wiedza

 • Jak wygląda dorosłość? Nie tak, jak to sobie wyobrażałam
 • Mózg, głupcze! Profesor Vetulani o cesarkach i tym, że marihuana jest bezpieczniejsza od orzeszków
 • Dlaczego słowo 'feminizm' staje mi w gardle

  Dlaczego słowo "feminizm" staje mi w gardle

  "Staje w mi w gardle feminizm, który jest głośny, ale który nie dociera do uszu najważniejszych" - pisze Czytelniczka. Według niej, ważniejsze niż walka o równouprawnienie, jest dotarcie do młodych dziewcząt.

  Nadesłane do Redakcji
 • Przesadzasz z używkami, chodzisz późno spać i denerwują cię drobne hałasy? Musisz być geniuszem...
 • Mamy prawo nie wiedzieć - to nie wstyd

  Mamy prawo nie wiedzieć - to nie wstyd

  Każdy z nas wszystko wie i ma patent na wszystko. Przy wszelkich okazjach wielkich dyskusji (zwłaszcza internetowych) wychodzi, że każdy jest specjalistą od ekonomii, polityki, glutenu czy kampanii prezydenckich. No i zna się też na kulturze, zwłaszcza tej najwyższej. Czy faktycznie?

  Gosia Tchorzewska
 • Mariusz Urbanek: 'Kiedyś za granicą mówiło się: to dobry matematyk, z pewnością Polak'

  Mariusz Urbanek: "Kiedyś za granicą mówiło się: to dobry matematyk, z pewnością Polak"

  Spotykali się w kawiarniach i piwiarniach, a przełomowe obliczenia matematyczne zapisywali na blatach stolików. Najwybitniejszy z nich ledwo został profesorem, bo nie widział powodu, by pisać prace i naginać się do akademickich norm. Inny został współtwórcą bomby atomowej. Stefan Banach, Hugo Steinhaus, Stanisław Ulam, Stanisław Mazur. O ich burzliwych losach opowiada biograf Mariusz Urbanek, autor książki "Genialni. Lwowska Szkoła Matematyczna".

  Natalia Sosin
 • Rodzicu! Ratuj planetę, bo skończymy jak w 'Mad Maksie'

  Rodzicu! Ratuj planetę, bo skończymy jak w "Mad Maksie"

  W ?Science? ukazał się raport na temat tzw. planetarnych granic - obszarów, w których trzeba uważać, żeby nie zdestabilizować warunków panujących na Ziemi. Jeśli chcemy zapewnić dzieciom życie w warunkach zbliżonych do tych jakie znamy, musimy zmierzyć się z problemem, działać!

  Joanna Sanecka
 • Paprotka na kontuarze. O roślinności społecznej i schronisku dla niechcianych roślin
 • A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę twórców 'Sondy'

  A teraz proszę mi nie przeszkadzać, bo czczę twórców "Sondy"

  Dziś przypada 25. rocznica tragicznej i nagłej śmierci twórców "Sondy", programu, który ukształtował całe pokolenie naukowców, miłośników technologii i zwykłych ciekawych świata widzów. W tym dniu, głosem naszego stałego czytelnika, Mężczyzny Inaczej, zachęcamy do chwili wspomnień o programie i jego twórcach - Andrzeju Kurku i Zdzisławie Kamińskim.

  Mężczyzna Inaczej
 • Tuż koło nas są fascynujące rzeczy - wywiad z 'panem od przyrody' Wojciechem Mikołuszką

  Tuż koło nas są fascynujące rzeczy - wywiad z "panem od przyrody" Wojciechem Mikołuszką

  Zawodowo odpowiada na trudne pytania dzieci. Swoich oraz cudzych. Wojciech Mikołuszko, dziennikarz naukowy, autor książek popularno-naukowych poprowadzi w ten weekend warsztaty z eksperymentowania podczas Festiwalu Książki Dziecięcej Tere-Fere. Nam mówi o mutacjach mitochondrialnych drożdży, przyrodzie dalekiej i bliskiej, a także o tym, czy śmierć boli i czy mamy odwagę poznać odpowiedź na to pytanie.

