osoby z niepełnosprawnościami
-
Osoby niepełnosprawne mają życie seksualne, intymne i rodzinne. A my często nie jesteśmy na to gotowi
- Czy do osoby niewidzącej możemy powiedzieć "do widzenia? Czy do osoby, która jeździ na wózku, możemy powiedzieć "chodź, idziemy"? Ludzie, którzy mają wyższy poziom wrażliwości, będą mieli z tym nie lada problem - mówi Helena Szczuka z fundacji Avalon.
-
To świadczenie w 2023 roku wzrośnie nawet o kilkaset złotych. Kto może liczyć na przypływ gotówki?
Świadczenie pielęgnacyjne od 1 stycznia 2022 r. wynosi 2119 zł miesięcznie. W 2023 roku ta kwota ma wzrosnąć. Okazuje się jednak, że waloryzacja świadczenia nastąpi tylko raz. Ile dokładnie wyniesie?
-
Chodzi na płatne randki z osobami z niepełnosprawnością. Oferuje wspólną zabawę i seks
- Ludzie są bardziej skłonni zaakceptować usługi seksualne dla osób z niepełnosprawnościami, niż dla tych bez. Klienci pełnosprawni, korzystający z usług seksualnych są piętnowani: postrzega się ich jako zboczeńców, przegranych ludzi, którzy wykorzystują seksworkerów - mówi w rozmowie z Agą Kozak Lisette Mepschen, seksworkerka pracująca jako asystentka seksualna osób z niepełnosprawnościami.
-
Asia: Nigdy nie ukrywałam, że jestem na protezie. Chodziłam w krótkich spodenkach, sukienkach
- Tata mojej córki - mój były mąż - na początku pomagał, ale potem nasze drogi się rozeszły. Po amputacji byłam już zdana sama na siebie, więc na początku, żeby sobie coś ugotować czy jakąś herbatę sobie do pokoju przewieźć, używałam wózka inwalidzkiego. Na podwórko z córką, czy córkę z przedszkola odebrać - o kulach. Jak potrzebowałam iść do sklepu, to zakładałam plecak na plecy, kule brałam w rękę i szłam. Nieraz córka jakieś lżejsze torby niosła - mówi Asia Raczkowska.
-
Głusi: Kiedy się kłócimy, potrafimy zbić szklankę. Nie można się kłócić małymi gestami
W obotę 19.02 grupa muzyczna Unmute, której wszyscy członkowie są głusi, walczyła w preselekcji do Eurowizji. Unmute debiutowali ze swoim utworem "Głośniej niż decybele" i migają "Nie słychać nas? Trzeba to zmienić!". Chociaż muzyka ma być z założenia dostępna dla każdego, osoby głuche są ograniczane. O koncercie w języku migowym nikt nie myśli - na scenach najczęściej nie ma tłumacza, który pozwoliłby zrozumieć utwór Głuchym. Na platformach muzycznych rzadko widzimy klipy z tekstem, no bo po co? Przecież muzyka jest dla osób słyszących. To mylne przekonanie.
-
Problemy na drodze zawodowej OzN. "Kluczem jest edukacja społeczeństwa"
- Największym wyzwaniem z jakim mierzą się osoby z niepełnosprawnościami podczas szukania pracy, jest fakt niskiej społecznej świadomości w tym zakresie. W wielu przypadkach niepełnosprawność nie ma żadnego wpływu na pracę - mówi Iga Jendrych, Specjalistka Komunikacji i Edukacji CSR w firmie Wedel.
-
Opieka wytchnieniowa ma odciążyć opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Kto może skorzystać?
Opieka nad osobą z niepełnosprawnością to wielkie wyzwanie. Często wymaga podporządkowania temu całej codziennej rutyny. Aby nieco odciążyć opiekunów osób z niepełnosprawnością, powstał program "Opieka wytchnieniowa". Komu przysługuje wsparcie i jak je otrzymać? Odpowiadamy!
-
Przez całe życie była wyśmiewana z powodu swojego wyglądu. Teraz inspiruje innych
Melissa Blake od zawsze marzyła o karierze modelki, jednak ze względu na swój nietuzinkowy wygląd, wynikający z choroby genetycznej, spotykała się z ciągłą odmową i drwinami. Teraz jednak marzenie Blake nareszcie się spełniło, a ona sama stała się inspiracją dla innych.