wojna
-
Jako nastolatka trafiła do warszawskiego getta. Mary Berg była świadkiem zagłady Domu Sierot
Podczas wojny wiele osób dokumentowało wydarzenia, których doświadczały. Wśród nich znalazła się również nastolatka, która trafiła do warszawskiego getta. Zapiski Mary Berg rzucały nowe światło na sytuacje, jakie działy się w odizolowanej części miasta. W pierwszą rocznicę powstania w getcie warszawskim jej dzienniki zostały wydane w formie książki.
-
Krzysztof Jackowski przerażony swoją wizją. Widział w niej uciekających ludzi
Krzysztof Jackowski często dzieli się swoimi przepowiedniami w mediach społecznościowych. Mimo że wzbudzają one pewne wątpliwości, ma on nadal wielu fanów. W ostatnim czasie jasnowidz sporo mówi na temat sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.
-
Pocisk uderzył w jego dom. Położył się w gruzach i czeka na swoją rodzinę
Nocą z 8 na 9 marca w obwodzie lwowskim nieopodal miasta Złoczów rosyjskie rakiety spadły na jednorodzinne domy. Kiedy ratownicy przybyli na miejsce, pękło im serce. Na gruzach domu leżał pies, który czekał na swoich zmarłych właścicieli.
-
"Zwolennicy ideologii nazistowskiej wciąż istnieją". Przypominamy poruszające przemówienie prezydenta Ukrainy
"Jest to opowieść o czterech braciach. Trzech z nich, podobnie jak ich rodziców, żony, dzieci i wszystkich innych krewnych, zastrzelili niemieccy najeźdźcy, którzy zaatakowali Ukrainę. Czwarty z braci przeżył. Kiedy ich mordowano, był na froncie. Walczył do samego końca drugiej wojny światowej, przyczyniając się do zwycięstwa nad nazizmem" - mówił 1 września 2022 roku w United States Holocaust Memorial Museum Wołodymyr Zełenski. W wydawnictwie Agora powstała właśnie książka-cegiełka, w której zebrano najmocniejsze przemówienia prezydenta Ukrainy i jego żony. Przypominamy jedno z nich.
-
16-latka na gruzach swojej szkoły w Charkowie. Ten widok "łamie serce". Uczniowie zatańczyli ostatni taniec
To wzruszające zdjęcie obiegło sieć. Tysiące osób udostępniło je na swoich facebookowych, instagramowych i tweeterowych kontach. Anna Episheva z Toronto opublikowała fotografię swojej siostrzenicy Valerie na tle szkoły, do której chodziła dziewczyna, a raczej tego co z niej zostało. "Byliśmy jak wielka rodzinka" - miała powiedzieć 16-latka.
-
Czy powołanie do wojska dla każdego jest obowiązkowe? Za uchylenie się od służby może grozić kara
Ze względu na wojnę panującą w Ukrainie wiele osób zastanawia się, kto może zostać wezwany do służby w przypadku powszechnej mobilizacji w naszym kraju. Warto wiedzieć, że istnieją pewne wyjątkowe sytuacje, które zwalniają z tego obowiązku. Niestety pozostałych za niestawienie się na służbę może czekać kara pozbawienia wolności.
-
Siedmioletni Makar "dziękuje" Rosjanom. Dom chłopca w Mariupola został zrujnowany
Siedmioletni chłopiec o imieniu Makar z Mariupola nagrał "podziękowania" dla Rosjan. Jego słowa poruszyły wiele osób.
-
Rosjanki dzwonią na ukraińską infolinię w poszukiwaniu bliskich. "Wiecie, gdzie jest mój mąż?"
W Ukrainie powstała infolinia pod hasłem "Wróć z Ukrainy żywy". Dzwonić na nią mogą wszyscy, którzy próbują znaleźć swoich bliskich. Do materiałów dotarła stacja CNN, która na Twitterze opublikowała zapis niektórych rozmów, a także wywiad z jedną z ukraińskich dyspozytorek.
-
Zaczęła grać na fortepianie w swoim zbombardowanym domu. Scena jak z "Pianisty"
Do Polski przybyło ponad milion uchodźców z Ukrainy. Jednak spora część obywateli wciąż została w swoim kraju. Niektórzy relacjonują obecną sytuację w swoich social mediach. Jedna z użytkowniczek TikToka wrzuciła poruszający film, który przypomina scenę z filmu "Pianista" w reżyserii Romana Polańskiego.
-
Poruszający wywiad z Wołodymyrem Zełenskim. Łamiącym głosem mówi kiedy ostatnio widział rodzinę
Wołodymyr Zełenski od początku inwazji Rosji na Ukrainę stoi ramię w ramię ze swoją armią. Choć Amerykanie proponowali mu ewakuację, ten odpowiedział im, że nie potrzebuje podwózki, tylko amunicji. Teraz w rozmowie z "CBS News" przyznaje, kiedy ostatnio widział rodzinę.
