kosmos
-
Trwa retrogradacja Merkurego. "Czekam tylko końca, a najgorsze dopiero się zacznie"
Nadszedł czas, którego obawiają się wszyscy, którzy interesują się zjawiskami astrologicznymi. Od 23 sierpnia mamy do czynienia z retrogradacją Merkurego, która potrwa aż do 15 września. - Jak tylko Merkury wchodzi w ruch wsteczny, mam ochotę zaszyć się pod kocem i nie wychodzić spod niego do końca - pisze nasza czytelniczka Ania. Skąd tyle strachu przed tym zjawiskiem?
-
Ma szansę jako pierwsza kobieta stanąć na Księżycu. W kosmosie spędziła już 328 dni
NASA ogłosiła, kto weźmie udział w misji Artemis II. Okazuje się, że wśród czterech szczęśliwców znajduje się również kobieta. Wskazuje się ją jako najbardziej doświadczoną uczestniczkę tego przedsięwzięcia. Kim jest astronautka, która ma szanse stanąć na Księżycu?
-
Pierwsza rdzenna Amerykanka, która poleciała w kosmos. "Czuję się bardzo dumna"
Nicole Aunapu Mann to pierwsza rdzenna Amerykanka, która poleciała w kosmos. 45-letnia astronautka z NASA znalazła się na pokładzie rakiety Falcon 9 firmy SpaceX, należącej do Elona Muska, która wystartowała w środę 5 października z centrum kosmicznego im. Johna F. Kennedy'ego na Florydzie.
-
Nadeszła retrogradacja Merkurego. Miej się na baczności? "To nie ma nic wspólnego"
Retrogradacja Merkurego to termin, który raz na jakiś czas pojawia się w nagłówkach różnych mediów. Najczęściej w otoczeniu astrologicznych przesądów - m.in. takich, że w tym dniu należy być wyjątkowo uważnym. Na czym jednak tak naprawdę polega to zjawisko? W rozmowie z kobieta.gazeta.pl wytłumaczył to dr Piotr Witek z Centrum Nauki Kopernik.
-
NASA wierzyła jej bardziej niż komputerom, ale na drodze po sukces zawsze stawała jej płeć i kolor skóry
Pitagoras miał stwierdzić, że to ''Liczby rządzą światem''. One też dały sławę Katherine Johnson, amerykańskiej matematyczce, której obliczenia pomogły odnieść sukces, jakim była misja Apollo 11 na Księżyc. Jej droga na szczyt nie była jednak łatwa - na przeszkodzie stały płeć i kolor skóry. W jaki sposób udało się jej przejść do historii?
-
Spektakularny widok Drogi Mlecznej nad panoramą Tatr. "Przyprawia mnie o szybsze bicie serca"
Sezon na obserwację Drogi Mlecznej trwa. Marzec to najlepszy czas, żeby podziwiać naszą galaktykę. Karol Wójcicki, autor bloga "Z głową w gwiazdach" wybrał się na wycieczkę w Tatry i uchwycił tam zapierający dech w piersiach widok. Zobaczcie, jak wygląda Droga Mleczna nad polskimi górami.
-
Polskie niebo i miliony gwiazd widoczne gołym okiem. Wiosna - najlepszy czas na obserwację Drogi Mlecznej
Marzec to najlepszy czas na obserwowanie Drogi Mlecznej. Jeśli uwielbisz patrzeć w niebo i chcesz upolować najpiękniejszy widok, to teraz masz idealną okazję. Gdzie najlepiej się udać na obserwowanie naszej galaktyki?
-
Mgławica Serce - prezent na walentynki prosto z kosmosu. Najpiękniejsze zdjęcie, jakie możesz podarować ukochanej osobie
Szukasz wyjątkowego prezentu na walentynki? Wystarczy spojrzeć w niebo - tam kryje się prezent, którego nie zapomni twoja druga połówka.
-
Spektakularny widok zorzy polarnej uchwycony przez Międzynarodową Stację Kosmiczną. "Zapiera dech w piersiach"
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna uwieczniła na zdjęciach zorzę polarną nad horyzontem kuli ziemskiej. Widok zapiera dech w piersiach.
-
Perseidy 2018: gdzie, kiedy i jak oglądać "spadające gwiazdy"? Warunki do obserwacji najkorzystniejsze od lat!
Perseidy 2018 jak co roku będzie można śledzić na początku drugiej dekady sierpnia. W tym roku warunki do obserwacji meteorów są wyjątkowo korzystne. Gdzie, kiedy i jak obserwować "spadające gwiazdy", by zobaczyć najwięcej?
