dzieci
-
"Nie, nie chcę, aby lekcje religii w szkołach były finansowane z budżetu!" [LIST]
My, ateiści (oraz innowiercy, będący obywatelami Polski), pragniemy tylko, aby szkoły stawały się przyjazne dzieciom, nowoczesne, dobrze wyposażone i dofinansowane - pisze Czytelniczka, sugerując, że lekcje religii niekoniecznie są priorytetem.
-
"Wychowywanie dzieci to odpowiedzialna i fizyczna praca. Trudniejsza niż planowanie budżetu w Excelu" [LIST]
Są listy, które rozpętują burzę. Oto polemika z listem sugerującym, że kobiety ciążą maskują własną, życiową bierność. I nie jest to bynajmniej list ostatni.
-
Czy nasze szkoły na pewno dojrzały do przyjęcia sześciolatków?
Spór w kwestii posyłania sześciolatków do szkół trwa. Skupiamy się na gotowości dzieci. Mało kto jednak zauważa, że problem tkwi głównie w tym, że to nasze szkoły i nauczyciele nie osiągnęli dojrzałości do przyjęcia dzieci.
-
Rozsądni, nadwrażliwcy, antyszczepionkowcy i fani homeopatii - jakim typem rodzica jesteś?
W przychodniach tłumy, bo rodzice przyprowadzają dzieci z lekkim katarem. Na Facebooku apel lekarza, by w szpitalu nie sprzeciwiać się procedurom, które ratują dzieciom życie. Gdzieś w tle armia antyszczepionkowców i wierzących w homeopatię. Co się dzieje ze zdrowym rozsądkiem rodziców?
-
"Jeśli traktujecie 6-latka jak niezdarnego bobaska, to on taki będzie" [LIST]
Kolejny głos w sprawie sześciolatków posyłanych do szkół. Tym razem jednak adresatem są nie tyle autorzy reformy edukacyjnej, co rodzice. Czytelniczka ma im kilka spraw do zarzucenia.
-
"Kobiety, dlaczego wolicie zajść w ciążę zamiast się rozwijać zawodowo?" [LIST]
Nie masz pomysłu na życie? Zachodzisz w ciążę. Nie chcesz dopuścić do świadomości, że jesteś coraz starsza? Rodzisz dziecko! Obraz kobiet, jaki wyłania się z listu naszej Czytelniczki jest dość kontrowersyjny. Zgadzacie się z jej obserwacjami?
-
"Nie za dużo wymagacie od współczesnych dziadków? Poszaleliście?!" [LIST]
O miłości, która rodzi się naturalnie. O szacunku, do którego nikogo nie trzeba przekonywać. O tym właśnie napisała do nas Czytelniczka wspominając swoją babcię. Najzwyklejszą i najcudowniejszą zarazem.
-
#Instamatki: snobizm, kasa, macierzyństwo
Instagramowe matki to społeczność, która codziennie, namiętnie i wiernie, ładuje do sieci tysiące zdjęć swoich dzieci. Dla niektórych mam to tylko zabawa ładnymi obrazkami, ale dla innych Instagram to sposób na samorealizację, na walkę z samotnością lub na zarobienie kasy.
-
Manipulacja, przekupstwo, szantaż i wymuszenie - 4 filary rodzicielstwa
W idealnym świecie dzieci są słodkie i pachnące. Pilnie słuchają tego, co się do nich mówi i są grzeczne. W prawdziwym świecie jest inaczej. Rodzicu, nie załamuj rąk! Nie jesteś bezbronny. Oto sprawdzone triki działające na nieletnich.
-
Mój syn ma o jeden chromosom za dużo, a mnie brak piątej klepki, ale jesteśmy szczęśliwi
Krystian ma 8 lat i zespół Downa. Ja 43 i zespół Chronicznej Radości Życia. Do ideału nam bardzo daleko, ale w życiu nie chodzi o to żeby być idealnym, tylko o to żeby być szczęśliwym.
