żałoba

 • Doktor weterynarii: Pamiętam każdą eutanazję, każdego zwierzaka

  Doktor weterynarii: Pamiętam każdą eutanazję, każdego zwierzaka

  - Oczywiście, że nadal istnieją miejsca, w których psy trzyma się na łańcuchach. Ale w ostatnich latach bardzo zmieniła się nasza mentalność i świadomość w stosunku do zwierząt. Teraz, w większości przypadków, pies i kot to prawowici członkowie rodziny. Dostają prezenty na gwiazdkę, torty na urodziny, mają swoje kąciki zabaw. To ogromny przeskok w bardzo krótkim czasie - mówi dr wet. Paweł Kucharski. Z doktorem weterynarii i trenerką Martą Grądzik porozmawialiśmy o grzechach opiekunów, bezinteresownej miłości i odchodzeniu czworonożnych przyjaciół.

  Ewa Walas
 • Tomasz Raczek o żałobie po śmierci psa. 'Mówiąc o Dropsiu, cały czas w środku się trzęsę'
 • To najbardziej ekologiczna metoda pochówku zmarłych. W Polsce jest nielegalna

  To najbardziej ekologiczna metoda pochówku zmarłych. W Polsce jest nielegalna

  Metodą tą jest kompostowanie ciał po śmierci. Jak donosił w we wrześniu 2022 r. "The Guardian", ten rodzaj pochówku został dozwolony już w piątym stanie USA. Władze Kalifornii zezwoliły na kompostowanie zwłok, które - jak podkreślają ekolodzy i naukowcy - jest najbardziej ekologicznym rozwiązaniem ze wszystkich obecnie dostępnych.

  JHZ
 • Nieuprawniona żałoba. 'Śmierć swojego psa przeżywał bardziej, niż matki'

  Nieuprawniona żałoba. "Śmierć swojego psa przeżywał bardziej, niż matki"

  - Grób swojego kota odwiedzała w święto zmarłych. Kiedyś poszła tam z partnerem, zabrali ze sobą brandy i wodę z oliwek, bo kot bardzo lubił oliwki. Wylali ją na grób i wypili za niego - opowiada mi Małgorzata Roeske. Żałobie po śmierci zwierząt poświęciła swoją pracę doktorską.

  Ewa Walas
 • Jak się ubrać na pogrzeb? Są trzy zasady, których warto przestrzegać

  Jak się ubrać na pogrzeb? Są trzy zasady, których warto przestrzegać

  Ubranie na pogrzebie to niewątpliwie ważny element, na który zwraca się uwagę podczas ceremonii. Sytuacja, jaką jest odejście bliskiej osoby, niesie ze sobą wiele smutku i tęsknoty, co jest w Polsce wyrażane za pośrednictwem czarnego ubrania - niezmiennie kojarzonego ze śmiercią. Czy jednak wyłącznie ubiór w tym kolorze jest właściwym na pogrzeb? Z nami dowiesz się, jakie ubrania będą odpowiednie.

  Marta Blada
 • W Warszawie stanie budka telefoniczna do rozmów... ze zmarłymi. 'Jest dla tych, którzy nie zdążyli się pożegnać'

  W Warszawie stanie budka telefoniczna do rozmów... ze zmarłymi. "Jest dla tych, którzy nie zdążyli się pożegnać"

  - Telefon na wietrze ma pomóc wszystkim tym, którzy chcieliby ze zmarłymi bliskimi porozmawiać, ale nie znają sposobu ani formy na takie rozmowy. Jest dla tych, którzy nie zdążyli się pożegnać - wyjaśnia pisarka Katarzyna Boni, pomysłodawczyni "telefonu na wietrze". Proponowane przez nią rozwiązanie ma pomóc przeżyć żałobę i ukoić ból po stracie bliskiej osoby.

  pp
 • 'W pierwszych tygodniach po śmierci żony życie nabrało rażącej lekkości'

  "W pierwszych tygodniach po śmierci żony życie nabrało rażącej lekkości"

  Huragan śmiertelnej choroby niszczy nie tylko chorych, ale też wszystkich zdrowych i wszystko na swojej drodze - pisze Josh Williams w epilogu książki "Do ostatnich dni" swojej zmarłej żony Julie Yip-Williams. - Było tak źle, że każde z nas groziło odejściem w różnych momentach. Padło słowo "rozwód". Powiedzieliśmy sobie okropne rzeczy - wspomina wdowiec.

  Josh Williams
 • Kiedy umiera gwiazda, czyli kilka słów o żałobie fana
 • Żałoba na opak. Historia o kontrolowanym szaleństwie

  Śmierć ważnej dla nas osoby to temat, z którym zmierzy się każdy. W tym jesteśmy wszyscy równi. Ale każdy przeżywa to zupełnie inaczej. Napisała do nas wdowa, która nie zamierza przechodzić tradycyjnej żałoby. Ku lekkiemu oburzeniu rodziny, sąsiadów, a może nawet Waszemu.

  Nadesłane do Redakcji
Więcej o:

żałoba