prawa cz³owieka

  • Mia³a 14 lat, gdy zosta³a wydana za m±¿. Obecnie sama opiekuje siê 8 dzieci. 'Moje ¿ycie nie jest dobre'
  • 'Nigdy siê nie ukrywa³y¶my, outujê siê pani z warzywniaka, mówiê kurierowi, ¿e paczkê odbierze ¿ona'
  • Gwatemala zaostrzy kary za aborcjê? Kobietom mo¿e groziæ nawet 25 lat wiêzienia
  • 'Nie jestem strachliwa, ale kiedy rozmawiam o aborcji, to zastanawiam siê, co ryzykujê'

    "Nie jestem strachliwa, ale kiedy rozmawiam o aborcji, to zastanawiam siê, co ryzykujê"

    - Na szczê¶cie na razie mogê o seksie i seksualno¶ci swobodnie rozmawiaæ. Chocia¿ ta swoboda te¿ jest ograniczona, bo szko³y s± zastraszane przez kuratorów, ¿e je¿eli bêd± wpuszczaæ do szko³y organizacje pozarz±dowe - a tak± jest wspó³prowadzony przeze mnie Spunk - które zajmuj± siê czym¶, co nie jest po linii z obecn± w³adz±, to bêd± mia³y k³opoty - rozmawiamy z Aleksandr± Dulas, edukatork± seksualna i terapeutk± o tym, co siê zmieni³o od wyroku TK z 2020 roku.

    Aga Kozak
  • Dark Fairy: W Polsce klienci dzwoni± g³ównie, jak siê upij± i im siê 'zachce'. My tak nie pracujemy [ÓSMY DZIEÑ MIESI¡CA]

    Dark Fairy: W Polsce klienci dzwoni± g³ównie, jak siê upij± i im siê "zachce". My tak nie pracujemy [ÓSMY DZIEÑ MIESI¡CA]

    - Za granic± jest normalne, ¿e do dominy siê umawia na wizytê parê dni wcze¶niej. W Polsce klienci dzwoni± g³ównie, jak siê upij± i im siê "zachce". Niewyedukowani klienci potrafi± nawet zadzwoniæ o drugiej w nocy, ¿e bêd± za pó³ godziny. My tak nie pracujemy. To koszmarny brak znajomo¶ci zasad, elegancji i brak szacunku do naszej pracy oraz nas jako ludzi - mówi Dominika Kruszewska aka Dark Fairy, domina i aktywistka, która dzia³a na rzecz praw osób pracuj±cych seksualnie w Polsce.

    Aga Kozak
  • Statystyki nie pozostawiaj± w±tpliwo¶ci. Przemoc ze wzglêdu na p³eæ, w tym domowa, pozostaje codzienno¶ci± wielu kobiet w Polsce
  • Gdy powiesz w Polsce 'jestem striptizerk±', musisz siê liczyæ z ró¿nymi komentarzami, a w UK us³yszysz 'no ok, i co?'

    Gdy powiesz w Polsce "jestem striptizerk±", musisz siê liczyæ z ró¿nymi komentarzami, a w UK us³yszysz "no ok, i co?"

    - W stanowisku niektórych feministek wybrzmiewa patriarchat. Mówi± bowiem, ¿e skoro kobiety siêgaj± po seksualno¶æ, by zyskaæ pieni±dze czy w³adzê, to w jaki¶ sposób siê poni¿aj±. Jakby to, ¿e ja zarabiaj±c pieni±dze, rozbiorê siê z w³asnej woli przed mê¿czyzn± oznacza³o, ¿e ja siebie nie szanujê. To dziwna definicja szacunku: kobieta, która siê szanuje, siê zakrywa, a nie zarz±dza swoj± seksualno¶ci± swobodnie, zgodnie ze swoj± wol± - mówi Sonia Nowak, pracownica seksualna, aktywistka i perfomerka.

    Aga Kozak
  • Podanie jej termoforu, przyniesienie ciep³ej herbaty, potrzymanie za rêkê - nie podlega karze

    Podanie jej termoforu, przyniesienie ciep³ej herbaty, potrzymanie za rêkê - nie podlega karze

    - M³odzi pytaj± nas o aborcjê w kontek¶cie swojej przysz³o¶ci. Martwi± siê o to, jaki bêdzie kraj, w którym przyjdzie im ¿yæ. Jakie bêd± mieli opcje planowania swojej doros³o¶ci, zwi±zków, ewentualnej rodziny. Padaj± pytania, czy antykoncepcja bêdzie zakazana. Co z opiek± podczas porodu? Czy bêdê mieæ jaki¶ wybór? - mówi Basia Baran, seksuolo¿ka Fundacji SEXEDpl.

    Aga Kozak
  • Barbarzyñstwo wobec kobiet wci±¿ trwa. Test dziewictwa gwarantem czysto¶ci?

    Barbarzyñstwo wobec kobiet wci±¿ trwa. Test dziewictwa gwarantem czysto¶ci?

    We Francji co trzeci lekarz w ubieg³ym roku zosta³ poproszony o wystawienie certyfikatu dziewictwa. W Wielkiej Brytanii w wyniku ¶ledztwa BBC zlokalizowa³o 21 klinik, które zajmuj± siê przywracaniem b³ony dziewiczej i wypisuj± stosowne za¶wiadczenia. W Indonezji warunkiem przyjêcia kobiety do s³u¿by jest zdanie "testu dwóch palców", a w Afganistanie za seks przedma³¿eñski grozi nawet 15 lat wiêzienia. Od lat organizacje humanitarne bij± na alarm i sprzeciwiaj± siê podobnym praktykom. Walkê z ekstremizmem islamskim chce podj±æ równie¿ Francja, która og³osi³a, ¿e pracuje nad zmian± prawa. Macron chce wprowadziæ kary wiêzienia i grzywny dla lekarzy.

    Urszula Abucewicz
  • 'Nigdy w Polsce nie by³o wielkiej debaty o prawach kobiet. Wiêc ³atwo teraz te prawa odebraæ'

    "Nigdy w Polsce nie by³o wielkiej debaty o prawach kobiet. Wiêc ³atwo teraz te prawa odebraæ"

    - 21 lat pracujê w obszarze praw kobiet i z moich obserwacji wynika, ¿e mê¿czy¼ni politycy albo wol± kopaæ pi³kê z innymi mê¿czyznami, albo, jak ju¿ rozmawiaj± o prawach kobiet, to o tym, jak je odebraæ - rozmawiamy z Sylwi± Spurek, pos³ank± do Parlamentu Europejskiego, autork± pierwszego projektu ustawy o przeciwdzia³aniu przemocy w rodzinie oraz politologiem, partnerem Sylwii, Marcinem Anaszewiczem.

    Aga Kozak
Wiêcej o:

prawa cz³owieka