-
Płacą jej ponad 850 zł za jedno spotkanie. Zapotrzebowanie jest ogromne
-
Co zrobić z torebką w publicznej toalecie? Nie wieszaj jej na haczyku
-
Najpiękniejsze jarmarki w Europie, zimowe ogrody i wyjątkowe prezenty. 4 powody, by zimą odwiedzić SaksonięMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Wyłączyli jej prąd i gaz. Tym trikiem ogrzewa dom. Wystarczą dwie rzeczy
-
Obierki mandarynek odłóż do słoika i zalej octem. Będziesz zachwycona
- Egzotyczny olejek ukoi skórę po pierwszym użyciu. Od razu ją nawilży
- Baran niech lepiej uważa. Zimowy czas nie będzie go rozpieszczał
- Tym razem to niedzielny QUIZ dyktando na literę R! Kto zgarnie dziś komplet?
- Teresa Lipowska poznała męża w teatrze. "To nie była szalona miłość"
- Ciężko o cieplejszą! Kurtka z Monnari ma istotny detal. Wyprzedaż też w Mohito i CA
-
Zdjęcie z moskiewskiego metra obiegło sieć. "Czasem akt sprzeciwu nie musi być głośny"
Sieć obiegło w ostatnim czasie zdjecie zrobione w moskiewskim metrze. Widać na nim starszą kobietę, która poprzez swój strój postanowiła okazać wsparcie, zaatakowanej przez Rosję, Ukrainie. - Oby to był nie przypadek - napisała Joanna Koroniewska udostępniając fotografię.
-
Anna Lewandowska pomaga uciekającym z Ukrainy dzieciom. "Wszyscy dotarli bezpiecznie"
Wiele osób publicznych angażuje się w pomoc dla Ukrainy. Również Anna Lewandowska postanowiła działać i wspólnie ze swoim teamem zorganizowała pomoc dla uciekających dzieci zza wschodniej granicy.
-
Jak przyjąć uchodźcę z Ukrainy do domu? Chęć niesienia pomocy może zgłosić każdy
W związku z agresją Rosji na Ukrainę wielu obywateli w tym głównie kobiety i dzieci szuka schronienia w naszym kraju. Samorządy z całego kraju starają się zapewnić im wyżywienie i dach nad głową. Jednak przyjęcie uchodźców z Ukrainy do domu także jest możliwe i potrzebne. Wyjaśnimy dziś jak to zrobić.
-
Zwierzęta to też ofiary wojny. Jak można im pomóc? Poruszające zdjęcia właścicieli
24 lutego 2022 roku wojsko rosyjskie wkroczyło na teren Ukrainy. Przerażeni ludzie uciekają, zostawiając często cały dorobek swojego życia i zwierzęta, których nie mogą ze sobą zabrać. Jak możemy im pomóc?
-
Przejście graniczne w Medyce. Poruszające zdjęcia uciekających ludzi. Płacz, smutek i strach
24 lutego 2022 roku przejdzie do historii, jako dzień, w którym Rosja wkroczyła na teren Ukrainy. Wiele osób postanowiło uciekać. Na granicy Polski z Ukrainą w miejscowości Medyka widać coraz więcej uchodźców. Te zdjęcia mówią więcej niż tysiąc słów.
-
Ukraińcy w Polsce drżą o swoich bliskich. "Cały czas słychać strzały"
W czwartek o czwartej nad ranem czasu polskiego rozpoczęła się rosyjska inwazja na Ukrainę. W pierwszych jej godzinach przeprowadzono ostrzał rakietowy wokół m.in. Kijowa, Odessy i Charkowa, lotnisk i baz wojskowych. Ukraina wprowadziła stan wojenny. Sytuacja wywołała ogromne poruszenie na całym świecie. Na ten temat wypowiadają się politycy i gwiazdy. My postanowiłyśmy oddać głos Ukraińcom, którzy od lat mieszkają w Polsce.
-
Jak możemy pomóc mieszkańcom Ukrainy?
Sytuacja w Ukrainie drastycznie się zmieniła nad ranem 24 lutego 2022 roku. Wojna stała się faktem. Jak każdy z nas może włączyć się w pomoc dla mieszkańców Ukrainy? Ważna jest teraz nasza solidarność.
-
Clarissa Ward, reporterka CNN od lat na pierwszej linii frontu. "To nie jest gra, to piekło, wojna"
Clarissa Ward, korespondentka CNN relacjonuje wydarzenia z Kabulu. Jest nieustraszona. Wchodzi w tłum talibów, staje przed nimi śmiało, patrzy w oczy bojowników uzbrojonych po zęby i zadaje pytania. Ta odważna 41-latka już stała się jednym z symboli przejęcia Afganistanu przez talibów. Dla niej przełomowym momentem w życiu stał się atak na World Trade Center. To wtedy porzuciła plany zostania aktorką.
-
Incele wypowiedzieli kobietom wojnę na Tinderze. Umawiają się na randki i nie przychodzą, później wysyłają wiadomość
Zlepek hasztagów: #p0lka, #blackpill, #tinder, #incel otwiera drzwi do świata zamkniętych w czterech ścianach mężczyzn, którzy zza ekranów smartfonów łączą się na serwisie Wykop, aby realizować "plan zemsty". Ich celem są kobiety, bo to właśnie je obarczają winą za własną samotność i niepowodzenia w relacjach. Do czynów przechodzą, zmieniając ikonkę aplikacji, bo polem bitwy jest Tinder.
