podsumowanie 2013

 • Długo i nudno o Davidzie Bowie z okazji jego 67. urodzin [WIDEO]
 • Podsumowania, czyli to co tygryski lubią. Najbardziej.

  Podsumowania, czyli to co tygryski lubią. Najbardziej.

  "Koniec roku, czyli czas na podsumowania. Tutaj podsumowanie prostej, cichej, ale i wiernej czytelniczki. Wszystkiego dobrego w Nowym Roku!" - tak napisała Marta i chyba nic dodać, nic ująć.

  Nadesłane do Redakcji
 • Mój filmowy rok 2013 - na czym ryczałam, kiedy się bałam i kogo pokochałam całym serduszkiem
 • To był Rok Focha! Nasze prywatne, subiektywne rozliczenie plusów i minusów

  To był Rok Focha! Nasze prywatne, subiektywne rozliczenie plusów i minusów

  Foch ruszył z kopyta wiosną. Rednacz wraz z zespołem fantastycznych piszących pań i dobrego duszka redakcyjnego (pozdrowienia Magdaleno!) stworzyły nową jakość w internetach. I ja się stałam pół roku później częścią tego wszystkiego (chlip szczęśliwy), co mi dało niezłego kopa. Rok 2013 się kończy, każda szanująca się kobieta postanawia dokonać podsumowania.

  Gosia
 • Trzy po trzy: dobre strony internetu (tam traciłyśmy czas w 2013 roku)

  Trzy po trzy: dobre strony internetu (tam traciłyśmy czas w 2013 roku)

  Sieć pełna jest śmieci, bzdur i bezsensownych pochłaniaczy czasu. Na szczęście można w niej znaleźć także krynice wiedzy, źródełka inspiracji i fontanny rozrywki. Oto nasz subiektywny przewodnik po bezdrożach internetów - gdzie zaglądałyśmy najczęściej w minionym roku?

  Kasia
 • PODSUMOWANIE 2013: Nasze ulubione fochowe odzywki

  PODSUMOWANIE 2013: Nasze ulubione fochowe odzywki

  Jeśli pamiętacie filmiki wideo z Kamilem Durczokiem komentującym czystość stołu, wiecie już, że dziennikarze przeklinają gorzej niż szewcy. Soczyste mięso to nasz chleb powszedni, ale my w Fochu robimy to nieco inaczej, mamy bowiem swój zestaw najróżniejszych odzywek, nie zawsze wulgarnych, ale wiele znaczących. Mamy też swoje kody i szyfry, które mają zmylić nieprzyjaciela. Skoro jednak znamy się długo, postanowiłyśmy się z Wami podzielić naszymi powiedzonkami.

  Dominika
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli w 2013

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli w 2013

  Podsumowania zawsze robię kulawo i ilekroć siadam z ołówkiem, aby dokonać samorozliczenia - wychodzi mi, że winna, nie ma i w ogóle manko. Ale innych, ooo, innych podsumowuję bez drgnienia paluszka na kalkulatorze, sprawnie i nie wahając się. Było, owszem, w roku 2013 parę wypowiedzi i zjawisk, które wywołały u mnie opad szczęki. Czasem z zachwytu, czasem wręcz przeciwnie. Pozwólcie, że dokonam subiektywnego wyboru faworytów, po jednym z każdego przeglądu. Wybór zwycięzcy pozostawiam Wam.

  Aleksandra
 • PODSUMOWANIE 2013: Dziewczyny z muzycznego kalendarza

  PODSUMOWANIE 2013: Dziewczyny z muzycznego kalendarza

  Do tańca, do płaczu, do zakochania się i do zachwycenia się, mam też cichą nadzieje, że do odkrycia i polubienia. Oto kilkanaście kobiet, które w 2013 roku zaznaczyły swoją obecność na scenie albumami i innymi breweriami. Nie wszystkie kocham, ale uważam, że każda jest warta uwagi. Bierzcie więc, czytajcie i zasłuchujcie się.

  Dominika
 • 2013 był dla mnie rokiem osobistych sukcesów

  2013 był dla mnie rokiem osobistych sukcesów

  Pomyślałam, że fajnie przygotować tekst o tym czego dokonałyśmy i czego nie udało nam się zrobić w bieżącym roku. Pomysł fajny, ale niestety gorzej już z jego realizacją. Po prostu brakuje dziewczynom (prawie wszystkim) czasu na spisanie mi swoich dokonań. Mam natomiast nadzieję, że panie dopiszą się nawet w kilku słowach w komentarzach pod tekstem.

