    Co to jest ta brzoskwinka między moimi nogami? Czyli jak rozmawiać o seksie z małym dzieckiem

    Wyobrażenie jest takie, że to tylko jedna rozmowa, którą musi odbyć rodzic z szesnastolatkiem jadącym na swój pierwszy obóz, podczas której powie enigmatycznie, jak dochodzi do zapłodnienia i przekaże prezerwatywę. Jeśli właśnie to jest pierwszą rozmową o seksie, to znaczy, że zaczęliśmy rozmawiać o nim zdecydowanie za późno. Efektem czekania do wieku kilkunastu lat jest to, że dzieci na wcześniejszym etapie rozwoju nie czują, że mogą do nas przyjść na bieżąco z ważnymi lub dręczącymi je pytaniami o seksualność.

    Aga Kozak
  • Basia Baran: Sposób mówienia o seksualności w naszym kraju jest przesycony zawstydzaniem i zastraszaniem

    Basia Baran: Sposób mówienia o seksualności w naszym kraju jest przesycony zawstydzaniem i zastraszaniem

    - Problem polega na tym, że natura ludzkiej seksualność jest niezwykle różnorodna i jeśli promuje się tylko jeden ściśle określony styl jej realizowania, to wiele osób zostanie wykluczonych, a następnie dyskryminowanych. W naszym kontekście dotyka to np. osób z niepełnosprawnością, osób LGBT+, aktywnych seksualnie osób 70+, osób, które nie uprawiają seksu i wielu innych - mówi Basia Baran, psycholożka, seksuolożka związana z fundacją SEXEDpl oraz ekspertka cyklu rozmów Agi Kozak o seksie - "Rubryka SEXEDpl".

    Aga Kozak
Więcej o:

edukacja seksualna