-
Droga babciu, drogi dziadku - na odwiedziny wnuków trzeba zasłużyć
Ani miłość, ani szacunek, ani przywiązanie nie biorą się znikąd. Aby być blisko z drugim człowiekiem warto poświęcić mu swój czas i uwagę. Ach, to oczywistość? Otóż nie.
-
O wychowywaniu dziewczynek na grzeczne niunie
Świat pełen jest grzecznych dziewczynek. Grzecznych niuń posłusznie rodzących dzieci, myjących gary, udających orgazmy, siedzących cicho gdy każą i generalnie niemyślących za dużo. Od kiedy urodziłam córkę, codziennie zastanawiam się, czy chcę, by była kolejną grzeczną dziewczynką.
-
Dziecko to też człowiek, więc go nie tresuj (w przeciwieństwie do psa)
Dziecko jest dla mnie przede wszystkim CZŁOWIEKIEM. Mniejszym, ale potrafiącym odróżnić to, co lubi od tego, czego nie lubi. Dlatego nie przekonacie mnie do tego, aby dziecko tresować. Mój dom to ani zoo, ani cyrk.
-
Rzeczy, które warto mówić swoim dzieciom
Bycie dzieckiem to frajda, nie bez powodu jako dorośli zmagamy się z poczuciem pustki po bezpowrotnej utracie tego stanu. Zapominamy przy okazji, że dzieciństwo i dojrzewanie to czas nieustannych prób, porażek, rozczarowań i niepewności. Dlatego warto czasem mówić małym ludziom proste, ale ważne prawdy.
-
Tablet dla dziecka? Pewnie, jeśli chcesz by łatwiej przyswajało wiedzę
Dzieci podobno za dużo siedzą przy ekranach. Przed telewizorami, tabletami i telefonami komórkowymi. Ale to tylko narzędzia, które można wykorzystać głupio lub mądrze - jak nominowana do "nauczycielskiego Nobla" pani pedagog z Olsztyna, która prowadzi inspirującego bloga Tableciaki.
-
Pięć pozytywnych zmian w życiu, które są skutkiem strasznych poranków z dziećmi
Poranek nie jest moją ulubioną porą dnia. Zwłaszcza odkąd muszę na ósmą rano dostarczyć dzieci do instytucji edukacyjnych. A jednak zauważyłam, że są i pozytywy. Pollyanna!
-
Czego bezdzietni nie wiedzą o życiu?
Ludzie bezdzietni nie zdają sobie sprawy z tego, że w towarzystwie dzieci najzwyklejsze rzeczy, których się nie zauważa, nagle stają się RZECZAMI pochłaniającymi energię, uwagę, czas i nerwy. O co mi chodzi? Już tłumaczę.
-
Jak (i o co) pytać, żeby dziecko potrafiło odpowiedzieć
Mnogość zabawek, rozrywek, zajęć dodatkowych, wieczny nadmiar możliwości sprawiają, że chcemy jak najwcześniej nauczyć nasze dzieci wybierać to, co dla nich najlepsze. Czy jednak trzy-, czterolatki powinny i czy umieją podejmować świadome decyzje?
-
Córka nie jest kopią mamy - jak uniknąć porażki wychowawczej
Matka i córka noszą te same ciuchy, dzielą pasje i gusta i zachowują się jak przyjaciółki? Czy urabianie dziecka na swój wzór i podobieństwo to na pewno pomysł na wychowawczy sukces?
-
Jorn Lier Horst: dzieci to świetni czytelnicy kryminałów - są spostrzegawcze i bardzo logicznie myślą
Policjantem został przez przypadek, pisarzem z zamiłowania. W Polsce znany jest przede wszystkim jako autor kryminałów dla dorosłych, w Norwegii - skąd pochodzi - popularność zdobył serią detektywistycznych książek dla młodych czytelników. Zapraszam do spotkania z Jornem Lier Horstem.
