kultura

 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty czwarty]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty czwarty]

  Aaaaaaaaa! Powiedzcie mi, macie czasem ochotę wybiec z domu w koszuli nocnej zarzuconej na głowę (panowie też mogą, a jakże) i przemierzać ulice, krzycząc przeraźliwie? Bo ja jakby zbyt często. A w mijającym tygodniu - to już w ogóle. Przeglądam dla Was te wszystkie oświadczenia i wypowiedzi, a oko mam coraz bardziej wysadzone, szalone i powoli zaczyna zachodzić mi czerwienią. No bo naprawdę.

  Aleksandra
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty trzeci]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty trzeci]

  Porozmawiajmy o pogodzie, bo ponoć o pieniądzach i polityce damom i gentlemanom nie wypada, a my tu przecież wszyscy z wyższych sfer, mać. Owszem, to nic nowego, iż zieję irytacją, to wręcz mój znak firmowy. Ale tym razem mam powód. Naprawdę, myślałam, że uda się nam wszystkim z tymi stokrotkami w trawie i łagodną temperaturą - przetrwać aż do kwietnia. Zima zaskoczyła Aleksandrę. W styczniu.

  Aleksandra
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty drugi]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty drugi]

  Ależ byłam podła ostatnio, ajajajaj. Non ne regrette rien. Ale żeby wynagrodzić sobie i światu ataki (słusznej) furii i strugi (uzasadnionego) jadu - dziś same ładne rzeczy, miłe zjawiska i dobre wiadomości. Może ładne, miłe i dobre wybieram całkowicie subiektywnie, ale za to szczerym (choć czarnym) serduszkiem. To jazda!

  Aleksandra
 • Co też kot nam przyniesie? Premiery, na które czekam w tym roku

  Co też kot nam przyniesie? Premiery, na które czekam w tym roku

  W nowy rok wchodzę oczywiście z oczekiwaniami. Nie są to jednak żadne postanowienia noworoczne oczekujące na realizację, a rzeczy, na które czekam długo, boleśnie i z wielką nadzieją na to, że okażą się być tak cudowne, jak to sobie wyobrażam. No to jedziemy.

  Agata
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty pierwszy]
 • Zapraszamy na wybieg egoistów. Ty też już ich znasz

  Jeden z naszych najwierniejszych Czytelników, Mężczyzna Inaczej, zaprasza do cyrku osobliwości. A prawdę mówiąc, to niestety wszyscy takich egoistów znamy. I występują oni w przyrodzie dość często...

  Nadesłane do redakcji
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dwudziesty]

  Trzy dni do Świąt. Biegajmy dookoła (panie z koszulami nocnymi zarzuconymi na głowy) i krzyczmy. Panikujmy, wybuchajmy długo tłumioną frustracją, spinajmy się, szarpmy i toczmy nierówne boje. Zawsze, zawsze znajdzie się ktoś, kto będzie ten spektakl obserwował z pobłażliwym uśmiechem, znad kieliszka czerwonego wina. W tym roku tym kimś planuję być osobiście. Za plany więc!

  Aleksandra
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek dziewiętnasty]
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek osiemnasty]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek osiemnasty]

  Słuchajcie, pono orkan na nas idzie. Taki, co to wiecie, rozwali wszystko, rozniesie, rozpirzy do gołej ziemi. Zaraz po napisaniu tekstu mam zatem zamiar usiąść na balkonie w bikini, popijać drineczka z palemką i czekać, aby gorąco powitać. Ogromnie bowiem lubię, kiedy natura współgra z moim nastrojem.

  Aleksandra
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek siedemnasty]
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek szesnasty]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek szesnasty]

  W tym tygodniu gorąco pożądam rzeczy ładnych i kojących. I tak naprawdę nikt nic nie musi mówić. Mam bowiem ostatnio nieodparte wrażenie, że im więcej wszyscy gadamy, tym gorzej robi się nam samym i bliźnim. Oraz że można sobie zedrzeć język tłumacząc, a odbiorca i tak zrozumie po swojemu, lub wcale. Mniejsza więc z tym, co oni powiedzieli, skupmy się na tym, co pokazali.

  Aleksandra
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek piętnasty]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek piętnasty]

  W ubiegłym tygodniu troszkę zwariowałam i próbowałam uraczyć Was wyłącznie dobrymi, albo choć częściowo pozytywnymi wiadomościami. Już mi lepiej, już mi przeszło, już jestem Waszym starą, dobrą, irytującą córką Pana Kłapouchego i Panny Grumpy Cat. A teraz wyobrażamy sobie, jak wyglądało poczęcie. Już?

  Aleksandra
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek czternasty]
 • Przyjaciółka mojej córki działa mi na nerwy

  Przyjaciółka mojej córki działa mi na nerwy

  Małe aniołki bawiące się grzecznie lalkami i odrabiające lekcje z jednej książeczki? A co, kiedy najbliższa przyjaciółka naszej córki staje się potworem, włażącym nam na głowę? Nikt nie mówił, że wychowanie dziecka będzie łatwe, ale problem, który opisuje nasza Czytelniczka wydaje się dość nietypowy. A może wręcz przeciwnie - macie podobne historie?

