5 powodów, dla których warto robić przysiady

Pełny przysiad należy do najbardziej podstawowych i pierwotnych pozycji człowieka. Jednak dla współczesnych społeczeństw, uzależnionych od krzesła i obuwia na obcasie, pozycja przysiadu jest już trudna do wykonania. Oto powody, dla których powinniśmy pracować nad prawidłowym wykonaniem przysiadu.
Fot.pixabay.com Fot.pixabay.com Społeczeństwa azjatyckie i afrykańskie korzystają z pozycji przysiadu, pracując, spożywając posiłki albo odpoczywając. (Fot.pixabay.com)

Korzyści płynące z wykonywania przysiadu

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

W pełnym lub głębokim przysiadzie kolana są zgięte do tego stopnia, że tyły ud opierają się na łydkach, a całe pięty pozostają na podłodze. Społeczeństwa azjatyckie i afrykańskie korzystają z pozycji przysiadu, pracując, spożywając posiłki albo odpoczywając. Kucki często zastępują tam siedzenie. Tymczasem cywilizowany Zachód, nie mając potrzeby przysiadywania, prawie utracił tę umiejętność; w zachodnim przysiadzie pięty pozostają w powietrzu. Dzieje się tak m.in. za sprawą regularnego siedzenia na krześle, nowoczesnego obuwia, oferującego podwyższoną lub podniesioną piętę.

Noszenie butów na podwyższeniu powoduje skrócenie mięśni łydki i ścięgna Achillesa oraz stopniową utratę ruchliwości kostki, bardzo pożądanej do prawidłowego przysiadu. Utrata tych atrybutów sprawia, że unikamy przysiadu jako czegoś nie do zrobienia. Tak powstaje błędne koło niepożądanych efektów w sytuacji, gdy pełny przysiad jest niezwykle korzystny dla naszego zdrowia fizycznego i samopoczucia.

Na szczęście, wiele z nich można odwrócić. Zacznijmy od poprawy mobilności kostek.

Poprzez systematyczne próby wykonywania pełnego przysiadu można poprawić mobilność kostek. (Fot.shutterstock.com) Poprzez systematyczne próby wykonywania pełnego przysiadu można poprawić mobilność kostek. (Fot.shutterstock.com) Poprzez systematyczne próby wykonywania pełnego przysiadu można poprawić mobilność kostek. (Fot.shutterstock.com)

1. Zwiększenie mobilności kostek

Jak wspomniano, utrata mobilności kostek jest spowodowana sztywnością mięśni łydek i ścięgien Achillesa oraz sztywnością w stawie. Wiąże się ona z szeregiem przykrych dolegliwości, takich jak zła postawa, przeprosty, lub "kolano biegacza". Poprzez systematyczne próby wykonywania pełnego przysiadu można poprawić mobilność kostek i przywrócić im większy zakres ruchu. Podejmij próbę, a przekonasz się, że przysiad z piętami ułożonymi płasko wymaga super elastyczności w kostkach.

ZOBACZ: Najkorzystniejsze ćwiczenie dla kobiet - przysiady. Czy wiesz, jak dobrze je wykonać?

Fot. shutterstock.com Fot. shutterstock.com Nieleczona lordoza może zaburzyć proporcje sylwetki i doprowadzić do poważnych powikłań, np. przewlekłych bóli pleców czy artretyzmu. (Fot. shutterstock.com)

2. Zwiększenie komfortu w dole pleców

Wiele osób ma pogłębioną lordozę lędźwiową (inaczej plecy wklęsłe). Tę chorobę kręgosłupa cechuje nadmierne wygięcie kręgosłupa ku przodowi, w dole pleców. Nieleczona lordoza może zaburzyć proporcje sylwetki i doprowadzić do poważnych powikłań, np. przewlekłych bóli pleców czy artretyzmu. Na szczęście niewiele przypadków lordozy wymaga specjalistycznego leczenia.

Podstawą terapii jest najczęściej gimnastyka korekcyjna, która ma na celu spłaszczenie lordozy. Przysiady są tu niezwykle pożądaną formą korekcji. Podczas pełnego, głębokiego przysiadu, miednica rotuje do tyłu, a kręgosłup się wydłuża. To powoduje rozciągnięcie napiętych lub skróconych mięśni dolnej części pleców. Podczas głębokiego przysiadu powstaje wyraźna ulga, gdyż pozycja ta tonizuje kręgosłup, tworząc przestrzeń między jego poszczególnymi fragmentami.

Mięśnie bioder zostaną wzmocnione poprzez wchodzenie w pełny przysiad i wychodzenie z niego. Mięśnie bioder zostaną wzmocnione poprzez wchodzenie w pełny przysiad i wychodzenie z niego. Mięśnie bioder zostaną wzmocnione poprzez wchodzenie w pełny przysiad i wychodzenie z niego. (Fot.Albert Zawada)

3. Wzmocnienie mięśni bioder

Osoby, które mają słabe mięśnie bioder, często ustawiają nogi do środka. Przy różnego rodzaju formach ruchu, jak np. jak skoki lub schodzenie po schodach, ich nogi rotują do wewnątrz. Taka rotacja sprawia, że kolana ustawiają się pod niewłaściwym kątem, co może prowadzić do urazów.

Mięśnie bioder zostaną wzmocnione poprzez wchodzenie w pełny przysiad i wychodzenie z niego. W czasie takiego ruchu biodra przesuwają nogi do pozycji przeciwnej, prowadząc je do rotacji zewnętrznej. To także ułatwia kontrolę postawy całego ciała.

ZOBACZ: 6 ćwiczeń, które pomogą w walce z garbieniem się

shutterstock.com shutterstock.com Mięsień pośladkowy wielki to jeden z największych mięśni naszego ciała. (Fot. shutterstock.com)

4. Wzmocnienie mięśni pośladków

Mięsień pośladkowy wielki to jeden z największych mięśni naszego ciała. Obejmuje znaczną część pośladków, odgrywa kluczową rolę podczas chodzenia, dźwigania, biegania, schylania się, czy przysiadania. Jest też istotnym stabilizatorem mięśni nóg oraz mięśni tułowia. Badania EMG (czyli badanie elektrofizjologiczne, dzięki któremu ocenia się funkcje układu mięśniowego i obwodowego układu nerwowego) dowodzą, że w czasie robienia przysiadu mięśnie pośladków pracują dopiero gdy jesteśmy w połowie wykonywania pełnego. To właśnie wchodzenie oraz wychodzenie z głębokiego przysiadu jest uznawane za jeden najskuteczniejszych sposobów na wzmocnienie pośladków.

Fot. pixabay.com Fot. pixabay.com Skumulowanym efektem ćwiczeń w obszarach pleców, bioder, pośladków i kostek jest poprawa postawy. (Fot. pixabay.com)

5. Korekta postawy

Wykonywanie pełnego przysiadu pozwala odwrócić niektóre złe nawyki organizmu, będące efektem współczesnego stylu życia. Skumulowanym efektem ćwiczeń w obszarach pleców, bioder, pośladków i kostek jest poprawa postawy. Wzrostowi mobilności w stawach towarzyszy wzmocnienie dolnych partii ciała, wskutek czego cały system mięśniowo-szkieletowy zaczyna pracować sprawniej. Ma to istotny wpływ na wygląd, samopoczucie i sposób poruszania się.

Kobieca strona Gazeta.pl - Polub nas!

Więcej o: