wychowanie

 • Mistrz wychowywania dzieci czy kreatura z piekła rodem? O tekście, który budzi kontrowersje
 • Nasza córka kontra krwiożerczy gender

  Nasza córka kontra krwiożerczy gender

  Stało się. W samym środku bitwy o gender, w krzyżowym ogniu chybionych argumentów i trafnych spostrzeżeń moja córka powiedziała stanowczym głosem "mamo, ale ja jestem teraz chłopcem". Potem powiedziała to jeszcze raz i jeszcze raz. Tak, przy obcych ludziach też. I co teraz?

  Dominika
 • Czy każdy człowiek rodzi się w Polsce katolikiem?

  "Jak wytłumaczę młodej i żądnej prezentów latorośli, że Komunii Świętej nie będzie?" - to i kilka innych "niewygodnych" pytań zadaje sobie nasza Czytelniczka, stawiając tezę, że pobudki, dla których ludzie chrzczą dzieci bynajmniej nie są religijne. Argumenty ma mocne.

  Nadesłane do redakcji
 • W pomaganiu jestem dobra, ale chciałabym umieć odmawiać

  W pomaganiu jestem dobra, ale chciałabym umieć odmawiać

  Petronela zainspirowana naszym październikowym cyklem o pomaganiu napisała o tym, że nie umie odmówić pomocy - nawet, gdy wcale jej nie chce udzielać. Brak asertywności może utrudniać życie.

  Nadesłane do Redakcji
 • Księżniczko! Weź się wyemancypuj!

  Księżniczko! Weź się wyemancypuj!

  Kocham feministki. Jestem w końcu jedną z nich. Ale co one narobiły? Co narobiły z tą interpretacją baśni? I co ja mam teraz dziecku czytać? Tej malutkiej dziewczynce, przed którą całe życie?

  Ręka
 • Nie pomagaj mi! O przekleństwie bycia rodzicem nadmiernie samodzielnej trzylatki
 • Naszych starych błędy powszednie, czyli kto ci to zrobił

  Naszych starych błędy powszednie, czyli kto ci to zrobił

  Zakładam, że na pewnym etapie - wieku, samoświadomości, jednego i drugiego - wiemy już, co nas ukształtowało. Dom, towarzystwo, szkoła, lektura, jakieś przeżycie przełomowe, czy traumatyczne, jakiś człowiek, który wywarł wpływ na całe życie (zdarzają się jeszcze tacy?), czasem choroba, czasem porażka.

  Aleksandra
 • Chcesz mieć idealnego mężczyznę? To go sobie urodź i wychowaj!

  Chcesz mieć idealnego mężczyznę? To go sobie urodź i wychowaj!

  Takie hasło wpadło mi w oko dawno, dawno temu, w odległej, bezdzietnej galaktyce. Uśmiechnęłam się do niego ironicznie, cedząc w myślach: no też coś, bzduhhra! Kiedy przyszedł na świat mój syn, uśmiechnęłam się do tego hasła po dwakroć: z ironią i z politowaniem. Czas jednak pokazał, że to wcale nie takie głupstwo.

  Dominika
 • Wyznania matki nieprzystosowanej: ciężko mi przetrwać kinderbal

  Wyznania matki nieprzystosowanej: ciężko mi przetrwać kinderbal

  Dobrze, wiem, piersiówka z koniakiem, hahaha, tak, dziękuję, to bardzo oryginalna rada i naprawdę nikt wcześniej na to nie wpadł. Prawie jak: "jak powstają Pana teksty". Piersiówka odpada - już i tak zawodzę na całej linii. Gdzie problem, zapytacie? Wiadomo, tam, gdzie go znajdę. Czyli wszędzie.

  Aleksandra
 • Jak nazywać cipkę? Z pamiętniczka zakłopotanego rodzica

  Jak nazywać cipkę? Z pamiętniczka zakłopotanego rodzica

  Zaczęło się od tego, że znajomy zapytał mnie znienacka: "Jak nazywacie, ekhem, cipkę w rozmowach z córkami?". Pytanie banalne, bo jakoś nazywać trzeba, ale otworzyło przed nami wrota do piekieł. A przynajmniej do ciekawej dyskusji. (Czasem trudno odróżnić).

  Kasia
 • "Jedz jak człowiek!" - co to właściwie dziś oznacza?

  "Jedz jak człowiek!" - co to właściwie dziś oznacza?

  "Powinnaś napisać o dobrym zachowaniu przy stole" - powiedziała kiedyś K. z odrazą patrząc na stolik obok. A zaiste, działy tam się rzeczy straszliwe. Przypomniałam sobie o tej sytuacji, gdy wczoraj wpadła mi w ręce dawno zapomniana książka.

