ósmy dzień miesiąca

  • Minęły trzy lata. A my piszemy o równouprawnieniu na co dzień [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
  • 'Czego ryczysz, bekso?', 'proszę się ogarnąć'. Rodzić po ludzku, ale nie w Polsce [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Czego ryczysz, bekso?", "proszę się ogarnąć". Rodzić po ludzku, ale nie w Polsce [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Słabo rodzisz", "nie pani pierwsza, nie ostatnia", "nawet z takich małych piersi cieknie mleko" - to słowa, które wciąż padają na salach porodowych w Polsce. Pandemia przyniosła nowe problemy w opiece okołoporodowej - odczuwalne i przez pacjentki, i przez personel. Niektóre położne o realiach pracy mówią wprost: "Nie ma żadnych procedur, wszystkie byłyśmy chore", "to jest nie do opisania".

    Katarzyna Nowak
  • Ginekolog: Politycy udają, że niby nic nie wiedzą, niech kobiety sobie radzą [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Ginekolog: Politycy udają, że niby nic nie wiedzą, niech kobiety sobie radzą [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Stowarzyszenia od początku ostrzegały, że skutki orzeczenia TK ws. aborcji będą tragiczne. Temat powrócił z całą mocą niemal rok później, gdy poinformowano o śmierci 30-letniej Izabeli. - U nas na piedestale stawia się płód z wadami, a gdzie tam kobieta, gdzie tam jej dzieci i cała rodzina. Politycy mówią, żeby nie wykorzystywać tej sprawy do celów politycznych. Że ustawa jest niby dobra. Że się zdarzyło, bo się zdarza. A mogłoby się po prostu nie zdarzać. I ja się boję, że to nie skończy się na tym jednym przypadku - mówi w rozmowie z Gazeta.pl lekarz ginekolog.

    Natalia Pacholczyk
  • 'Strach jest duży', 'Pytają: czy mąż może jechać ze mną?'. Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Strach jest duży", "Pytają: czy mąż może jechać ze mną?". Polska rok po wyroku TK [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    - Psychiatra rzeczywiście może wypisać zaświadczenie o stanie zdrowia, ale ostatecznie o wykonaniu aborcji decyduje ginekolog - mówi w rozmowie z Gazeta.pl Natalia Broniarczyk, współzałożycielka Aborcyjnego Dream Teamu. Nie wszyscy uprawnieni lekarze chcą wystawiać takie zaświadczenia, wielu nie chce ich respektować. Ale z pomocą przychodzą organizacje takie jak Federacja Na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. - Warto zwrócić się do nas, do Federacji. My na co dzień koordynujemy pomoc i kontaktujemy pacjentki z lekarzami, którzy oceniają, jak kontynuowanie ciąży z nieodwracalnymi wadami płodu wpływa na jej zdrowie psychiczne. I wskazujemy szpitale, które respektują zaświadczenia - mówi prawniczka Federacji, Kamila Ferenc.

    Katarzyna Nowak
  • 'Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam'. Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Muszę spalić wszystko, co osiągnęłam". Afgańskim kobietom zawalił się świat [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Były prokuratorkami, sędziami, policjantkami, wykładowczyniami, dziennikarkami i krykiecistkami. Gdy tylko im to umożliwiono, w 2001 roku tłumnie poszły na studia. Po dojściu talibów do władzy afgańskim kobietom ponownie zawalił się świat. Z kraju docierają kolejne relacje o szkołach i uniwersytetach, które zamykają swoje drzwi dla dziewcząt. Kobietom nakazano siedzenie w domach. Niektóre - ryzykując życiem - wychodzą na ulice, by zaprotestować. - Musimy walczyć o nasze prawa - mówią.

    Katarzyna Nowak
  • Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma 'szukać patyka w parku' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Mobbing i molestowanie w armii. Usłyszała, że ma "szukać patyka w parku" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Katarzyna Kozłowska mówi, że armia dała jej siłę. Po ponad 20 latach służby podjęła jednak trudną decyzję, żeby odejść z wojska. Dziś jako prezeska fundacji #SayStop pomaga osobom, które doświadczyły w służbach mundurowych mobbingu i molestowania seksualnego. - Boli mnie to, że wiele kobiet umywa ręce i odpowiada często pytaniem: A nas to dotyczy? Czy to coś zmieni? I wtedy rośnie we mnie gniew, że kobieta kobiecie potrafi tak odpowiedzieć, że zamyka się na problemy innych, jakby nie wiedziała, że w piekle jest specjalne miejsce dla kobiet, które sobie nie pomagają - opowiada Kozłowska.