  Nadesłane do redakcji
 • Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek trzynasty]

  Przegląd tygodnia - zupa na gwoździu, czyli co oni powiedzieli [Odcinek trzynasty]

  Pozamiatał Was ten halny, co? Narozrabiało się tu i tam, nagrabiło? Ach, nic nie wiecie? Otóż przez ostatni tydzień wszystkie Wasze fochy, irytacyjki, rozpaczki, misie-wkurwisie, depresyjki, wszystkie odjazdy każdej Hormonalnej Henrietty i każda gafka, szpilka i histeria - miały uzasadnienie! Dalejże, cofać przeprosiny i odwoływać zlecenia wysyłki przebłagalnych bukietów. To nie wy. To pogoda.

  Aleksandra
 • Więcej niż czterdzieści krwawych opowieści dla dorosłych

  Więcej niż czterdzieści krwawych opowieści dla dorosłych

  Tylko nie słuchaj tego z dziećmi - przestrzegał wydawca, gdy zamawiałam sobie płytę "Mniej niż 40 opowieści". Ten przemiły, młody człowiek znał bowiem dobrze moje zapędy do puszczania przy potomstwie najróżniejszych albumów. Tym razem jednak brałam płytę wyłącznie dla siebie. Po prostu lubię baśnie i legendy przeznaczone dla dorosłego odbiorcy i lubię dziwną muzykę.

  Dominika
 • 'Jedz jak człowiek!' - co to właściwie dziś oznacza?

  "Jedz jak człowiek!" - co to właściwie dziś oznacza?

  "Powinnaś napisać o dobrym zachowaniu przy stole" - powiedziała kiedyś K. z odrazą patrząc na stolik obok. A zaiste, działy tam się rzeczy straszliwe. Przypomniałam sobie o tej sytuacji, gdy wczoraj wpadła mi w ręce dawno zapomniana książka.

  Agata
Więcej o:

kultura

 • Olejnik obiegła Pałac Kultury! Wideo

  Wydarzenie było tak wielkie, że przyciągnęło pod Pałac Kultury tłum gapiów i fotoreporterów. Radio Zet transmitowało bieg na żywo. Tvn24 i Dzień Dobry TVN również pokazały relację z biegu. Plotek tylko przypomni, że 5 września Monika Olejnik założyła się z ministrem Drzewieckim o to, czy Michał

 • Bagaże kultury z Danutą Szaflarską

  Kolejne spotkanie z cyklu Bagaże kultury poprowadzi Remigiusz Grzela. Tym razem gościem będzie wybitna aktorka Danuta Szaflarska. Zaproszeni zostali również: Łukasz Kos - reżyser, autor przygotowywanego właśnie w Teatrze Żydowskim spektaklu "Sklep przy głównej ulicy" z Szaflarską w roli głównej

 • Wszyscy pisarze to prostytutki, czyli o kulturze gwałtu

  Pawłowicz? Dość już, nuda, ziew! Powiew świeżości przyszedł jednak z nieoczekiwanej strony - zapyziałego matecznika kultury wysokiej, a dokładniej, z jego najmniej uczęszczanego medialnie zakątka: literackiego Parnasu. O niesnaskach między krytyczką Kingą Dunin a pisarzem Ignacym Karpowiczem media

 • Dorociński, Rozenek i najbogatszy Polak na gali u ministra kultury

  Marcin Dorociński został wyróżniony statuetką w kategorii Film. Kapif Jan Kobuszewski dostał nagrodę za całokształt twórczości. Najbogatszy Polak, Jan Kulczyk, otrzymał nagrodę honorową i tytuł mecenasa kultury. Marcin Dorociński i Jan Kulczyk siedzieli przy jednym stoliku. Kapif Jacek Rozenek

 • Kultura osobista w polskim łóżku

  O powszechnym przyzwoleniu na brak ogólnie pojętej kultury osobistej należy mówić głośno i bez fałszywego wstydu - poziom czytelnictwa w naszym kraju spada w zastraszającym tempie, a tysiące kobiet zaskakiwanych jest w intymnych sytuacjach nagłym wytryskiem w ustach. Jedno i drugie grozi zubożeniem

 • Afera o zdjęcie z dożynek. Polityk: "Przydałoby się trochę kultury"

  "Masakra! Takie zdjęcie z dożynek wojewódzkich na stronie Miejskiego Domu Kultury w Bełżycach. Gratulacje dla pani dyrektor za 'wyczucie smaku' i promocję Gminy Bełżyce. Przydałoby się trochę kultury w Miejskim Domu Kultury" - napisał radny w grupie Mieszkańcy Gminy Bełżyce. Radny oburzony zdjęciem

 • Intymnie o Pałacu Kultury opowiada Beata Chomątowska

  Dla tych nowych obywateli, urodzonych w latach 60., Pałac Kultury będzie jak święty słup, który stał w tym miejscu od zawsze FOCH: Czego symbolem jest PKiN dzisiaj? BEATA CHOMĄTOWSKA: Symbolem Warszawy, znakiem rozpoznawczym miasta - jak wieża telewizyjna jest symbolem Berlina. Dla mnie jest też w