  Kasia Nowakowska
 • Każde dziecko jest naukowcem - wywiad z Tomaszem Rożkiem, autorem książki 'Kosmos'

  Każde dziecko jest naukowcem - wywiad z Tomaszem Rożkiem, autorem książki "Kosmos"

  O tym, że czasem odpowiedzią na pytanie o naturę Wszechświata może być formułka "nie garb się", o czarnych dziurach i kosmicznych spływach, rosnącej Islandii i o tym, czy można policzyć gwiazdy nad naszymi głowami opowiada fizyk, dziennikarz, autor książek naukowych dla młodzieży i ciekawych świata dorosłych, Tomasz Rożek.

  Dominika Węcławek
 • Mity psychologii popularnej - efekt Mozarta

  Mity psychologii popularnej - efekt Mozarta

  Zazwyczaj tematy "dzieciowe" omijam wielkim łukiem, bo nie interesuje mnie to co słychać w świecie najmłodszych. Czasami jednak coś mnie tam zainteresuje i wtedy czytam. Tak było właśnie w przypadku informacji, że muzyka Mozarta stymuluje rozwój inteligencji u niemowląt. Jak tylko zobaczyłam nagłówek "efekt Mozarta" to już mi zaleciało treścią jak z powieści fantastycznonaukowej. Jak się okazało - całkiem słusznie.

  Miss Olgu
 • Odręczne pismo zdradza cechy osobowości? Nie dawajcie się nabrać na pseudonaukę!
 • Gołębie, mózgi i zanikające penisy: lubię bezużyteczną wiedzę

  Gołębie, mózgi i zanikające penisy: lubię bezużyteczną wiedzę

  Pamiętam, że jak byłam mała, to miałam dwie książki z serii "Ciekawostki świata". Jedna dotyczyła historii, a druga geografii. Mogę śmiało powiedzieć, że te książki zachęciły mnie do wyszukiwania dziwnych dziwności, na temat rzeczy czy zjawisk, które nas otaczają. Nie muszą to być informacje, które jakoś szczególnie przydadzą mi się do życia, ale prawie zawsze poprawiają mi humor.

  Miss Olgu
Więcej o:

wiedza

 • Matura - dziś biologia i wiedza o tańcu

  Biologię na maturze wybrało 105 tysięcy uczniów. Prawie tyle samo osób będzie zadawało poziom rozszerzony (47 proc.) co podstawowy (53 proc.). TUTAJ od godz. 15:00 znajdziecie arkusze egzaminacyjne i przykładowe odpowiedzi! Zobacz, czy Michał Piróg poradził sobie z egzaminem z wiedzy o tańcu! Jak

 • Wielka matura z wiedzy o zegarkach

  zegarków powinien znać odpowiedź! Ale czy aby na pewno zna? Sprawdźmy to! Startuje pierwsza edycja konkursu ?Matura z wiedzy o zegarkach? Od grudnia 2018 do maja 2019 co miesiąc w magazynie ?Logo? publikowane będą próbne arkusze egzaminacyjne, a na portalu ?Zegarki i Pasja? w specjalnej sekcji publikowane

 • Matura z Wiedzy o Zegarkach odbędzie się 19 września

  W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo uczestników postanowiliśmy przełożyć termin drugiej ?Matury z Wiedzy o Zegarkach? na trzeci weekend września. Wydarzenie, w niezmienionym kształcie odbędzie się po wakacjach. Dotychczasowe zapisy zachowują automatycznie swoją ważność. W przypadku chęci rezygnacji

 • Kto ma wiedzę, ten ma władzę

  Gdy w tętnicach tworzą się zatory z cholesterolu, przepływ krwi jest znacznie utrudniony, w efekcie pacjent może umrzeć. Niestety miażdżyca dotknęła też moje biuro. Większość przełożonych w moim urzędzie odczuwa paniczny lęk przed utratą stołka, więc wszelką wiedzę nam - zwykłym pracownikom

 • ZAPISY - Wielka matura z wiedzy o zegarkach 2019!

  TUTAJ ZAPISZESZ SIĘ DO PIERWSZEJ EDYCJI KONKURSU ? KLIKNIJ! Finał akcji Matura z wiedzy o zegarkach nastąpi 25 maja 2019 roku w Warszawie, gdy na sali Uniwersytetu Warszawskiego odbędzie się egzamin pisemny dla 100 uczestników. Od grudnia 2018 na portalu ?Zegarki i Pasja? w specjalnej sekcji