    Urszula Abucewicz
  • 'Kto pierwszy wyszedł na ulice? Queery i seksworkerki. Bo my wiemy, jak to jest nie mieć pełni praw' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Kto pierwszy wyszedł na ulice? Queery i seksworkerki. Bo my wiemy, jak to jest nie mieć pełni praw" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    - Nagonka za strony prawicy jest oczywista, ale kiedy ci, którzy powinni być sojusznikami, też są przeciw tobie, może wysiąść psychika - mówi Ali, osoba niebinarna i aktywistyczna. Wtóruje jej Ola Kluczyk, pracownica seksualna. Opowiadają, jak ich problemy są wymazywane z przestrzeni publicznej i dlaczego nawet w lewicowych środowiskach spotykają się z niezrozumieniem i wykluczeniem.

    Karolina Rogaska
  • Media zawiodły Britney Spears, Taylor Swift, Meghan Markle. I należą im się przeprosiny [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Media zawiodły Britney Spears, Taylor Swift, Meghan Markle. I należą im się przeprosiny [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Media powinny ją przeprosić - to jedna z opinii, która najczęściej pojawiały się po premierze filmu dokumentalnego o Britney Spears. I nie tylko ją. Tabloidy zwłaszcza, ale również magazyny opiniotwórcze przez lata krytykowały, śledziły, zawstydzały, oceniały i poddawały ostracyzmowi wiele znanych kobiet. W oddali jawi się jednak zmierzch tych czasów.

    Wiktoria Beczek
  • W Polsce klienci dzwonią głównie, jak się upiją i im się 'zachce'. My tak nie pracujemy [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    W Polsce klienci dzwonią głównie, jak się upiją i im się "zachce". My tak nie pracujemy [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    - Za granicą jest normalne, że do dominy się umawia na wizytę parę dni wcześniej. W Polsce klienci dzwonią głównie, jak się upiją i im się "zachce". Niewyedukowani klienci potrafią nawet zadzwonić o drugiej w nocy, że będą za pół godziny. My tak nie pracujemy. To koszmarny brak znajomości zasad, elegancji i brak szacunku do naszej pracy oraz nas jako ludzi - mówi Magda* - domina i aktywistka, która działa na rzecz praw osób pracujących seksualnie w Polsce.

    Aga Kozak
  • Ks. Monika Zuber: Skończyłam teologię i na studiach nie usłyszałam prawie o żadnej kobiecie z historii Kościoła [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
  • Gwałt, a po nim kolejna trauma. 'Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Gwałt, a po nim kolejna trauma. "Boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Rocznie w Polsce dochodzi do dwóch lub trzech legalnych aborcji ciąży powstałych w wyniku gwałtu. Tymczasem organizacje kobiece informują, że rocznie dochodzi do ok. 30 tys. gwałtów, a to znaczy, że niechcianych ciąż jest znacznie więcej. - Proszę sobie wyobrazić, co może czuć taka kobieta. Nie dość, że jest przerażona, nie dość, że musi sobie poradzić z ciążą po gwałcie, to jeszcze boi się, że będzie musiała urodzić dziecko gwałciciela. A państwo jej nie pomaga, tylko chce, żeby była wtórnie wiktymizowana, przechodziła przez całe piekło procedur prawnych, żeby dać sobie szansę na przerwanie ciąży w szpitalu, bezpiecznie - mówi w rozmowie z Kobieta Gazeta.pl Kamila Ferenc z Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny.

    Urszula Abucewicz
  • Tylko kilka proc. ulic ma nazwy na cześć kobiet. Niektórzy wciąż boją się 'scenariusza z Seksmisji' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Tylko kilka proc. ulic ma nazwy na cześć kobiet. Niektórzy wciąż boją się "scenariusza z Seksmisji" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    W Polsce kobiety wciąż są bardzo słabo widoczne w przestrzeni miejskiej - w każdym mieście średnio tylko kilka procent ulic nosi nazwy na ich cześć, a zwiększenie liczby patronek to procedura bardzo żmudna. Widać jednak zmiany. Na fali Strajku Kobiet w wielu miastach powstają ronda Praw Kobiet, popularność zyskują także inicjatywy mające wprowadzić swojego rodzaju parytety w nadawaniu ulicom nowych patronatów. Nie chodzi o przedkładanie płci nad zasługi, a o docenienie kobiet, które w przestrzeni publicznej przez setki lat zaistnieć zwyczajnie nie mogły. Skąd tak mało patronek?

    Katarzyna Nowak
  • Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Zakaz aborcji to nie tylko problem kobiet [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Zakaz aborcji - choć może się tak wydawać - dotyczy nie tylko kobiet. Brak możliwości przerwania ciąży to problem wszystkich osób z macicami, a więc też wielu trans mężczyzn i osób niebinarnych. Tymczasem część z nich, gdy upomina się o inkluzywność, słyszy, że szkodzi protestom przeciwko decyzji Trybunału Konstytucyjnego. - Wymazując osoby trans i niebinarne z dyskusji o aborcji, tylko pogłębiacie naszą samotność - argumentują.