-
Moje dzieci stały się politycznymi zakładnikami. Reforma szkolnictwa w praktyce
Dla polityków dobro dziecka nic nie znaczy. Ekipa rządząca wzięła tysiące małoletnich zakładników. Przesuwane z miejsca na miejsce dzieci i ich rodzice służą wykonaniu zadania politycznego, które ma przynieść zyski w krótkiej perspektywie. Jak mam z tej pułapki uwolnić swoich synów?
-
Noworodek z nieodciętą pępowiną i łożyskiem. To kontrowersyjne zdjęcie podzieliło internautów
Fotografię tego noworodka zrobiono chwilę po jego urodzeniu. Jedni są zachwyceni, inni zniesmaczeni. Maluch śpi na łóżku, a z jego pępka odchodzi nieodcięta pępowina ułożona w słowo ?love?. Obok niego leży całe łożysko.
-
Przedszkole pod gołym niebem - sposób na zdrowe dzieci?
Nie tylko pod gołym niebem, ale w ogóle bez ścian, podłogi, współczesnej toalety, lodówki, stołów czy zabawek. Czasem nawet bez stałej siedziby. LEŚNE PRZEDSZKOLA są prawdziwym powrotem do korzeni dzieciństwa. Edukacja plenerowa ma już kilkadziesiąt lat i właśnie powoli wkracza do Polski.
-
"Zimowe szaleństwo? To frajda, ale dla rodziców" [LIST]
Planujecie już zimowe ferie? Poznajcie obserwacje naszej Czytelniczki, zanim zaczniecie uszczęśliwiać własne maluchy nieco na siłę. Może nie każdy chce być sportowcem?
-
Przedszkole pod gołym niebem - sposób na zdrowe dzieci?
Nie tylko pod gołym niebem, ale w ogóle bez ścian, podłogi, współczesnej toalety, lodówki, stołów czy zabawek. Czasem nawet bez stałej siedziby. LEŚNE PRZEDSZKOLA są prawdziwym powrotem do korzeni dzieciństwa. Edukacja plenerowa ma już kilkadziesiąt lat i właśnie powoli wkracza do Polski.
-
"Mam 25 lat, troje dzieci, jestem aspołeczna i wiecie co? Jestem szczęśliwa!" [LIST]
"Społeczeństwo jawi mi się jako stado baranów. Nie znam pojęcia tabu. Podobno nie mam wstydu. Jestem aspołeczna". Czytelniczka prezentuje swój sposób postrzegania świata, zastanawiając się jednocześnie, czy jej dzieci będą do niej podobne?
-
40 to nowe 20: oddać dziecko do żłobka?!
Czy warto siedzieć na macierzyńskim i wychowawczym, ile się da? Czy może trzeba jak najszybciej wracać do pracy? Kobiety w różnym wieku mają bardzo różne podejście do sprawy...
-
Zaniechanie - jeden z najpoważniejszych życiowych błędów [LIST]
"Zastanawiam się, jak inteligentne, wrażliwe kobiety mogą odwracać głowy, gdy widzą jak obok nich dzieje się komuś krzywda". Nasza Czytelniczka namawia do tego, by porzucić apatię. Chociażby dla dobra tych, którzy nie mają dość siły, aby o siebie walczyć.
-
Mamo, zawsze będę twoim dzieckiem, ale daj mi już spokój!
Trudno jest być dzieckiem swoich rodziców. Ale jeszcze większe wyzwanie, to być rodzicem swoich dzieci. Zwłaszcza kiedy dorastają i na horyzoncie pojawia się przerażająca wizja opuszczenia gniazdka. Jak poukładać sobie z nimi relacje, żeby nie unikały rozmów ze mną, gdy już pierzchną w świat?
-
Idealne święta? Nie są możliwe bez...
Udana Gwiazdka sama się nie urządzi. Rzeczy, które kiedyś tworzyły dla mnie święta, dziś schodzą na dalszy plan. Wiem, każdy ma swoją listę. Każda lista zmienia się przez lata. Co jest dla mnie ważne dziś?