-
To ona trenowała Hołownię. "Ma łeb jak sklep. Po 5 razy wszystko sprawdzi"
-
Jak zrobić zapach do domu? Potrzebujesz tylko dwóch składników
-
Jeśli odpowiesz trzy razy tak, jesteś na prostej drodze do uzyskania pięknej skóryMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wyrzuć sztuczne rzęsy. Cudo za 6 zł zagęści je lepiej niż kosmetyczka
-
Do 413 zł! Seniorzy dostaną zwrot pieniędzy. Wypłaty ruszają już niedługo
- Kreatywna kurierka znalazła bezpieczne miejsce na paczkę. "Wykonała kawał dobrej roboty"
- Królował w PRL. Przysmak z Polski "najgorszy na świecie"
- Elegancko i na co dzień. Kurtka z Mohito jest wielozadaniowa. Ciepłe fasony również w TS, HM
- Jak myć włosy przetłuszczające się? Oto garść fryzjerskich porad
- Dokończysz słowa piosenek Maryli Rodowicz? Ten QUIZ wyłoni największych fanów
-
Noc spadających gwiazd 2018: deszcz Akwarydów 28 lipca
Noc spadających gwiazd i całkowite zaćmienie Księżyca - 27 i 28 lipca warto zadrzeć głowę i popatrzeć w niebo. Kiedy i jak podziwiać deszcz Akwarydów?
-
Naziści w NASA. "Bez nich nie byłoby amerykańskiego programu kosmicznego i pierwszego człowieka na Księżycu"
Wmawiano nam, że Amerykanie samodzielnie doszli do wielu ważnych odkryć. Tymczasem nie byłoby ani programu Apollo, ani syntetycznego kauczuku, gdyby nie szansa, jaką Amerykanie dali... nazistowskim naukowcom. O tym, jak USA chroniły twórców broni, opowiada nam prof. Zbigniew Wawer, dyrektor Muzeum Wojska Polskiego.
-
Chris Hadfield: Astronauci nie liczą na szczęście
Takie rzeczy się zdarzają! Najsłynniejszy astronauta, właściciel uroczego wąsa i niestrudzony popularyzator wiedzy o kosmosie pogadał ze mną przez Skype'a. Tylko tu przeczytacie, co Chris Hadfield ma do powiedzenia o kosmicznych spacerach, szczęściu i lęku przed ciemnością.
-
Czas - ten przeklęty, nieuchwytny cholernik!
Ma groźną twarz generała, który wydziela mi godziny. Nigdy nie chce dać ani jednej minuty więcej - mówi Joanna Galon - Frant. Jest pianistką, wie, że choć ten generał jest srogi i skąpy, to potrzebny.
-
Dwóch polskich nastolatków bada kosmos
Zaprojektowali kapsułę, zorganizowali zbiórkę, wystrzelili balon w kosmos, utopili kilka drogich kamer, zrealizowali marzenia ciężko chorego kolegi i pokazali, że niebo wcale nie jest kresem możliwości. Poznajcie Adama i Mateusza, dwóch młodych naukowców, ojców misji kosmicznej Fokus One.
-
Każde dziecko jest naukowcem - wywiad z Tomaszem Rożkiem, autorem książki "Kosmos"
O tym, że czasem odpowiedzią na pytanie o naturę Wszechświata może być formułka "nie garb się", o czarnych dziurach i kosmicznych spływach, rosnącej Islandii i o tym, czy można policzyć gwiazdy nad naszymi głowami opowiada fizyk, dziennikarz, autor książek naukowych dla młodzieży i ciekawych świata dorosłych, Tomasz Rożek.
-
Tym razem nie o makijażu odc. 3: sprawdź nową skórę, kup sobie pancerz albo znikaj!
Nowy odcinek, nowe materiały - trwalsze, lepsze i mniej widoczne Tak się bowiem złożyło, że w ostatnich dniach najwięcej pokazywano właśnie takich odkryć. Na szczęście będzie też kilka słów o kryształach, a także o kwantach, teleportacji i rekordach, bo czemu nie?
-
Astrożony - tajna broń NASA
Idealne matki, doskonałe partnerki, ikony stylu. Świeciły przykładem w kraju, zawstydzały kobiety zza żelaznej kurtyny, po latach zaś pokazały, że są jedynie ludźmi, podobnie jak ich mężowe. Kto taki? Żony astronautów z NASA.
-
Autostopem przez galaktykę i jeszcze dalej! 10 miejsc we Wszechświecie, które warto zobaczyć
Mamy to! Pierwszy człowiek wreszcie wylądował na Słońcu! Żartuję, to urocza kaczka dziennikarska, którą jeden z satyrycznych serwisów internetowych wypuścił w świat. Ściemą nie jest za to nowe zdjęcie pięknej Andromedy, ani ta, budząca spore emocje, nowa publikacja profesora Hawkinga poświęcona czarnym dziurom. Z tej okazji chciałabym was zabrać w podróż poza horyzont zdarzeń i z powrotem. NIE PANIKUJCIE.
-
Hadfield szaleje w kosmosie - czy Wy też uwielbiacie tego wąsatego Kanadyjczyka?
Zaczęło się niewinnie - od przygotowywania sobotniego śniadania w towarzystwie syna. Było coś o jedzeniu w tytkach (no wiecie, w tubkach - tak je nazywamy na południu). Od słowa do słowa wylądowaliśmy w kosmosie. Kosmiczne jedzenie, nawet gdy zaczyna uciekać - to jedno, ale jak ono pachnie, mamo? A czy słychać muzykę? Z pomocą przyszedł Chris Hadfield.