    Wiktoria Beczek
  • 'Kaczyński powtarzał, że musimy bronić Polski. No i wyszłyśmy jej bronić' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Kaczyński powtarzał, że musimy bronić Polski. No i wyszłyśmy jej bronić" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    - Wierzę mocno w to, że kiedyś uda się nam wywalczyć taką Polskę, w której każdy czułby się bezpiecznie. Nigdy natomiast nie będę w stanie zrozumieć tego, co kierowało tymi, którzy są za to odpowiedzialni - mówi 16-letnia Natalia. - Jestem w ciąży i czas decyzji Trybunału zbiegł się z czasem wykonywania przeze mnie badań prenatalnych i oczekiwania na wyniki. To był koszmar - dodaje Marta. Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji sprawiło, że na ulice polskich miast wyszły tysiące Polek. I nie składają broni, choć po raz kolejny władza chce udawać, że ich nie słyszy.

    Katarzyna Nowak
  • Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? 'To moja zbroja' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Szpilki. Symbol opresji czy kobiecości? "To moja zbroja" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Nie boję się wysokości, widziałaś moje buty?" - mówiła Carrie Bradshaw, bohaterka serialu "Seks w wielkim mieście", dla której szpilki na ekstremalnym obcasie od Manolo Blahnika były nie tylko przedmiotem pożądania, lecz także narzędziem do tego, aby "każdy krok był przyjemnością". Bo przecież "każda z nas powinna mieć wyjątkowe buty, żeby radośniej kroczyć przez życie". Ostatnio szpilki znów rozgrzały publiczną debatę. Czy są symbolem kobiecości? Dodają pewności siebie? A może są symbolem opresji?

    Urszula Abucewicz
  • Latem standardy narzucane kobietom są szczególnie wysokie. A ilu mężczyzn panikuje w maju, że nie zdąży zrobić 'kąpielówki body'? [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
  • 'Brudy pierzcie w domu'. Co przeszkadza prawicy w konwencji stambulskiej? [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    "Brudy pierzcie w domu". Co przeszkadza prawicy w konwencji stambulskiej? [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    W lipcu przedstawiciele rządu poinformowali, że rozważają wypowiedzenie konwencji stambulskiej - międzynarodowego dokumentu, w którym spisano zasady przeciwdziałania przemocy wobec kobiet. Minister Zbigniew Ziobro stwierdził, że dokument "uderza w tradycyjne wartości" i zagraża rodzinie, a poseł Kamil Bortniczuk - że konwencja "jest dla dziczy". Co polskiej prawicy przeszkadza w dokumencie i dlaczego część polityków chciałaby, żeby w Polsce "brudy prano w domu"?

    Katarzyna Nowak
  • Piekło kobiet tuż za rogiem. Teksty sprzed niemal stu lat są aż za bardzo aktualne

    Piekło kobiet tuż za rogiem. Teksty sprzed niemal stu lat są aż za bardzo aktualne

    Feministki niestrudzenie powtarzają, że od lat dziewięćdziesiątych w dziedzinie praw reprodukcyjnych w Polsce kręcimy się w miejscu. Krok do przodu, dwa do tyłu, mobilizacja, protest i znowu mały krok w przód. Ostatnio wokół tematu prawa do aborcji napięcie znowu znacząco wzrosło. Dostęp do legalnego przerywania ciąży - i tak ograniczony do trzech zapisanych w ustawie przypadków - jest w naszym kraju coraz bardziej zagrożony.

    Dominika Buczak
  • 'Dziś rano zwolniłam dziewczynę. Nie mam z czego płacić ludziom. Nie odważyłam się do niej zadzwonić' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]
  • To już rok od ostatniego 'Twojego Weekendu' [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    To już rok od ostatniego "Twojego Weekendu" [ÓSMY DZIEŃ MIESIĄCA]

    Ponad rok temu kupiliśmy i symbolicznie zamknęliśmy "Twój Weekend". Chcieliśmy pokazać, że najwyższy czas skończyć z narracją uprzedmiotawiającą kobiety. Dziś pytamy bohaterki naszego projektu - a jest ich naprawdę wiele! - o najważniejsze dla nich wydarzenia ostatnich 12 miesięcy i to, co się zmieniło w sytuacji kobiet od marca ubiegłego roku.

    Bożena Kowalkowska / redakcja Gazeta.pl
Więcej o:

ósmy dzień miesiąca