  Miss Olgu
 • Mój prywatny Olimp - ulubieni bohaterowie seriali 2013

  Mój prywatny Olimp - ulubieni bohaterowie seriali 2013

  Wiadomo, MOI ulubieni. Wiadomo, każdemu z nas serce drga na inny widok. Wiadomo, subiektywizm nie istnieje. Wiadomo, pokłócimy się o rangę, wymiar, rolę i wyraz. Wiadomo, o gustach nieładnie dyskutować. A jednak. Wyzywam Was.

  Aleksandra
 • Rozczarowania i zachwyty, czyli cały rok serialożercy

  Rozczarowania i zachwyty, czyli cały rok serialożercy

  W życiu każdego prostego zjadacza popkultury przychodzi taka chwila, gdy musi dokonać rachunku sumienia i przyznać, że te pochłaniane bez umiaru odcineczki seriali nie zawsze były pierwszej świeżości. Na szczęście ten rok wypada naprawdę nieźle: ilość totalnych rozczarowań jest mniejsza od ilości totalnych zachwytów. A chyba o to chodzi, nie tylko w konsumpcji seriali.

  Kasia
 • Subiektywne podsumowanie - 2013 w memach i na Instagramach gwiazd (DUŻO ZDJĘĆ)
 • Piosenki, przy których skakałam lub płakałam w 2013 roku

  Piosenki, przy których skakałam lub płakałam w 2013 roku

  Poprosić mnie o zrobienie subiektywnego muzycznego podsumowania roku, to jak dać dziecku zapałki i benzynę - ryzyko, że przez godzinkę będziecie słuchać trzasku płomieni i Davida Bowie jest bardzo duże. Ale nie lękajcie się - opanowałam swe naturalne skłonności do monomanii, zaś redakcja szykuje jeszcze inne zestawienia. A ja dziś zapraszam do odsłuchania osobistej playlisty, którą zatytułowałam "Skacz i płacz z RedNacz".

  Kasia
 • Szczęśliwa 13 - wybór najlepszych tegorocznych książek dla dzieci

  Szczęśliwa 13 - wybór najlepszych tegorocznych książek dla dzieci

  Zadanie wydawało się banalne: opisać najlepsze książki i komiksy dla dzieci wydane w mijającym roku. Urobiłam się jak koń. Nie przy pisaniu. Przy wyborze. W dodatku odbyłam kilka kłótni z kluczowymi testerami, osobistymi dziećmi - córką lat prawie pięć i synem gimnazjalistą. Uwzględniłam też zdanie moich rodziców, czyli dziadków czytających Klarze. Wbrew pozorom, zła książka dla dziecka, może wykończyć czytającego dorosłego.

  Ania Oka
 • Subiektywny ranking najlepszych kosmetyków 2013 roku

  Subiektywny ranking najlepszych kosmetyków 2013 roku

  To nie będzie lista wymarzonych prezentów gwiazdkowych. Jesteś już duża i dobrze wiesz, że wkrótce zacznie się czas wyprzedaży. Teraz Mikołaj może wręczyć ci cokolwiek albo talon na prezent, który zrealizujesz w odpowiednim czasie samodzielnie. Podpowiem, na co warto polować, gdy wreszcie zaczną się obniżki, a co warto kupować zawsze. 

  Monika Muraviova
Więcej o:

podsumowanie 2013

 • PODSUMOWANIE 2013: Dziewczyny z muzycznego kalendarza

  Styczeń z Kim Gordon Body/Head "Coming Apart" (wyd. Matador) Kim Gordon, fot. Walter Wlodarczyk (blog.walterwlodarczyk.com) Bo tak. Wiem, że płyta jej nowego projektu Body/Head ukazała się dopiero jesienią 2013 roku, ale umówmy się, została nagrana zimową porą, a z całym tym brudem, szumem,

 • PODSUMOWANIE 2013: Nasze ulubione fochowe odzywki

  Konie zaprzężone To nasza pierwsza odzywka, przyniosła ją Miss Olgu. Na pochodzenie tejże Olgu spuszcza zasłonę milczenia, ale ja tu czuję silny dworski, a już na pewno dziadowski, bo podchodzący od dziadka i babci rodowód. Cóż ono oznacza? Mówiąc pokrótce wypier#$@laj, z tym, że znacznie bardziej