-
Sennik: wojna. Co oznacza sen o wojnie?
Sennik: wojna. Sennik pomaga rozwiać wątpliwości dotyczące znaczenia snów. Sprawdźmy, co sennik mówi na temat snów o wojnie.
-
"Zanim doszło do egzekucji, Niemcy na siłę wkładali do ust wapno". Opowieść niezwykłej kobiety o wojnie i tańcu
- Wojna to próba twojego charakteru. Jeżeli dasz za wygraną, to koniec. Z kolei jeżeli spróbujesz zawalczyć o siebie, istnieje szansa, że uda ci się wyminąć twoje przeznaczenie. Mnie jednak zahartował taniec. Nie miałam myśli o życiowej kapitulacji. Za dużo już zrobiłam, za dużo poświęciłam, zbyt wiele potu wylałam, żeby dać za wygraną - opowiada najwybitniejsza polska primabalerina Nina Novak w rozmowie z Wiktorem Krajewskim w książce "Taniec na gruzach".
-
"A gdy przyjdzie wojna, ratujmy to bez czego schamiejemy!" [LIST]
Są listy, które najbardziej przypominają kartkę wyrwaną z pamiętnika. Przed wami historia pewnej rodzinnej pamiątki przekazywanej z pokolenia na pokolenie. Może przywoła także i wasze wspomnienia.
-
"Wpuściłem bohaterów do naszego świata". Powstańcy wrócili na ulice Warszawy w niezwykłym projekcie fotograficznym
Trzech powstańców z karabinami stoi na rogu ruchliwej warszawskiej arterii, mijają ich modnie ubrane dziewczyny, a obok przejeżdżają nowoczesne samochody. Tylko na fotokolażach Marcina Dziedzica w albumie ?Teraz '44 historie? przeszłość i teraźniejszość mogą się spotkać i współistnieć.
-
Marina Achmedowa: "Widziałam w Doniecku więcej trupów niż podczas całej wojny na Kaukazie"
Ukazująca się w Polsce powieść reporterki wojennej Mariny Achmedowej "Musiałam umrzeć" to zlepek faktów i wspomnień rosyjskiej dziennikarki, która porzuciła świat celebrytów, by wyruszyć na wojnę. Nam opowiada o sensie swojej pracy - oddawaniu głosu zwykłym ludziom.
-
"1945. Wojna i pokój" - o wojnie, która nie miała jednego końca
Spodziewałam się, że po mrocznej sadze rodu Beksińskich Magdalena Grzebałkowska będzie miała ochotę odpocząć od ponurych tematów. I oto "1945. Wojna i pokój" - nowa książka autorki zeszłorocznego bestsellera. Skoro w tytule mamy rok zakończenia wojny, to pewnie nie będzie tak źle... prawda? "Do domu wrócimy, w piecu napalimy, nakarmimy psa"? Hm.
-
Wojna nie jest kobietą
Stereotypowo, wojna, to męska sprawa. Mężczyźni wojny wywołują, mężczyźni na wojnach walczą i mężczyźni na wojnach giną. I to oni zapisują historię wojen, choć to kobiety (i dzieci) ponoszą ich największe koszty.
-
Cholerny automat Kałasznikowa - zabójczy ideał
Miał służyć do obrony, lecz debiutował jako narzędzie do tłumienia zamieszek. Co więcej - jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie informację, że to właśnie kałasznikow jest jednym z lepiej zaprojektowanych przedmiotów XX wieku. Czy to dlatego znaleźć go można na flagach państwowych i w logotypach wielu organizacji?
-
Nadia Sawczenko - nie pozwólmy, by umierała w ciszy
9 marca zapadnie wyrok w sprawie ukraińskiej pilot - Nadii Sawczenko, jej proces uznawany jest powszechnie za kpinę z wymiaru sprawiedliwości. Nadia ogłosiła strajk głodowy, odmawia też wody. To ostatnia chwila, by protestować przeciwko jej uwięzieniu.
-
WOŚP, górnicy, pani Ogórek - na ten i każdy inny temat wypowiedzą się internetowi eksperci
Kolejny etap wojny polsko-polskiej za nami. Nic i nikt tak nie dzieli naszego narodu jak my sami. Bez wewnętrznych sporów, podczas których obrzucamy się wyzwiskami, bylibyśmy po prostu chorzy. Nie potrafimy dyskutować, potrafimy tylko wyrzucać z siebie swoje prawdy. I nie potrafimy odpuścić innym.
-
O zgwałconych dzieciach i ofiarach przemocy - książki, których nigdy nie chciałam przeczytać
Jest noc, na zewnątrz szaleje orkan, a ja się trzęsę. Nie z zimna i strachu, a ze złości i obrzydzenia. Po raz kolejny przeczytałam historię, która doprowadziła mnie do skrajnych emocji, a myślałam, że to będzie bezpieczniejsza lektura.