  Agata
 • Komu to przeszkadzało, czyli o panienkach z dobrego domu

  Komu to przeszkadzało, czyli o panienkach z dobrego domu

  Ja to się zawsze podłożę, nieprawdaż. Zwolennicy kobiet opisanych, czyli pokornych, cierpliwych i skromnych ruszyli na mnie pod sztandarem: "I wielka szkoda, że taka nie jesteś, bo to jest dobre, słuszne i amen". Ich przeciwnicy pisali o wolności i życiu bez gierek. A wydawało się, że to taki mało kontrowersyjny temat. To może poruszę następny z tej serii?

  Aleksandra
 • Nadworna feministka radzi: chłopca i dziewczynkę wychowuj tak samo

  Nadworna feministka radzi: chłopca i dziewczynkę wychowuj tak samo

  Ponieważ zostałam już chyba nadworną fochową feministką, czuję się w obowiązku podzielić z wami kilkoma sprawami, które mnie bolą, denerwują lub śmieszą. Na pierwszy ogień - dzieci. Dziewczynki i chłopcy. Paniusie w sukienusiach i panowie z podrapanymi kolanami.

  Ręka
 • Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach? Najlepiej szczerze

  Jak rozmawiać z dziećmi o pieniądzach? Najlepiej szczerze

  Lubimy zaglądać innym w rachunki, do skarbonek i na konta. Potrafimy się nimi niezdrowo ekscytować i zdrowo pokłócić, ale jak przychodzi co do czego i trzeba z dziećmi pogadać o finansach, nabieramy wody w usta.

  Dominika
 • Pies nie jest zabawką: nie rozumiem fenomenu noszenia zwierzaków w torbach
 • Czy ADHD to jednak ściema? Wywiad ze specjalistami

  Czy ADHD to jednak ściema? Wywiad ze specjalistami

  Czy wy też spotkaliście się z tym przeklejanym nieustannie i powielanym artykułem o "fikcyjności ADHD"? Doskonale. A co zrobiliście, gdy zapoznaliście się z jego treścią? Omówiliście ze znajomymi i przyklasnęliście wspólnie, że wreszcie ktoś to napisał? Świetnie. Ja wolałam za to porozmawiać z ludźmi, którzy od lat pracują z dziećmi, które nie mają fikcyjnych objawów a prawdziwy zespół określonych zachowań. Konkretnie z Beatą Grotowską i Bogdanem Mizerskim, przedstawicielami Fundacji Savant działającej na rzecz wsparcia dzieci i dorosłych z Zespołem Aspergera i ADHD. Posłuchajcie co mi powiedzieli.

  Dominika
 • Drogie dzieci, chcę od was tylko jednego: żebyście czytały
 • Dlaczego nigdy nie będę koleżanką własnego dziecka?

  Dlaczego nigdy nie będę koleżanką własnego dziecka?

  Można się przecież z potomstwem elegancko kolegować, wymieniać ubraniami, zwierzać ze wszystkiego, albo chociaż z większości, uprawiać wspólnie nordic walking i razem tłuc serial o angielskiej arystokracji, prawda?

  Aleksandra
 • Czy zepsułam moje dziecko? Dlaczego jemu nie chce się chcieć?
 • Młodszy facet made in Poland: dlaczego kręci mnie Niekryty Krytyk?

  Młodszy facet made in Poland: dlaczego kręci mnie Niekryty Krytyk?

  Nie dość, że kręci mnie Niekryty Krytyk, to jeszcze używam go do działań wychowawczych. Na fali fochowych tekstów o sentymentach do młodszych facetów postanowiłam przedstawić swój typ, mimo że troszkę odbiega od faworytów moich redakcyjnych koleżanek.

  Ania Oka
 • Kochany Synku - spróbuję wyjaśnić ci, o co chodzi kobietom
 • "To" - czyli jak rozmawiano z nami o seksie

  "To" - czyli jak rozmawiano z nami o seksie

  Jedna z ankietowanych usłyszała, że jeśli będzie uprawiać seks ze swoim chłopakiem, to jej mama nie chce jej więcej widzieć w domu. A i jeszcze, żei nie da pieniędzy na studia, bo to nienormalne, żeby uprawiać seks przed ślubem...

  Ola Długołęcka
 • Dziewczynki mają mózg różowy, a chłopcy niebieski

  Dziewczynka po urodzeniu dostaje różową sukienkę, a chłopiec niebieskie spodenki. Chłopcy są odważni, a dziewczynki uległe. Segregujemy i wychowujemy księżniczki i wojowników.

  Joanna Biszewska
Więcej o:

wychowanie